Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Ιαν 23, 2020 6:18 pm

Ευχαριστώ.. Και κάτι ακόμα.. Απ ότι έχω καταλάβει εμείς παίρνουμε θερμοκρασία από το μέταλλο του boiler, η οποία δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα να είναι ακριβής αφού αυτήν θα την μετρήσουμε με άλλο ανεξάρτητο θερμόμετρο.. Μας ενδιαφέρει όμως με τι τρόπο και πόσο μεταβάλλεται αυτή η θερμοκρασία.. Όχι του boiler του νερού.. Θέλω να πω αποκλείεται το νερό να είναι στους 89 και το μέταλλο να είναι στους 92?ποσο γρήγορα μεταδίδεται η θερμοκρασία μεταξύ των δύο αυτών στοιχείων? Έχει μετρήσει κάνεις με θερμόμετρο στο πορταφιλτετ κι ενώ το νερό ρέει αν η πραγματική μεταβολή συμφωνεί με αυτήν του pid?

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Ιαν 29, 2020 5:52 pm

dkstopo έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 8:35 pm
odys2008 έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 2:21 pm

Έχετε το DF (digital filtering) ανοιχτο στον PID σας? Αν ναι, τότε φιλτράρει τις αποκλίσεις στην θερμοκρασία αρκετά. Είναι μέσα στο "μυστικό" COD menu.
Μπορείς να εξηγήσεις την λειτουργία του? Είναι αυτό που παίρνει τιμές 0 ή 1 και αυτοκαλιμπραρεται?
Καλησπέρα,

η λειτουργία του είναι να φιλτράρει τις μεταβολες της θερμοκρασίας που διαβάζει από τον αισθητήρα. Οπότε κατά την εκχύληση βλέπεις πιο σταθερή θερμοκρασία ενώ στην πραγματικότητα δεν ειναι τόσο σταθερή.
Παίρνει τιμές απο 0-100 δευτερόλεπτα που είναι η χρονική σταθερά του φίλτρου. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 1 δευτερόλεπτο.

Καλύτερα να το βάλετε στο 0 για να μην φιλτράρει καθόλου αυτά που δείχνει στην οθόνη.

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από billos666 » Πέμ Ιαν 30, 2020 8:22 pm

Τι ρυθμισεις να βαλουμε στο pid rex c100 για να εχει καλυτερη θερμοκρασία και σταθεροτητα η gaggia classic;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Φεβ 02, 2020 2:20 pm

billos666 έγραψε:
Πέμ Ιαν 30, 2020 8:22 pm
Τι ρυθμισεις να βαλουμε στο pid rex c100 για να εχει καλυτερη θερμοκρασία και σταθεροτητα η gaggia classic;
Αν κατάλαβες τις καλές τιμές τις κρατάμε επτασφράγιστο μυστικό. Τώρα αν θες στις πίσω σελίδες του θέματος έχω βάλει τις δικές μου που είχα καταλήξει μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα. Είναι κοντά σε αυτές που είχε δώσει και ο Οδυσσέας.
Βάλε και γράψε τι παρατηρείς.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Φεβ 11, 2020 6:22 pm

παιδες μια βοηθεια..συνδεσα σημερα κι εγω το pid και μου βγαζει αρνητικες τιμες..δηλαδη ξεκιναει απο 0,αναβει η αντισταση και φτανει μεχρι -24 και μετα κλεινει η αντισταση και μου βγαζει κατι κομμενα μηδενικα(κατι σαν αυτο UUUU)..καποιος ειπε οτι το θερμοζευγος εχει πολικοτητα οποτε αλλαξα μεταξυ τους τα καλωδια αλλα παλι τα ιδια..το ssr με το pid παλι ειναι συνδεδεμενα με τη σωστη πολικοτητα (-/- και +/+)..τι παει στραβα?εχει κανενας καμια ιδεα?

