Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Μάιος 09, 2020 9:25 am

Καλησπέρα σε όλους, έχω στην κατοχή μου αυτή τη γιαγιά μοντελο του 2004. Την εχω από δεύτερο χέρι καθώς μου την χάρισαν. Την είχα καιρό σε αχρηστία αλλά είπα σήμερα να την γδύσω ολόκληρη καθώς είχε μπλοκάρει το Group head αλλά έτρεχε κανονικά ο ατμός. Όπως υποψιαστηκα ο προηγούμενος φίλος-κάτοχος δεν είχε κάνει ποτε backflush, ενώ ίσως να είχε κάνει καμία δύο αφαλατωσεις... Από το 2004... τελοσπαντων έφαγα μισή μέρα με τη μαυρίλα από τα έλαια του καφέ. Όλα τα μέρη καθαρίστηκαν... πολύ σχολαστικά και έρχομαι να ζητήσω η γνώμη σας για το boiler, έχει εμφανή διάβρωση

https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3g_hevaBLdQJSIsBzeg

https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3g_hdDHv9w4HxRVtMTw

[quote]https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3 ... Ng[/quote]

Το κρατώ ή το αλλάζω;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από panos0121 » Σάβ Μάιος 09, 2020 9:47 am

Εγώ θα το άλλαζα στη θέση σου.. Αφού την έχεις ανοίξει κιόλας..πρόσφατα έκανα έρευνα αγοράς είτε Ελλάδα είτε από εξωτερικό.. Στο barista.gr θα βρεις πολύ ανταγωνιστή τιμή(περίπου 40 ευρώ) και σε μια μέρα στην πόρτα σου.. Το εχει και ο δοϊκας αλλά θα σου βγει περίπου 15 ευρώ πάνω..

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Μάιος 09, 2020 1:10 pm

panos0121 έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 9:47 am
Εγώ θα το άλλαζα στη θέση σου.. Αφού την έχεις ανοίξει κιόλας..πρόσφατα έκανα έρευνα αγοράς είτε Ελλάδα είτε από εξωτερικό.. Στο barista.gr θα βρεις πολύ ανταγωνιστή τιμή(περίπου 40 ευρώ) και σε μια μέρα στην πόρτα σου.. Το εχει και ο δοϊκας αλλά θα σου βγει περίπου 15 ευρώ πάνω..
Το ρωτάω γιατί από ότι έχω διαβάσει οι απόψεις διίστανται. Κάπου διάβασα ότι το αλουμίνιο αναπτύσσει ξανά προστατευτικό στρώμα και δεν φθείρεται αν δεν του κάνεις ξανά αφαλάτωση. Αν δεν ισχύει περα από τη υγεία είναι και το θέμα ότι η φθορά θα προκαλέσει και πιθανές αποφραξεις στην τριοδη. Αν ισχύει τότε δεν υπάρχει λόγος να δώσω τα χρήματα, κάλλιο να πάρω μια νέα ντουσιερα και πλάκα. Πάντως το είδα στο barista είναι κατόπιν παραγγελίας άρα μάλλον τέλος του μήνα.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Μάιος 09, 2020 1:29 pm

Όπως το βλέπω μια χαρά φαίνεται. Εγώ δεν θα το άλλαζα

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Μάιος 10, 2020 9:02 pm

και εμενα μια χαρα μου φαινεται.βασικα το αλουμινιο εχει χαμηλη απορροφηση απο το εντερο.τα περισσοτερα αντιοξινα εχουν αλουμινιο οπως επισης και τα αποσμητικα.βεβαια δεν καταλαβαινω ποσο θα κοστιζε στην εταιρια να κανει τον ιδιο λεβητα σε μπρουντζο με εξωτερικη αντισταση οπως η πρωτη γενια της ascaso dream...και ποσα τετοια θα πουλαγε σε χρηστες παλιων μοντελων.αλλα η εταιρια ανηκει πλςον σε κινεζους...μονο η gaggia professional εμεινε σε ιταλικα χερια.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μάιος 10, 2020 9:46 pm

ellenikus έγραψε:
Κυρ Μάιος 10, 2020 9:02 pm
και εμενα μια χαρα μου φαινεται.βασικα το αλουμινιο εχει χαμηλη απορροφηση απο το εντερο.τα περισσοτερα αντιοξινα εχουν αλουμινιο οπως επισης και τα αποσμητικα.βεβαια δεν καταλαβαινω ποσο θα κοστιζε στην εταιρια να κανει τον ιδιο λεβητα σε μπρουντζο με εξωτερικη αντισταση οπως η πρωτη γενια της ascaso dream...και ποσα τετοια θα πουλαγε σε χρηστες παλιων μοντελων.αλλα η εταιρια ανηκει πλςον σε κινεζους...μονο η gaggia professional εμεινε σε ιταλικα χερια.
αυτό ακριβώς φοβάμαι και γω ότι το κόστος των ιταλικών μία μέρα μπορεί να γίνει ασύμφορο και να μη βρίσκουμε μηχανές στην αγορά!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Ιουν 22, 2020 8:39 pm

Η αποκατάσταση ολοκληρώθηκε η μηχανή δουλεύει κανονικά, έγιναν και τα βίντεο, οπότε αν θέλετε τσεκάρετε παρακάτω, συζητάμε για άλατα, καθαρισμούς, τρίοδη και OPV κι αν λέμε και καμία... :censored: :priest:

Μέρος 1
https://www.youtube.com/watch?v=RsYS-qHkMVY

Μέρος 2
https://www.youtube.com/watch?v=0B2kpPgkqdg

Αν σας άρεσαν κάντε ένα :oneup: και Subscribe
γιατί έρχονται κι άλλα ετοιμάζω ένα σύντομο βίντεο για την OPV και σκέφτομαι και για PID αλλά θα το δω λίγο αργότερα αυτό
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από Algebar » Δευ Ιουν 22, 2020 9:29 pm

Ωραία τα βίντεο Βασίλη, νομίζω ότι η krups θα γίνει backup :oneup:

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Ιουν 22, 2020 9:44 pm

Algebar έγραψε:
Δευ Ιουν 22, 2020 9:29 pm
Ωραία τα βίντεο Βασίλη, νομίζω ότι η krups θα γίνει backup :oneup:
Σ' ευχαριστώ Γιάννη ελπιζω να βοηθήσουν. Όσο για την Krups περιμένω τον μύλο για να την διώξω!
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Απάντηση