DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 21, 2019 10:38 am

christosjr1 έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 10:17 am
Πολύ ωραία και έξυπνη υλοποίηση. Πιστεύω με μια δυο προσθήκες άνετα την κάνεις εμπορικό προϊόν. Εγώ θα το αγόραζα πάντως. Flow profiling και θερμοκρασιακη σταθερότητα, αν μου βάλεις και μια περιστροφικη να μην κάνει θόρυβο στην εκχυλιση την αγοράζω χθες!!!!

Σε ευχαριστώ Χρήστο , στα αρχικά σχέδια υπήρχε η πρόβλεψη για περιστροφική όμως στη συνέχεια δεν υπήρχαν τα χρήματα χαχαχα , όμως ήδη μέσα στο κουτί της μηχανής υπάρχει ο προβλεπόμενος χώρος για τοποθέτηση κάποια στιγμή .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από brexei » Δευ Οκτ 21, 2019 12:09 pm

Φοβερή κατασκευή και ωραία υλοποίηση! Μου αρέσει και ο ηλεκτρονικός έλεγχος της μηχανής, αλλά και η θερμοκρασιακή της σταθερότητα.

Και μην πτοείσαι από αρνητικά σχόλια. Όποιος έχει κατασκευάσει κάτι δικό του, όσο απλό κι αν είναι, μονάχα αυτός μπορεί να καταλάβει τη μοναδική εκείνη αίσθηση του δημιουργού!

:respekt:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Οκτ 21, 2019 3:38 pm

Δημήτρη ,με το σχόλιο ''απο εμενα είναι ΟΧΙ'' αναφερόμουν με μια δόση χιούμορ σε γνωστή ατάκα τηλεπαρουσιάστριας που τυχαίνει να μην έχεις δει/ακούσει.
Δεν εννοούσα ΟΧΙ σε τίποτα απο οσα ανέφερες . εννοούσα οτι προσωπικά εμένα δεν με ικανοποιεί αυτό που βλέπω (αν μου πέφτει λόγος) .Εφόσον εσένα σε καλύπτει , η γνώμη μου περισσεύει απλά την εξέφρασα δημόσια εφόσον εκτέθηκε δημόσια το κατασκεύασμά σου.Προφανώς εχουμε διαφορετική οπτική του ίδιου αντικειμένου , πράγμα καθ'όλα κανονικό-αλίμονο αν είχαμε ολοι το ιδιο γούστο.
θεωρώ οτι μια αντίθετη γνώμη μπορεί να είναι δυσ-άρεστη αλλά πρέπει να είναι σεβαστή ακόμα και αν δεν υιοθετείται απο το δέκτη της.

Καλή συνέχεια στο έργο σου!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 21, 2019 3:38 pm

brexei έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 12:09 pm
Μου αρέσει και ο ηλεκτρονικός έλεγχος της μηχανής, αλλά και η θερμοκρασιακή της σταθερότητα.
Σε ευχαριστώ Αδάμ , θυμάμαι κι εσύ πόσο είχες παιδευτεί για τον έλεγχο της θερμοκρασίας και ευτυχώς για εμένα μετά απο πολλές προσπάθειες έχω φθάσει σε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 21, 2019 4:11 pm

Rallakias έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 3:38 pm
θεωρώ οτι μια αντίθετη γνώμη μπορεί να είναι δυσ-άρεστη αλλά πρέπει να είναι σεβαστή ακόμα και αν δεν υιοθετείται απο το δέκτη της.
Η καλοπροαίρετη κριτική είτε θετική είτε αρνητική είναι σεβαστή και έτσι διορθώνουμε λάθη , παίρνουμε δυνάμεις , γινόμαστε καλύτεροι . ( ούτε πολιτικός δεν τα λέει έτσι χαχαχα )

Η απορριπτική κριτική όμως είναι λάθος κ έτσι εξέλαβα την δική σου όπως την αποτύπωσες με εκφράσεις <<Πήρες διάφορα κομμάτια από δεξιά αριστερά - δεν παύει να μην βλέπεται >> προτροπές << αν είχες πάρει μια υπάρχουσα μηχανή και την είχες τροποποιήσει >> υποθέσεις << έχουν γίνει διάφορες ''εκπτώσεις'' σε κάποια σημεία -άλλες φαίνονται κι άλλες όχι - >> και αμφισβήτηση της ποιότητας των υλικών χωρίς να γνωρίζεις τι έχει μέσα η μηχανή .

