Antigua Pastoral Guatemala

Απάντηση
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Antigua Pastoral Guatemala

Δημοσίευση από geoiron » Πέμ Οκτ 15, 2020 6:03 pm

Kαλησπέρα,
υπάρχει κάποια συνταγή για τον καφέ, καθώς στο site της εταιρίας δεν αναφέρει κάποια.
Επίσης -και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα- το ίδιο θα επιθυμούσα και για τον Brazil Minas Geiras.
Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι δεν έχω VST ή IMS καλάθι.
Ευχαριστώ.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Antigua Pastoral Guatemala

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Οκτ 27, 2020 12:45 pm

Αυτό που βρήκα τελικά ήταν το εξής:
18,5 gr in, 32-35 gr out σε 38-42".
Το αποτέλεσμα το βρήκα αρκετά καλό, αν και δεν έχω πιει τον καφέ όπως πρέπει για να μπορέσω να κρίνω καλύτερα.

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Antigua Pastoral Guatemala

Δημοσίευση από alex2468 » Κυρ Απρ 04, 2021 5:35 pm

Άνοιξα σήμερα σακούλι με RD 18/03. Τι καφεδαρα είναι αυτή την χρησιμοποίησα σε χειροκίνητη flair περίπου 13-14 γρ στο καλαθάκι της στου 92 περίπου βαθμούς θερμοκρασία με ένα preinfusion 15 δευτερόλεπτα και με περίπου 35γρ ροφήματος είναι καφεδαρα!!! Μπράβο ρε Μιχάλη

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Antigua Pastoral Guatemala

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Απρ 17, 2021 10:11 pm

Πρώτη δοκιμή σήμερα και για εμένα.

Ο καφές είναι πολύ καλός, είναι εύκολος , σε τέτοιο σημείο που ότι και να του κάνεις πάλι καλός θα σου βγει.
Τον δοκίμασα για αρχή με 18gr  και αρκετά coarse στους 92C είχα 40γρ σε 20 secs ...(καλά λέω το παραξεφτιλισα ...νεροχύτης...αλλά λέω δεν δοκιμαζεις? !!!!!!!!! ΚΑΦΕΔΑΡΑ !!!!)  μπα λέω δεν μπορεί κάτσε να δοκιμάσω με 19gr πολύ πιο fine και 94c (όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν παίζει, πάντα μια παράμετρο πειράζουμε αλλά λέω έτσι..για το "γαμώτο" να του κάνω λίγα βασανιστήρια, βγάζω 38γρ σε 38 secs μπα διάολε λέω...λες? ...δοκιμάζω.....ξανακαφεδαρα .....)

Από γεύση..είναι "γλυκός" δεν μπόρεσα να βρω ίχνος οξύτητας σε καμία από τις 2 εκχυλίσεις (αν και μου αρέσουν προσωπικά, γενικότερα οι οξύτητες) αλλά ήταν τόσο γεμάτος και ισορροπημένος που δεν με ενόχλησε καθόλου η έλλειψή τους.(νότες δεν κατάφερα να διακρίνω γιατί αφενός τους ήπια πολύ ζεστούς αφετέρου δεν έχω βρει ακόμα το sweet spot της εκχύλισης.

Μπράβο στην CUP 10 ,Δεν με απογοήτευσε για μια ακόμα φορά σε αντίθεση με άλλο γνωστό brand εδώ, που μου τα έχει χαλάσει ελαφρώς στα 2 τελευταία σακουλάκια (δεν θα αναφερθώ εννοείται).

https://imgur.com/a/yXB0ygT (μετά απο κανά 10λεπτο έκανα και εναν latte για την γυναίνα...τούμπανο κι αυτός)
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Arethas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2021 1:55 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Delonghi
2η Μηχανή:: Naked portafilter
Μύλος:: Graef CM702

Re: Antigua Pastoral Guatemala

Δημοσίευση από Arethas » Δευ Σεπ 27, 2021 11:10 am

Σε freddo πως σας φάνηκε?

Απάντηση