Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
kostasg
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2021 1:53 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από kostasg » Παρ Ιαν 08, 2021 2:11 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Συμβουλεύομαι εδώ και χρόνια το forum και έχω βοηθηθεί στα θέματα που χρειάστηκα, οπότε σας ευχαριστώ εκ των υστέρων για αυτό και εκ των προτέρων για την ανταπόκριση στο ερώτημά μου (το οποίο έχω με bold παρακάτω, για να μη χάνετε χρόνο με το ιστορικό μου).

Πριν ανοίξω αυτό το νέο θέμα, διάβασα πολλές άλλες συζητήσεις που έχουν γίνει σχετικά με προτάσεις upgrade σε νέα μηχανή, αλλά δεν μπόρεσα να κατασταλάξω. Οπότε, με την ελπίδα πως δεν θα σας κουράσω, θα σας συστηθώ και μετά θα απευθύνω το ερώτημά μου.
Έχω εδώ και 11 χρόνια μια Gaggia baby twin από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φτιάχνω ημερησίως κατά μέσο όρο 2-4 διπλούς espresso. Μετά από πειραματισμούς στο κόψιμο του καφέ με τον ascaso i2-mini και εξάσκηση στην ποσότητα που χρησιμοποιώ και το πάτημα, έχω καταφέρει να βγάζω έναν καφέ που με ικανοποιεί, με πλούσιο καϊμάκι και ενδιαφέρουσα γεύση. Δεν έχω μπει στη διαδικασία να επέμβω στη μηχανή και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να το τολμήσω - το πιο πολύ που έχω κάνει είναι να αλλάξω μόνος μου το shower holder και επειδή ζορίστηκα μέχρι να ξεκολλήσει, είμαι βέβαιος πως δεν είμαι από αυτούς που θα έκαναν τροποποιήσεις άνετα.
Έχοντας δώσει το ιστορικό μου και επειδή σκέφτομαι να αποσύρω την baby twin στο εξοχικό για να μπορώ να πίνω espresso της προκοπής και εκτός πόλης,
ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε, αν υπάρχει, μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin που δεν θα ξεπερνάει τα 500 €.
Δυστυχώς η baby twin δεν παράγεται και οι παραδοσιακές που βγάζει η gaggia μου φαίνονται υποδεέστερες, εκτός κι αν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πολύ.
Κωνσταντίνος

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 08, 2021 2:50 pm

Mε το 500 άρικο πας στην Lelit pl41tem https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5 που εχει και pid μανόμετρο αλλά είναι 57 P.F.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιαν 08, 2021 3:42 pm

Έχει ανταλλακτικά και service και μπορείς να κρατήσεις την Gaggia Baby Twin μία ζωή γιατί να πας σε κάτι άλλο.
Αν θέλεις βελτίωση στο καφέ σου πάρε καλύτερο μύλο.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Ιαν 08, 2021 5:07 pm

Artisti έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:42 pm
Έχει ανταλλακτικά και service και μπορείς να κρατήσεις την Gaggia Baby Twin μία ζωή γιατί να πας σε κάτι άλλο.
Αν θέλεις βελτίωση στο καφέ σου πάρε καλύτερο μύλο.
Απ' ότι λέει ο φίλος δεν θέλει να δωσει την Twin αλλά να την πάει στο εξοχικό γι αυτό και θέλει νέα μηχανή
kostasg έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 2:11 pm
ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε, αν υπάρχει, μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin που δεν θα ξεπερνάει τα 500 €.
Δυστυχώς η baby twin δεν παράγεται και οι παραδοσιακές που βγάζει η gaggia μου φαίνονται υποδεέστερες, εκτός κι αν κάνω λάθος.
Δυστυχώς σε σχέση με πριν 10 χρόνια, οι αντίστοιχες μηχανές (και μύλοι) είναι πια (αρκετά) πιο ακριβές (ακόμη και σε ακριβώς ίδια μοντέλα άνω των 10 ετών)

Όταν λες αντίστοιχη εννοείς να είναι κάτι σαν double boiler όπως η twin? (που είχε ξεχωριστό thermoblock για ατμό;) γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο πια.
Αν όχι, μιας και δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι για καπουτσίνο, εφόσον λοιπόν θες μία 2η παρόμοια μηχανή και όχι αναβάθμιση της υπάρχουσας, δεν βλέπω κάτι κακό να πάρεις την τρέχουσα gaggia classic, η οποία με μια αναζήτηση θα δεις ότι είναι πολύ οικονομική και κάτω από το μπάτζετ σου

Θεωρώντας ότι πιθανόν έχεις και κάποια αξεσουάρ για 58mm λόγω της Baby Twin δεν νομίζω ότι αξίζει να πας σε 57mm

