Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από nkout » Τρί Ιουν 23, 2020 6:04 pm

Ηρθε η ωρα της αφαλατωσης. Το ειχα ξαναγραψει, αλλα τωρα ηρθε κανονικα.

Εχω την εξης απορια. Υπαρχει μια προταση καπου σε αυτο το thread: αφου περασαεις το αφαλατικο, στο τελος να βαλεις τυφλο καλαθι, να το αφησεις να ανεβασει πιεση και να κλεισεις το διακοπτη. Μετα αφηνεις το αφαλατικο να δρασει υπο πιεση (σηκωμενος μοχλος κ τυφλο).

Φαινεται να εχει τα εξης καλα:
- περναει αφαλατικο στην opv
- το αφαλατικο μενει στο μανιταρι, στον κεντρικο θαλαμο του e61 κ στον θαλαμο preinfusion.

Βλεπτε κατι κακο σε αυτο?

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Ιουν 24, 2020 12:39 pm

Δεν το βλέπω σαν λάθος, αν και είμαι της φιλοσοφίας ότι αν θέλω να αφαλατώσω κάτι, το λύνω τελείως σε εξαρτήματα.
Ειδικά για το Ε61 υπάρχει μια μέση λύση όπου ξεβιδώνοντας την καμπάνα, μπορώ να το γεμίσω εκεί αφαλατικό υγρό (βάζοντας και το τυφλό μπροστά για να μην χάνει και τον λεβιέ στην πάνω θέση). Επίσης τοποθετώ την καμπάνα σε ένα ποτήρι με αφαλατικό.
Η OPV αν αφήνει αρκετό νερό να περνά από μέσα της, σε λειτουργία με το τυφλό, είναι αρκετό ώστε να κάνει αφαλάτωση. Αν όχι, την χαμηλώνεις πχ στα 6bar, μόνο για την διαδικασία αφαλάτωσης και αφήνεις έτσι περισσότερο αφαλατικό να περάσει.
Όλα τα παραπάνω θα σου κάνουν καλή αφαλάτωση. Αν όμως μπορούσες να τα λύσεις, θα παρατηρούσες πολλά άλατα σε περίεργες γωνιές αυτών των εξαρτημάτων, που βγαίνουν μόνο όταν επιμένεις ξεχωριστά σε κάθε εξάρτημα.
Σημείωση, ότι χρησιμοποιώ μόνο ξινό (κιτρικό οξύ) αυτό που έβαζε και η γιαγιά μου σε μαρμελάδες και γλυκά του κουταλιού.
Δεν έχουν όμως όλοι την ευκολία να λύνουν και να κάνουν ρυθμίσεις στην μηχανή τους. Εκεί φυσικά δεν το επιχειρούν γιατί μπορούν να κάνουν ζημιά. Θα πρέπει να πάνε την μηχανή κάπου που μπορεί να γίνει αυτή η εργασία.
Για παράδειγμα θα αναφέρω τα άλατα που υπάρχουν ανάμεσα στα στοιχεία της αντίστασης που είναι πολύ δύσκολο να τα καταπολεμήσεις με απλούς τρόπους.
1980_1.jpg
Και κάτι που είχε επηρεάσει την λειτουργία της μηχανής μου (έχω ΗΧ) πριν λίγες εβδομάδες, ήταν τα άλατα μέσα στο σωληνάκι του πιεσοστάτη, που είχαν μαζευτεί στο σημείο που κάνει κύκλο και επηρέαζε την μέτρηση.
Γενικά έχω καταλήξει (προσωπική εμπειρία), ότι σε μία μηχανή που δεν έχει προσεγμένο νερό εισόδου μια τέτοιου τύπου ολοκληρωτική αφαλάτωση - συντήρηση, θα πρέπει να γίνεται μέσα στο χρόνο. Αν όμως προσέχουμε το νερό μπορεί αυτό να φτάσει και να μην χρειάζεται καθόλου. Φυσικά δεν θα μπορούσα να αφήσω ένα μηχάνημα πάνω από πέντε χρόνια λειτουργίας, χωρίς μια τέτοια συντήρηση, όσο και να προσέχω το νερό. Απλά και μόνο για να δω αν πραγματικά ότι όλα είναι καθαρά μέσα, έτσι από περιέργεια. Φυσικά όμως σε έμπιστα και έμπειρα χέρια.
1993_1.jpg
Σημείωση: Κατανοούμε και ακολουθούμε όλους τους κανόνες ασφαλείας όσο απλή εργασία κάνουμε στην συσκευή μας, για την ασφάλειά μας.
Αν δεν υπάρχει η εμπειρία στα ηλεκτρικά αλλά και στα υδραυλικά ΜΗΝ ξεκινήσεις την αποσυναρμολόγηση της μηχανής. Είναι θέμα ασφάλειας. Και είναι σοβαρό. Επίσης, η παρακολούθηση διάφορων βίντεο από τον υπολογιστή δεν δίνει σχεδόν τίποτα στο κομμάτι της εμπειρίας. Οι κανόνες ασφαλείας είναι πολλοί και πρέπει να τους ξέρεις και να τους ακολουθείς πιστά, όση εμπειρία και να έχεις, για το δικό σου καλό.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από nkout » Τετ Ιουν 24, 2020 5:20 pm

