Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Τρί Αύγ 25, 2020 12:58 pm

Πρωτες μερες συμβιωσης με τον μυλο, μου φαινεται πολυ καλος. Θα γραψω κ αναλυτικα συγκριση με τον προηγουμενο μετα απο λιγες μερες.

Ενα θεμα εχω μονο. το καλωδιο μαζευται μεσα σπρώχνοντας απλα? Οσο παω προς το τελος, θελει πολυ πιεση κ γινεται σχεδον αδυνατο.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Αύγ 25, 2020 2:05 pm

Ναι, δεν έχει κάποιο μηχανισμό μέσα, απλά "χώρο".
Σπρώξε, δεν σπάει τπτ.

Αν βγάλεις το πιατάκι έχει μια βίδα, ξεβιδώνεις, σηκώνεις την ξύλινη βάση και βλέπεις μέσα ανταλλακτικά ελατήρια και τον κενό χώρο.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Τρί Αύγ 25, 2020 2:35 pm

Jousis έγραψε:
Τρί Αύγ 25, 2020 2:05 pm
Ναι, δεν έχει κάποιο μηχανισμό μέσα, απλά "χώρο".
Σπρώξε, δεν σπάει τπτ.

Αν βγάλεις το πιατάκι έχει μια βίδα, ξεβιδώνεις, σηκώνεις την ξύλινη βάση και βλέπεις μέσα ανταλλακτικά ελατήρια και τον κενό χώρο.
Ευχαριστω! Πολυ καλο, μολις το ανοιξα!!!!! Φανταζομουν πως καπου μαζευει το καλωδιο με καποιο μηχανισμο, αλλα απλα μπαινει μεσα!
Ενθουσιασμος κ για τα ελατηρια!

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Niche zero

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Αύγ 27, 2020 2:59 pm

Έφυγε η παραγγελία και από εμένα, κόστος (με τα μεταφορικά, τις προμήθειες και τη μετατροπή συναλλάγματος) €613,57.

Εν αναμονή λοιπόν :cfstd:

akapsalakis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 08, 2017 3:09 pm

Re: Niche zero

Δημοσίευση από akapsalakis » Παρ Αύγ 28, 2020 4:00 pm

Καλησπέρα σε όλους!

είμαι νέος στο φόρουμ και έχοντας διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια, έβαλα και εγω παραγγελία για τον Niche χτες το βράδυ. Μηχανή δεν έχω ακόμα αλλά είπα να ξεκινήσω από τον μύλο γιατί πίνω πολύ pour over οπότε έψαχνα μια λύση για να βελτιώσω την ποιότητα από τον προαλεσμενο του SM. Προτίμησα τον niche γιατί η γυναίκα πίνει μόνο decaft οπότε η εναλλαγή καφέδων θα είναι πιο εύκολη. Ελπίζω να έρθει γρήγορα και μέχρι να έρθει να έχω μαζέψει και το budget για μηχανή espresso.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Παρ Αύγ 28, 2020 5:11 pm

akapsalakis έγραψε:
Παρ Αύγ 28, 2020 4:00 pm
Καλησπέρα σε όλους!

είμαι νέος στο φόρουμ και έχοντας διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια, έβαλα και εγω παραγγελία για τον Niche χτες το βράδυ. Μηχανή δεν έχω ακόμα αλλά είπα να ξεκινήσω από τον μύλο γιατί πίνω πολύ pour over οπότε έψαχνα μια λύση για να βελτιώσω την ποιότητα από τον προαλεσμενο του SM. Προτίμησα τον niche γιατί η γυναίκα πίνει μόνο decaft οπότε η εναλλαγή καφέδων θα είναι πιο εύκολη. Ελπίζω να έρθει γρήγορα και μέχρι να έρθει να έχω μαζέψει και το budget για μηχανή espresso.
Κ πολυ καλα εκανες που τον επελεξες εξαρχης. Τον χρησιμοποιω λιγοτερο απο βδομαδα κ εχω ενθουσιαστει! Αν δεν χαλασει, νομιζω θα τον κρατησω μια ζωη.

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Niche zero

Δημοσίευση από kikos7 » Παρ Αύγ 28, 2020 6:47 pm

Να ελπίζουμε ότι μπορεί να έρθει και πιο νωρίς από τον μήνα που ανακοινώνουν; Το λέω γιατί στο fb του niche άρχισαν από την αρχή της εβδομάδας να ποσταρουν ειδοποιήσεις courier, λογικά αποστολών Σεπτεμβρίου... Άρα εγώ που είμαι Οκτώβριο, λέτε να έρθει σε κάνα μήνα; :a080:

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Geokary » Παρ Αύγ 28, 2020 7:15 pm

Κι εγώ περιμένω με αγωνία τον δικό μου. Παρήγγειλα 26/6 με πιθανή ημερομηνία αποστολής Σεπτέμβριος κ 26/8 εσταλει από Αγγλία με DPD UK. Πιστεύω από Δευτέρα θα τον έχω στα χέρια μου. Λογικά προσπαθούν να τους στέλνουν στην αρχή του μήνα που λενε

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Αύγ 30, 2020 12:22 am

1-year review:

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Niche zero

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Σεπ 13, 2020 1:53 pm

Δοκιμασα σήμερα να ανοίξω τον μυλο, αλλα η βιδα του κατω μαχαιριου ειναι σφιχτή με αποτελεσμα να γυριζει μαχαίρι αντι να ξεσφίγγει η βιδα. Πως το ανοίγετε εσείς? Σκεφτόμουν ειτε να φερω την ρύθμιση στη θεση calibrate ωστε να κολλησουν τα μαχαίρια, ειτε να βαλω καποιο ξυλινο σκεύος αναμεσα τους.

Απάντηση