Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
sakismast
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 2:04 am

Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από sakismast » Τετ Απρ 08, 2020 11:51 pm

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο φόρουμ και για να πω την αλήθεια σας βρήκα κατά λάθος όταν προσπάθησα να βρω κάποιες πληροφορίες για τις βασικές έννοιες των μηχανών εσπρέσσο (pressurized,non presurrized) μιας και είμαι στη φάση αναζήτησης νέας μηχανής. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

Σε κανονικές συνθήκες (προ καραντίνας) έπινα στη δουλειά το πρωί ένα freddo espresso από γνωστή αλυσίδα και κάποιες φορές και ένα γαλλικό το απόγευμα στο σπίτι. Αυτή τη στιγμή λόγω της καραντίνας (και εγώ και η σύζυγος δεν δουλεύουμε λόγω της κατάστασης) πίνω 2 καφεδάκια την ημέρα (γαλλικό, ελληνικό). Επειδή η κατάσταση αυτή θα κρατήσει τουλάχιστον για ένα μήνα ακόμη και επειδή και εγώ και η σύζυγος βαρεθήκαμε να πίνουμε νεροζούμι για καφέ σκεφτήκαμε να αγοράσουμε μία μηχανή για να φτιάχνουμε εσπρέσσο στο σπίτι. Όπως και πολλοί άλλοι όπως διάβασα σε προηγούμενα ποστ, ήμουν έτοιμος να αγοράσω την delonghi dedica EC685, και καθώς έψαχνα διάφορα πράγματα στο νετ έπεσα πάνω στο φόρουμ. Μετά από αυτά που διάβασα εδώ μέσα κατάλαβα αρκετά πράγματα και πλέον δεν μπορώ εύκολα να αποφασίσω για την αγορά που θα κάνω. Αυτή τη στιγμή έχω στο μυαλό μου 3 επιλογές και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

1) lelit pl41em + ένας χειροκίνητος μύλος (ή ένας οικονομικός ηλεκτρικός)
2) delonghi dedica EC685 με μετατροπή στο καλαθάκι σε non pressurized + ένας χειροκίνητος μύλος (ή ένας οικονομικός ηλεκτρικός)
3) Μηχανή νεσπρέσσο με κάψουλες

Η χρήση που θα κάνω είναι 1-2 εσπρέσσο και 1-2 καπουτσίνο την ημέρα. Μιας και έχω καταλάβει ότι ο μόνος τρόπος για να πετύχεις έναν πραγματικά καλό καφέ είναι η πρώτη επιλογή, οι ενδοιασμοί μου έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα χρησιμοποιήσω τη μηχανή όταν η κατάσταση με τον κορωνοϊό ομαλοποιηθεί και επιστρέψουμε στις δουλειές μας (εγώ και η σύζυγος) και αν επομένως αξίζει να ξοδέψω ένα τέτοιο ποσό (450-600 ευρώ) για αυτή την επιλογή. Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 09, 2020 4:18 am

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ένας καλός εσπρέσσο υπάρχει κόστος όσο και αν ορισμένοι προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους για φθηνό σετάπ.
Όσο και αν θεωρείς ένα χάλια εσπρέσσο ως καλό κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα της αλήθειας και θα ανακαλύψεις ότι ο εσπρέσσο δεν χρειάζεται ζάχαρη για να τον αντέξεις..
Αν θέλεις απλά να βγάλεις φθηνά αυτή την περίοδο και δεν σε ενδιαφέρει ένας καλός εσπρέσσο η φθηνότερη επιλογή είναι με ένα μπρίκι Mokka όπως κάνει και η πλειοψηφία των Ιταλών άλλωστε.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Απρ 09, 2020 3:53 pm

Θα συμφωνήσω. Μέχρι να μάθεις να χρησιμοποιείς τη μηχανή και το μύλο (όχι επειδή είναι για διανοιες, αλλά επειδή θέλει χρόνο) θα λήξει η καραντίνα και τότε θα έχεις πετάξει ένα σεβαστό ποσό.

sakismast
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 2:04 am

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από sakismast » Πέμ Απρ 09, 2020 6:11 pm

https://www.mobacoffee.de/Lelit-Anna-PL ... d-PL043MMI βλέπω εδώ από Γερμανία υπάρχει το σετακι της λελιτ στα 500 ευρώ. Ο συγκεκριμένος μύλος κάνει και για γαλλικό;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Απρ 09, 2020 7:46 pm

sakismast έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 6:11 pm
https://www.mobacoffee.de/Lelit-Anna-PL ... d-PL043MMI βλέπω εδώ από Γερμανία υπάρχει το σετακι της λελιτ στα 500 ευρώ. Ο συγκεκριμένος μύλος κάνει και για γαλλικό;
ίσως να κάνει αλλά δεν θα είναι εύκολο να αλλάζεις ρυθμίσεις στη στιγμή
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 09, 2020 9:19 pm

Θεωρητικά κάνει στη πράξη όμως δεν είναι δυνατόν.
Είναι μύλος για εσπρέσσο.

sakismast
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 2:04 am

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από sakismast » Δευ Απρ 13, 2020 12:35 am

Η αναζήτηση συνεχίζεται χωρίς να έχω καταλήξει κάπου.

Οι μηχανές με ενσωματωμένο μύλο αξίζουν γενικά; Βλέπω πως στο mobacoffee έχει σε πολύ καλές τιμές τις Lelit Anita PL042TEMD & Lelit Anita PL042EM. Ο ενσωματωμένος μύλος είναι εφάμιλλος με τους μύλους που προτείνονται περίπου στα 200 ευρώ (ascaso i2 mini, Lelit Fred PL043MMI);

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο από αρχάριο

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Απρ 28, 2020 12:22 pm

ο ιδιος ειναι.

Απάντηση