DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Παρ Οκτ 18, 2019 4:34 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Οκτ 18, 2019 11:15 am

Πάντως μου μοιάζει σαν τσιμέντο και μου θύμισε αυτό.

Το συστηματάκι με την ένδειξη στάθμης νερού ντεπόζιτου πως λειτουργεί; με υπέρυθρες;
Αποστόλη αυτό που σου μοιάζει τσιμέντο είναι το φίλμ προστασίας του inox για όσο το δουλεύεις , μετά οταν τοποθετήσεις το inox το αφαιρείς .
Το σύστημα της ένδειξης νερού είναι ένας diy δείκτης απλός εξωτερικός κ φωτιζόμενος .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Παρ Οκτ 18, 2019 8:39 pm

Μέρος Γ

Ξεκινώ λοιπόν την κατασκευή της μηχανής .

Οι μήνες περνούν και βρίσκομαι στα μισά της κατασκευής , κάποια αρχικά σχέδια αλλάζουν κάποια άλλα δεν μου βγαίνουν όπως θα ήθελα αλλά συνεχίζω την προσπάθεια μου ακλόνητος .

Στον αρχικό σχεδιασμό της μηχανής η σκέψη ήταν να μην υπάρχουν θερμοστάτες , μανόμετρο , shot timer αλλά αντί αυτών όλα να γίνονται μέσα από μια οθόνη αφής .

Αγοράστηκε μια οθόνη 4 ιντσών TFT 16bit Touch Screen Color 65K , raspberry , sensor θερμοκρασίας , sensor πίεσης , timer switch sensor , μονταρίστηκαν , κατέβασα τα ανάλογα λογισμικά που βρήκα κ ενώ μετά από πολύ κόπο δούλεψαν επιτέλους καλά με απογοήτευσαν τα γραφικά που θύμιζαν game boy του 90s κάτι που δυστυχώς δεν μπόρεσα να διορθώσω .
Προφανώς είναι πρόβλημα λογισμικού αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποια λύση :a134: και ήδη είχα ξοδέψει πολύ χρόνο με αυτό , έτσι το άφησα στην άκρη ίσως για κάποιο άλλο σχέδιο ( όταν μπορέσω να έχω και μια σωστή κ όμορφη απεικόνιση ) και συνέχισα την μηχανή συμβατικά .
.
010.jpg
PHOTO_20190516_181217.jpg
PHOTO_20190908_125621.jpg
Μέσα από ψάξιμο έρευνα κλπ βρίσκω ένα ποστ από συμφουριτη που κατασκεύαζε μια ζυγαριά , και ο οποίος με παρότρυνε και μου πρόσφερε άπλετα την βοήθεια του ώστε στην υπό κατασκευή μηχανή να προσπαθήσω να προσαρμόσω την ζυγαριά που ο ίδιος έχει σχεδιάσει και κατασκευάσει τόσο σε hardware όσο και σε software και σε αυτό το σημείο θέλω να του πω ένα μεγάλο ευχαριστώ ! :worthy:

Ύστερα από πολλές σχεδιαστικές προσπάθειες και ώρες δοκιμών , λυσιμάτων δεσιμάτων και ξανά και ξανά …. τελικά η μηχανή διαθέτει και ζυγαριά με οθόνη πάνω στη μηχανή . :a049:
.
PHOTO_20191011_15073-COLLAGE.jpg


<< Η ζυγαριά τοποθετώντας το φλιτζάνι παίρνει αυτόματα το απόβαρο , διαθέτει αυτόματο χρονόμετρο που ξεκινά με την πρώτη σταγόνα στο φλιτζάνι και σταματά αυτόματα με το τέλος της εκχύλισης , επίσης διαθέτει Bluetooth και μέσω εφαρμογής android βλέπεις την εκχύλιση από κινητό ταμπλετ κλπ που εκτός από τα πολύ ωραία γραφικά που έχει ( κατά την διάρκεια της εκχύλισης ) μπορείς να αποθηκεύεις διάφορα στατιστικά για κάθε εκχύλιση >> .

Έτσι μετά από 10 μήνες περίπου φτάνουμε στις αρχές Σεπτεμβρίου οπότε κ η μηχανή έτοιμη πλέον μπήκε σε μια σειρά δοκιμών και ελέγχων και πέρασε όλα τα τεστ ως προς την λειτουργιά της απροβλημάτιστα .
.
PHOTO_20191011_150733.jpg
PHOTO_20190516_154923.jpg
PHOTO_20191011_142031.jpg
PHOTO_20191011_150718.jpg
S1840007.JPG
S1840006.JPG

Η μηχανή έχει κατανάλωση σε λειτουργία για εκχύλιση 1300watt , σε λειτουργία για ατμό 700watt και συνολικά εάν δουλεύουν κ τα δυο μαζί 2000watt .

