Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Portstewart » Κυρ Μαρ 15, 2020 2:02 pm

Επανέρχομαι με μια μικρή δημοσίευση στο φόρουμ μετά από αρκετό καιρό κ έχοντας μόλις πουλήσει την Gaggia Deluxe που είχα για 6-7 χρόνια. Η πώληση έγινε για διάφορους λόγους αλλά κυρίως λόγω παλαιότητας του μοντέλου. Έκανα χώρο λοιπόν ή μάλλον έσωσα αρκετό χώρο με την Delonghi Dedica 680 που αγόρασα σε κατάσταση καινούριου για 50 ευρώ.

καλές εντυπώσεις
-πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (λιανική τιμή καινούριας 150+)
-πολύ καλό steamer
-μεταλλικό σώμα - καλό βάρος και αρκετά σταθερή στη χρήση
-πολύ μικρός όγκος
-νομίζω χρησιμοποιεί thermo-block για τον ατμό και boiler για τον καφέ (to be confirmed)
-είναι έτοιμη για καφέ από κρύα μέσα σε μισό λεπτό! αν είναι ήδη ζεστή (αυτόματο off), είναι έτοιμη σε δευτερόλεπτα
-παίρνει non-pressurised baskets - αρκεί να ξεβιδώσεις το πλαστικό εσωτερικά (μια βίδα κόπος) - το έκανα κ είναι πολύ καλό!
-πολύ καλό και ελεγχόμενο αποτέλεσμα σε συνδυασμό με μύλο (iberital έχω εδώ και χρόνια)
-αρκετοί αυτοματισμοί αλλά με manual ρύθμιση (ακόμα κ ένδειξη για αφαλάτωση)
-αρκετά εύχρηστη μηχανή και με αρκετά καλά controls σε σχέση με τη gaggia deluxe ή παρόμοιες
-το βάθος του basket δεν απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες tamper!

κακές εντυπώσεις

- θα ήθελα πιο βαρύ το portafilter!
- δεν ειναι compatible η διάμετρος του basket με το μύλο (ο μύλος δούλευε καλά με το ευρύτερο portafilter της gaggia)
- το drip tray ειναι αρκετά μικρό και δύσκολο να μην τα κάνεις χάλια! - θέλει βιτεξ η δουλεια!

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Δευ Μαρ 16, 2020 2:55 pm

Εγώ ήμουν αρκετά ευχαριστημενος από αυτή την μηχανή ... https://youtu.be/rISCqG7dXCY
είχα κόψει και το portafilter και εκανα πολύ καλό καφέ ... 2 χρόνια 2-3 καφέδες την μέρα και η μηχανή σκυλί . Και την πούλησα σε φίλο 80€ μαζί με καλαθάκια και πατητήρι . Τσάμπα την πήρες .
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Μαρ 27, 2020 2:04 pm

Έχω τη 685 και νομίζω ότι και οι δύο έχουν μόνο thermoblock και καθόλου boiler!

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Portstewart » Τρί Μαρ 31, 2020 2:05 am

Ναι νομίζω μόνο θερμομπλοκ έχει. Μπερδεύτηκα γιατί κάνει διαφορετικό ήχο η αντλία όταν κάνεις καφέ με όταν κάνεις ατμό.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Τρί Μαρ 31, 2020 11:10 pm

εγώ έχω την 685 με κομμένο τον πάτο του Group και unpresurized portafilter μαζί με την σαπίλα τον graef. Τελείως ραντομ μηχανή όπως και ο μηλος. Ο μηλος κόβει ότι του έρθει κάθε φορά και η μηχανή βγάζει καφέδες για πέταμα λόγω του thermoblock. Έχω πιει τόση ξινιλα που άνετα στίβω λεμόνια απευθείας στο στόμα. Που και που πετυχαίνει κανέναν αν είσαι τυχερός.
Εντωμεταξύ αυτά όλα τα unpresurized baket είναι τόσο της πλάκας που με βλέπω να γυρίζω στο μαμά. 3 πήρα και όλα τα ίδια. Το ένα είναι λίγο πιο ποιοτικό αλλά έχει γράμματα και σφηνωνει το tamper. Lol.

Γενικά δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος με την συγκεκριμένη. Νιώθεις σαν καγκουρας που αγοράζει σακαρακα και προσπαθεί να το κάνει φεραρι.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 31, 2020 11:52 pm

Θερμομπλόκ = αστάθεια θερμοκρασίας.
Και και για ατμό που τα βάζουν σε ορισμένες δεν είναι σωστό το αποτέλεσμα.
Και καλά boiler έχουν θέματα σταθερότητας ακόμα και με pid φαντάσου τα thermblock.

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Portstewart » Τετ Απρ 01, 2020 10:39 am

Δεν παρατήρησα σημαντική αστάθεια μεταξύ shots. Ο μύλος που έχω (iberital) τα τελευταία 8 χρόνια ειναι πολύ καλός και συνεπής!
Η τυπική χρήση που κάνω ειναι μέχρι 2 συνεχόμενους καφέδες.

Κανένα πρόβλημα με το non-pressurised basket (από ebay το πήρα).

Έχω ξεβιδώσει το πλαστικό που είχε στο πορταφιλτερ αλλά δεν το έκανα bottomless (είχα κάνει bottomless ένα gaggia portafilter - αλλά δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο). Αν οι χρόνοι εκχύλησεις είναι σωστοί, δεν ανησυχώ.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Τετ Απρ 01, 2020 12:37 pm

ε και εγω τα ίδια εχω κάνει.2 γκρουπ, ενα naked και ενα χωρίς το πλαστικό με non pressurized basket. πήρα 3 διαφορετικά, ali, ebay, amazon. από 3 μέχρι 15 ευρώ και όλα ειναι το ίδιο. για να πάρεις σωστή εκχύλιση θες πάρα πολύ ψιλή άλεση και 18 γραμμάρια καφέ τουλάχιστον, που σημαίνει ότι ή θα μπουκώσει ή θα βγει ξινός και πικρός επειδή 18 γραμμάρια για 51'' μπάσκετ είσαι πολύ στο όριο να πάει νεροχύτη. Μέσα σε ολα αυτα εχεις και το θερμομπλοκ οποτε δένει το γλυκό.

Εγω τα παράτησα όλα γιατί βαρέθηκα. Ρίχνω μια άλεση ότι να ναι, ας είναι και γαλλικού, στο μαμα μπασκετ και ας βγει νεροζούμι. από το να βγει εμετός καλύτερα είναι το νεροζούμι. οτιδήποτε άλλο ειναι χάσιμο χρόνου.

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Τετ Απρ 01, 2020 12:43 pm

johny έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 12:37 pm
ε και εγω τα ίδια εχω κάνει.2 γκρουπ, ενα naked και ενα χωρίς το πλαστικό με non pressurized basket. πήρα 3 διαφορετικά, ali, ebay, amazon. από 3 μέχρι 15 ευρώ και όλα ειναι το ίδιο. για να πάρεις σωστή εκχύλιση θες πάρα πολύ ψιλή άλεση και 18 γραμμάρια καφέ τουλάχιστον, που σημαίνει ότι ή θα μπουκώσει ή θα βγει ξινός και πικρός επειδή 18 γραμμάρια για 51'' μπάσκετ είσαι πολύ στο όριο να πάει νεροχύτη. Μέσα σε ολα αυτα εχεις και το θερμομπλοκ οποτε δένει το γλυκό.

Εγω τα παράτησα όλα γιατί βαρέθηκα. Ρίχνω μια άλεση ότι να ναι, ας είναι και γαλλικού, στο μαμα μπασκετ και ας βγει νεροζούμι. από το να βγει εμετός καλύτερα είναι το νεροζούμι. οτιδήποτε άλλο ειναι χάσιμο χρόνου.
Τα παραλες ... Μια χαρά καφέ έβγαζα εγώ με κομμένο και με καλαθάκι των 3€ . Ίσως και δέκα φορές καλύτερο από το μαμά καλαθάκι , σίγουρα όχι ότι θα έβγαζε μια καλή μηχανή , αλλά για τα λεφτά της επινες αξιόλογο καφέ , που δεν γινόταν να έχεις με άλλη μηχανή με 140€ κόστος...... Το ότι γύρισες στο μαμά είναι περίεργο . Καλύτερα να μην πίνεις καθόλου καφέ η να πίνεις pourover αν είναι να είσαι με το μαμά καλαθάκι και να πίνεις νερόζουμί .
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Τετ Απρ 01, 2020 1:16 pm

Dimitrisdim έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 12:43 pm
johny έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 12:37 pm
ε και εγω τα ίδια εχω κάνει.2 γκρουπ, ενα naked και ενα χωρίς το πλαστικό με non pressurized basket. πήρα 3 διαφορετικά, ali, ebay, amazon. από 3 μέχρι 15 ευρώ και όλα ειναι το ίδιο. για να πάρεις σωστή εκχύλιση θες πάρα πολύ ψιλή άλεση και 18 γραμμάρια καφέ τουλάχιστον, που σημαίνει ότι ή θα μπουκώσει ή θα βγει ξινός και πικρός επειδή 18 γραμμάρια για 51'' μπάσκετ είσαι πολύ στο όριο να πάει νεροχύτη. Μέσα σε ολα αυτα εχεις και το θερμομπλοκ οποτε δένει το γλυκό.

Εγω τα παράτησα όλα γιατί βαρέθηκα. Ρίχνω μια άλεση ότι να ναι, ας είναι και γαλλικού, στο μαμα μπασκετ και ας βγει νεροζούμι. από το να βγει εμετός καλύτερα είναι το νεροζούμι. οτιδήποτε άλλο ειναι χάσιμο χρόνου.
Τα παραλες ... Μια χαρά καφέ έβγαζα εγώ με κομμένο και με καλαθάκι των 3€ . Ίσως και δέκα φορές καλύτερο από το μαμά καλαθάκι , σίγουρα όχι ότι θα έβγαζε μια καλή μηχανή , αλλά για τα λεφτά της επινες αξιόλογο καφέ , που δεν γινόταν να έχεις με άλλη μηχανή με 140€ κόστος...... Το ότι γύρισες στο μαμά είναι περίεργο . Καλύτερα να μην πίνεις καθόλου καφέ η να πίνεις pourover αν είναι να είσαι με το μαμά καλαθάκι και να πίνεις νερόζουμί .

Δεν έχω βγάλει άκρη γιατί βγαίνει ξινός. Δοκίμασα από πολλά καφεκοπτεια και βγαίνει ξινιλα ότι και να δοκιμάσω. Σαν να πίνεις εμετό.

Απάντηση