PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από geathana » Παρ Σεπ 04, 2020 12:53 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει ims για 57mm? Εγώ που είδα στο φως το μαμά το καλαθάκι είναι όλες ανοιχτές. Βέβαια και να ήταν κλειστή μια τρύπα, δε θα ήταν αυτό που θα μου έκανε τη ζημιά, αλλά καλύτερα που δεν έχει κλειστή γιατί θα τα έριχνα όλα τα κακά αποτελέσματά μου εκεί και όχι στην κακή τεχνική μου.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από xenos » Παρ Σεπ 04, 2020 4:50 pm

@geathana: Αρχικά θα πρότεινα να ασχοληθείς με λίγο πιο εύκολους καφέδες για να μην πετάς ταφ, κλπ.

@gms: Εγώ το λελίτ το καλαθάκι πρόσφατα βύθισα το κάτω μέρος του σε ζεστό νερό με cafiza και δεν έχει καμμία βουλωμένη τρύπα. Αλλά θα ήθελα να ξέρω τι διαφορά μπορεί να κάνει ένα ims/vst.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από geathana » Παρ Σεπ 04, 2020 7:29 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. και έχω μια ακόμη ερώτηση.

Προσπαθώντας να φτιάξω freddo espresso με τον taf Pianetta light blue και θέλοντας να πάρω 50γρ στην έξοδο για να έχω μια σεβαστή ποσότητα έβαλα 19γρ καφέ. Είναι φυσιολογικό που μόλις αφαίρεσα το pf απο το group είχε μερικούς κόκκους καφέ επάνω? Μήπως έπρεπε να βάλω 18,18,5 γρ?
Βέβαια με ενα ανοιγμα της ροής όλα έφυγαν και με ελαφρύ σκούπισμα με ένα χαρτί.

Το έχω υπ όψιν μου... Οι επόμενες αγορές μου θα είναι Taresso tigrato, Anastazio blend και daily round blend...

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από agpol07 » Παρ Σεπ 04, 2020 7:58 pm

Ναι φυσιολογικό είναι. Πρέπει να πάρεις βουρτσάκι, αν δεν έχεις πάρει ακόμα, να το καθαρίζεις..
Πολλά γρ ρόφημα βγάζεις. Βγάλε 40 και πρόσθεσε νερό καλύτερα

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από gms » Τρί Σεπ 08, 2020 5:26 pm

Τα καλαθάκια ims/vst θεωρητικά έχουν ομοιόμορφα κατανεμημένες τρύπες ίδιας διαμέτρου. Δηλαδή χρησιμοποιούν μεγαλύτερης ακρίβειας τεχνικές για να ανοίξουν τις τρυπούλες και για να τις κατανείμουν. Επίσης τα κάθετα τοιχώματα που συνήθως επιλέγουμε σε αυτά τα καλαθάκια βοηθάνε επίσης σε πιο ομοιόμορφη κατανομή του νερού πάνω στο pack του καφέ.

Θεωρητικά επομένως, τα καλαθάκια ims/vst προσφέρουν πιο ομοιόμορφη εκχύλιση, θεωρώντας βέβαια ότι το κόψιμο του καφέ, η κατανομή του καφέ στο καλαθάκι, το tamper, η πίεση του νερού κλπ είναι υποθέσεις "λυμένες". Αν είναι όντως λυμένα τα υπόλοιπα προβλήματα τότε σίγουρα βελτιώνουμε λίγο την εκχύλιση. Διαφορετικά, διορθώνουμε μια παράμετρο της εκχύλισης και κατηγορούμε όλες τις υπόλοιπες για τα άσχημα αποτελέσματα :a048:

Εγώ πάντως πήρα από την αρχή ένα φθηνό ims καλαθάκι καθώς 1-2 τρυπούλες από το μαμά καλαθάκι ήταν φραγμένες και ψυχολογικά αυτό με χάλαγε. Οπότε δεν έχω ιδέα πόσο βοήθησε πραγματικά το ims. Ίσως κάποια στιγμή πάρω και ένα vst να δω αν θα καταλάβω διαφορές.

psyboy
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 6:18 pm

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από psyboy » Κυρ Σεπ 13, 2020 12:41 am

Παιδιά εγώ διαθέτω περίπου στα 6 κατοστάρικα. Μου προτείνετε την PL41 PLUST pid σαν μια πρώτη καλή μηχανή; Τι λέει σε σύγκριση με Gaggia Classic και Rancilio Silvia;

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από geathana » Κυρ Σεπ 13, 2020 9:19 am

Νομίζω σε αυτά τα χρήματα ή lelit είναι ότι καλύτερο.
Η Gaggia classic τα τελευταία χρόνια απ ότι διαβάζω έχει χάσει την αξιοπιστία της και παρουσιάζει προβλήματα. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της lelit σε σχέση με την rancilio silvia είναι η ύπαρξη του pid που είναι ένας αυτοματισμός για έλεγχο και σταθεροποιηση της θερμοκρασίας.

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από kikos7 » Κυρ Σεπ 13, 2020 9:31 am

Θα ήθελα και εγώ την απάντηση στο ερώτημα του φίλου από τα πιο έμπειρα μέλη. Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι εμείς εδώ απαντάμε πως πάρε την lelit έχει pid, εγγύηση μηχανή κλπ. Στο εξωτερικό όμως δεν βλέπω η lelit να είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, σε αντίθεση με την rancillio silvia . Νομίζω ότι σε αντίστοιχη ερώτηση πχ στο barista είναι σίγουρο ότι θα πρότειναν rancillio ως ανώτερης ποιότητας και ας μην έχει pid (πολλοί το προσθέτουν μετα) . Ισχύει;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Σεπ 13, 2020 9:57 am

Και μην βγάζετε από το κάδρο την Oscar II https://www.barista.gr/el/oscar-ii-2015 ... so-machine πάρα πολύ καλή τεράστιο μποιλερ heat exchange που την κάνει από τις κορυφαίες στην κατηγορία της και στην τιμή.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: PL41TEM Pid vs PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Σεπ 13, 2020 11:40 am

kikos7 έγραψε:
Κυρ Σεπ 13, 2020 9:31 am
Θα ήθελα και εγώ την απάντηση στο ερώτημα του φίλου από τα πιο έμπειρα μέλη. Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι εμείς εδώ απαντάμε πως πάρε την lelit έχει pid, εγγύηση μηχανή κλπ. Στο εξωτερικό όμως δεν βλέπω η lelit να είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, σε αντίθεση με την rancillio silvia . Νομίζω ότι σε αντίστοιχη ερώτηση πχ στο barista είναι σίγουρο ότι θα πρότειναν rancillio ως ανώτερης ποιότητας και ας μην έχει pid (πολλοί το προσθέτουν μετα) . Ισχύει;
Μπορεί η ποιότητα κατασκευής της rancillio silvia να είναι ελαφρώς καλύτερη από αυτή των lelit, αλλά και και η Miss Silvia, σύμφωνα με τους κατόχους της, έχει κατασκευστικά ελαττώματα, που η εταιρεία δεν έχει διορθώσει με την πάροδο των χρόνων (κάποια εσωτερικό τμήμα έχει την τάση να σκουριάζει με τα χρόνια), και κατά την άποψή μου είναι πλέον πολύ ακριβή για αυτό που προσφέρει. Όσον αφορά την προσθήκη PID εκ των υστέρων, αυτό δεν είναι πάντα ούτε τόσο φθηνή ούτε τόσο εύκολη λύση όσο ακούγεται, και επειδή το PID είναι τελικά πολύ σημαντικό (θερμοκρασιακή σταθεροτητα, επαναληψιμότητα, αλλαγή θερμοκρασίας εκχύλισης ανάλογα με τον καφέ) και πλέον είναι αρκετά φθηνό (όταν έρχεται ενσωματωμένο στις μηχανές), για ατό και οι περισσότεροι ούτε που το σκεφτήκαμε για miss silvia όταν με τα ίδα λεφτά μπορούσαμε να πάρουμε μια αξιόπιστη μηχανή με PID.

Απάντηση