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

Water tank 2.7L

Διαθέτει ρυθμιζόμενη OPV

BOILER INOX για ατμό με πλήρωση από αντλία ULKA

BOILER BRASS για εκχύλιση δεχόμενο ήδη προθερμασμένο νερό με πλήρωση από αντλία INVENSYS

Sensor θερμοκρασίας εσωτερικά του BOILER

ΚΙΤ θερμοκρασίας πλήρως ελεγχόμενο κατασκευής μου ώστε να διοχετεύει θερμό νερό στο boiler για καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την
εκχύλιση

Σύστημα για εξομάλυνση της ροής νερού λόγο της παλμικής λειτουργιάς της αντλίας

Σύστημα pre infusion control

Σύστημα ενεργοποίησης απο κινητό μέσω WIFI για προθέρμανση .

ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ
Τα πλαϊνά εξωτερικά καλύμματα της μηχανής (δεξιά αριστερά ) τα έχω σχεδιάσει στο χέρι και αφού τα σκάλισα σε κάποιο βάθος τα γέμισα με υγρό γυαλί στα διάφορα χρώματα , μετά από τρίψιμο κ γυάλισμα έχει περαστεί με προστατευτικό βερνίκι .

Εδώ μια φωτο με επεξήγηση για τα κουμπιά κ όργανα της μηχανής .
.
deiktes.jpg
Έγιναν κ τα πρώτα καφεδάκια και τα αποτελέσματα είναι πραγματικά καταπληκτικά .

Μπορώ πολύ εύκολα πλέον να παίξω με τους καφέδες βγάζοντας αρκετά διαφορετικά προφίλ και να βρω ποιο μου ταιριάζει καλύτερα γευστικά από τον κάθε καφέ .

Επίσης μέσα από την εφαρμογή της ζυγαριάς αποθηκεύεται ( πχ στο κινητό ) η κάθε εκχύλιση ώστε να υπάρχει ένα αρχείο με δεδομένα άμεσα διαθέσιμο .

Tώρα κλείνοντας να πω ότι ( εδώ θα καταλάβετε πόση προσωπική εργασία έπεσε ) , το συνολικό κόστος όπως είναι αυτή τη στιγμή τελειωμένη δεν ξεπέρασε το κόστος μιας απλής entry level LELIT .
.
S1840006.JPG
S1840006.JPG
PHOTO_20191016_102139.jpg
PHOTO_20191016_102110.jpg
best.jpg
all.jpg
video τεστ θερμοκρασιακής σταθερότητας
https://www.youtube.com/watch?v=w1cNuZLFzSI
https://www.youtube.com/watch?v=VP63N3H1D7Q

video τεστ ζυγαριάς
https://www.youtube.com/watch?v=PwHvp7rIhTE

video με shot απο διάφορα στάδια κατασκεύης της μηχανής
https://www.youtube.com/watch?v=4agwxZT8nls
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_ ... 1340070043
https://www.youtube.com/watch?v=gILiZjY-kx8

πολλές φωτο απο την αρχή έως το τέλος
https://ibb.co/album/j3fNva


Επίσης ακολουθούν τα project μίας Lever που είναι στο τελείωμα , μίας delonghi που είναι στα μισά και μιας gaggia baby class που είναι στην αρχή .
.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Οκτ 19, 2019 3:40 pm

:shock: :shock: :respekt:

Συγχαρητήρια!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Οκτ 19, 2019 4:09 pm

Gespresso έγραψε:
Σάβ Οκτ 19, 2019 3:40 pm

Συγχαρητήρια!
:D
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από koravos71 » Σάβ Οκτ 19, 2019 6:59 pm

:oneup:

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Οκτ 20, 2019 10:10 am

Καλημέρα σε όλους , πρωινό ξύπνημα , χουζούρεμα στο κρεβάτι , πιάνω το κινητό ενεργοποιώ την μηχανή και συνεχίζω το χουζούρεμα …….
Κάποια στιγμή σηκώνομαι κ η μηχανή ήδη έτοιμη για το πρώτο καφεδάκι , έτσι απλά !!! :oneup: :coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Οκτ 20, 2019 10:37 am