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Ειναι πολυ σωστη η λογικη σου να λυσεις τη μηχανη κ να αφαλατωσεις καθε κομματι ξεχωριστα. Σιγουρα θα το κανω κ εγω σε μελλοντικο χρονο, αλλα λεω να ξεκινησω με μια απλη κλασικη αφαλατωση. Δεν ξερω αν τη χρειαζομαι ιδιαιτερα. Μαλλον οχι τοσο, μονο λιγο μαλακο ιζημα εχω δει στο μανιταρι του e61, μιας κ η μηχανη εχει δουλεψει 7 μηνες με 3-4 καφεδακια τη μερα κ με αποκλειστικη χρηση εμφιαλωμενου νερου χαμηλης σκληροτητας. Αλλα θελω να το κανω πιο πολυ για την εμπειρια, ειναι το μονο κομματι της διαδικασιας συντηρησης που δεν εχω δοκιμασει.

Σχετικα με το ξινό, να φανταστω ειναι η κλασικη σκονη που εχουν στα μπαχαρικα. Μπορω να ξεκινησω κ με αυτη. Ποσα γραμμαρια βαζεις ανα λιτρο κ ποση ωρα το αφηνεις στη μηχανη?

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Ιουν 24, 2020 9:10 pm

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά σε αυτό, γιατί πάντα πηγαίνω οπτικά στο κάθε εξάρτημα. Δηλαδή, σε 500ml νερό θερμοκρασίας 70 βαθμούς περίπου, ρίχνω ένα σακουλάκι ξινό (ναι αυτά τα σακουλάκια στα μπαχαρικά) αν έχω να αντιμετωπίσω αρκετά άλατα. Αλλιώς ένα σακουλάκι στο 1lt.
Την αναλογία, του ξινού,θα την βρεις μόνος σου και διαφέρει ανάλογα με την ποσότητα των αλάτων που έχει να πολεμήσει και αντιστρόφως ανάλογα με το πόσο γρήγορα αποτελέσματα θες.
Αφήνω τα εξαρτήματα τουλάχιστον 30 με 40 λεπτά και επαναλαμβάνω για όσο χρειασθεί μέχρι να φύγουν τα άλατα. Δεν υπάρχει κανόνας χρόνου. Μακάρι να υπήρχε. Οπτικά πάντα και προσαρμόζεσαι πάντα στο πρόβλημα. Αν δεις ότι έγινε μπλέ χρώμα πρέπει να αλλαχθεί το μείγμα.
Το μπλέ χρώμα είναι μια καλή ένδειξη όταν το βλέπεις να βγαίνει από την μηχανή σου, ότι έγινε η "δουλειά".
Όποια εξαρτήματα καθαρίζουν, βγαίνουν από το μείγμα.
Η αντίσταση πιο πάνω κάθισε όλο το βράδυ στο δεύτερο μείγμα. Όρθια πάντα για να μην βρέχονται οι ακροδέκτες.
Η καμπάνα μπήκε σε ποτήρι όρθια για να μην βρέχω το εξωτερικό επινικελωμένο τμήμα της. Και αυτό γιατί αν το αφήσεις πολλές ώρες θα φάει την επινικέλωση στα σημεία που υπάρχει φθορά. Όχι βέβαια ότι θα του κάνει ζημιά για 5 λεπτά αν μπει σε τέτοιο μείγμα. Αλλά δεν αφήνεις κομμάτια επινικέλωσης για πολλές ώρες.
Επειδή πήρα και μια δεύτερη καμπάνα, εδώ και κάτι μήνες, προσπαθώ να κρατήσω ανέπαφη την εσωτερική της επινικέλωση, πλένοντας την κάθε 3-4 μήνες, όπως πλένω τα πιάτα, για να φύγει αυτό το ίζημα που περιγράφεις.
Θα δώσω όμως μια απάντηση και ίσως πέσω μέσα, αλλά μπορεί και να είναι λάθος
nkout έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 5:20 pm
κ ποση ωρα το αφηνεις στη μηχανη?
Νομίζω ότι 30 λεπτά είναι αρκετά για την πρώτη φορά. Αν βγει πολύ μπλέ το νερό, επανέλαβε.

