Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από CoffeePoison » Παρ Φεβ 14, 2020 1:15 pm

Βρήκα αυτή τη ζυγαριά... είναι κουζίνας και όχι μπάνιου! Ζυγίζει ως 20kg και είναι γυάλινη! Την παρηγγειλα για να μετράω την δύναμη στο tamping. Άνοιξα το θέμα καθώς είναι σπάνιο να βρεις ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας ως 20kg!

ETA Farmer 4777 90000 Ζυγαριά Κουζίνας 20kg

https://www.atrade.gr/product/eta-farme ... ίνας-20kg/

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Φεβ 14, 2020 2:15 pm

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηλεκτρονική ζυγαριά για να εξασκηθείς στο tamping .

Για να σου δώσει ένδειξη πρέπει το φορτίο πάνω της να είναι ακινητοποιημένο για κάποιο χρονικό διάστημα .

Εξ άλλου , μπορείς να παρακάμψεις αυτό το στάδιο εξάσκησης , χρησιμοποιώντας palm tamper , δηλαδή ένα tamper με ρυθμιζόμενη βύθιση μέσα στο καλαθάκι . Έτσι η συνάρτηση που οδηγεί σε καλή εκχύλιση έχει έναν μεταβλητό παράγοντα λιγότερο .

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από panos0121 » Σάβ Φεβ 15, 2020 12:16 am

Εγώ νομίζω ότι είναι περιττό έξοδο.. Δε χάλασε και ο κόσμος να πατήσεις και 3-4 κιλά πάνω κάτω από εκεί που θες..περισσοτερο θα σε απασχολήσει να πατάς όσο το δυνατόν γινεται κάθετα.. Μπορει να νομίζεις ότι τα πήρες όλα για αρχή αλλά κράτα τα λεφτά σου γτ, πίστεψε με, όλο και κάτι άλλο θα χρειαστείς... https://youtu.be/F6ta8LBKZ1E αυτός ο κύριος τα εξηγεί καλύτερα, έχει και ελληνικούς υπότιτλους αν σ ενδιαφέρει..

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Φεβ 15, 2020 3:09 pm

.

Πάντως , η εκπαίδευση με ζυγαριά , λειτουργεί έτσι :

https://www.youtube.com/watch?v=8ORRxdn-KJ4


.

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από CoffeePoison » Σάβ Φεβ 15, 2020 9:32 pm

panos0121 έγραψε:
Σάβ Φεβ 15, 2020 12:16 am
Εγώ νομίζω ότι είναι περιττό έξοδο.. Δε χάλασε και ο κόσμος να πατήσεις και 3-4 κιλά πάνω κάτω από εκεί που θες..περισσοτερο θα σε απασχολήσει να πατάς όσο το δυνατόν γινεται κάθετα.. Μπορει να νομίζεις ότι τα πήρες όλα για αρχή αλλά κράτα τα λεφτά σου γτ, πίστεψε με, όλο και κάτι άλλο θα χρειαστείς... https://youtu.be/F6ta8LBKZ1E αυτός ο κύριος τα εξηγεί καλύτερα, έχει και ελληνικούς υπότιτλους αν σ ενδιαφέρει..
Δυστηχως πάντα κάτι βρίσκω... και σπαταλώ χρήματα! «Με το μάτι» ... “περίπου» ... «όσο πάρει»... είναι μέθοδοι που με δυσκολεύουν πολύ και συνήθως αποτυγχάνω. Είμαι περισσότερο της ακρίβειας και του αυτοματισμού. Τη συγκεκριμένη ζυγαριά τη χρειαζόμουν έτσι κ αλλιώς στη κουζίνα. Ακόμα και να μην εξυπηρετήσει το tamping... δεν πειράζει. :)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Φεβ 16, 2020 11:03 am

Για να σε βοηθήσει στο tamping δεν θα είναι χρήσιμη. Αν σε αγχώνουν τα απλά tamper, μπορείς να πάρεις ένα push style αυθεντικό ή μαιμού (την ίδια δουλειά κάνουν) με το οποίο θα εχεις κάθε φορά αλφαδιασμένη επιφάνεια στο puck και σταθερό βάθος. Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο υπάρχουν tampers δυναμομετρικά με προ-ρυθμισμένη πίεση.

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από CoffeePoison » Κυρ Φεβ 16, 2020 1:08 pm

Luckees έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 11:03 am
Για να σε βοηθήσει στο tamping δεν θα είναι χρήσιμη. Αν σε αγχώνουν τα απλά tamper, μπορείς να πάρεις ένα push style αυθεντικό ή μαιμού (την ίδια δουλειά κάνουν) με το οποίο θα εχεις κάθε φορά αλφαδιασμένη επιφάνεια στο puck και σταθερό βάθος. Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο υπάρχουν tampers δυναμομετρικά με προ-ρυθμισμένη πίεση.

Επέλεξα το αυθεντικό tamper aluminum Lelit 57mm που βρήκα στο site που αγόρασα τη μηχανή... σκεπτόμενος ότι είναι εγγυημένη επιλογή, καθώς το βγάζει η ίδια η εταιρία. Αν υπήρχε αντίστοιχο δυνσμομετρικο Lelit... θα το διάλεγα. Φοβήθηκα να πάρω άλλη μάρκα, υπέθεσα ότι στα 57mm είναι πιο λεπτό το ζήτημα. Θα δω πως θα πάει και αν δεν τα καταφέρνω θα πάρω αυτα που λες!

hotcarver1
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 7:26 pm

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από hotcarver1 » Δευ Φεβ 17, 2020 9:38 pm

Παρε ενα δυναμομετρικο belogia.
Έχουνε διάφορες διαστάσεις.

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Ζυγαριά ΚΟΥΖΙΝΑΣ 20kg για tamping!

Δημοσίευση από gehas23 » Παρ Απρ 10, 2020 10:25 pm

Εγώ έχω ζυγαριά ηλεκτρονική, ανταποκρινετε αμέσως και την δουλεύω πάνω και 1 χρόνο μονό με naked.
Στο πάτημα του καφέ υπάρχει το κάτω όριο:
Αν πατήσω πχ με 10-12 κιλά (λίγα) μπορεί να έχω channeling και γρήγορη ροή
αν πατήσω από 14.5 και πάνω μέχρι 16-17 δεν θα έχω channeling και από τα 15 και πάνω δεν θα δω σημαντική διάφορα στο χρόνο +-1 sec

εαν μάθεις σε απλή ζυγαριά μπάνιου να πατάς 14-17 δεν θα έχεις θέμα , μπορείς να γλυτώσεις την αγορά
και να πάρεις ένα δυναμομετρικο όταν στο μέλλον δεν θα θες να χάνεις ουτε 1 sec

Απάντηση