Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Σεπ 16, 2020 11:57 pm

geathana έγραψε:
Τετ Σεπ 16, 2020 11:21 pm
PublicDomain έγραψε:
Τετ Σεπ 16, 2020 11:17 pm
geathana έγραψε:
Τετ Σεπ 16, 2020 11:16 pm


Πρέπει να το αδειάζω το νερό? Αυτό που κάνω είναι: ανοίγω τη μηχανή, ζέσταμα για περίπου 20-25 λεπτά, φτιάχνω το καφεδάκι μου, αφήνω λίγο νερό να τρέξει να ξεπλυθεί το γκρούπ και να πέσει λίγο η θερμοκρασία και κλείνω τη μηχανή. Το νερό που έχει μείνει στο tank παραμένει μέχρι την επόμενη φορά και κάθε τόσο προσθέτω νερό μόλις πέφτει κάτω από τη μέση.
ok ακολούθησε τις οδηγίες του φίλτρου, πιστεύω ότι ίσως να θέλει και κάποιο χρόνο για να δράσει πάνω στο νερό ίσως και όχι...
Μάλλον λέμε διαφορετικά πράγματα. Εγώ λέω οτι είχα βάλει σε λάθος σωληνάκι το εσωτερικό φιλτράκι-βαρελάκι στο δοχείο της μηχανής.
ναι το κατάλαβα αλλά για τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν πειράζει ή να σου το πω ανάποδα όσα φίλτρα και να βάλεις πάλι κάποια στιγμή κάτι θα μαζέψει

το φίλτρο οκ είναι στο σωληνάκι αλλά δεν γνωρίζω εάν επιδρά σε όλο το δοχείο κάπως...(σε περίπτωση που έχει επίδραση σε όλο το δοχείο η παραμονή του νερού μέσα σε αυτό βοηθά την αποσκλήρυνση)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από geathana » Τετ Σεπ 16, 2020 11:59 pm

Όχι... Το δοχείο είναι πλαστικό και δεν παθαίνει τίποτα... Το φίλτρο φιλτράρει το νερό που προωθείται στα υπόλοιπα μέρη.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Πέμ Σεπ 17, 2020 10:50 am

To ζαγόρι δεν έχει πολλά άλατα γενικά. Αλλά ακόμα καλύτερα Θεόνη από ΑΒ/Μασούτη, στην ίδια τιμή.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από geathana » Πέμ Σεπ 17, 2020 10:54 am

xenos έγραψε:
Πέμ Σεπ 17, 2020 10:50 am
To ζαγόρι δεν έχει πολλά άλατα γενικά. Αλλά ακόμα καλύτερα Θεόνη από ΑΒ/Μασούτη, στην ίδια τιμή.
Ευχαριστώ... Το είδα... Βέβαια η δική μου έφαγε και μια εξάδα Βίκο άφιλτρο...
Τα επόμενα θα είναι Θεονη.

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από naxos21 » Πέμ Σεπ 17, 2020 11:53 am

Εμενα μου ειπε η υπαλληλος στο barista οτι με το φιλτρο αυτο και λογω του οτι το νερο στην Αθηνα ειναι καλο, ουσιαστικα 1 φορα το χρονο χρειαζεται αφαλατωση. Τωρα κατα ποσο ειναι σωστο αυτο δεν ξερω, αλλα γενικα με αυτα που διαβασα εδω δεν θελω να κανω συχνα. Εχω και ενα φιλτρο olympus στην βρυση αλλα δεν ξερω κατα ποσο μειωνει τα αλατα

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gms » Πέμ Σεπ 17, 2020 1:43 pm

Κανονικά τα φίλτρα νερού δεν κρατούν τα άλατα καθώς αυτά είναι απαραίτητα στον οργανισμό. Μόνο τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης τα αφαιρούν και για αυτό έχουν διαδικασία να προσθέτουν πάλι μέταλλα και ιχνοστοιχεία. Εγώ χρησιμοποιώ ένα σοβαρό φίλτρο νερού από τη Multipure που έχει όντως πιστοποιητικά από τον NSF και όχι μόνο για κάποια μεμονωμένα τμήματα ή και τίποτα όπως γίνεται με τα περισσότερα φίλτρα απάτες στην ελληνική αγορά. Αν κάποιος μπει στον nsf.org μπορεί να κάνει μια αναζήτηση και να δει αν κάποιο φίλτρο έχει όντως πιστοποιητικό ή όχι και φυσικά τι είδους πιστοποιητικό έχει (πχ το NSF/ANSI 42 είναι απλό και υποδιέστερο του NSF/ANSI 53).

