Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από knight_77 » Κυρ Ιαν 05, 2020 1:06 am

pagratios έγραψε:
Σάβ Ιαν 04, 2020 11:14 pm
Και σε μένα γίνεται αλλά δεν είχα παρατηρήσει ότι ξεκίνησε μετά το VST
Αν μπορείς δοκίμασε και με το μαμά καλαθάκι και ενημέρωσε με.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Ιαν 05, 2020 1:38 am

Το δοκίμασα και όντως φαίνεται πως το VST είναι κάπως πιο ψηλό και σφινώνει πιο γρήγορα στην φλάντζα

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Τρί Ιαν 07, 2020 11:54 am

pagratios έγραψε:
Κυρ Ιαν 05, 2020 12:19 am
kchoriano έγραψε:
Τρί Δεκ 17, 2019 5:13 pm
Προχτές πήρα την δική μου Lelit Plust από το Barista. Πλέον όλες οι καινούριες παρτίδες έρχονται ρυθμισμένες από το εργοστάσιο στα 9 Βar και όχι στα 12 όπως παλαιότερα, συνεπώς δεν χρειάζεται καμιά παρέμβαση στην opv. Τέλος η έκδοση του pid είναι στο 1.05 και όχι 1.04 και 1.03 που είχα δει από άλλα post από άτομα που προφανώς είχαν αγοράσει την μηχανή τα προηγούμενα χρόνια.
Επειδή έχεις βάλει και μανόμετρο είσαι σίγουρος ότι στα 9 δεν την έβαλε ο τεχνικός του barista.gr ?
Καλημέρα,

Ναι. Μίλησα τηλεφωνικά μαζί του. Δεν την πείραξε καθόλου την opv μου πε. Έρχονται πλέον προρυθμισμένες. Βέβαια δεν είναι ακριβώς 9 οφείλω να σου πώ. Με τυφλό το πρώτο backflush είναι λίγο πάνω από τα 9,5 αλλά όχι 10 και τα επόμενα είναι λίγο πάνω από τα 9.

Κατά την εκχύλιση ξεκινάω με 9 bar και τελειώνω λίγο κάτω από 8,5

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από knight_77 » Τρί Ιαν 07, 2020 12:06 pm

Και εμένα ξεκινάει η εκχύλιση στα 9 bar και τελειώνει περίπου στα 8.5 bar.
Φυσιολογικό είναι :oneup:

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Πέμ Ιαν 09, 2020 12:08 pm

knight_77 έγραψε:
Σάβ Ιαν 04, 2020 8:03 am
Τελικά μετά και από τις δικές σας υποδείξεις, παρήγγειλα το 18αρι VST μιας και κυρίως παίζω με 19gr δόση.
Περιμένω και ένα tamper 18.35mm απο εξωτερικό για να το χρησιμοποιήσω.
Αυτό που παρατήρησα όμως είναι πως το portafilter κλειδώνει στο group αρκετά πιο δύσκολα και όχι στην 6 ώρα, τόσο με το stock postafilter όσο και με το naked.
Με το μαμά καλαθάκι και ένα IMS που έχω δεν υπάρχει αυτό το θέμα.
Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος?
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Εξαρτάται από το basket και το λάστιχο που υπάρχει στο group. Όσο περνάει ο καιρός και χαλαρώνει το λάστιχο θα σου κουμπώνει ακόμα πιο κάτω. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Με το ims μου κουμπώνει ακόμα πιο κάτω, ενώ με το vst είναι πιο σκληρό και δεν πάει τόσο. Δεν υπάρχει κανόνας οτι πρέπει να πηγαίνει μέχρι 6 η ώρα. Την ίδια απορία είχα και γω και νόμιζα οτι πάει στραβά κάτι. Το πας μέχρι εκεί που πάει. Αυτός είναι ο κανόνας και μετά από κανά χρόνο αλλάζεις και την φλάτζα (το λάστιχο στο group) αν δεις οτι έχει απώλειες σε νερό.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από knight_77 » Πέμ Ιαν 09, 2020 12:21 pm

kchoriano έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 12:08 pm
knight_77 έγραψε:
Σάβ Ιαν 04, 2020 8:03 am
Τελικά μετά και από τις δικές σας υποδείξεις, παρήγγειλα το 18αρι VST μιας και κυρίως παίζω με 19gr δόση.
Περιμένω και ένα tamper 18.35mm απο εξωτερικό για να το χρησιμοποιήσω.
Αυτό που παρατήρησα όμως είναι πως το portafilter κλειδώνει στο group αρκετά πιο δύσκολα και όχι στην 6 ώρα, τόσο με το stock postafilter όσο και με το naked.
Με το μαμά καλαθάκι και ένα IMS που έχω δεν υπάρχει αυτό το θέμα.
Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος?
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Εξαρτάται από το basket και το λάστιχο που υπάρχει στο group. Όσο περνάει ο καιρός και χαλαρώνει το λάστιχο θα σου κουμπώνει ακόμα πιο κάτω. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Με το ims μου κουμπώνει ακόμα πιο κάτω, ενώ με το vst είναι πιο σκληρό και δεν πάει τόσο. Δεν υπάρχει κανόνας οτι πρέπει να πηγαίνει μέχρι 6 η ώρα. Την ίδια απορία είχα και γω και νόμιζα οτι πάει στραβά κάτι. Το πας μέχρι εκεί που πάει. Αυτός είναι ο κανόνας και μετά από κανά χρόνο αλλάζεις και την φλάτζα (το λάστιχο στο group) αν δεις οτι έχει απώλειες σε νερό.
Ευχαριστώ όλους για την ενημέρωση. :oneup:
Εν αναμονή να παραλάβω το tamper για να ξεκινήσω τις δοκιμές.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από anstelios » Πέμ Ιαν 09, 2020 1:02 pm

Το 20g VST το έχει δοκιμάσει κανείς σε αυτή την μηχανή πρόσφατα??
Ένα 22g VST που έχω και δουλεύει μια χαρά σε Gaggia Classic, δεν χωράει με τίποτα στην Lelit!
Μπαίνει στο PF (κανονικό και naked) αλλά όχι εντελώς γιατί ο πάτος του βρίσκει στον πάτο του PF με αποτέλεσμα να εξέχει η πάνω μεριά και να μην κουμπώνει με τπτ στο group, δε χωράει να στρίψει καθόλου!
Αν το 18άρι κουμπώνει με δυσκολία όπως λέτε τότε πιθανώς το 20g να μην κουμπώνει καθόλου!

bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από bpel86 » Πέμ Ιαν 09, 2020 9:36 pm

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη συντήρηση της μηχανής? Αρχικά να πω ότι την έχω στην κατοχή μου λίγο παραπάνω από 3 χρόνια και ότι πλέον φτιάχνω 5-7 καφέδες την εβδομάδα μιας και δε με βολεύουν τα ωράρια της δουλειάς για περισσότερους.
Η ρουτίνα μου είναι backflush με σκέτο νερό μετά από κάθε καφέ και με cafiza κάθε 15-20 μέρες. Επίσης αφαλάτωση κάθε 6 περίπου μήνες. Τέλος μια φορά το χρόνο αλλάζω τη φλάτζα του γκρουπ και το o-ring της ντουσιέρας.
Πέρα από αυτές τις διαδικασίες και μιας και την έχω αρκετό καιρό, χρειάζεται κάποια περαιτέρω συντήρηση; πχ να πάει για έλεγχο και καλύτερο καθαρισμό στην αντιπροσωπεία ή δεν έιναι απαραίτητο?

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Ιαν 10, 2020 1:29 am

bpel86 έγραψε:
Πέμ Ιαν 09, 2020 9:36 pm
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη συντήρηση της μηχανής? Αρχικά να πω ότι την έχω στην κατοχή μου λίγο παραπάνω από 3 χρόνια και ότι πλέον φτιάχνω 5-7 καφέδες την εβδομάδα μιας και δε με βολεύουν τα ωράρια της δουλειάς για περισσότερους.
Η ρουτίνα μου είναι backflush με σκέτο νερό μετά από κάθε καφέ και με cafiza κάθε 15-20 μέρες. Επίσης αφαλάτωση κάθε 6 περίπου μήνες. Τέλος μια φορά το χρόνο αλλάζω τη φλάτζα του γκρουπ και το o-ring της ντουσιέρας.
Πέρα από αυτές τις διαδικασίες και μιας και την έχω αρκετό καιρό, χρειάζεται κάποια περαιτέρω συντήρηση; πχ να πάει για έλεγχο και καλύτερο καθαρισμό στην αντιπροσωπεία ή δεν έιναι απαραίτητο?
Ισως να πρεπει να την πας για να δουν την κατασταση του boiler. Ο κατασκευαστης δεν συστήνει αφαλατωση για αυτην την μηχανη. Εχουν γραφτεί πολλά μέσα στο ίδιο νήμα για την χρήση του dezcal της urnex και εχουν ανεβει και φωτογραφίες με κατεστραμένα boiler. Εμένα το barista μου πε οτι η καλυτερη λυση ειναι η προληψη με φιλτρα ρητίνης και κανάτα brita. Με αυτά δεν θα χρειαστεί ποτέ αφαλάτωση για οικιακή χρήση. Αν όμως κάνεις ποτέ προτιμησε φυσικά προιόντα οπως το ξινό και στην χειρότερη το pully descaler που το προτεινει ο κατασκευαστής ως έσχατη λύση

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Ιαν 11, 2020 2:43 am

Έχω την μηχανή σχεδός 4+ χρόνια κάθε 2-3 εβδομάδες cafiza και κάθε 2-3 μήνες dezcal. Είχα πάει την μηχανή για service λίγο πριν τα Χριστούγεννα με το άγχος αν θα είχα κάποιο θέμα παρόμοιο μετά το post viewtopic.php?f=5&t=4382&start=720#p87222 αλλά μου είπαν ότι ήταν μία χαρά.

Παρόλα αυτά πλέον έχω βάλει φίλτρο και στο νερό βρύσης αλλά και στην μηχανή

Απάντηση