Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 13, 2019 11:53 am

Τελειώνεις τα καφεδάκια σου και τον καθαρισμό και σβήνεις τη μηχανή. Δεν χρειάζεσαι ούτε εκτονώσεις ούτε τπτ. Η θερμοκρασία θα πέσει σταδιακά μόνη της, θα ανοίξει η βαλβίδα αναπνοής και η πίεση θα εκτονωθεί σιγά σιγά μέχρι το boiler να κρυώσει πλήρως.

Νερό γιατί χρειάζεται να τρέξει απομακρυσμένα; Το πρόβλημα είναι η προθέρμανση της μηχανής όταν δεν είσαι κοντά και μια wifi πρίζα το λύνει επιτυχώς. Όταν θα είσαι έτοιμος να φτιάξεις καφέ -τότε εφόσον χρειάζεται- κάνεις και τα φλασαρίσματά σου.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Σεπ 13, 2019 11:58 am

Luckees έγραψε:
Παρ Σεπ 13, 2019 11:53 am


Νερό γιατί χρειάζεται να τρέξει απομακρυσμένα; Το πρόβλημα είναι η προθέρμανση της μηχανής όταν δεν είσαι κοντά και μια wifi πρίζα το λύνει επιτυχώς. Όταν θα είσαι έτοιμος να φτιάξεις καφέ -τότε εφόσον χρειάζεται- κάνεις και τα φλασαρίσματά σου.
απλά για να είσαι σίγουρος ότι το boiler θα θερμαίνεται ενόσω είναι γεμάτο με νερό..
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 13, 2019 12:12 pm

Υπάρχει δικλείδα ασφαλείας όταν η στάθμη είναι χαμηλά στο δοχείο νερού, η λειτουργία της αντίστασης να διακόπτεται. Αν δεν υπήρχε αυτό κάθε μηχανή που κατά λάθος έμενε με την αντίσταση αναμμένη και εκτός νερού, θα ήταν μια οικιακή βόμβα.
Επομένως μη σε ανησυχεί, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να έχεις ανοίξεις τη πρίζα από μακριά και η μηχανή να μη ζεσταθεί ποτέ γιατί το δοχείο δεν είχε νερό για να τροφοδοτήσει το boiler. Άρα φροντίζεις από πριν να είναι γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Σεπ 13, 2019 2:55 pm

γεια χαρά και πάλι,

εννοούσα το νερό που υπάρχει μέσα στο boiler και όχι για το εξωτερικό δοχείο νερού! :worthy:
Luckees έγραψε:
Παρ Σεπ 13, 2019 12:12 pm
Υπάρχει δικλείδα ασφαλείας όταν η στάθμη είναι χαμηλά στο δοχείο νερού, η λειτουργία της αντίστασης να διακόπτεται. Αν δεν υπήρχε αυτό κάθε μηχανή που κατά λάθος έμενε με την αντίσταση αναμμένη και εκτός νερού, θα ήταν μια οικιακή βόμβα.
Επομένως μη σε ανησυχεί, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να έχεις ανοίξεις τη πρίζα από μακριά και η μηχανή να μη ζεσταθεί ποτέ γιατί το δοχείο δεν είχε νερό για να τροφοδοτήσει το boiler. Άρα φροντίζεις από πριν να είναι γεμάτο.
ΥΓ Μόλις τελείωσε και το stock στο KUDU!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 13, 2019 4:16 pm

Διάβασε πιο προσεκτικά τι γράφω.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Παρ Σεπ 13, 2019 11:04 pm

Artisti έγραψε:
Πέμ Σεπ 12, 2019 8:42 pm
Θέλει να κουμπώνει στο γκρουπ της μηχανής
Ρώτα τον Gianni από το elektros να σου πει.

https://www.elektros.it/gr/en/bezzera-u ... _wood.html
ευχαριστω για την απαντηση
θα περιμενω μηπως βρω στην εκθεση αλλιως το εξωτερικο μονοδρομος
σημερα επισης εκανα το πρωτο backflush μετα απο 1,5 μηνα με 3 γραμαρια cafiza 5 φορες των 10 sec και απο την πρωτη κιολας χρηση το lever εγινε θεοσκληρο εχασε ολη του την λιπανση τh να πω παλι καλα εχω molykote 111
νομιζω πως και οταν το tank οταν αδειασει απο νερο η μηχανη σβηνει
κατι τελευταιο εβαλα αυτες τις μερες ενα φιλτρο ριτηνης μεσα στο tank και απο εκεινη τη μερα δεν εχω καταφερει να πιω καφε μου βγαινει ξινος,
το πακ μια χαρα η οψη καλη ο καφες πιο ξινος σε σχεση με πριν το φιλτρο (ο καφες ειναι ο tigratto )επηρεαζει το φιλτρακι η παιζει τιποτα αλλο στη τεχνικη μου πχ;;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Σεπ 14, 2019 9:56 am

Οταν κάνεις backflush με cafiza ,μετά θα κάνεις και backflush με σκέτο νερό για να ξεπλύνεις τα υπολείμματα του απο το εσωτερικό του Ε61.Οταν το ξεπλύνεις καλά ,θα δείς οτι και ο λεβιές δεν θα ειναι τοσο σκληρός.Επιπλέον σε λίγους καφέδες θα ξαναγίνει το ίδιο μαλακός όπως και πρίν.Δεν υπάρχει κανένας λόγος (κατα την άποψή μου) να βάλεις λιπαντικό και αργοτερα λίγο-λίγο να το πίνεις.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Σάβ Σεπ 14, 2019 8:03 pm

Όντως μετ' από backflush με σκέτο νερό μαλακασε λίγο όχι σα καινούργιο αλλά καλυτερεψε σήμερα το άνοιξα το λιπανα αρκετά εύκολο αφού ξεβιδωσεις τη ίσια βίδα του lever μετά το κομμάτι πάει όλο μαζί ενιαίο με ένα γαλλικό κλειδί το ξεβισωσα και βγήκε με τη μία ένα κομμάτι θα προσπαθήσω αύριο να βάλω φωτό
Επίσης παρατήρησα ότι η ροή στη ντουζιέρα δεν είναι κανονική να τρέχει σα ψιχαλες από παντού έτρεχε από το κέντρο σαν εκχύλιση με γυμνό σιγά σιγά ψιλοεστρωσε αλλά όχι τελείως μετά έφυγα το άφησα θα δοκιμάσω αύριο
Παίζει κάποιο ρόλο το backflush σε αυτό;;;

Nasos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 03, 2019 3:23 pm
Όνομα: Nasos
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
Μύλος:: Eureka Mignon Specia

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Nasos » Τρί Οκτ 15, 2019 11:44 pm

Εχω την unica τωρα 3 μηνες. Η πιεση στον μετρητη της μηχανης ειναι ρυθμισμενη στο 12. Διαβασα στο forum πως να την χαμηλωσω και προτιθεμαι να το κανω, καθως μου ειπε ενας φιλος της δουλειάς ότι ισως φταιει αυτο στο οτι περνανε αρκετοι κοκκοι καφε μεσα στο φλυτζάνι.
Ισχυει, εχει καποιος αλλος το προβλημα με υα υπόλειμματα κοκκων στο φλυτζανι ;
Ποσα υπολείμματα κοκκων θεωρουνται "φυσιολογικα" ; Πως μπορω να τα μειωσω οσο το δυνατόν περισσοτερο ;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Οκτ 16, 2019 8:16 am

Nasos έγραψε:
Τρί Οκτ 15, 2019 11:44 pm
Εχω την unica τωρα 3 μηνες. Η πιεση στον μετρητη της μηχανης ειναι ρυθμισμενη στο 12. Διαβασα στο forum πως να την χαμηλωσω και προτιθεμαι να το κανω, καθως μου ειπε ενας φιλος της δουλειάς ότι ισως φταιει αυτο στο οτι περνανε αρκετοι κοκκοι καφε μεσα στο φλυτζάνι.
Ισχυει, εχει καποιος αλλος το προβλημα με υα υπόλειμματα κοκκων στο φλυτζανι ;
Ποσα υπολείμματα κοκκων θεωρουνται "φυσιολογικα" ; Πως μπορω να τα μειωσω οσο το δυνατόν περισσοτερο ;
Δεν είμαι υπέρ του να αλλάξεις κάτι που έχουν αποφασίσει σαν ρύθμιση στη bezzera. Αν ψάξεις στο ίντερνετ λένε ότι στο portafilter θα φτάσει η σωστή πίεση.
Επίσης θα χαλάσεις την εγγύηση.
Δεν έχω δει κόκκους στο φλιτζάνι αν και θα το ξανακοιτάξω.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση