Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Πέμ Ιαν 16, 2020 4:09 pm

Άψογα. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο Άκη. Έπειτα από 4 χρόνια που την έχεις σκέφτεσαι να πας σε κάποια αναβάθμιση ή σε καλύπτει πλήρως η μηχανούλα??

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Πέμ Ιαν 16, 2020 8:30 pm

Πάντα γλυκοκοιτάω τις E61 αλλά θα δείξει γιατί ο χώρος είναι κάπως θέμα

fantomXxXx
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2015 12:42 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Delonghi EN97.W Esse
Μύλος:: Ascaso I Steel I-1
2ος Μύλος:: Breville BCG800
Οι καφέδες μου:: Round Cup
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από fantomXxXx » Παρ Ιαν 17, 2020 6:44 pm

Περιγράφω το πρόβλημα μου ακριβώς. Όταν κουμπωνω το τυφλό, αν ξεκινήσω την ροή και την διακόψω σε 3'' πέφτει νερό στο tray. Αν το αφήσω περισσότερο και πιάσει την μέγιστη πίεση όταν το διακόπτω δεν πέφτει καθόλου νερό. Σε εκείνο το σημείο αν επαναλάβω με ανοιχτή την ροή στο ακροφυσιο ατμού τότε πέφτει νερό στο tray. Επίσης όταν δοκιμάσω με το κλείστρο με καφέ, η εκχύλιση γίνεται κανονικά, αλλά όταν διακόψω δεν τραβάει το νερό για να το πετάξει στο tray και το puck είναι μούσκεμα. Ο τεχνικός στην Ξάνθη το άνοιξε και είπε ότι η τρίοδη είναι κομπλέ σαν καινούρια και καθαρή. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι σαν λύση. Για να την στείλω Κόρινθο από Ξάνθη που είμαι, που σίγουρα θα λύσουν τα παιδιά το πρόβλημα από το barista.gr, μόνο τα μεταφορικά είναι ασυμφορα. Τι κάνουμε??? Οεο???

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Ιαν 18, 2020 9:15 pm

Όταν βάζεις το τυφλό τρέχει νερό από πλαστικό σωληνάκι επιστροφής που έχουμε στο δοχείο?

fantomXxXx
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2015 12:42 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Delonghi EN97.W Esse
Μύλος:: Ascaso I Steel I-1
2ος Μύλος:: Breville BCG800
Οι καφέδες μου:: Round Cup
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από fantomXxXx » Σάβ Ιαν 18, 2020 10:40 pm

Όχι, είναι η 2 πρόταση που γράφω αυτό που ρωτάς.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Ιαν 18, 2020 11:01 pm

Δεν εννοώ το tray αλλά το δοχείου νερού στο πίσω μέρος της μηχανής. Θα έχεις προσέξει ότι έχει 2 πλαστικά σωληνάκια. Το ένα είναι για να πάρει νερό το μποιλερ και το άλλο είναι επιστροφή από την OPV

fantomXxXx
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2015 12:42 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Delonghi EN97.W Esse
Μύλος:: Ascaso I Steel I-1
2ος Μύλος:: Breville BCG800
Οι καφέδες μου:: Round Cup
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από fantomXxXx » Κυρ Ιαν 19, 2020 5:49 pm

Ναι από κει τρέχει νερό.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Παρ Απρ 17, 2020 7:26 pm

Έχω 2 ερωτήσεις:

*ταμπερ (για μαμα λελίτ καλαθάκι 2πλο), θέλει 58.4 ή 58.5 ή δεν έχει σημασία μεταξύ των δύο;
*κατά την εκκίνηση της μηχανής, αυτό που λέει στο μάνουαλ να ξεκινήσει σε hot water mode πρώτα είναι μόνο για την 1η χρήση που βγαίνει από το κουτί;

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Σάβ Απρ 18, 2020 12:21 pm

kchoriano έγραψε:
Παρ Ιαν 10, 2020 1:29 am
bpel86 έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 9:36 pm
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη συντήρηση της μηχανής? Αρχικά να πω ότι την έχω στην κατοχή μου λίγο παραπάνω από 3 χρόνια και ότι πλέον φτιάχνω 5-7 καφέδες την εβδομάδα μιας και δε με βολεύουν τα ωράρια της δουλειάς για περισσότερους....
Η ρουτίνα μου είναι backflush με σκέτο νερό μετά από κάθε καφέ και με cafiza κάθε 15-20 μέρες. Επίσης αφαλάτωση κάθε 6 περίπου μήνες. Τέλος μια φορά το χρόνο αλλάζω τη φλάτζα του γκρουπ και το o-ring της ντουσιέρας.
Πέρα από αυτές τις διαδικασίες και μιας και την έχω αρκετό καιρό, χρειάζεται κάποια περαιτέρω συντήρηση; πχ να πάει για έλεγχο και καλύτερο καθαρισμό στην αντιπροσωπεία ή δεν έιναι απαραίτητο?
Ισως να πρεπει να την πας για να δουν την κατασταση του boiler. Ο κατασκευαστης δεν συστήνει αφαλατωση για αυτην την μηχανη.
Σε σχέση με αυτό, επειδή διάβαζα το μάνουαλ, παραθέτει αυτό:
DESCALING THE MACHINE
Use of the machine creates a natural formation of lime scale, over a time period depending on how frequently the machine is used and on the hardness of the water.
Lime scale deposits can obstruct the tubes and decrease the brewing temperature, altering the quality of the coffee and reducing the lifetime of your machine.
To avoid the formation of limescale, which can also deposit in the internal circuits, we recommend the use of our Lelit resin filter (code MC747 - MC747PLUS - not included) to soften the water. Please insert the filter in the tank following the instructions on the packaging. The filter purifies the water from the calcium and magnesium salts which are deposited to form lime scale and affect the taste of your coffee. Remember that the filter loses its effectiveness after a certain number of gallons treated, so replace it periodically. Instructions for the use and replacement of the filter are given on the box.
To avoid any possibility of damaging the machine’s components, ADD ONLY NATURAL DESCALING PRODUCTS INTO THE WATER TANK.
Υποθέτω ότι εννοεί προϊόντα σαν το ξινό (φυσικό).

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Δευ Μάιος 04, 2020 3:42 pm

Καλά υποθέτεις. Αν και μου παν εμένα απο την αντιπροσωπεία οτι αν έχω μόνιμα φιλτρα ρητίνης μέσα και επειδή περνάω και το νερό από κανάτα brita δεν χρειάζεται καν να κάνω ποτέ αφαλάτωση ούτε με ξινό. Η πρόληψη είναι το σημαντικότερο από όλα.

Απάντηση