Με όλα αυτά χάνεις την ουσία που είναι η κατασκευή από το μηδέν μιας μηχανής που εμπεριέχει ευκολίες – τεχνολογία – δίνει στο χρήστη ( εμένα δλδ ) πολλές δυνατότητες να αξιοποίηση τις γευστικές ανησυχίες του και όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί μια μικρή περιουσία των κάποιων χιλιάδων ευρώ .

Συνεχίζω την προσπάθεια για καλυτερα project :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 21, 2019 4:16 pm

Οι παλμικές αντλίες λειτουργούν με παλμούς ( δονήσεις ) και έτσι αυτό μεταφέρεται έως το γκρουπ της εκχύλισης .

Με τις περιστροφικές αντλίες αυτό δεν υφίσταται καθώς έχουν διαφορετική λειτουργία κ η ροη του νερού είναι συνεχείς κ ομαλή .

Θα έχετε παρατηρήσει ότι όταν υπάρχει παλμική αντλία και μανόμετρο για ένδειξη της πίεσης τότε το μανόμετρο σε μερικές περιπτώσεις είτε είναι γλυκερίνης είτε συνδέεται με έναν σπιράλ ψιλό χαλκοσωληνα είτε κ τα δυο μαζί .

Έτσι το πρόβλημα λύνεται ώστε να μην υπάρχει τρεμόπαιγμα κατά την ένδειξη του οργάνου όμως το τρεμόπαιγμα υπάρχει μέσα στο γκρουπ .

Στο video που ακολουθεί βλέπουμε τις διαφορές με το ίδιο μανόμετρο ( δεν είναι γλυκερίνης ) να είναι συνδεδεμένο απευθείας στη διαδρομή του νερού χωρίς σπιράλ χαλκοσωληνα .

https://youtu.be/iyLLxEVg4M8

Με το σύστημα εξομάλυνσης βλέπουμε πως ομαλοποιείται όχι μόνο η ένδειξη στο όργανο αλλά κατά συνέπεια όλη η ροη έως το γκρουπ προσομοιώνοντας μια περιστροφική αντλία .

Συγνώμη για την ποιότητα των video , ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να εχω καλύτερα .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Οκτ 21, 2019 4:43 pm

cosini έγραψε:
Δευ Οκτ 21, 2019 10:32 am
επίσης το ηλεκτρονικό κύκλωμα της ζυγαριάς που όπως είπα είναι κατασκευή εξ ολοκλήρου (σχέδιο κατασκευή λογισμικό ) συμφουρίτη όλα πνευματικής ιδιοκτησίας και γι αυτό κ δεν υπάρχουν φώτο εσωτερικές .

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός, η ζυγαριά είναι open source και διαθέσιμη για κλοπή/αντιγραφή:
https://gitlab.com/jousis/espresso-scale

Το drifting που βλέπω στο βίντεο (συνεχίζει να ανεβαίνει ενώ δεν ρίχνεις κάτι) δεν είναι λογικό.
Βεβαιώσου οτι δεν ακουμπάει κάτι στο άσπρο κομμάτι του load cell και ίσως πάρε ένα πιο ποιοτικό στο επόμενο σέρβις.

Με γειά ! :a013:

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 21, 2019 4:55 pm

Ευχαριστώ Γιάννη , το βιντεάκι που βλέπεις είναι από τα πρώτα των δοκιμών όπως θυμασαι κ το βρήκα πρόχειρο να το ποσταρω μιας κ επόμενα βίντεο είναι πολύ μεγάλα σε χρόνο κ θέλουν επεξεργασία πριν ανέβουν .

Είναι απλά ενδεικτικό πως δουλεύει η ζυγαριά .

Μιας κ είσαι ο κατασκευαστής της ζυγαριάς μπορείς να κάνεις ένα δικό της review μιας κ εγώ δεν μπορούσα χωρίς την άδεια σου να δώσω περισσότερα στοιχεία ούτε βέβαια έχω κ τις γνώσεις .

Να πω ότι η ζυγαριά δουλεύει άψογα κ το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι το σχετικά τακτικό καλιμπραρισμα ( διαδικασία μισού λεπτού ) . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Οκτ 21, 2019 6:20 pm

Για τις φωτό το είπα, δεν έχεις κανένα περιορισμό.
Μπορείς να ανεβάσεις οτιδήποτε θέλεις.

Η αναφορά στην πηγή δεν είναι καν απαραίτητη στην περίπτωση σου.
Αλλά αν σε ρωτήσει κάποιος του δίνεις το link, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Τα καλά του open source ;)

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από gzsb » Δευ Οκτ 21, 2019 10:09 pm

Δημήτρη, πολλά συγχαρητήρια για την δουλειά σου και το μεράκι που έβαλες.

Καλά καφεδάκια :)

Απάντηση