Από την άλλη ένα φίλτρο ρητίνης που πήρα φοβήθηκα να το εγκαταστήσω γιατί δε ξέρω αν αλλοιώνει τη γεύση, αν δημιουργεί προβλήματα κλπ. Εσείς χρησιμοποιείτε φίλτρο ρητίνης;

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από naxos21 » Πέμ Σεπ 17, 2020 2:51 pm

gms έγραψε:
Πέμ Σεπ 17, 2020 1:43 pm
Κανονικά τα φίλτρα νερού δεν κρατούν τα άλατα καθώς αυτά είναι απαραίτητα στον οργανισμό. Μόνο τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης τα αφαιρούν και για αυτό έχουν διαδικασία να προσθέτουν πάλι μέταλλα και ιχνοστοιχεία. Εγώ χρησιμοποιώ ένα σοβαρό φίλτρο νερού από τη Multipure που έχει όντως πιστοποιητικά από τον NSF και όχι μόνο για κάποια μεμονωμένα τμήματα ή και τίποτα όπως γίνεται με τα περισσότερα φίλτρα απάτες στην ελληνική αγορά. Αν κάποιος μπει στον nsf.org μπορεί να κάνει μια αναζήτηση και να δει αν κάποιο φίλτρο έχει όντως πιστοποιητικό ή όχι και φυσικά τι είδους πιστοποιητικό έχει (πχ το NSF/ANSI 42 είναι απλό και υποδιέστερο του NSF/ANSI 53).

Από την άλλη ένα φίλτρο ρητίνης που πήρα φοβήθηκα να το εγκαταστήσω γιατί δε ξέρω αν αλλοιώνει τη γεύση, αν δημιουργεί προβλήματα κλπ. Εσείς χρησιμοποιείτε φίλτρο ρητίνης;
Εγω το εχω βαλει παντως. Αν ψαξεις λιγες σελιδες πριν καποιος φιλος εχει ανεβασει βιντεακι απο το site της lelit στο youtube για το descaling της μηχανης και φαινεται οτι χρησιμοποιει κανονικα φιλτρο ρητινης. Σκεφτομαι μηπως παρω και την κανατα brita που προτεινουν πολλοι φιλοι εδω για να ειμαι σιγουρος. Βασικα οτι μπορω για να μειωσω τις φορες που θα χρειαστει να κανω αφαλατωση

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Σεπ 17, 2020 2:55 pm

πρέπει να βρεις της Taf καφέδες στο Ηράκλειο αλλά καλύτερα πάρε απλό καφέ από σούπερ μάρκετ για αρχή να μάθεις την μηχανή και αργότερα πας σε spesialty Στην αρχή θα κεράσεις αρκετούς καφέδες τον νεροχύτη σου.

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gms » Πέμ Σεπ 17, 2020 4:32 pm

Από τη Mokka (mokka.coffee) μπορείς να αγοράσεις το blend της Βραζιλίας. Κάνει μόλις 6,5 ευρώ τα 250 γραμμάρια και είναι εκπληκτικός καφές. Τα μεταφορικά είναι πολύ φθηνά (για Αττική είναι μόλις 1,5 ευρώ) ενώ η αντικαταβολή είναι δωρεάν αν δεν πληρώσεις με paypal. Εγώ αγοράζω κυρίως από Mokka και σε κάθε παραγγελία έχω πάνω ένα blend μέσα.

Από την taf (cafetaf.gr) μπορείς επίσης να πάρεις τα δύο οικονομικά τους blend, τα Pianeta Blue και Pianeta Light Blue. Κοστίζουν 7,5 ευρώ τα 250 γρ και είναι επίσης πολύ καλοί καφέδες. Στην ιστοσελίδα τους λένε ότι τα μεταφορικά είναι δωρεάν για παραγγελίες πάνω από 40 ευρώ αλλά δεν ισχύει. Τα στέλνουν δωρεάν για πολύ μικρότερες παραγγελίες. Προχθές έκανα παράγγειλα 26 ευρώ και τα μεταφορικά ήταν δωρεάν. Οπότε και αυτοί αποτελούν πολύ καλή λύση.

Οι καφέδες που δεν είναι φρεσκοψημένοι είναι συνήθως περισσότερο ψημένοι ενώ θέλουν και διαφορετική αντιμετώπιση από τους speciallity (κυρίως σε ποσότητα/κόψιμο) οπότε και δε θα τους ευχαριστηθείς και δε θα μάθεις και τίποτα. Άσε που δεν είναι πολύ πιο οικονομικοί. O lavazza tierra κάνει περίπου 21 ευρώ το κιλό συν τα μεταφορικά, το blend της mokka 26 ευρώ το κιλό και το blend της taf 30 ευρώ. Η γνώμη μου είναι να παίξεις από την αρχή με αυτούς τους καφέδες. Γευστικά είναι πολύ ανώτεροι από τους οικονομικούς μπαγιάτικους....

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Σεπ 17, 2020 7:54 pm

Επιβεβαιωνω κ εγω το Mokka blend Βραζιλια ειναι φοβερος καφες κ ισως η καλυτερη επιλογη για φρεντο. Τον τελευταιο καιρο, ειναι η κυρια επιλογη μου. Ειμαι τυχερος, τον φερνει ενα καφε διπλα στο σπιτι μου κ μου δινει απο το χοπερ του μυλου του στην ιδια τιμη. Ειναι ευκολος καφες ισοροπημενος κ συγχωρει αρκετα τα λαθη.

Απάντηση