Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
danai90
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2019 12:07 pm

Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από danai90 » Παρ Νοέμ 29, 2019 12:25 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι εντελώς αρχάρια στον χώρο του καφέ και ψάχνω να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή εσπρέσσο για το σπίτι.
Διάβασα οτι η καφετιέρα που προτείνετε κατά κύριο λόγο είναι η Lelit PL41.
Οι καφέδες που θα προσπαθήσω να κάνω είναι τόσο εσπρέσσο, όσο και καπουτσίνο.
Έχω βρει δύο μοντέλα που νομίζω είναι σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο forum σας: Lelit PL41 Tem PID & Lelit PL41 PLUST PID.
Οι δύο αυτές μηχανές έχουν σχεδόν 130 ευρώ διαφορά στην τιμή, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές τους και ποιά είναι καλύτερη επιλογή για μένα. Οι διαφορές τους είναι αντιληπτές από έναν αρχάριο?

PS: Ήδη έχω ανεβάσει πολύ το budget σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ και θα ήθελα να κάνω όσο γίνεται την πιο σωστή επιλογή!

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί τα έχω παίξει!!! :a042:

Παραθέτω τα λινκ από τις δύο μηχανές που με προβλημάτισαν:
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2

Σας ευχαριστώ πολύ ήδη όλους :oneup: :D

Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από Harmen » Παρ Νοέμ 29, 2019 1:33 pm

Καλησπέρααα!
Καταρχίν ως αρχάριος ομοίως να σου πω ότι όπως μου είπαν και εμένα θα σου πρότεινα να πας σε μία λιγότερο δαπανηρή επιλογή.
Οι μηχανές που κοιτάς είναι λίγο πιο advanced απο αυτά που έχω διαβάσει. Η πιο entry level τίμια μηχανή είναι η Lelit Anna (384Ε). Και πάλι όμως, όπως θα σου πουν και οι πιο έμπειροι εδώ μέσα, ίσως να χρειαστεί να πας σε μία μεταχειρισμένη Gaggia Baby κλπ και αν σου αρέσει η διαδικασία και δε βαριέσαι όντως και εσύ και εξοικειωθείς και σου αρέσει κλπ, την πουλάς και αναβαθμίζεις σε κάτι καλύτερο π.χ. lelit Anna.
Από εκεί και πέρα θα σου πουν και οι κατάλληλοι την γνώμη τους.
Αυτά απο μένα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 29, 2019 1:57 pm

Εξαρτάται από το πόσα θέλεις να δώσεις... και από το αν υπάρχει :waf:

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην πας στη Lelit PL41em, αλλά να πάρεις κατευθείαν την επόμενη έκδοση με το pid. Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα αρκετά με το να προσπαθω να σταθεροποιήσω και να ελεγξω τη θερμοκρασία και τελικά έβαλα ένα pid και ηρέμησα.

Στην αρχή (αλλά και μετά) δε θα ξέρεις αν ο λόγος για τον οποίο παίρνεις ξινο καφέ είναι η θερμοκρασία, η ατελής διαδικασία που ακολουθείς, τα λάθη στο πάτημα και την κατανομή ή ο καφές; Οπότε καλύτερα να μην έχεις τον παραγοντα θερμοκρασία στην εξίσωση και να ασχοληθεις με τα υπολοιπα. Επισης χωρις pid δε μπορεις να επιλεξεις θερμοκρασια του νερού (πχ 90 ή 92 ή 94 κτλ βαθμούς) και στη Lelit anna ξεχνάς και το temperature surfing, όπως έχω δειξει σε άλλο post.

Προσωπικά θα σου προτεινα να πάρεις μηχανή με pid γιατί πολύ σύντομα θα το μετανοιωσεις και θα ψάχνεις λύσεις.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Νοέμ 29, 2019 2:03 pm

Δανάη καλώς ήρθες!
Οι μηχανές που κοιτάζεις βρίσκονται προς τη σωστή κατεύθυνση. Η PL41 PLUST PID είναι πιο ολοκληρωμένη μηχανή με το 58αρι pf, το μεγαλύτερο boiler και το pid που είναι μεγάλη βοήθεια για την αρχή.
Το δίλημμα που έχεις, όπως και για το ποια είναι η κατάλληλη entry level μηχανή υπάρχει σε πολλά νήματα, οπότε διαβάζοντας παλιότερα ποστ θα λύσεις αρκετές απορίες.
Με το διάβασμα και σταθμίζοντας τις ανάγκες σου, ενδεχομένως να αλλάξεις πλεύση. Αν πίνεις πχ αρκετούς γαλακτερούς καφέδες αξίζει να κοιτάξεις και προς την κατηγορία των hx μηχανών με οικονομικότερη την oscar.
Στο budget σου πρέπει να χωρέσεις οπωσδήποτε μύλο και λοιπά παρελκόμενα.

Όπως κατάλαβες με το "καλωσόρισες" το budget εκτοξεύτηκε :rocket: :D

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Νοέμ 29, 2019 4:08 pm

Καλησπέρα και από εμένα.
Να τονίσω ότι είναι απαραίτητος ο μύλος, όπως έγραψε και ο Αποστόλης. Απαραίτητος.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από Tasos.p » Τετ Δεκ 11, 2019 3:03 pm

brexei έγραψε:
Παρ Νοέμ 29, 2019 1:57 pm
Εξαρτάται από το πόσα θέλεις να δώσεις... και από το αν υπάρχει :waf:

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην πας στη Lelit PL41em, αλλά να πάρεις κατευθείαν την επόμενη έκδοση με το pid. Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα αρκετά με το να προσπαθω να σταθεροποιήσω και να ελεγξω τη θερμοκρασία και τελικά έβαλα ένα pid και ηρέμησα.

Στην αρχή (αλλά και μετά) δε θα ξέρεις αν ο λόγος για τον οποίο παίρνεις ξινο καφέ είναι η θερμοκρασία, η ατελής διαδικασία που ακολουθείς, τα λάθη στο πάτημα και την κατανομή ή ο καφές; Οπότε καλύτερα να μην έχεις τον παραγοντα θερμοκρασία στην εξίσωση και να ασχοληθεις με τα υπολοιπα. Επισης χωρις pid δε μπορεις να επιλεξεις θερμοκρασια του νερού (πχ 90 ή 92 ή 94 κτλ βαθμούς) και στη Lelit anna ξεχνάς και το temperature surfing, όπως έχω δειξει σε άλλο post.

Προσωπικά θα σου προτεινα να πάρεις μηχανή με pid γιατί πολύ σύντομα θα το μετανοιωσεις και θα ψάχνεις λύσεις.
Καλησπέρα! Βλέποντας γνώστης των πραγμάτων θα ήθελα να σου κανω την εξής ερώτηση. Ειναι λογικό βλέποντας σε καποια βίντεο ότι η θερμοκρασία απο 93 βαθμους κατα την εκχύλιση του καφε πεφτει σρους 83;; με μηχανή lelit pl41TEM που έχει και PID

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 11, 2019 4:59 pm

Γιατί να μην είναι λογικό; Σε ένα μικρό δοχειάκι 250ml με βραστό νερό αν ρίξεις 40ml κρύο νερό δεν θα πέσει η θερμοκρασία; Η πτώση είναι θέμα μεγέθους boiler και όχι αν έχει ή δεν έχει pid.
Το pid είναι απλά ένα ρομποτάκι που ελέγχει ένα θερμοκρασιακό εύρος, για παράδειγμα ανάμεσα στους 90C και 92C. Μόλις η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 90C δίνει εντολή στην αντίσταση να ανάψει για να ξαναζεστάνει το νερό. Υπερωρίες να δουλεύει, αν έχεις θερμοκρασιακές απώλειες αυτές αποτυπώνονται στην εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από brexei » Τετ Δεκ 11, 2019 6:09 pm

Συμφωνω με τον Αποστόλη.

Το pid θα σου εξασφαλισει σταθερη και ελεγχόμενη αρχικη θερμοκρασία. Απο κει και περα με το που θα τρεξει νερο πεφτει αμεσως η ενδειξη 4-5 βαθμους γιατι μπαίνει κρυο νερο.

Ενα σωστα ρυθμισμενο pid θα αναψει αμεσα την αντισταση και θα θερμανει το νερο μειωνοντας το ρυθμο πτωσης της θερμοκρασίας κάι σταθεροποιωντας καπως την κατάσταση. Η θερμοκρασία βεβαια μπορει να πεσει κι αλλο αλλα με ολοενα και μικροτερο ρυθμο.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Lelit PL41 Tem PID VS Lelit PL41 PLUST PID

Δημοσίευση από Tasos.p » Τετ Δεκ 11, 2019 7:41 pm

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας! Μου λύσατε μια σοβαρη απορία που ειχα😝
Η lelit pl81T αξίζει παραπανω απο την lelit pl41TEM?
Και οι 2 ειναι με 57άρι πορταφιλτερ και με 250ml ορειχάλκινο μπόιλερ! Επίσης στην lelit pl91T νομιζω ότι εχει ενα βιντεο που κραταει σταθερα την θερμοκρασια σε ολη την εκχύλιση, βεβαια εχει 300ml boiler κατι που ειναι πιο λογικο. Το LCC απο την αλλη που εχει αυτη η μηχανη τι ακριβως είναι;;

Απάντηση