:a013:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Οκτ 20, 2019 10:43 pm

Δημήτρη κατ αρχήν μπράβο για τον κόπο και το χρόνο που ξόδεψες!Ομολογώ οτι δεν το κάνει ο καθένας αυτό που έκανες εσύ-σίγουρα πιάνουν τα χέρια σου.Απο εκει και πέρα όμως το αποτέλεσμα -κατα τη γνώμη μου προφανώς- για να το πω όσο πιο κομψά μπορώ , δεν ειναι αντάξιο των κόπων σου!
Πηρες διάφορα κομμάτια απο δεξια αριστερά και τα συνδύασες για να πετύχεις κάτι μοναδικό όπως το σκέφτηκες εσύ.Ειχες περιορισμένο προυπολογισμό , περιορισμένα μέσα και άπλετο χρόνο . Δεν μπορούμε να εξετάσουμε το εσωτερικό της μηχανής το οποίο έχει μεγαλύτερη σημασία απο το εξωτερικό , όπως τι υλικά χρησιμοποίησες αλλά βλέπουμε στα βίντεο το θερμοκρασιακό αποτέλεσμα και την εξωτερική εικόνα.Υποθέτω οτι για να περιορίστηκε το κόστος σε αυτο μια Lelit ,εχουν γίνει διάφορες ''εκπτώσεις'' σε κάποια σημεία -άλλες φαίνονται κι αλλες όχι.

Γενικά το αισθητικό αποτέλεσμα δεν σε δικαιώνει(sic)! Για να το πω λίγο πιο συγκεκριμένα , εγω βλέπω μια μηχανη ΦΡΑΝΚΕΣΤΑΙΝ με διαφορα τμήματα συνταιριασμένα που μπορεί μεν ο φρανκυ να λύνει διαφορικες εξισώσεις τριτου βαθμού αλλά δεν παύει να μην βλέπεται!Στραβά κομμάτια , προχειροκολλημένη ταινία , υπερβολικά πολλά λαμπάκια , προσωπικά σχέδια στα πλάγια που δεν τα λες και καλλιτεχνήματα και 2 κολωνάκια σαν κερασάκια στην τούρτα....Φαινεται οτι εχει πέσει πολύ δουλειά ,αλλά αν ειχες πάρει μια υπάρχουσα μηχανή και την είχες τροποποιήσει κατα το δοκούν ,με τα χρήματα που ξόδεψες και με υποπολλαπλάσιο χρόνο θα είχες το ίδιο πρακτικό αποτέλεσμα , με ποιοτικότερα υλικά και ανώτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Απο οτι καταλαβαίνω σου αρέσει περισσότερο η ενασχόληση με την κατασκευή και το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι παρά το αισθητικό και το ''ποιοτικό''.Αν είναι έτσι με το καλό να την χαρείς και καλά καφεδάκια.Δεν ξερω αν θεωρείς οτι σε αδικώ με τα παραπάνω αλλά εφόσον αποφάσισες να μοιραστείς μαζί μας το κατασκεύασμά σου , η κριτική ειναι αναμενόμενη.

Οπως θα έλεγε και η Ηλιάνα Παπαγεωργίου:

Απο εμένα ειναι ΟΧΙ!

christosjr1
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2014 7:55 am
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Nuova simonelli osca
Μύλος:: Graef cm 800
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: Barista shop espresso blend

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από christosjr1 » Δευ Οκτ 21, 2019 10:17 am

Πολύ ωραία και έξυπνη υλοποίηση. Πιστεύω με μια δυο προσθήκες άνετα την κάνεις εμπορικό προϊόν. Εγώ θα το αγόραζα πάντως. Flow profiling και θερμοκρασιακη σταθερότητα, αν μου βάλεις και μια περιστροφικη να μην κάνει θόρυβο στην εκχυλιση την αγοράζω χθες!!!!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 21, 2019 10:32 am

Rallakias έγραψε:
Κυρ Οκτ 20, 2019 10:43 pm
Απο εμένα ειναι ΟΧΙ!
Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου κ την σεβαστή γνώμη σου όμως δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ( μια κυρία που αναφέρεις δεν την γνωρίζω ) με το ΟΧΙ μιας και η μηχανή ΔΕΝ είναι πρόταση αγοράς .

