CUP10 coffee roaster

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Ιαν 11, 2020 10:44 pm

Παρελαβα τα καφεδακια μου τις προάλλες και μοσχοβολησε ο τόπος. Μου λέει ο κούριερ "μου χει σπάσει η μύτη ρε Αναστασία". Ήρθε και η χριστουγεννιάτικη κουπιτσα μου να κάνει παρέα με το γούρι από πέρσι (το οποίο δεν βγήκε ποτέ από την πόρτα μου).
Α ρε Μιχάλη μας έφτιαξες πάλι :)

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από wowthodoris » Κυρ Ιαν 12, 2020 4:47 pm

brexei έγραψε:
Σάβ Ιαν 11, 2020 9:31 pm
Η αληθεια οτι κι εγω (με υποδεεστερο εξοπλισμό) τις περισσότερες φορές δε διακρινω και κατι το ιδιαιτερο περα απο μια φρεσκια light roasted γευση καφε και λιγη οξυτητα που θυμιζει περισσότερο κοκκινα φρουτα παρα πχ λεμόνι. Κάποιες φορες αν ανεβασω λιγο θερμοκρασία βγαζει και κατι σαν πικρη σοκολατα... ιδιαιτερα η κρεμα. Απο σωμα ειναι καλος και εχει γεματη γευση και ειναι και σουπερ φρεσκος!

Όμως ο δικος μου ουρανισκος δεν πιανει και πολλά και ακομα χειροτερα αν εκεινη τη στιγμη τσιριζουν και δυο πιτσιρικια απο διπλα... αντε να καταλάβεις γευσεις και αρωματα. :a042:
Ανέβασα θερμοκρασία, κ πήρα ένα δυνατό φλιτζάνι. Έχει πολυ λίγη οξύτητα κ μου αφήνει μια επίγευση σαν σταφιδα ή γκοτζυ Μπέρι, υπαρχει κ κατι ακόμη ωραιο στην επίγευση ( ίσως ξηρό καρπό ) αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι :-)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιαν 13, 2020 1:01 pm

Άνοιξα χθες την Αιθιοπία (ναι ναι, ξαναπήρα Αιθιοπία...), μετά απο 20 μέρες degassing και διαπίστωσα κάτι περίεργο. Ενώ το προηγούμενο σακουλάκι που είχα πάρει απαιτούσε να τερματίσω το Vario προς ψιλό κόψιμο και (οπως έγραφα εδώ 2 σελίδες πιο πριν) να φτάσω στο σημείο που ζοριζότανε πολύ τα μαχαίρια, τώρα το κόψιμο ήταν αρκετές σκάλες πιο κάτω, προς χοντρότερη άλεση, περίπου εκεί που το είχα και για το blend!

Δικαιολογείται τέτοια διαφορά απο ψήσιμο σε ψήσιμο; Ή κάτι δεν είχε πάει καλά στο προηγούμενο σακουλάκι και ήθελε τόσο ψιλό κόψιμο; Να πω ότι τόσο ψιλά δεν έχω κόψει ποτέ κανένα καφέ και μου έκανε εντύπωση, γιατί είναι τουλάχιστον 15-20 σκάλες πιο ψιλά από το σημείο που ακουγονται να βρίσκουν τα μαχαίρια!

Απο γεύση πάντως μου φάνηκε το ίδιο με πριν...

Και η οξύτητά του θα έλεγα ότι μου είναι πιο συμπαθής από αυτή του blend! :a014: Μήπως δεν είμαι καλά; :a058:

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Ιαν 13, 2020 5:50 pm

Εγώ πήρα για δεύτερη φορά το μπλεντ αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έπινα την πρώτη φορά
Το μόνο που μου δίνει είναι οξύτητα και τίποτα άλλο. Την προηγούμενη φορά μου έδινε γεύση σοκολάτας και ξηρών καρπών και μια ήπια οξύτητα
Είμαι σίγουρος ότι κάτι έχει πάει λάθος

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από wowthodoris » Δευ Ιαν 13, 2020 6:27 pm

Όντως τις περισσότερες φορές κ μένα μου δίνει οξύτητα, αλλά έχω παρει 2 φορές ωραίο φλυτζάνι. Η γνώμη μου δεν πολύ μετράει γιατί είναι πρώτη φορά που το παίρνω. Αυτό που είδα είναι ότι θέλει πιο υψηλή θερμοκρασία από το συνηθισμένο κ η οξύτητα καπως βελτιώνεται. Δοκίμασε με μεγαλύτερη θερμοκρασία.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Ιαν 13, 2020 6:32 pm

Όπως είπα είχα πάρει 3 συσκευασίες τον προηγούμενο μήνα άρα έχω εμπειρία από τον καφέ. Μου άρεσε πάρα πολύ και για αυτό παραγγειλα ξανά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω κάτι καλό προς το παρόν. Μπορεί στο επόμενο σακούλι, τώρα το πρώτο είναι στην 11 μέρα από το ψήσιμο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mplevris την Δευ Ιαν 13, 2020 6:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από wowthodoris » Δευ Ιαν 13, 2020 6:35 pm

Την ίδια παρτίδα έχουμε ανοίξει: 2/1 :-)

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Ιαν 13, 2020 6:52 pm

Ναι 2/1 είναι και εμένα

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Ιαν 13, 2020 7:02 pm

Άκυρο μήνυμα συγνώμη

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Δευ Ιαν 13, 2020 8:00 pm

brexei έγραψε:
Δευ Ιαν 13, 2020 1:01 pm
Άνοιξα χθες την Αιθιοπία (ναι ναι, ξαναπήρα Αιθιοπία...), μετά απο 20 μέρες degassing και διαπίστωσα κάτι περίεργο. Ενώ το προηγούμενο σακουλάκι που είχα πάρει απαιτούσε να τερματίσω το Vario προς ψιλό κόψιμο και (οπως έγραφα εδώ 2 σελίδες πιο πριν) να φτάσω στο σημείο που ζοριζότανε πολύ τα μαχαίρια, τώρα το κόψιμο ήταν αρκετές σκάλες πιο κάτω, προς χοντρότερη άλεση, περίπου εκεί που το είχα και για το blend!

Δικαιολογείται τέτοια διαφορά απο ψήσιμο σε ψήσιμο; Ή κάτι δεν είχε πάει καλά στο προηγούμενο σακουλάκι και ήθελε τόσο ψιλό κόψιμο; Να πω ότι τόσο ψιλά δεν έχω κόψει ποτέ κανένα καφέ και μου έκανε εντύπωση, γιατί είναι τουλάχιστον 15-20 σκάλες πιο ψιλά από το σημείο που ακουγονται να βρίσκουν τα μαχαίρια!

Απο γεύση πάντως μου φάνηκε το ίδιο με πριν...

Και η οξύτητά του θα έλεγα ότι μου είναι πιο συμπαθής από αυτή του blend! :a014: Μήπως δεν είμαι καλά; :a058:
Καλησπερα και από εμένα!!!
Όσο περνάνε οι μέρες ο καφές θέλει ποιο χοντρή αλεση γιατί έχει αποβάλει περισσότερο διοξείδιο άρα το νερό βρίσκει λιγότερη ( μικρότερη ) αντίσταση λόγο της αποβολής του αερίου που σχηματίζετε κατά το καβουρδισμα!!!

Απάντηση