Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
ThanosA
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2020 12:11 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Quick Mill 650
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Περιστέρι

Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Δημοσίευση από ThanosA » Δευ Ιούλ 13, 2020 7:47 pm

Γεια σας! Χαίρομαι που κάνω την πρώτη μου ανάρτηση, μου πήρε λίγο καιρό αλλά τα κατάφερα. Ο λόγος ήταν η μηχανή που αποφάσισα να αναστήσω ήταν ενάμιση μήνα στο sevice.

Πρόκειται για την Super Quick 650 της Quick Mill. Σε έναν κατάλογο παλιών μηχανών βρήκα οτι είναι μοντέλο του 1968. Η μηχανή ήταν πολύ καιρό σε αχρηστία σε ένα ντουλάπι. Οταν πήγα να την βαλλω στην πριζα (αφου βρήκα πρώτα ανταπτποράκι από 3 καρφιά σε 2) η μηχανή έκανε ένα δυνατό κροταλιστό θόρυβο, υπέθεσα οτι ήταν η αντλία. Βρήκα ενα service επαγγελματικών μηχανών κοντά μου που δέχτηκαν να την αναλάβουν.

Πριν μια εβδομάδα την παρέλαβα και κάθεται στον πάγκο μου. Λειτουργεί κανονικά τώρα, ή τουλάχιστον έτσι με ενημέρωσαν από το service. Ελλείψει μύλλου πήρα καφέ φρεσκοκομμένο, τον Guatemala από τα Coffee Lab, για τις πρώτες δοκιμές. Μετά απο κάποιες απόπειρες βγήκε καφές ικανοποιητικός με -οχι πολύ πλούσια- αλλά καλή κρέμα. Ο ουρανίσκος μου δεν είναι εκπαιδευμένος αλλά ούτε πίκρα ούτε ξινίλα γεύθηκα, μπορώ να πω οτι κάποια αρώματα βγήκαν.

Μερικές εντυπώσεις από τη μηχανή. Είναι μεταλλική και συμπαγής με θερμομπλοκ, έχει γυάλινο δοχείο νερού. Σε 2-3 λεπτά από κρύα ζεσταίνεται, σε άλλα 5 λετπά σε όποιο σημείο την ακουμπήσεις ειναι πολύ ζεστή! Υποθέτω για αυτό την ονόμασαν super quick (;). Έχει ρυθμιζόμενη πίεση αντλίας, μάλλον για την λειτουργία του ατμού. Έχει portafilter 58mm, το design της ειναι όμορφο και compact. Δυστυχώς η σκουριά έχει "δαγκώσει" το κέλυφος σε αρκετά σημεία, ίσως να αντιμετωπίζεται αν απογυμνωθεί το σασί. Το σχαράκι συλλογής των απόνερων ειναι διακοσμητικό, ευκολα κάνεις ένα χάλι γύρω σου αν δε προσέξεις. Το καλό ειναι οτι εχει στόμιο αποχέτευσης.

Αυτά ήθελα να πω για τη μηχανή. Μάλλον θα την χρησιμοποιήσω και στο μέλλον, αν και δεν μου ανήκει. Αν θέλει κάποιος να προσθέσει ή να με διορθώσει σε κάτι, ελεύθερα ας το κάνει! Και πάλι χάρηκα για το πρώτο post, καλή συνέχεια σε όλους!
Συνημμένα
IMG_3208.jpg
IMG_3207.jpg

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Ιούλ 14, 2020 7:24 pm

Καλώς ήρθες!

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Δημοσίευση από a1san » Τετ Ιούλ 15, 2020 9:17 am

Καλως ήρθες!
Ωραια μηχανούλα ρετρό!

Καλές εκχυλίσεις! Νομιζω αν βρεις τα πατήματα της, παρόλο τον υπόλοιπο μπελά θα είσαι ευχαρηστημένος.

Σκουρίες μπορουν να πλυθούν με αντισκωριακά και με αλοιφη να γυαλίσουν πάλι, Σκεψου οτι ειναι διαδικασία συντήρησης inox.

Για το δε σχαράκι μια πετμια πετσέτα underneath σε ομορφο ρετρο χρωμα θα την αναδυκνυε αρκετα!

Καλές εκχυλίσεις!

ThanosA
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2020 12:11 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Quick Mill 650
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Δημοσίευση από ThanosA » Τετ Ιούλ 15, 2020 3:27 pm

Γιώργο και Δημήτρη σας ευχαριστώ! Δημήτρη κρατάω αυτό που γράφεις για τη σκουριά, μάλλον σε δεύτερο χρόνο ένα βάψιμο το θέλει.
Σύντομα θα πάρω ενα αξιοπρεπή μύλο. Ευτυχώς υπάρχουν άφθονες πληροφορίες εδώ.

Και μια απορία αρχάριου! Στη φώτογραφία είναι το καλαθάκι που βρήκα μαζί με τη μηχανή. Αυτό υποθέτω οτι είναι μονό γιατι με 14 gr καφέ (μετράω με ζυγαριά) το κλείστρο οριακά κουμπώνει και η εκχύλιση δεν ειναι καλή. Λογικά θα κολλάει στη ντουζιέρα το κεικ του καφέ. Εχω δει ακόμα και να πετάγονται καφέδες ενα γύρω απο το κλείστρο. Στα 13 gr και κάτω η ροή από τα spouts είναι κανονική. Αρα, για αγορά ψαχνω ένα οποιοδήποτε διπλό καλαθάκι 58mm, ή το συγκεκριμένο για αυτή τη μηχανή; Ευχαριστώ!
Συνημμένα
IMG_3213.jpg

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Ιούλ 15, 2020 6:32 pm

Αυτό είναι για μονή δόση βρες ένα καλαθάκι για διπλή και θα είσαι οκ ,είναι φυσιολογικό να πετάει έξω νερά αν βάζεις 13γρ. Αυτό έχει φτιαχτεί για 8-9 γρ.

ThanosA
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2020 12:11 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Quick Mill 650
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Νέο μέλος + παλιά μηχανή

Δημοσίευση από ThanosA » Τετ Ιούλ 15, 2020 8:16 pm

Ναι Γιάννη ευχαριστώ που το επιβεβαίωσες! Οπότε θα αναζητήσω το διπλό για quick mill.

Απάντηση