Αυτά που αναφέρω είναι για παλιές μηχανές που έχει τελειώσει η εγγύησή τους εδώ και πολλά χρόνια. Αφορούν τις μηχανές που χρησιμοποιούν χάλκινα boiler, χάλκινους σωλήνες και Ε61. Για όποια άλλη συσκευή ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Ιουν 25, 2020 11:57 am

Σε ευχαριστω κ παλι! Νομιζω πως τα ξεκαθαρισα, θεωρητικα τουλαχιστον. Μια τελευταια ερωτηση κ καπου εδω νομιζω σταματω τις αποριες μεχρι να δοκιμασω στην πραξη (ποσα να ρωτησω ακομη, χωρις καμια πρακτικη εμπειρια? :P):
ioannisz έγραψε:
Τετ Ιουν 24, 2020 9:10 pm
Επειδή πήρα και μια δεύτερη καμπάνα, εδώ και κάτι μήνες, προσπαθώ να κρατήσω ανέπαφη την εσωτερική της επινικέλωση, πλένοντας την κάθε 3-4 μήνες, όπως πλένω τα πιάτα, για να φύγει αυτό το ίζημα που περιγράφεις.
Καταλαβαινω πως η εξωτερικη επινικέλωση ειναι κυριως για λογους αισθητικης. Η εσωτερικη επινικέλωση σε τι οφελει κ ποση προσοχη θελει? Νομιζω πως κ η δικη μου καμπανα εχει εσωτερικη επινικέλωση. Υπαρχει θεμα που θα ερθει σε επαφη με το αφαλατικο για μιση ωρα στη διαρκεια μιας αφαλατωσης? Φανταζομαι πως οχι, γιατι θα ηταν κλασικο θεμα....