S3irios
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 2:24 pm
Όνομα: Βαγγελης
Μηχανή:: Gaggia Baby Class 06
Μύλος:: Συντομα
Οι καφέδες μου:: Συντομα και αυτοι
Τοποθεσία: Γερακας
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από S3irios » Τρί Φεβ 11, 2020 8:34 pm

veba έγραψε:
Τρί Ιουν 11, 2019 7:18 pm

Το κουτί αποφάσισα να μην το στηρίξω στο καπάκι έτσι ώστε να μπορεί να την ανοίγει ο skoudinio και να πειραματίζεται . Έκοψα 2 μικρές ανοξείδωτες
γωνιές και στήριξα το κουτί στο σταθερό μέρος της μηχανής.

veba299.jpg
veba300.jpg
veba302.jpg
veba301.jpg

Θα ανεβάσω και φωτογραφίες από την συνδεσμολογία και τον τρόπο στήριξης του αισθητήρα .
Και όταν τελειώσει πιθανών να πιούμε και καφέ. Προς το παρών άνοιξα το boiler για να το καθαρίσω.

Σε ευχαριστω προσωπικα γιατι βοηθησες στην πραξη να δω και να καταλαβω πραγματα. Επισης μου αρεσε πολυ ο τροπος στηριξης του κουτιου, γιατι στις baby βγαινει ολο το πανω μερος για να φτασεις στα σωθικα τους.
Συντομα θα τα πραξω και στην δικη μου, να'σαι καλα!

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Φεβ 11, 2020 9:54 pm

panos0121 έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 6:22 pm
παιδες μια βοηθεια..συνδεσα σημερα κι εγω το pid και μου βγαζει αρνητικες τιμες..δηλαδη ξεκιναει απο 0,αναβει η αντισταση και φτανει μεχρι -24 και μετα κλεινει η αντισταση και μου βγαζει κατι κομμενα μηδενικα(κατι σαν αυτο UUUU)..καποιος ειπε οτι το θερμοζευγος εχει πολικοτητα οποτε αλλαξα μεταξυ τους τα καλωδια αλλα παλι τα ιδια..το ssr με το pid παλι ειναι συνδεδεμενα με τη σωστη πολικοτητα (-/- και +/+)..τι παει στραβα?εχει κανενας καμια ιδεα?
Λύθηκε το πρόβλημα.. Το θερμοζεύγος ητανε..

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από panos0121 » Παρ Φεβ 14, 2020 11:31 am

billos666 έγραψε:
Πέμ Ιαν 30, 2020 8:22 pm
Τι ρυθμισεις να βαλουμε στο pid rex c100 για να εχει καλυτερη θερμοκρασία και σταθεροτητα η gaggia classic;
Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα του odys2008.. P14 I86 D0.. Και είμαι ικανοποιημένος.. Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι η γρήγορη ανάρρωση μετά από κάθε shot.. Όλα αυτά σχετικά είναι πάντως, παίρνουμε θερμοκρασία από το τοιχωμα του boiler όχι από το νερό.. Και η διαφορά που βλέπουμε να είναι 3 βαθμοί στην πραγματικότητα είναι περισσότεροι , μην τρελαινομαστε, βελτιώνουμε τη μηχανή δεν την τελειοποιουμε.. Αναρωτιέμαι, έχετε κάνει τόσες μοντες εδώ μέσα, γιατί δεν έχει μπει κανείς στη διαδικασία να τρυπήσει το boiler και και να βυθίσει τον σενσορα;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Φεβ 15, 2020 10:09 am

panos0121 έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 11:31 am
Αναρωτιέμαι, έχετε κάνει τόσες μοντες εδώ μέσα, γιατί δεν έχει μπει κανείς στη διαδικασία να τρυπήσει το boiler και και να βυθίσει τον σενσορα;
Ωραία ιδέα!!
από ότι βλέπω classic έχεις και εσύ, δεν δοκιμάζεις να μας πεις πως πήγε?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από billos666 » Σάβ Φεβ 15, 2020 10:19 am

Οι δικες μου τιμες: p:5- i:27- d:6. Τις βρηκα εδω https://yirga.pl/gaggia-classic-2019-pid-rex-c100. Για πειτε την γνωμη σας;

Απάντηση