Είναι OXI για το ποστάρισμα μιας ιδιοκατασκευης , ΟΧΙ για την προσπάθεια , ΟΧΙ για το μεράκι , ΟΧΙ για το αποτέλεσμα που δίνει στη χρήση κ τις ευκολίες που παρέχει , ΟΧΙ γιατί δεν επέλεξα αγορά μηχανής εργοστάσιου κ τροποποίηση της όπως προτείνεις , ΟΧΙ για το αισθητικό κομμάτι που βλέπω ότι δίνεις μεγαλύτερη σημασία , η ΟΧΙ συνολικά για την προσπάθεια οπότε θα πρέπει το μυαλό να φτάνει μόνο έως κάποιο site για παραγγελία μηχανής . :a014:

Το θέμα της αισθητικής είναι υποκειμενικό , σε άλλους αρέσει σε άλλους δεν ….. πχ. άλλοι θα πάρουν μια ROCKET R60 , άλλοι μια LA MARZZOCO LINEA και άλλοι μια DECENT DE1 , όπως βλέπεις λοιπόν ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του , περί ορέξεως ……. δεν υπάρχει κάτι παραπάνω σε αυτό .

Η σκέψη ήταν να βγει κάτι τελείως διαφορετικό και ας είναι και φρανκεσταιν όπως τόνισες , δεν μπορεί κάτι να αρέσει σε όλους , ούτε αυτός είναι ο σκοπός , έτσι κι αλλιώς δεν είναι καλλιστεία .

Όπως θα διάβασες στο αρχικό μου ποστ , ‘’ ……..να κατασκευάσω μια μηχανή για προσωπική χρήση που σχεδιαστικά δεν θα πατά πάνω σε αντιγραφή άλλης μηχανής’’ έτσι και έγινε , και από την περιγραφή σου βλέπω ότι πραγματικά τα κατάφερα .

Προτιμώ ένα δικό μου κομμάτι με κάποια ατέλεια παρά ένα τέλειο εργοστάσιου το οποίο ποτέ δεν θα θεωρήσω δικό μου , εάν τώρα δει κάποιος την μηχανή από κοντά ίσως αυτές οι ατέλειες φάνουν περισσότερο ίσως μπορεί να την δει και πιο όμορφη , αυτή είναι κ η γοητεία του χειροποίητου .

Σίγουρα εάν είχα στη διάθεση μου ένα μεγάλο μπάτζετ η διεθετα με οποιονδήποτε τρόπο μια στράντζα , ένα δράπανο , έναν τόρνο , έναν τροχό , ένα ρούτερ , έναν παντογράφο , κοπτικά , ξυλουργικά εργαλεία κ ένα εργαστήριο πλήρως εξοπλισμένο τότε το αποτέλεσμα θα ήταν πιστεύω καλύτερο στα σημεία όμως δυστυχώς δεν τα διαθέτω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα με αποθαρρύνει να κάνω αυτό που έχω στη σκέψη μου.

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να κάνω ανακατασκευή η τροποποίηση μιας μηχανής εργοστάσιου όπως εσύ προτείνεις , ( μιας και είναι κάτι που το βλέπουμε από πολλούς κ από εμένα που έχω κάνει αρκετές και συνεχίζω με άλλες ) γιατί δεν θα ήταν δικό μου δημιούργημα με τα θετικά του κ τα αρνητικά του .

Στο κατασκευαστικό κομμάτι τώρα , τα μόνα κομμάτια της μηχανής που είναι εργοστάσιου είναι το ένα boiler μαζί με το group , και το ακροφυσιο , δεν υπάρχουν κομμάτια από δεξιά κ αριστερά όπως λανθασμένα αναφέρεις , επίσης τα πολλά λαμπάκια που επίσης λες είναι ακριβώς τρία ( 1 λαμπάκι για κάθε boiler κ ένα για την εκχύλιση )

Εσωτερικά όλα τα εξαρτήματα είναι τα ανώτερα ποιοτικά , τα περισσότερα από ΔΟΙΚΑ , τοποθετημένα σε δικό μου σχεδιασμό , επίσης έχει δικά μου κατασκευαστικά κομμάτια ( ΚΙΤ θερμοκρασίας – εξομάλυνση παλμικής ροής – τρόπος εγκατάστασης ζυγαριάς – boiler inox κλπ ) επίσης το ηλεκτρονικό κύκλωμα της ζυγαριάς που όπως είπα είναι κατασκευή εξ ολοκλήρου (σχέδιο κατασκευή λογισμικό ) συμφουρίτη όλα πνευματικής ιδιοκτησίας και γι αυτό κ δεν υπάρχουν φώτο εσωτερικές .

Τέλος να πω ότι η λειτουργία της μηχανής είναι φανταστική , παρέχει πολλές ευκολίες που δεν υπάρχουν ούτε σε μηχανές εργοστάσιου κ σου δίνει την άνεση πειραματισμών και διαφορετικών εκχυλίσεων από κάθε καφέ και αυτό είναι το σημείο της απόλυτης ικανοποίησης .

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαι και εύχομαι καλά καφεδάκια ! :coffee:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση