Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από todoornot » Σάβ Απρ 18, 2020 2:59 pm

τον αργό τον δοκίμασες όμως; Κάποιοι καφέδες το θέλουν αυτό. Τι καφέδες είναι;

Duckdodger
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 6:28 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Duckdodger » Σάβ Απρ 18, 2020 3:18 pm

Ο ένας είναι ο hausbraunt HH που είναι 80/20 και ο Lavazza Aroma top vending που ειναι 1.0% Arabica αυτή την στιγμή έχω τον Lavazza στον μύλο. Απλά αργεί η εκχειλιση πάρα πολύ ακόμα και στο 7 που ο hausbraunt πχ στο 7 είχε ροή αλλά έμοιασε σαν γαλλικός

Σε αυτή την ρύθμιση έχω τον μύλο τώρα
https://ibb.co/0Jt8LDR

Duckdodger
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 6:28 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Duckdodger » Σάβ Απρ 18, 2020 4:13 pm

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι καμία φορά όταν κόβω σου 5 και βγάζω το γκρουπ κρατάει νερό στην πάνω μεριά

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Απρ 18, 2020 4:30 pm

Με την παραδοχή ότι κόβεις τα ίδια γραμμάρια καφέ, αυτό γινεται γιατί όταν κόβεις τον καφέ ψιλότερα αυτός πιάνει μικρότερο χώρο και υπάρχει μεγαλύτερο κενό μεταξύ της ντουζιέρας και του καφέ. Επίσης η μηχανή σου δεν έχει solenoid για να πετάει αυτά τα νερά έξω.

Αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα απαραίτητα, αν γίνεται σε αποδεκτά πλαίσια. Γενικά θα πρέπει ανάλογα τον καφέ την άλεση και το καλαθάκι σου να βάζεις συγκεκριμένη ποσότητα καφέ. Γι αυτό εδω μέσα έχουμε 2-3 καλαθάκια για διπλούς καφέδες που είναι για διαφορετικά γραμμάρια (14, 17, 19 γρ). Ψάξε να δεις λίγο την μέθοδο με το κέρμα για να δεις πόσο καφέ να βάζεις στο δικό σου.

Γενικά με αυτούς τους κομέρσιαλ καφέδες παίξε με 14-15 γραμμάρια και 50 γρ ρόφημα σε 25 με 30 δευτερόλεπτα. Κάπου εκεί θα βρεις και το σωστό συνδιασμό για να πάρεις το προφιλ αυτων των καφεδων. Τωρα αν με το καλαθάκι σου δεν χωράνε ή αφήνουν πολύ κενό τότε θα πρέπει να βρεις κάποιο μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Επίσης όταν αλλάζεις ρύθμιση καφέ να χτυπας τον μύλο για να φύγουν τυχόν υπολείμματα καφέ που είναι στο τουνελ και ειναι με την παλιά άλεση. Η αλλιώς μπορείς να πετάς λίγο καφέ.

Duckdodger
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 6:28 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Duckdodger » Σάβ Απρ 18, 2020 5:12 pm

Το κόλπο με το κέρμα; υπάρχει κάποιο λινκ να το δω;
Επίσης αυτό που πήρα χωράει 19 γραμμάρια καφέ για αυτό θα ήθελα να έχω και εικόνα στον συγκεκριμένο μύλο πόσο περίπου να αλεσω δηλαδή το 5 είναι καλά; η το 7;απο έναν άνθρωπο που έχει ίδιο εξοπλισμό ώστε να το βρω εγώ με τον δικό μου τρόπο αναλόγως τον καφέ που θα έχω

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Απρ 18, 2020 5:42 pm

Δεν μπορώ να βρω λινκ αλλά μια ωραία περιγραφή που έχει κάνει παλιότερα ο Αντώνης (gsisr) είναι:

"Θα σου δώσω ένα αρχικό μπουσουλα όσο πιο εύκολο για αρχαριο. Θα τσεκαρεις τη σωστή ποσότητα που χωράει το καλάθι σου με τον εξής τρόπο. Αφού αλεσεις στο καλάθι και πατήσεις με το ταμπερ θα βάλεις πάνω στον καφέ μέσα στο κλείστρο ένα δεκάλεπτο και θα κουμπώσεις κανονικά το κλείστρο στο γκρουπ. θα το βγάλεις στη συνέχεια και θα ρίξεις το κέρμα. Θα πρέπει το κέρμα να έχει αφήσει ίσα ισα ένα αχνό αποτύπωμα. Αν δεν έχει αφήσει καθόλου κανείς underdosing αν έχει αφήσει πολύ overdosing. Αυτή είναι η σωστή δοσολογία για το καλάθι σου. Από καφέ σε καφέ αυτό μεταβάλλεται. Θα ξεκινήσεις με ένα καφέ και θα πορευτείς μ αυτον ωσότου μπεις στο κλίμα. Θα ταμποναρεις πάντα με την ίδια πίεση. Δε θα το αλλάζεις αυτό. Θα παίζεις μόνο με την άλεση και με τιποτα άλλο. Θερμοκρασιες, δοσολογιες, πίεση ταμπινγκ θα κρατάς πάντα σταθερά. Θα ζυγίσεις το ρόφημα σε γραμμάρια όπως ειπώθηκε. Καλή αρχή"

Πάντως 19άρι καλαθάκι δεν κάνει για κομέρσιαλ καφέδες σαν αυτούς που περιέγραψες είναι πολύ μεγάλο.

Το ερώτημα σου για το πόσο να αλέθεις δεν μπορεί να απαντηθεί απο κάποιον ακόμα και αν έχει τον ίδιο εξοπλσμό. Θα πρέπει να αλέθεις τόσο ψιλά ώστε με 15 γραμμάρια καφέ να παίρνεις 50 γρ ρόφημα σε 25 με 30 δευτερόλεπτα.

Οπότε ζύγισμα καφέ, ζυγισμα ρόφημα κατά την εκχύληση και χρονόμετρο στο χέρι.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από panos0121 » Σάβ Απρ 18, 2020 5:51 pm

δεν μπορεις να παρεις συγκεκριμενη απαντηση για την αριθμιση του μυλου..εγω μπορει να κοβω στο 15 κι εσυ στο 7 και να εχουμε την ιδια αλεση..για τον ιδιο μυλο για το ιδιο μοντελο για την ιδια παρτιδα..επισης οταν ο καφες θελει το δικο του κοψιμο το οποιο μεταβαλλεται απο μερα σε μερα..βαλε και την υγρασια στην εξισωση..ειναι πολλες οι μεταβλητες και μας δινεις λιγα στοιχεια..αυτοι οι καφεδες που ανεφερες θελουν σχετικα χαμηλη θερμοκρασια,σε συνδιασμο με το κατραμι πακ μαλλον παιρνεις πικριλα και οχι ξινιλα..προτιμοτερο θα ηταν να βγαλεις ενα βιντεο της εκχυλισης..θα βοηθουσε πολυ και φωτο του πακ..και στοιχεια πχ.εβαλα χ gr καφε και εβγαλα ψ gr ροφημα σε s δευτερολεπτα..

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Απρ 18, 2020 5:52 pm

Επίσης το κόψιμο αλλάζει ανάλογα τον καφέ, το πόσο παλιός είναι και το πόσες μέρες έχεις ανοίξει την συσκευασία.

Γι αυτό ο μόνος τρόπος είναι αυτός που περιέγραψα πιο πάνω.

Δηλαδή τυχαίνει με ένα κόψιμο να αλλάζω καφέ και να μην τρέχει σταγόνα ή να τρέχει ποτάμι.Και φυσικά καθώς περνούν οι μέρες που ανοίξαμε την συσκευασία χρειάζεται να κάνουμε διορθώσεις στον μύλο και να αλέθουμε πιο ψιλά για να έχουμε τους ίδιους χρόνους.

εντιτ:

Πάνο αυτό που μπορεί να παίρνει σαν ξυνίλα ίσως είναι και channeling σε συνδιασμό με καμένο καφέ που μπορεί να τον μπερδεύει ακόμα περισσότερο.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Σάβ Απρ 18, 2020 9:39 pm

Ενάμιση χρόνο με την ίδια μηχανή και 1 με τον ίδιο μύλο. Όπως έχω ξανά γράψει είναι πεταμένα λεφτά αυτά τα δύο. Αν πας λίγο πίσω στην συζήτηση θα δεις ότι και εγώ πίνω ξινιλα και έχω δοκιμάσει ένα σωρό παραμέτρους. Σε κομερσιαλ καφέδες βέβαια δεν είχα θέμα. Όπως έχουμε ξαναγράψει στην ίδια συζήτηση εδώ η μηχανή έχει thermoblock και άρα όχι σταθερή θερμοκρασία άρα και ξινιλα ή πικρίλα ή και τα δύο μαζί.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι έχεις μπάσκετ το κλασικο κινέζικο με τα γράμματα μέσα, είναι ότι πιο σάπιο υπάρχει. Χωράει 17 με 18 γραμμάρια. Με πιο λίγα δεν μπορείς να πατήσεις γιατί θα σφηνωσει στα γράμματα και πιο πολύ θα σου κάψει τον καφέ.

Ξέχνα τα 1:2 και τα 25-30 δευτερόλεπτα με την μηχανή αυτή, δεν θα πιεις καφέ ποτέ.

Ξέχνα και την λεπτή άλεση, δεν την συμπαθεί η delonghi. Ανέβαινε μια μια σκάλα να δεις ποτε θα φτιάξει η κατάσταση. Ζυγαριές, χρονόμετρα κλπ άστα στην άκρη και δες με το αποτέλεσμα στην γεύση

Βάλε 18 γραμμάρια, πάτα καλά, πάτα να τρέχει και 2 3 φορές πριν κάνεις καφέ για να ζεσταθεί καλά η μηχανή.

Welcome to the club με τις φοβερές κριτικές ότι η μηχανή είναι ότι καλύτερο υπάρχει....

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από brego » Σάβ Απρ 18, 2020 9:41 pm

Duckdodger έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 2:03 pm
...... το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πάρει 2 καφέδες και παίρνω ξινιλα ότι κόψιμο και να κάνω........
Η μηχανή είναι σωστά ζεσταμένη; μήπως θέλει να ζεσταθούν πλήρως group, PF, κούπα; Μετά από πόση ώρα αφού την ανάψεις φτιάχνεις καφέ;

Απάντηση