Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
robustaras
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 5:13 am

Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από robustaras » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:38 am

Καλησπερα συμπασχοντες/ουσες εσπρεσομανεις.

Προσφατα πηρα το συγκεκριμενο μιξερακι (και οχι μυλος στην ουσια) για να κανω την δεδομενη πολυ απλη μοντα μιας και φοβομουν να παω στον graef cm702 για πρωτη αγορα λογω τιμης.

Πρωτη αλεση στο default,τερμα ''fine'' και ο καφες (φθηνος για testaρισμα μυλου αν παιζει ρολο) βγαινει με παχος nescafe περιπου.

Πρωτο edit στριψιμο 90 μοιρες περιπου,τιποτα το μεμπτο περιπου τα ιδια εκει που καμποσοι (η καμποσα bots) λενε πως με 3 δοντακια εγινε η δουλεια και πινουν εσπρεσσο...

Με τα πολλα φτανω περιπου σε 360 μοιρες στροφη ωστε να υπαρξει το ενδεχομενο να αλεσει εσπρεσσο για non pressurized.

Εκει λοιπον 5-6 κλικ πριν εναν πληρη κυκλο και λογικα καθως στενευει η τριβη το μηχανημα αρχιζει να φρακαρει και καθως παλευω να το χοντρυνω -παχυνω λιγο εν κινησει να ξεκολλησει, αρχιζει να καπνιζει και ισα που το βγαζω πριν παρουμε καμια φωτια.

Θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το αμα εχει συμβει και σε καποιον αλλον αυτο μιας και το διαδικτυο ειναι γεματο απο ευχαριστημενους χρηστες που πινουν εσπρεσσο με ''πειραγμενα 2-3 δοντακια'' και εγω για να κανω μια αποσταξη 50-60 ml σε 18 seconds κοντεψα να καω.Εχω καταλαβει κατι λαθος?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Αύγ 08, 2020 9:37 am

"Το φθηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε"
Ζόρισες το μοτέρ, ζήτησε παραπάνω ρεύμα και η φθηνή καλωδίωση δεν ...
Κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και πάρε τον Graef.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Αύγ 08, 2020 10:34 am

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα δώσε το να πάει για εγγύηση αν είναι ακόμα μέσα στα όρια και πάρε ένα craef 702 να κάνεις την δουλειά σου https://www.baristatools.gr/el/111--.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Αύγ 08, 2020 3:02 pm

Χλωμό για εγγύηση. Αν καπνισε θα το καταλάβουν ότι κάτι έγινε. Συν οτι έχει πειραχτεί το κοπτικο.

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από stasta » Σάβ Αύγ 08, 2020 6:06 pm

Ανάλογα με την μηχανή που έχεις πάρε και ένα μύλο που θα επαρκεί για να σου κάνει τη δουλειά.Ο μύλος πιστεύω ότι πρέπει να είναι ένα βήμα μπροστά από τη μηχανή σου.Δες τι έχεις,σκέψου τα οικονομικά σου και ψάξε για κάτι αξιόπιστο

robustaras
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 5:13 am

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από robustaras » Σάβ Αύγ 08, 2020 7:53 pm

stasta έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 6:06 pm
Ανάλογα με την μηχανή που έχεις πάρε και ένα μύλο που θα επαρκεί για να σου κάνει τη δουλειά.Ο μύλος πιστεύω ότι πρέπει να είναι ένα βήμα μπροστά από τη μηχανή σου.Δες τι έχεις,σκέψου τα οικονομικά σου και ψάξε για κάτι αξιόπιστο
Πηρα non branded μηχανη προσφατα σε τιμη μιας dedica ας πουμε ελπιζοντας στα παραπανω προσοντα της και δεν νομιζω πως εκανα λαθος.

Το θεμα ειναι αμα με βολεψει ενας graef 702 χωρις μοντες να κοβει τον καφε εως και πιο κατω απο το ''2 του καφεκοπτειου'' ωστε να βρω το κοψιμο μου.

ΥΓ.Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και την επαληθευση πως το Delonghi μιξερ ειναι ψευδως διαφημησμενο πως κανει για εσπρεσσο,ακομα και πειραγμενο.

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από stasta » Κυρ Αύγ 09, 2020 12:19 am

Αν μιλάς για κατηγορία Dedica τότε μια χαρά είναι και ο graef.Μπορεί να σου ακουστεί κάπως,αλλά με ένα μπρίκι ή ένα aeropress και τον graef θα ήταν καλύτερος συνδυασμός,πιο οικονομικός και θα έπινες καφέ.

robustaras
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 5:13 am

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από robustaras » Κυρ Αύγ 09, 2020 2:51 am

stasta έγραψε:
Κυρ Αύγ 09, 2020 12:19 am
Αν μιλάς για κατηγορία Dedica τότε μια χαρά είναι και ο graef.Μπορεί να σου ακουστεί κάπως,αλλά με ένα μπρίκι ή ένα aeropress και τον graef θα ήταν καλύτερος συνδυασμός,πιο οικονομικός και θα έπινες καφέ.
Πιστευω (θα δειξει με τον καιρο) πως η νεα μου μηχανη ειναι level up απο μια dedica σε πολους τομεις.

Ωστοσο,ο graef ο 702 εχει δυνατοτητα πολυ ψιλης κοπης χωρις να μπαρουτιασει?

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από stasta » Κυρ Αύγ 09, 2020 9:04 am

Πάρε τον,θα σου κάνει τη δουλειά που θές.απλά να ξέρεις ότι θα έχεις δώσει περίπου 250 ευρώ για εξοπλισμό που δεν θα σε αφήσει μακροχρόνια ευχαριστημένο και θα πρέπει να τα πουλήσεις για να πάρεις νέο.Πολλά πεταμένα λεφτά,που με τα ίδια θα έπαιρνες πολύ αξιόλογο μεταχειρισμένο εξοπλισμό να σε βγάλει για πολύ καιρό

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Delonghi kg79 καπνιζει με το καλημερα.

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Αύγ 09, 2020 9:43 pm

Πεταμένα λεφτα.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση