Sencor SCG 5050BK

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Matyat3
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 12:52 am

Sencor SCG 5050BK

Δημοσίευση από Matyat3 » Πέμ Σεπ 10, 2020 1:00 am

Καλησπέρα σε όλους.. Προσπαθώ τον τελευταίο καιρό μέσα από αρκετή ανάγνωση να πετύχω έναν ποιοτικό Espresso στο σπίτι.. Στα χέρια μου βρίσκεται μια delonghi ec685 για την οποία ήδη προμηθεύτηκα tamper και non pressurized basket ενώ πρόσφατα αγόρασα και το εν θεματι μύλο.. Δυστυχώς όμως ο μύλος, όπως και οι περισσότεροι σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων, δεν αλέθει τόσο ψιλά όσο χρειάζεται για Espresso... Υπάρχει κάποιος τρόπος για να modαρω την συσκευή...?? Έχω δει σχετικά βίντεο για αλλούς μυλος αλλά δεν ξέρω αν ο τρόπος λειτουργίας είναι ο ίδιος και για τον δικό μου... Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια σας!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Sencor SCG 5050BK

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Σεπ 10, 2020 12:37 pm

Το θέμα δεν είναι οτι δεν αλέθει ψιλά, αλλά οτι δεν αλέθει και σωστά. Το μείζον είναι ομοιομορφία στην άλεση και αυτός ο "μύλος" πετσοκόβει τους κόκκους δημιουργώντας κάκιστο αποτέλεσμα. Από τη στιγμή λοιπόν που πήρες καλάθι και tamper η ποιότητα της άλεσής θα καθορίζει την υδραυλική αντίσταση και εν τέλει τη γεύση. Αντί να ψάχνεις για μόντες, να πετάς τα λεφτά σου σε δοκιμές και να σπας τα νεύρα σου επένδυσε σε ένα κανονικό μύλο ηλεκτρικό ή χειροκίνητο.

Matyat3
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 12:52 am

Re: Sencor SCG 5050BK

Δημοσίευση από Matyat3 » Κυρ Σεπ 13, 2020 9:55 pm

Το κατάλαβα ότι υπάρχει θέμα στην ομοιόμορφη κοπή του καφέ.. Ήταν εμφανές... Προσπάθησα να περάσω τον καφέ 2η και 3η φορά με μικρή διαφορά.. Νομίζω αν δεν υπάρχει σωτηρια με μικρή μοντα για οικιακη χρήση καλύτερα έναν μυλος όπου η κοπή γίνεται με μέτρηση χρόνου.. Το κόστος είναι μικρό (από 15€..) και ο τρόπος λειτουργίας δεν αλλάζει με το μοντέλο...

Απάντηση