Αυτοματισμοί με Arduino

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από billos666 » Κυρ Νοέμ 22, 2020 6:13 pm

Γινεται να μου πειτε τι ακριβώς χρειαζεται για να φτιαξω timer για την gaggia; Αν γινεται καποιο λινκ να τα παραγγειλω; Οθονη, καλώδια και τα σχετικα;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Νοέμ 22, 2020 9:22 pm

Δες το ποστ του Βασιλη πιο πάνω. Έχει ένα λινκ youtube. Στο βιντεο αυτό περιγράφει αναλυτικά τι πήρε και από που.

Φυσικά μπορείς να τα παραγγείλεις από Κίνα και να σου κοστίσει λιγότερο, αλλά θα περιμένεις πάνω από μήνα... και θέλει ψάξιμο για να πάρεις το σωστό και να βρεις και αξιόπιστο πωλητή κτλ κτλ...

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Νοέμ 23, 2020 9:44 am

brexei έγραψε:
Σάβ Νοέμ 21, 2020 10:46 pm
Τώρα που το ξαναβλέπω η ταινία είναι 5 V και περίπου 5 watt/m, άρα τραβάει 1Α/m ή 10 mA/cm! Επομένως αν κόψεις κάτι λιγότερο από 4cm θα είσαι εντάξει. Μπορείς να κόβεις κάθε ένα led άρα μέτρα πόσο μήκος είναι 3 led ας πούμε κι αν είναι κάτω από 4cm τότε μάλλον είναι ασφαλές. Το σωστό όμως είναι να μετρήσεις ρεύμα με ένα πολυμετρο...
brexei έγραψε:
Σάβ Νοέμ 21, 2020 9:56 pm
Πράγματι τα υλικά δε θα κόστισαν πάνω από 10-12 ευρώ... και λειτουργεί μια χαρά!

Τα led έλεγα να τα κολλήσω κάτω από το μποιλερ, επάνω στο σασί. Νομίζω σε εκείνο το σημείο δεν έχει πάνω από 40-45 βαθμούς, οπότε θα είναι εντάξει.

Θέλει λίγο προσοχή να υπολογιστεί σωστά η κατανάλωση ώστε να μην ξεπερνά τα 40 mA και ζορίζεται το pin. Κόβεις τόσα led ώστε η συνολική ισχύς να μην υπερβαίνει τα 0.2 watt. Εναλλακτικά χρησιμοποιεις 2 ή 3 pin αλλά πάλι το συνολικό ρεύμα δε θα πρέπει να υπερβαίνει τα 200 mA και έχεις και τους αισθητήρες που τραβάνε ρεύμα, οπότε θέλει προσοχή να μην κάψεις το arduino!

Αν δε φτάνουν τα 100 mA καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ένα mosfet για τον έλεγχο. Αν και νομίζω ότι το φως θα είναι αρκετό ακόμα και με 2 led στα 20-30 mA έκαστο με μια αντιστασούλα σε σειρά...
Καλημέρα Αδάμ δεν έχω κάνει όλες τις μετρήσεις αλλά εγώ έχω 10 LED στα 17 cm περίπου 3 LED στα 5cm! Από το φως που βγάζει θα έλεγα ότι 2-3 LED δεν θα έκαναν τίποτα, μάλλον η ένταση δεν είναι μεγάλη αλλά δεν το έχω μετρήσει με πολύμετρο. Θα επανέλθω μόλις το κάνω. Αν δούμε ότι βγαίνει πάνω από αυτό που λες τότε μια αντιστασούλα νομίζω λύνει το πρόβλημα
billos666 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 22, 2020 6:13 pm
Γινεται να μου πειτε τι ακριβώς χρειαζεται για να φτιαξω timer για την gaggia; Αν γινεται καποιο λινκ να τα παραγγειλω; Οθονη, καλώδια και τα σχετικα;
Βασίλη όπως σου είπε ο Αδάμ έχω όλα τα υλικά με links στο βίντεο. Πήρα τα ηλεκτρονικά από το Banggood. Αλλά τον Hall Sensor από ελληνικό. Γενικά όλα τα αναλώσιμα (καλώδια ακροδέκτες πλακέτες...) αν είσαι Αθήνα μπορείς να τα πάρεις από ελληνικό κατάστημα στην ίδια ίσως και χαμηλότερη τιμή καθώς αν παραγγείλεις από διαφορετικές αποθήκες στο Banggod έχει κι ξεχωριστά μεταφορικά. Γενικά ψάξε και στα άλλα ebay ali αλλά όπως είπε πάλι οδ Αδάμ υπολόγισε το μεγάλο χρόνο μεταφοράς
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Νοέμ 23, 2020 12:47 pm