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Ιουν 25, 2020 2:11 pm

Νίκο θα σου απαντήσω και πάλι βάση εμπειρίας ερασιτεχνικής, άρα μπορεί και να υπάρχει λάθος.
Έχουμε μια εσωτερική επινικέλωση στη καμπάνα του Ε61. Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους που έγινε αυτό. Αλλά γιατί να πάμε σε αυτήν την συζήτηση? Απλά εμείς το δεχόμαστε και προσαρμοζόμαστε.
Μέχρι τώρα δεν έχω δει δείγματα καταστροφής της επινικέλωσης μέσα σε μισή ώρα αν αυτή είναι σε καλή κατάσταση. Αν όμως έχουν καθίσει κάποια άλατα σε κάποια σημεία της και ήδη έχουν ξεκινήσει και την τρώνε, τότε ναι μέσα σε μισή ώρα θα δεις σε αυτά τα σημεία ένα αχνό χρυσωπό χρώμα του χαλκού (που είναι όμως η πραγματική εικόνα) ...
Την ζημιά όμως την ξεκίνησαν τα άλατα. Τώρα θα μου πεις γιατί δεν το έβλεπες? Μα γιατί είχε επιδερμίδα από άλατα.
Μην φεύγουμε από τον στόχο μας που είναι να διώξουμε τα άλατα από την μηχανή. Βγάζεις την καμπάνα και διώχνεις τα άλατα. Με πλύσιμο, με πολύ απαλό τρίψιμο, με αφαλατικό που την αφήνεις όσο χρειάζεται, 2, 5, 10 λεπτά, ώστε να μην τραυματίσεις την επινικέλωση.
Στόχος μας δεν είναι να βάλουμε αφαλατικό (καταλαβαίνεις πως το λέω).
Τώρα αν με ρωτάς πως θα υπολογίσω το μείγμα και τον χρόνο ώστε να φύγουν τα άλατα σε boiler, Ε61, σωλήνες, ακροφύσια και χωρίς ζημιά στην επινικέλωση, χωρίς να ξέρω και πόσα άλατα έχει μέσα και χωρίς όμως να λύσω την μηχανή ... η απάντηση είναι δεν ξέρω. Θεωρώ πως δεν υπάρχει και απάντηση σωστή για όλους. Για κάθε ένα όμως ξεχωριστά που το βλέπεις και υπολογίζεις οπτικά, υπάρχει απάντηση και είναι διαφορετική κάθε φορά και σε διαφορετικό εξάρτημα.
Και για να μην αγχωθείς, αν η καμπάνα σου είναι καθαρή, τα 30 λεπτά σε αυτό το μείγμα ξινού δεν θα την τραυματίσουν (με επιφύλαξη πάντα). Τουλάχιστον εγώ που το έκανα μία φορά δεν είδα κάτι.
Όταν πήρα την δικιά μου, ο προηγούμενος κάτοχος είχε να κάνει αρκετό καιρό αφαλάτωση ή δεν είχε κάνει καθόλου, έτσι ώστε να είχε μείνει περίπου το 50% της εσωτερικής επινικέλωσης του Ε61 (της καμπάνας και το κάτω μέρος από το μανιτάρι). Αλλά αυτό ήταν καθαρά αποτέλεσμα από τα άλατα. Αυτά είναι τα επικίνδυνα που πρέπει να μην υπάρχουν στη μηχανή μας.
Η πρόληψη (με προσεγμένο νερό) είναι ίσως η καλύτερη λύση που μπορούν να ακολουθήσουν όλοι.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Ιουν 25, 2020 3:46 pm

Να 'σαι καλα για τις πληροφοριες.

Νομιζω καπου εδω πρεπει να σταματησω τις θεωρητικες ερωτησεις κ απλα να το δοκιμασω :D

Οταν το κανω, θα σας πω τις εντυπωσεις!

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Algebar » Πέμ Ιουν 25, 2020 10:36 pm

ioannisz έγραψε: Η πρόληψη (με προσεγμένο νερό) είναι ίσως η καλύτερη λύση που μπορούν να ακολουθήσουν όλοι.
Το νερό της ΕΥΔΑΠ περασμένο από brita και με σακουλάκι ρητίνης στο δοχείο είναι αρκούντως προσεγμένο για τον περιορισμό των επικαθήσεων?
Έχω τη μηχανή περίπου 2 μήνες και δεν έχω κάνει ακόμα αφαλάτωση, σκεφτόμουν με το εν λόγω νερό και 2-3 καφέδες ημερησίως να κάνω στο HX κάθε 3-4 μήνες και στο boiler ετήσια, θα είμαι εντάξει ή θέλει συχνότερα ?

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Ιουν 26, 2020 10:08 am

Αν κρίνω από τον βραστήρα μου, με britta μόνο και όχι ρητίνη, μια χαρά ακούγεται, αλλά ας δούμε και άλλες γνώμες.

nkout
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από nkout » Παρ Ιουν 26, 2020 10:26 am

εχεις μετρησει τη σκληροτητα του νερου απο britta?

Εγω βαζω νερο Κωστηλάτας που γραφει σκληροτητα 96 στην ετικετα.
Με ενα κινεζικο μετρητη TDS το μετρησα 87, ενω το νερο της ευδαπ το μετραγε 155.

Απάντηση