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από harryv » Παρ Ιαν 08, 2021 5:46 pm

kostasg έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 2:11 pm
Δυστυχώς η baby twin δεν παράγεται και οι παραδοσιακές που βγάζει η gaggia μου φαίνονται υποδεέστερες, εκτός κι αν κάνω λάθος.
:a014:
https://www.discountcoffee.co.uk/produc ... ee-machine
Βρε λες ?

kostasg
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2021 1:53 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από kostasg » Τετ Ιαν 13, 2021 12:18 pm

johnsin έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 2:50 pm
Mε το 500 άρικο πας στην Lelit pl41tem https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5 που εχει και pid μανόμετρο αλλά είναι 57 P.F.
Ενδιαφέρουσα πρόταση. Ευχαριστώ για την απάντηση!
giorgos.b έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 5:07 pm
Όταν λες αντίστοιχη εννοείς να είναι κάτι σαν double boiler όπως η twin? (που είχε ξεχωριστό thermoblock για ατμό;) γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο πια. [...] Αν όχι,[...] δεν βλέπω κάτι κακό να πάρεις την τρέχουσα gaggia classic
Πράγματι, η αλήθεια είναι πως κάτι ίδιο θα ήθελα. Την classic πάντως την έβλεπα σαν downgrade, γιατί, αν και είχα διαβάσει εδώ για την προβληματική έκδοση '15 και την σταδιακή επαναφορά κάποιων χαρακτηριστικών που είχαν καταργηθεί, εξακολουθούσα να είμαι διστακτικός. Ευχαριστώ πολύ!
Artisti έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:42 pm
Έχει ανταλλακτικά και service και μπορείς να κρατήσεις την Gaggia Baby Twin μία ζωή γιατί να πας σε κάτι άλλο.
Το διευκρίνισε και ο giorgos.b ότι θέλω να πάρω μια μηχανή ακόμη. Η αλήθεια είναι, όμως, πως άνετα έπαιρνα μια ίδια πάλι!
harryv έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 5:46 pm
https://www.discountcoffee.co.uk/produc ... ee-machine
Βρε λες ?
Χμμμ! Με 40 λίρες μεταφορικά, βγαίνει στα 450 € που είναι μια χαρά και θα έχω το service δίπλα στο σπίτι! Αλλά, μου κάνει εντύπωση που πωλείται ακόμη! Τι φάση;!

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τετ Ιαν 13, 2021 2:52 pm

Αν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η δυνατότητα ταυτόχρονης χρήσης του ατμού, τότε μια ΗΧ όπως η Oscar II θα ηταν μια καλή επιλογή, η οποία θερμοκρασιακά είναι ασύγκριτα πιο σταθερή από μια BABY twin:

https://www.elektros.it/cy/en/oscar_II_ ... black.html

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Ιαν 13, 2021 10:22 pm

Συμφωνω απόλυτα με τον Μιχάλη με δεδομένο οτι η twin χρησιμοποιεί thermoblock το οποίο ούτε αξιόπιστο είναι, ούτε ποιοτικό, με κίδυνο οξείδοσης ανα πάσα στιγμή και νομίζω τελικά με δύσκολα να βρείς ανταλλακτικά. Μην μπερδεύουμε την twin με τις αλλες gaggia οπως η baby και η gaggia classic που μοιάζουν εξωτερικά και εσωτερικα....η twin μοιάζει μόνο εξωτερικά, άντε και στο boiler...

kostasg
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2021 1:53 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από kostasg » Πέμ Φεβ 18, 2021 10:44 am

Michalis_cy και dasimo,
σας ευχαριστώ για την απάντηση - πολύ ενδιαφέρουσα η επιλογή μιας ΗΧ, γιατί κατά περιόδους φτιάχνω και cappuccino για εμένα ή για φίλους - αλλά ανεβαίνει παραπάνω από το αρχικό budget και αυτή την περίοδο δεν θα ήθελα να το ξεπεράσω.

kostasg
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2021 1:53 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ποια θα ήταν μια αντίστοιχη μηχανή με την Gaggia Baby Twin;

Δημοσίευση από kostasg » Πέμ Φεβ 18, 2021 11:00 am

Για να πω την αλήθεια, με απασχολεί και το θέμα του service, είτε προγραμματισμένου είτε για κάποια βλάβη.
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει η αντιπροσωπεία οπότε με την Gaggia ξέρω ότι μπορώ να την δώσω κάπου εύκολα, χωρίς έξοδα αποστολής και συσκευασίες. Πάω ακόμη και με τα πόδια, κυριολεκτικά.
Όσοι είστε στη Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλού όπου δεν υπάρχει αντιπροσωπεία και έχετε κάποια άλλη μηχανή, πχ μια Lelit ή την Oscar II (αναφέρω δύο που προτάθηκαν ως επιλογές και μου φαίνονται πράγματι ανώτερες της classic όσον αφορά τις δυνατότητες), πώς αντιμετωπίζετε την ανάγκη να την δει κάποιος τεχνικός;

Απάντηση