Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Harmen » Πέμ Οκτ 24, 2019 9:57 pm

Καλησπερα μετά από καιρό!!
Παρακολουθώντας τις συζητήσεις και έχοντας καταλάβει κάποια πράγματα πλέον θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που σκέφτομαι...
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μίας οικιακής μηχανής με κόστος 120 έως 140 €. Οπότε σίγουρα με Pressurized porta filter. Ο λόγος είναι ότι ψάχνω για μία τιμια μηχανή (gran gaggia, saeco poemia, κλπ) όντας αρχάριος για να πειραματιστώ και να βγάλω το μηχανισμό ψευτο κρεμάς να χρυπήσω και έναν porlex, μεχρι να καταφερω να κάνω συμπαθητικά καφεδάκια όσο γίνεται δηλαδή με αυτό τον εξοπλισμό και φυσικά αφού έχω κάποια εμπειρία να μαζέψω λεφτά να αναβαθμίσω αλλά μονο όταν βγάλω το μέγιστο απο τον εξοπλισμο. Εντέλει θέλω οπότε μία μηχανή που να δέχεται ανταλλακτικά και να υπαρχουν ευκολα σχετικα (basket, κλπ) για να πειραματιστώ π.χ. Gaggia;; poemia;; ή κάποια άλλη;;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Οκτ 24, 2019 10:22 pm

υπάρχουν αρκετά εδώ μέσα σχετικά με αυτό που ρωτάς, και όντας από τους λιγότερο ειδικούς εδώ θα σου απαντήσω σύντομα ότι σε αυτά τα λεφτά ή θα πας σε μπρίκι moka pot + μύλο ή σε εξοπλισμό για καφέ φίλτρου ή θα ανέβεις λίγο στα 200-250€ περίπου για μια μεταχειρισμένη gaggia ή lelit αν θες espresso (αρχικά και μετά θα χρειαστείς και μύλο).

το μόνο σίγουρο είναι ότι με αυτά τα λεφτά δε μπαίνεις στο κόσμο του οικιακού εσπρέσο!

αυτά από μένα, σίγουρα θα πάρεις και άλλες απαντήσεις.

Harmen έγραψε:
Πέμ Οκτ 24, 2019 9:57 pm
Καλησπερα μετά από καιρό!!
Παρακολουθώντας τις συζητήσεις και έχοντας καταλάβει κάποια πράγματα πλέον θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που σκέφτομαι...
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μίας οικιακής μηχανής με κόστος 120 έως 140 €. Οπότε σίγουρα με Pressurized porta filter. Ο λόγος είναι ότι ψάχνω για μία τιμια μηχανή (gran gaggia, saeco poemia, κλπ) όντας αρχάριος για να πειραματιστώ και να βγάλω το μηχανισμό ψευτο κρεμάς να χρυπήσω και έναν porlex, μεχρι να καταφερω να κάνω συμπαθητικά καφεδάκια όσο γίνεται δηλαδή με αυτό τον εξοπλισμό και φυσικά αφού έχω κάποια εμπειρία να μαζέψω λεφτά να αναβαθμίσω αλλά μονο όταν βγάλω το μέγιστο απο τον εξοπλισμο. Εντέλει θέλω οπότε μία μηχανή που να δέχεται ανταλλακτικά και να υπαρχουν ευκολα σχετικα (basket, κλπ) για να πειραματιστώ π.χ. Gaggia;; poemia;; ή κάποια άλλη;;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Harmen » Πέμ Οκτ 24, 2019 10:26 pm

Νάσαι καλά!
Ναι για πειραματισμό αρχικά κάτι τέτοιο ψάχνω μέχρι να αποκτήσω λίγο εμπειρία για να μαζέψω λεφτά να αναβαθμίσω...

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Οκτ 24, 2019 10:34 pm

Ειναι κρίμα να δωσεις 120-140 ευρώ τα οποία δεν θα τα παρεις ποτέ πίσω.... Κατά την ταπεινή μου γνώμη, παίρνεις μια μεταχειρισμένη gaggia (παίζουν και καναδυο στο νήμα με τις αγγελίες) και όταν αποφασίσεις για αναβάθμιση, την πουλάς. Μόνο οι μοντες που θα κανεις και ο καφές που θα πετάξεις..να τα τα 200 ευρώ.

Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Harmen » Πέμ Οκτ 24, 2019 10:54 pm

Ευχαριστώ πολύ!
Ναι δεν έχεις άδικο, το σκεφτόμουνα και εγώ απλά όντας άσχετος με τρομαζε η Gaggia χωρίς να εχω πιάσει portafiler. Όπως και ναχει το επιχείρημά σου είναι πολύ σωστό...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Οκτ 25, 2019 12:35 am

Κυριολεκτικά θα πετάξεις 140 ευρώ σε ψευτοκαφετιέρα όταν με αυτά βρίσκεις μια Gaggia baby που είναι πραγματική καφετιέρα.

Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Harmen » Παρ Οκτ 25, 2019 7:32 pm

Παιδιά βλέπω συγκλίνετε πάνω κάτω στο ίδιο οπότε μάλλον θα σας ακούσω και θα κοιτάξω για gaggia baby!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Harmen » Κυρ Νοέμ 24, 2019 5:07 pm

Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Για ακόμα μια φορά θέλω τη βοήθειά σας!

Λοιπόν ξεχνάμε τις μεταχειρισμένες και σκεφτόμουν κάτι σε καινούργια baby ή classic (αν υπάρχει από κάπου, δε νομίζω βέβαια).
Κοιτάω να σας πω και την αλήθεια και με έχει ψήσει και αυτή:

https://www.amazon.co.uk/Sage-BES810BSS ... 23&sr=1-14

οκ δεν είναι lelit αλλά δεν είναι και για πέταμα νομίζω ( αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος). Το σκέφτομαι σαν πιο οικονομική ψιλο-τίμια λύση.
Να σας πω την αλήθεια λέω να περιμένω και ενόψει black friday μη γίνει κάνα θαύμα καλό για καμία καλή. αν έχετε στο μυαλό σας και άλλες επιλογές που ίσως αξίζει να περιμένω black friday πάντα καλοδεχούμενες. Καλό θα ήταν να μη ξεφύγουμε από ~250

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Νοέμ 24, 2019 7:01 pm

Μιας και δεν έχεις πείρα όπως λες ξεκίνα με μια μεταχειρισμένη baby εάν η διαδικασία στο τέλος σου αρέσει κάποια στιγμή θα πας σε κάτι καλύτερο , εάν όχι σταματάς εκεί και στις δυο περιπτώσεις μπορείς ξανά να πουλήσεις την baby .
Αυτή που έχεις ποστάρει μην τη κοιτάς καν .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Harmen
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 9:18 pm
Όνομα: Χάρης

Re: Μηχανη pressurized με δυνατοτητα μεταβασης σε naked

Δημοσίευση από Harmen » Τρί Νοέμ 26, 2019 9:27 am

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Βρήκα τελικά μια Gaggia Baby Dose...
Εκτός απροόπτου μετά το Black Friday, θα τη χτυπήσω!

Απάντηση