αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
gianniscfa
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Αύγ 27, 2019 2:49 pm

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από gianniscfa » Κυρ Δεκ 08, 2019 10:16 pm

johny έγραψε:
Σάβ Δεκ 07, 2019 5:15 pm
gianniscfa έγραψε:
Πέμ Δεκ 05, 2019 2:21 pm
τι να κανω ρε παιδια;
Να πετάξεις την dedica γιατί είναι σκουπίδι, όπως και ο Bosch μύλος που είναι για να αλεθεις καρύδια για να κάνεις καρυδοπιτα. Πιες καφέ απέξω μέχρι να έχεις 1500 ευρώ για τίποτα της προκοπής. Όλα τα υπόλοιπα είναι ταλαιπωρία και πεταμενοι καφέδες στον νεροχύτη. Παθών από την ίδια μηχανή με σένα μαζί με ένα graef cm 702. Δεν θα πιεις ποτέ καφέ ότι και να κάνεις.
ωραια λογικο παμε γερα...... :OOPS:

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Δεκ 08, 2019 11:14 pm

Οκ υπερβολή αυτό με το μίνιμουμ 1500.
Η dedica είναι όμορφη αλλά άχρηστη και πολλά λεφτά για το τίποτα που κάνει (δλδ έχει ο, τι και όλες οι φτηνότερες εσπρεσιερες).
Όμως μπορείς να κάνεις αξιοπρεπεστατα Καφεδάκια με πολύ λιγότερα από 1500. Μην απογοητευεσαι.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από johny » Δευ Δεκ 09, 2019 11:19 am

Τόσοι πεταμενοι καφέδες με dedica και graef τα έχω πληρώσει τα 1000 στο νερό. Είναι σκουπίδια και τα δύο.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Δεκ 09, 2019 7:35 pm

johny έγραψε:
Δευ Δεκ 09, 2019 11:19 am
Τόσοι πεταμενοι καφέδες με dedica και graef τα έχω πληρώσει τα 1000 στο νερό. Είναι σκουπίδια και τα δύο.
Έχω την εντύπωση ότι τα πάρα λες λίγο
Αν μάθεις να δουλεύεις την μηχανή αυτή σου λέω ότι θα πίνεις καλύτερο καφέ από τουλάχιστον τα μισά μαγαζιά take away που υπάρχουν εκεί έξω.
Αλλά ξαναλέω πρέπει να μάθεις να δουλεύεις σωστά τη μηχανή και κατά την άποψη μου να μην δουλεύεις με speciality αλλά με "μπαγιάτικους" αν θες να πίνεις αυτό που φτιάχνεις και να μην το πετάς

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από johny » Δευ Δεκ 09, 2019 8:27 pm

mplevris έγραψε:
Δευ Δεκ 09, 2019 7:35 pm
johny έγραψε:
Δευ Δεκ 09, 2019 11:19 am
Τόσοι πεταμενοι καφέδες με dedica και graef τα έχω πληρώσει τα 1000 στο νερό. Είναι σκουπίδια και τα δύο.
Έχω την εντύπωση ότι τα πάρα λες λίγο
Αν μάθεις να δουλεύεις την μηχανή αυτή σου λέω ότι θα πίνεις καλύτερο καφέ από τουλάχιστον τα μισά μαγαζιά take away που υπάρχουν εκεί έξω.
Αλλά ξαναλέω πρέπει να μάθεις να δουλεύεις σωστά τη μηχανή και κατά την άποψη μου να μην δουλεύεις με speciality αλλά με "μπαγιάτικους" αν θες να πίνεις αυτό που φτιάχνεις και να μην το πετάς
Μόνο από το McDonald's μπορεί να βγάλει καλύτερο καφέ η dedica μαζί με τον graef. Δυστυχώς δεν άκουσα αυτούς που έλεγαν ότι πρέπει να τα σκάσεις και άκουσα αυτούς που έλεγαν ότι κάνει ο graef. Ο graef δεν κάνει ούτε για να αλεσεις φίλτρου.η λέξη σαπίλα δεν φτάνει για αυτό το χρεπι. Είσαι στο 12 γιατί εκεί αλεθεις, βγαίνει γρήγορα. Από τα πολλά πας στο 9 που μπουκώνει. Αρχίζεις να ανεβαίνεις και φτάνεις στο 13.... Πέταξα ηδη 6 7 καφέδες, από 20 γραμμάρια ο καθένας, 150 χοντρικά. Δηλαδή από τα 11 ευρώ που έχουν τα 350 έχω πετάξει τα 3 4. Αν βάλεις ότι γίνεται σε κάθε σακούλι ( μια φορά την βδομάδα) ε να ο μύλος της προκοπής. Βασικά ένας του χεριού θα με ταλαιπωρουσε λιγότερο.

Μένω και στον πρώτο και να πετάξω δεν θα γίνει και τίποτα. Δεν θα πάρω την ικανοποίηση που αξίζω να πάρω μετά από τόση ταλαιπωρία, δεν θα το ευχαριστηθώ να τον δω να γίνεται κομμάτια να μην μείνει ούτε κομμάτι.

Οι μπαγιατικοι δεν μου άρεσε κανένας, μονο ένας που ήταν έτοιμος αλεσμενος.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η μηχανή αλλά ο μύλος. Δεν μπορεί να αλεσει σωστά τον καφέ, η μια με την άλλη έχουν απόκλιση και δεν μπορείς ούτε εσύ να βρεις ούτε το πάτημα ούτε τους χρόνους ούτε τίποτα όσο και να προσπαθήσεις. Δυστυχώς ο μύλος είναι πολύ πολύ σημαντικό κομμάτι και από εκεί ξεκινάνε τα πάντα και ο graef είναι σκουπίδι, δεν κάνει λόγω αστάθειας. Είναι πάρα πολύ ασταθης. Τουλάχιστον για μένα που κάνω 5 - 7 καφέδες την μέρα..

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Δεκ 09, 2019 8:40 pm

Για το μύλο όσο πάσο απλά επειδή και στο νήμα της delonghi γράφεις τα ίδια για αυτό σου έγραψα ότι η μηχανή κάνει καλύτερο καφέ από πάνω από το 50% των μαγαζιώνtake away ακόμα και με μπαγιάτικο, ακόμα και με αλεσμένο illy εγώ πήρα μια χαρά καφεδάκια, όχι τέλεια αλλά πολύ καλύτερα από και που έχω πιει έξω
Τώρα βέβαια τη δουλεύω με mazzer jolly και μπαγιάτικους και αυτοί που πίνουν τα καφεδάκια είναι ευχαριστημένοι. Και λέω αυτοί γιατί εγώ πίνω από τη bezzera bz99s speciality που όντως κάνει καφεδαρες αρκεί να βρεις τα"κόλπα"της

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από johny » Δευ Δεκ 09, 2019 9:08 pm

Η μηχανή δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, είναι αλλά αν βρεις τα κόλπα της είναι ψιλοσταθερη. Αντε να πετάξεις έναν στους 10. Ο μύλος είναι καταστροφή σε συνδιασμο με αυτή την μηχανή.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Δεκ 10, 2019 11:03 am

Εξαρχής δηλώνω οτι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ graef, αλλά μου κάνει εντύπωση η οργή εναντίον του μιας και τον έχουν πολλοί εδώ μέσα που δηλώνουν ικανοποιημένοι, έστω και με το κουσούρι των βημάτων. Δε νομίζω οτι ο μύλος είναι σκουπίδι όπως λες, στα λεφτά αυτά παίρνεις κωνικά μαχαίρα, μικρά μεν, αξιοπρεπή δε.
Πιστεύω όμως οτι παρά τη σημαντική δυσκολία του να έχεις την ακρίβεια της ρύθμισης, πέρα από την ιδανική άλεση μπορείς κάλλιστα να παίξεις με τη δοσολογία ακόμη και με τη δύναμη στο πάτημα και στο τέλος να στρώσεις μια κακή εκχύλιση.
Αντίθετα αυτό που δεν σώζεται με τίποτα είναι μια αδύναμη μηχανή στην οποία απουσιάζουν η σταθερή/σωστή θερμοκρασία και πίεση.

Σε μια ακραία υποθετική σύγκριση ανάμεσα σε la marzocco+graef και dedica+EK43 καφέ θα έπινες μόνο στην πρώτη περίπτωση.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από johny » Τρί Δεκ 10, 2019 12:26 pm

Να βρω την ακριβή ρύθμιση μπορώ, δεν είναι πρόβλημα αυτό, το πρόβλημα είναι ότι μετά από μια ραντομ συχνότητα την χάνει, σελινιαζεται και είναι δύσκολο να την πετύχεις ξανά και αυτό γίνεται συνέχεια. Ξυπνάς να κάνεις καφέ το πρωί, ακολουθείς την ίδια διαδικασία με τις προηγούμενες 10 που ήταν οκ και παίρνεις άλλη άλεση. Φαίνεται και με το μάτι ότι χάλασε το σεταπ, δεν είναι ανάγκη να κάνεις εκχύλιση και απορώ πως δεν το λέει κανείς, Δεν γίνεται να έχω μόνο εγώ και 1-2 ακόμα. Εκεί είναι το πρόβλημα μου εμένα και ουσιαστικά χάνει την αξία του. Μπορεί να το βλέπω εγώ μόνο επειδή κάνω 7 - 10 καφέδες την μέρα, δεν ξέρω, πάντως υπάρχει πρόβλημα και είναι πολύ πολύ σημαντικό.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: αναζητω μυλο για κοψιμο εσπρεσσο

Δημοσίευση από brexei » Τρί Δεκ 10, 2019 2:21 pm

Δηλαδή χάνει τη ρύθμιση χωρίς να τον ακουμπήσεις;
Ή μηπως μετακινεις λιγο τη ρύθμιση και την ξαναπας στη θεση της και τοτε τη χανει;

Γιατι το δευτερο το εκανε και ενας αρκετα πιο ακριβος μυλος...ο Vario. Που ενω κοβει αρκετά καλά οι πρωτες δυο εκδοσεις του ηταν απαραδεκτες λογω του οτι εχανε τη ρυθμιση συνεχως! Ακόμα και η version 3 που εχω εγω ειναι ευαισθητη.

Συμβουλη: οταν αλλαζεις ρυθμιση φροντισε να δουλευει ο μυλος χωρις ομως καφε μεσα. Δηλαδη τον βάζεις μπροστά και τοτε αλλαζεις θεση αλεσης. Στο Vario αυτο βελτιωνει πολυ τα πραγματα και ειναι σταθερος.

Απάντηση