Fiorenzato f64 evo

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Themis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 6:20 pm

Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από Themis » Κυρ Απρ 26, 2020 6:33 pm

Καλησπέρα έχω τον f64 evo έχω αλλάξει μαχαίρια εδώ και δύο μήνες αλλά κάθε 3-4μερες χρειάζεται να ανεβάζω τα δευτερόλεπτα γιατί πέφτουν τα γρ της δόσης. Ξέρει κανείς να μου πει γιατί γίνεται αυτό.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Απρ 26, 2020 6:59 pm

Μπαγιατευει ο καφες και χρειαζεται να κοβεις πιο ψιλα. Ειναι φυσιολογικο. Τωρα αν το βημα που αναφερεις ειναι μεγαλο, αυτο δε μπορώ να το ξερω. Αλλα μια μικρη μετατοπιση προς ψιλοτερο κοψιμο ειναι φυσιολογικη οσο ο καφες μπαγιατευει.

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από kostas83 » Δευ Απρ 27, 2020 10:51 am

ειναι γιατι σου μπαγιατεύει ο καφές, βάζε λιγότερα γραμμάρια στον μύλο για να μην τα επηρρεάζει το οξυγόνο

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από brexei » Δευ Απρ 27, 2020 2:42 pm

Το καλυτερο ειναι να ζυγίζεις ακριβώς τα γραμμάρια που θέλεις και να τα αλέθεις κάθε φορά. Έτσι θα έχεις τη μέγιστη φρεσκάδα. Τον υπόλοιπο καφέ τον φυλάς κλειστό στο σακουλάκι του.

Themis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 6:20 pm

Re: Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από Themis » Τρί Απρ 28, 2020 2:46 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μιλάμε για επαγγελματική χρήση σε μαγαζί, πως το εννοείτε μπαγιατευει ο καφές. Δλδ να αδειάζω το μισό κιλό στην καμπάνα του μύλου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 28, 2020 3:13 pm

Οι κόκκοι του καφέ επηρεάζονται από την υγρασία (οξείδωση), το φως του ήλιου και το πέρασμα του χρόνου (ταγκίζουν τα έλαια). Όλοι οι επαγγελματικοί μύλοι έχουν μεγάλα hopper για να καλύψουν τις ημερήσιες απαιτήσεις, αλλά όταν ο καφές μένει για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτεθειμένος μπαγιατεύει γρηγορότερα.
Ανάλογα με τις ποσότητες που δουλεύετε στο μαγαζί καλό θα ήταν να βάζετε λίγο-λίγο στο hopper και ο υπόλοιπος καφές να φυλάσσεται σε δοχεία με ανεπίστροφη βαλβίδα και σε θερμοκρασία δωματίου. Έτσι αν είναι φρέσκος θα μπορεί να ντεγκασάρει εύκολα προς τα έξω και παράλληλα να μην εισέρχεται οξυγόνο. Με αυτό τον τρόπο θα διατηρείται η γεύση και το άρωμα του για περισσότερο χρονικό διάστημα.

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: Fiorenzato f64 evo

Δημοσίευση από M.speciality » Τετ Απρ 29, 2020 10:04 am

Επίσης η κατακράτηση που κάνει στον θάλαμο κοπής διαφέρει κάθε φορά γιατί ο φορέας του κάτω μαχαιριού ( που είναι υπεύθυνος να σπρώχνει και τον αλεσμένο καφε στην έξοδο ) σταματά σε άλλη θέση με αποτέλεσμα την μια να βγάζει την ποσότητα που θελουμε και την άλλη λιγότερο ή περισσότερο !!!
Η λύση είναι να ζυγίζεις όλες τις δόσεις και να λειτουργείς ανάλογα να προσθέτεις η να αφαιρείς καφε !!!

Απάντηση