:clap: :oneup:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Cmour » Δευ Νοέμ 23, 2020 1:06 pm

Βασίλη μπράβο, πολύ ωραία δουλειά..
θυμάσαι διαστάσεις απο το κουτί που χρησιμοποίησες για να φιλοξενήσεις την οθόνη και τον pid controller, αν έχεις και link που το αγόρασες ακόμα καλύτερα.
Μπράβο και στον Αδάμ φυσικά.. :a013:

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Νοέμ 23, 2020 1:30 pm

Το κουτί το πήρα από το Grobotronics. Είναι πολύ καλό μαγαζί με καλές τιμές όχι όμως σε όλα. Εγώ αυτό που έκανα σε πολλά εξαρτήματα κοιτούσα τιμές Κίνας και μετά τιμές Ελλάδας και με μικρές διαφορές έπαιρνα Ελλάδα
Αυτό που χρησιμοποιώ είναι από ότι βλέπω μη διαθέσιμο αυτή την στιγμή αλλά στο βάζω για τις διαστάσεις και ψάξε κι αλλού
https://grobotronics.com/project-box-11 ... black.html
Το Grobotronics είναι στο κέντρο Αθήνας, υπάρχει και το Devobox κι αυτό καλό κατάστημα στα νότια στο Αιγάλεω. Διαφήμιση δεν κάνω απλά εκφράζω την προσοπική μου εμπειρία και από που προμηθεύτηκα διάφορα καλούδια
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Cmour » Δευ Νοέμ 30, 2020 10:49 pm

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου Βασίλη,

υπάρχουν πηγές για όλη τη δουλειά σας? μπορείτε να μας δώσετε σχεδιάγραμμα της καλωδίωσης? Με ενδιαφέρει να στείσω και εγώ ένα αντίστοιχο project. Χρόνος -περιορισμένος- υπάρχει, όρεξη ναι..ε και λιγη καθοδήγηση δενέβλαψε ποτέ κανέναν!! :cfstd:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από brexei » Δευ Νοέμ 30, 2020 11:14 pm

Σχεδιαγραμμα καλωδιωσης δυστυχώς για τη δική μου κατασκευή είναι δύσκολο να φτιαχτεί. Το άλλαζα συνεχώς και τελικά δε θυμάμαι που κατέληξα ακριβώς. Το άφησα εκεί που δουλεύει...

Εγώ παίρνω τάση από μια πλακέ μπαταρία λιθίου και ανεβάζω την τάση στα 7 volt με ένα dc-dc converter και τροφοδοτώ την είσοδο του nano (όχι την 5V είσοδο, θα καεί!). Τα υπόλοιπα καλώδια έχουν να κάνουν με τους αισθητήρες που θα συνδέσεις και θα είναι αναλόγως με το τί θέλεις να βάλεις. Ψάξε στο διαδίκτυο ξεχωριστά για κάθε αισθητήρα. Πχ συνδεσμολογία για οθόνη oled, για θερμίστορ κτλ και φτιάξε τα ένα ένα να δεις αν δουλεύουν και πως δουλεύουν. Αν τα συνδέσεις όλα μαζί όλο και κάτι θα πάει στραβά και δε θα βγάζεις άκρη.

Προσωπική συμβουλή: φτιάξε ένα ένα τα επιμέρους εξαρτήματα και δοκίμασέ τα. Όχι όλα μαζι. Γράφε τον κώδικα για καθένα χωριστά να δεις ότι δουλεύει και μετά τον προσθέτεις στο πρόγραμμα σου.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Cmour » Δευ Νοέμ 30, 2020 11:38 pm

Σωστή η συμβουλή σου. Το troubleshooting θα είναι πολύ πιο εύκολο με το να δοκιμάζω ένα ένα τις προσπάθειες που θα κανω.. :oneup:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αυτοματισμοί με Arduino

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Δεκ 01, 2020 3:44 pm

Καλή φάση ο hall sensor.
Η OLED με Ι2C δεν σου κάνει τζιριτζάντζουλες αν δουλεύει πολύ ώρα;


Εγώ βαρέθηκα να ασχοληθώ πολύ, πήγα κατευθείαν σε λύση optocoupler ( H11AA1 ) και δίνω και ρεύμα μέσα απο τα 230V στο esp32 να τελειώνω.
Έτσι κι αλλιώς, τίγκα στα 230V είναι εκεί μέσα, άλλο ένα δεν αλλάζει κάτι.

Αλλά ο hall sensor είναι πιο ενδιαφέρουσα λύση. :a013:

Απάντηση