Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από DioNiSis » Παρ Ιαν 17, 2020 2:47 pm

dkstopo έγραψε:
Παρ Ιαν 17, 2020 12:53 pm
panos0121 έγραψε:
Πέμ Ιαν 16, 2020 2:04 pm
Εγώ έχω έναν τέτοιον πάντως.. Https://www.ergo-tel.gr/product_info.ph ... 3MiOiIifV0 ..Για τη δουλειά που το θες, υποθέτω πως δεν χρειάζεται να κάνεις μοντα.. Τον έχω ρυθμίσει να δίνει ρεύμα από τις 7 το πρωί μέχρι τις 8.30..οποτε όταν ξυπνάω η μηχανή είναι ήδη ζέστη και δε χρειάζεται να περιμένω.. Και αν την ξεχάσω ανοιχτή θα κλείσει μόνη της στις 8.30..
η μηχανή ειναι στο γραφείο και δεν είμαι στανταρ ωρες και μερες για να βαλω ενα τετοιο προγραμματιστή. Ειχα ενα manual αλλα απο καποια στιγμη βαριεσαι να το ρυθμιζεις συνεχως, γιαυτο ψαχνω μια λυση που να ενεργοποειται με το ανοιγμα της μηχανης
μπορεις να παρεις μια πριζα sonoff. εχει λειτουργεια που μπορει να σβήνει αυτοματα μετα απο ενα διαστημα .
επιπλεων εχεις και τη δυνατοτητα να την προγραμματιζεις αν θελεις, ή και να την ανοιγεις απο το κινητο οταν εισαι στο δρομο και να την βρισκεις ζεστή οταν φτανεις.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Ιαν 21, 2020 9:05 am

harryv έγραψε:
Τετ Ιαν 15, 2020 9:18 am
1-2 βαθμούς
ποιο PID έχεις? γράψε μας αν θέλεις τις παραμέτρους, εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι καλύτερο από -6 βαθμούς φτιάχνοντας διπλό καφέ
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Ιαν 21, 2020 2:03 pm

Επειδή βλεπω το νήμα τρέχει από το 2013, έχει βρεθεί κάποια άλλη λύση σχετικά με το θερμοζεύγος..; κάτι που να εφορμοζει στη βάση του παλιού θερμοστάτη με βίδα μ4 απ ότι έχω καταλάβει.. Ψάχνω κάτι αντίστοιχο με τον θερμοστάτη της auber αλλά όχι τοσο ακριβό, και κατά προτιμιση(αλλά όχι απαραίτητα) από ελλαδα..

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από harryv » Τρί Ιαν 21, 2020 9:47 pm

dkstopo έγραψε:
Τρί Ιαν 21, 2020 9:05 am
ποιο PID έχεις? γράψε μας αν θέλεις τις παραμέτρους, εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι καλύτερο από -6 βαθμούς φτιάχνοντας διπλό καφέ
Το REX-100FK02-V*AN.
1-2 βαθμούς έχανε στη μαμά Classic με τις παραμέτρους που αναφέρονται νωρίτερα στο νήμα.
Τώρα με το mod για μεγαλύτερο boiler και το χαλκοσωλήνα για preheating, η απόκλιση είναι απολύτως 0.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Ιαν 22, 2020 10:37 am

harryv έγραψε:
Τρί Ιαν 21, 2020 9:47 pm
Το REX-100FK02-V*AN.
1-2 βαθμούς έχανε στη μαμά Classic με τις παραμέτρους που αναφέρονται νωρίτερα στο νήμα.
Τώρα με το mod για μεγαλύτερο boiler και το χαλκοσωλήνα για preheating, η απόκλιση είναι απολύτως 0.
Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε ποιου παραμέτρους χρησιμοποιείς εσύ γιατί στο νήμα αναφέρονται πολλοί
έχεις ανεβάσει καμιά φώτο με το preheating εδώ μέσα?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Ιαν 22, 2020 11:16 am

panos0121 έγραψε:
Τρί Ιαν 21, 2020 2:03 pm
κάτι που να εφορμοζει στη βάση του παλιού θερμοστάτη με βίδα μ4 απ ότι έχω καταλάβει..
το πιο οικονομικό και εύκολο είναι να κάνεις την Μ4 -> Μ6, αν δεν έχεις εσύ κολαουζο (το πιο πιθανό) τότε το βγαζεις πας σε ενα μηχανουργείο δείχνεις τι θέλεις να βιδώσεις και σε 1 λεπτό το παίρνεις. Δεν νομίζω να σου ζητησει καποιος περισσότερο από 5 ευρώ γιαυτό (εγώ δεν θα ζητούσα τιποτα) Αν θες να επιστρεψεις σε Μ4 (που δεν θα το κάνεις) απλά βιδώνεις μια βίδα αλουμινίου τρυπάς και κόβεις Μ4 ή αγοράζεις εναν ανταπτορα απο Μ6 σε Μ4.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Ιαν 22, 2020 2:21 pm

harryv έγραψε:
Τρί Ιαν 21, 2020 9:47 pm
dkstopo έγραψε:
Τρί Ιαν 21, 2020 9:05 am
ποιο PID έχεις? γράψε μας αν θέλεις τις παραμέτρους, εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι καλύτερο από -6 βαθμούς φτιάχνοντας διπλό καφέ
Το REX-100FK02-V*AN.
1-2 βαθμούς έχανε στη μαμά Classic με τις παραμέτρους που αναφέρονται νωρίτερα στο νήμα.
Τώρα με το mod για μεγαλύτερο boiler και το χαλκοσωλήνα για preheating, η απόκλιση είναι απολύτως 0.
Έχετε το DF (digital filtering) ανοιχτο στον PID σας? Αν ναι, τότε φιλτράρει τις αποκλίσεις στην θερμοκρασία αρκετά. Είναι μέσα στο "μυστικό" COD menu.

Tamper
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2020 7:46 pm

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Tamper » Τετ Ιαν 22, 2020 7:55 pm

vagveg έγραψε:
Κυρ Οκτ 13, 2019 1:49 am
veba έγραψε:
Σάβ Οκτ 12, 2019 10:47 pm
Καλησπέρα

Ήρθε μία gaggia clasic και τοποθετήσαμε pid , barometro και χρονόμετρο. Προσεχώς πιθανών να τοποθετήσουμε και έλεγχο πίεσης της αντλίας με έλεγχο τάσης .
veba157.jpg

veba158.jpg
3.jpg 6.jpg
Καλήμερα χθες όπως ανέφερε και ο veba υλοποιήσαμε τις ιδέες μου για την συγκεκριμένη μηχανή, τοποθετήσαμε το PID το οποίο δεν είναι αυτό που αναφέρετε αλλά το SESTOS D1S-VR-220 PID digital temperature controller με K sensor PT100 25/40 DA SSR καθώς και το Probe Ring K Type Thermocouple Temperature Sensor thermo.jpg μαζί με χρονόμετρο 5.jpg το οποίο ρυθμίζετε και βάζουμε όσα sec θέλουμε και όπως ανέφερε και ο veba που το τοποθέτησε ξεκινάει αυτόματα μόλις πατήσουμε το κουμπί του καφέ, και σταματάει την αντλία μόλις η αντίστροφη μέτρηση φτάσει στο μηδέν. Ξεκινάει ξανά αφού κλείσουμε τον διακόπτη του καφέ , και τον ανοίξουμε ξανά. Τοποθετήσαμε και τον μετρητή bar που με την τεχνική του εμπειρία μου ανέφερε και μου εξήγησε γιατί είναι ένα από τα πιο βασικά σημεία σε τέτοιου είδους μηχανές και μείναμε να υλοποιήσουμε την δική του ιδέα να τοποθετήσουμε και τον έλεγχο της πίεσης εκτός της OPV αλλά με έλεγχο πίεσης από την αντλία με έλεγχο της τάσης. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο veba για την υπομονή του και την διάθεσή του ώστε να κάνουμε όλο αυτό το εγχείρημα, εγώ από την πλευρά μου του πρόσφερα το κουτί από INOX που έφτιαξα και εκείνος την εμπειρία του και την γνώση του. Σε ευχαριστώ και δημόσια για μια φορά ακόμη για τις πληροφορίες και την γνώση σου. Αυτό που είναι να κάνω τώρα είναι να ρυθμίσω τις παραμέτρους του PID.
Καταρχάς καλορίζικη η (αναβαθμισμένη πλέον) μηχανή!
Επέτρεψε μου σε παρακαλώ μερικές ερωτήσεις απο περιέργεια, τί στοίχησαν συνολικά οι παρεμβάσεις αυτές;
Πόσο εύκολα βρήκες τα εξαρτήματα που χρησιμοποίησες και πού;
Το ίνοξ κουτάκι το έφτιαξες κατα παραγγελία κάπου;

Στο έστω κ μικρό διάστημα στο οποίο χρησιμοποιείς τη μηχανή μετά τις βελτιώσεις αυτές, ποιά θετικά/αρνητικά εντοπίζεις και συνολικά θεωρείς πως είχαν μεγάλη επίδραση στην απόδοση κ τη λειτουργία της μηχανής;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Ιαν 22, 2020 8:35 pm

odys2008 έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 2:21 pm

Έχετε το DF (digital filtering) ανοιχτο στον PID σας? Αν ναι, τότε φιλτράρει τις αποκλίσεις στην θερμοκρασία αρκετά. Είναι μέσα στο "μυστικό" COD menu.
Μπορείς να εξηγήσεις την λειτουργία του? Είναι αυτό που παίρνει τιμές 0 ή 1 και αυτοκαλιμπραρεται?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Angeldust » Πέμ Ιαν 23, 2020 5:47 pm

panos0121 έγραψε:
Τρί Ιαν 21, 2020 2:03 pm
Επειδή βλεπω το νήμα τρέχει από το 2013, έχει βρεθεί κάποια άλλη λύση σχετικά με το θερμοζεύγος..; κάτι που να εφορμοζει στη βάση του παλιού θερμοστάτη με βίδα μ4 απ ότι έχω καταλάβει.. Ψάχνω κάτι αντίστοιχο με τον θερμοστάτη της auber αλλά όχι τοσο ακριβό, και κατά προτιμιση(αλλά όχι απαραίτητα) από ελλαδα..
#Aliexpress ALL 55.10 | 50PCS 20pcs 10pcs 5pcs 2pcs male to female Brass spacer M2 m2.5 m3 m4 m5 M6 Long Hexagonal Brass PCB Standoffs Spacers
https://a.aliexpress.com/_s0XsfA

Απάντηση