CUP10 coffee roaster

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Batman » Πέμ Δεκ 03, 2020 7:26 pm

Μια χαρα ετοιμοι θα εχουν κανει και degass!!
Προφανως και αστειευομαι...
Βασικα δεν εχουμε και καποια αλλη επιλογη..

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Πέμ Δεκ 03, 2020 7:31 pm

Παιδιά η καθυστέρηση λειτουργεί συνήθως προς όφελος σας, μιας και σχεδόν κανένα καφεδάκι γενικά δεν πίνεται ως εσπρεσσο από κανέναν roaster την πρώτη εβδομάδα.

Αφήστε τα καφεδακια να ξεκουραστούν και όταν θα σας έρθουν θα ειναι σε top κατάσταση για κατανάλωση εντός 2 εβδομάδων. :coffee:

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από agpol07 » Πέμ Δεκ 03, 2020 8:18 pm

Ας ελπίσουμε ότι έχουν ψηθεί λιγότερο από βδομάδα, πριν την αποστολή, αυτά που περιμένουμε, καθώς λογικά οι περισσότεροι περιμένουμε αρκετά σακουλάκια.



Εμείς όταν τελικά παραλάβουμε από elta courier
https://youtu.be/3EHQ_a1334c

:a016: :a016:

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Πέμ Δεκ 03, 2020 11:14 pm

Εγώ εδώ θα υπενθυμίσω ότι καβουρδιζω μόνο κατά παραγγελία 2 φορές την εβδομάδα Δευτέρα και Πέμπτη και στέλνω την επόμενη ΔΛΔ τρίτη και Παρασκευή!! γι'αυτό και συνήθως δεν έχω καφέ με περασμένες ημερομηνίες που κάποιο μου ζητάτε συχνά ( εκτός και αν έχω κρατήσει κανένα για εμένα)!!!

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από edifis » Παρ Δεκ 04, 2020 9:30 am

Βλέπω από το αριθμό αποστολής που μου έστειλε ο Μιχάλης ότι η παραγγελία έφτασε Φλώρινα και μέχρι το μεσημέρι θα την έχω και στο σπίτι. Η αποστολή έγινε την Τρίτη 1-12-2020.

Γενικά η ΕΛΤΑ courier λειτουργεί πολύ καλά στην περιοχή μου. Μπορώ να πω μάλιστα ότι οι 3 εργάσιμες είναι ο μεγαλύτερος χρόνος παράδοσης που έχω καταγράψει μέχρι τώρα.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Δεκ 04, 2020 3:21 pm

Αυτό το πράγμα με το να έχει το καφεκοπτείο ΜΟΝΟ σούπερ φρέσκο καφέ δεν το εχω καταλάβει σε ποια λογική βασίζεται.

Ένας απο τους λόγους που σταμάτησα να αγοράζω καφέ απο το MOKKA αν και η δουλειά μου με φέρνει πολύ συχνά στην πόρτα του μαγαζιού του , είναι οτι πάω να αγοράσω καφέ για να πιω το απόγευμα στο σπίτι μου και έχει ΜΟΝΟ καφέ καβουρδισμένο την προηγούμενη μέρα (μιλάω ειδικότερα για το μπλέντ τους με το οποίο προμηθεύουν τα καταστήματα-πελάτες τους).Δηλαδή πρέπει να πάρω τον καφέ και να περιμένω και καμιά βδομάδα για να τον πιώ εσπρέσο. Αν θέλω να πιω τον καφέ άμεσα πρέπει να πάρω απο αλλού (ή να πάρω μονοποικιλιακό που ψίνουν μια στο τόσο).

Ομοίως δεν καταλαβαίνω την συγκεκριμένη τακτική στο cup10 όταν με το ψήσιμο του Μιχάλη (το οποίο μου αρέσει οφείλω να πω) κάνει 2-3 εβδομάδες για να καθαρίσει ο καφές!Δηλαδή πρέπει μόλις παραλάβει ο πελάτης τους καφέδες που παρήγγειλε ,να ξαναπαραγγέλνει τους επόμενους για να προλάβουν να καθαρίσουν .

Μιχάλη θέλω να ρωτήσω τον καφέ που πουλάτε στα καταστήματα που προμηθεύετε ,το κύριο μπλέντ σας που εχει τη μεγαλύτερη ζήτηση, τον στέλνετε τόσο φρέσκο? Είναι τόσο δύσκολο να υπάρχει ενα στοκ καφέ ψημμένου π.χ. 3-5-7 μερες πριν? Δεν μιλάω για μονοποικιλιακούς που δεν εχουν σταθερή/μεγάλη ζήτηση!
Τα μαγαζια είναι τόσο οργανωμένα ωστε παραγγέλνουν καφέ 2 εβδομάδες πριν τον χρειαστούν ώστε να εχει προλάβει να κανει degass ή μονο εμένα ο καφές κάνει τόσο καιρό να καθαρίσει? Δηλαδή τώρα με την καραντινα θα κανουμε 10 μέρες να πάραλάβουμε τον καφέ και πάλι θα πρέπει να περιμενουμε πριν τον πιούμε!

Σημ:εχω παραγγείλει καφέδες και τους παρέδωσε ο Μιχάλης στην elta courier στις 25/11 . Σήμερα 4/12 είναι ακομα στο ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.Μέχρι να πάει στο καταστημα και να μεινει και κάμποσες μέρες μέχρι να το δώσουν για διανομή θα πάμε κοντα στο 20ήμερο μου φαινεται! :a042:

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Σάβ Δεκ 05, 2020 2:38 pm

Στα blend ροης υπάρχει απόθεμα εβδομάδας ( είμαι ακόμα μικρό μαγαζί και μπορώ να τους οργάνωνω να έχουν πάντα φρέσκο καφέ αλλα και να δουλεύετε) όμως η συσκευασία είναι του 1 κιλού!!! Τα blend έχουν ποιο μαλακούς καφέδες άρα κάνουν ποιο γρήγορα degas και το καβουρδισμα
( ανάπτυξη) απευθύνεται σε espresso αρα είναι μακρινό άρα μεγαλύτερες οι κυψελεςς ποιο εύκολη η αποβολή του διοξειδίου

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Δεκ 07, 2020 8:05 am

Κολλημένο από 27/11 στην Αττική και το δικό μου πακέτο
Όπως πάει θα πάρει πάνω από 20 μέρες να έρθει που σημαίνει ότι μέχρι να πιούμε αυτόν που παραγγείλαμε μάλλον θα πίνουμε μαύρο νερό αντί για καφέ. Κρίμα

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Batman » Δευ Δεκ 07, 2020 9:39 am

Και μενα απο 27/11 φορτωνεται σε καποιο μεταφορικο μέσο...
Παντως αν καποιος αρχισει και παραλλαμβανει,μιας κ βλεπω πως ολοι εχουμε κοινες ημερομημιες,να ενημερωσει αν θελει εδω...

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από stasta » Δευ Δεκ 07, 2020 11:55 am

Ελπίζω να παραλάβουμε αυτή την εβδομάδα.
Μιχάλη,θα έχουμε εγκαίρως κάποια προσφορά και για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά;

Απάντηση