Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Σάβ Νοέμ 23, 2019 9:57 am

Γεια χαρά σε όλους,
Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας αναφορικά με την επιλογή πρώτης σοβαρής μηχανής καθώς εδώ και 2,5 χρόνια ταλαιπωρούμαι με την φτωχή πλην τίμια Delonghi EC156 με προαλεσμένο καφέ.
Έχω ήδη παραγγείλει μύλο Eureka mignon manuale από ιταλία και πλέον πρέπει να αποφασίσω μεταξύ classic pro και unica. Πίνω μόνο μακιάτο (2 ημερησίως) οπότε το θέμα παρασκευής αφρόγαλου δεν με προβληματίζει (έχω αφρογαλιέρα).
Η classic μου κάνει για την τιμή και την ευκολία της (γρήγορη προθέρμανση χωρίς πολλά-πολλά). Από την άλλη έχει μικρό μπόιλερ αλουμινίου και δεν προσφέρει θερμοκρασιακή σταθερότητα με συνέπεια να διστάζω καθώς θέλω να πιώ καφέ επιτέλους και όχι ξινίλες.
Η unica μου αρέσει γιατί έχει καλή τιμή εδώ σε σχέση με έξω και ίσως δεν την αλλάξω ποτέ ξανά (λέμε τώρα..).
Από την άλλη με προβληματίζει η προθέρμανση του γκρουπ e61 (μισάωρο και βάλε) καθώς δεν έχω άνεση χρόνου το πρωί. Επίσης διάβασα ότι θέλει μετατροπή η βαλβίδα πίεσης για να μειωθεί η πίεση στα 9 bar για καλό αποτέλεσμα (χάνω εγγύηση).
Δεν θέλω να πίνω τον καφέ της δεκαετίας κάθε πρωί, αλλά ψάχνω για αποτέλεσμα εφάμιλλο των καφετεριών έξω.
Τι προτείνετε;

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από gsisr » Σάβ Νοέμ 23, 2019 10:04 am

Πάρε την unica και ένα timer και είσαι έτοιμος

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Νοέμ 23, 2019 10:29 am

για την UNICA εφόσον δεν ανέφερες το πρόβλημα της τιμής τα 2 άλλα που αναφέρεις:

1) το (αντικειμενικό) πρόβλημα της προθέρμανσης λύνεται πολύ απλά με ένα προγραμματιζόμενο διακόπτη wifi
2) το (υποκειμενικό ) πρόβλημα των 12 bar δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε απασχολήσει, παρατηρώ ότι κανονικά κόβω το καφέ όπως και στη Lelit άρα δεν βλέπω πρόβλημα πίεσης ίσως για πειραματισμό να το αλλάξω μετά τα 2 χρόνια εγγύησης.

γενικά αν θες PID είναι από τις πιο προσιτές λύσεις.
Justice έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 9:57 am
Γεια χαρά σε όλους,
Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας αναφορικά με την επιλογή πρώτης σοβαρής μηχανής καθώς εδώ και 2,5 χρόνια ταλαιπωρούμαι με την φτωχή πλην τίμια Delonghi EC156 με προαλεσμένο καφέ.
Έχω ήδη παραγγείλει μύλο Eureka mignon manuale από ιταλία και πλέον πρέπει να αποφασίσω μεταξύ classic pro και unica. Πίνω μόνο μακιάτο (2 ημερησίως) οπότε το θέμα παρασκευής αφρόγαλου δεν με προβληματίζει (έχω αφρογαλιέρα).
Η classic μου κάνει για την τιμή και την ευκολία της (γρήγορη προθέρμανση χωρίς πολλά-πολλά). Από την άλλη έχει μικρό μπόιλερ αλουμινίου και δεν προσφέρει θερμοκρασιακή σταθερότητα με συνέπεια να διστάζω καθώς θέλω να πιώ καφέ επιτέλους και όχι ξινίλες.
Η unica μου αρέσει γιατί έχει καλή τιμή εδώ σε σχέση με έξω και ίσως δεν την αλλάξω ποτέ ξανά (λέμε τώρα..).
Από την άλλη με προβληματίζει η προθέρμανση του γκρουπ e61 (μισάωρο και βάλε) καθώς δεν έχω άνεση χρόνου το πρωί. Επίσης διάβασα ότι θέλει μετατροπή η βαλβίδα πίεσης για να μειωθεί η πίεση στα 9 bar για καλό αποτέλεσμα (χάνω εγγύηση).
Δεν θέλω να πίνω τον καφέ της δεκαετίας κάθε πρωί, αλλά ψάχνω για αποτέλεσμα εφάμιλλο των καφετεριών έξω.
Τι προτείνετε;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Νοέμ 23, 2019 11:56 am

Δεν είναι πλέον σοβαρή επιλογή η Gaggia σε καμία περίπτωση καινούργια.
Βασικά αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει εξ αρχής.

Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Σάβ Νοέμ 23, 2019 4:19 pm

Artisti έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 11:56 am
Δεν είναι πλέον σοβαρή επιλογή η Gaggia σε καμία περίπτωση καινούργια.
Βασικά αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει εξ αρχής.
Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά βλέπω καλές κριτικές στα ξένα σαίτς αναλογικά με την τιμή της. Την προμοτάρουν ως την καλύτερη value for money επιλογή συγκριτικά με Silvia, ECM, Lelit

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Νοέμ 23, 2019 5:32 pm

Justice έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 4:19 pm
Artisti έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 11:56 am
Δεν είναι πλέον σοβαρή επιλογή η Gaggia σε καμία περίπτωση καινούργια.
Βασικά αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει εξ αρχής.
Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά βλέπω καλές κριτικές στα ξένα σαίτς αναλογικά με την τιμή της. Την προμοτάρουν ως την καλύτερη value for money επιλογή συγκριτικά με Silvia, ECM, Lelit
για μένα η Lelit είναι πιο οικονομική στα εισαγωγικά μοντέλα και η ECM Classica PID ένα επίπεδο πιο πάνω από την UNICA


επίσης να διορθώσω γιατί μόλις το ξανακοίταξα κόβω πλέον αρκετά πιο λεπτά από την Lelit. όταν μια μέρα γυρίσω στα 9 bar το βλέπουμε ξανά. βέβαια η μηχανή είναι πολύ πιο "αυστηρή" στα λάθη προκειμένου να βγάλει καλό καφέ και θέλει και καλό μύλο σε σχέση με μια Lelit!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Justice
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 12:00 pm

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Justice » Σάβ Νοέμ 23, 2019 11:18 pm

PublicDomain έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 5:32 pm
Justice έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 4:19 pm
Artisti έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 11:56 am
Δεν είναι πλέον σοβαρή επιλογή η Gaggia σε καμία περίπτωση καινούργια.
Βασικά αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει εξ αρχής.
Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά βλέπω καλές κριτικές στα ξένα σαίτς αναλογικά με την τιμή της. Την προμοτάρουν ως την καλύτερη value for money επιλογή συγκριτικά με Silvia, ECM, Lelit
για μένα η Lelit είναι πιο οικονομική στα εισαγωγικά μοντέλα και η ECM Classica PID ένα επίπεδο πιο πάνω από την UNICA


επίσης να διορθώσω γιατί μόλις το ξανακοίταξα κόβω πλέον αρκετά πιο λεπτά από την Lelit. όταν μια μέρα γυρίσω στα 9 bar το βλέπουμε ξανά. βέβαια η μηχανή είναι πολύ πιο "αυστηρή" στα λάθη προκειμένου να βγάλει καλό καφέ και θέλει και καλό μύλο σε σχέση με μια Lelit!
Ποια μηχανή έχετε φίλτατε;

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Νοέμ 24, 2019 8:28 am

Δεν υπάρχει σύκριση μεταξύ των 2.
Αν τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα, Unica.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Νοέμ 24, 2019 10:16 am

Συμφωνώ με Χάρη.
Στο άκουσμα δε του τίτλου “pro” γελάνε κ τα τσιμέντα στα γραφεία της la marzocco.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Gaggia classic pro (2019) vs Bezzera Unica

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Νοέμ 24, 2019 10:20 am

πάντα μιλάω με βάση την Unica!

για την συγκεκριμένη gaggia ούτε λόγος!
Justice έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 11:18 pm
PublicDomain έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 5:32 pm
Justice έγραψε:
Σάβ Νοέμ 23, 2019 4:19 pm


Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά βλέπω καλές κριτικές στα ξένα σαίτς αναλογικά με την τιμή της. Την προμοτάρουν ως την καλύτερη value for money επιλογή συγκριτικά με Silvia, ECM, Lelit
για μένα η Lelit είναι πιο οικονομική στα εισαγωγικά μοντέλα και η ECM Classica PID ένα επίπεδο πιο πάνω από την UNICA


επίσης να διορθώσω γιατί μόλις το ξανακοίταξα κόβω πλέον αρκετά πιο λεπτά από την Lelit. όταν μια μέρα γυρίσω στα 9 bar το βλέπουμε ξανά. βέβαια η μηχανή είναι πολύ πιο "αυστηρή" στα λάθη προκειμένου να βγάλει καλό καφέ και θέλει και καλό μύλο σε σχέση με μια Lelit!
Ποια μηχανή έχετε φίλτατε;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση