Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από xristos636 » Τρί Οκτ 15, 2019 11:42 pm

Καλησπέρα στην παρέα, ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μηχανή. Έχω αγοράσει την συγκεκριμένη μηχανή εδώ και κάνα 2 βδομάδες περίπου. Όταν χρησιμοποιούσα το τυφλό φίλτρο για καθαρισμό στην αρχή έδειχνε 10 κοντά ίσως ελάχιστα πιο κάτω από 10. Γνωρίζω ότι θέλει να δείχνει 10.5 σου τυφλό φίλτρο για να είναι 9 στον καφέ. Όμως παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι η πίεση στο τυφλό έπεσε για κάποιο λόγο. Πρέπει να ανησυχώ; Η πίεση έπεσε στο 8+ μπαρ με το τυφλό επάνω. Γνωρίζετε που μπορεί μα οφείλεται αυτό; Όταν αγόρασα την μηχανή στην αρχή, ο καφές που πήρα κάνα 2 φορές ήταν από μαγαζί που κάνουν αυτοί το roast του κόκκου καφέ, όμως επειδή δεν έχω μηχανή τους ζήτησα να μου το κόψουν σε ένα μέγεθος μετά από κάνα 2 δοκιμές μου έδωσε 9 μπαρ ακριβώς με 26 δευτερόλεπτα εκχύλιση. Την επόμενη μέρα αφού πήγα να κάνω καφέ ο χρόνος διπλασιάστηκε στα 50 δευτερόλεπτα με τα υπόλοιπα ίδια. Έχει τελειώσει ο καφές τώρα αυτό Ητνα στην αρχή όταν πήρα την μηχανή. Πλέον παίρνω από σούπερ μάρκετ ένα έτοιμο κομμένο καφέ μέχρι μα πάρω μύλο που θα γίνει σύντομα φυσικά. Όμως ανήσυχα σήμερα ειδικά που είδα με το τυφλό φίλτρο στα 8 μπαρ περίπου. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Έχετε κάποια ιδέα μήπως τι μπορεί να φταίει;; (θα κάνω ένα καθαρισμό αύριο με το τυφλό με σκόνη ειδική που είναι για καθάρισμα από τα ελαια του καφέ) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από brexei » Τετ Οκτ 16, 2019 9:08 am

Αφού ειναι καινούρια η μηχανή σου, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα καθαρισμού.
Η δικιά μου δείχνει περίπου 10 bar με το τυφλό, ίσως και ελάχιστα πιο κάτω, δε θυμάμαι. Στον καφέ δείχνει περίπου 8.5 με 9.0 bar αν είσαι στις σωστές συνθήκες. Αν ο καφές τρέχει πιο γρήγορα απ' ότι πρέπει τότε το μπαρόμετρο δείχνει λιγότερη πίεση και αν δεν τρέχει σχεδόν καθόλου καφέ, τότε μπορεί να πάει και 9.5 bar.

Κάνε ξανά μερικές δοκιμές με το τυφλό καλαθάκι και βεβαιώσου ότι έχει κουμπώσει καλά και δε στάζει νερό. Αν χάνει έστω και λίγο νερό τότε η πίεση θα είναι μικρότερη.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από xristos636 » Τετ Οκτ 16, 2019 4:09 pm

Καλησπέρα και πάλι, έκανα τις δοκιμές σήμερα με το τυφλό φίλτρο καθώς και τον καθαρισμό. Παρατήρησα πως όταν το άνοιξα έφτασε μέχρι το 9 παρά κάτι ψιλά, ενώ θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν την πήρα την μηχανή έφτασε στο 10 παρά όπως και η δική σου. Γνωρίζουμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι Όταν είχα πάρει τον καφέ από το καλό μαγαζί την μέρα που τον πήρα, έβγαλα 60μλ καφέ σε 26 δευτερόλεπτα και την αμέσως επόμενη ημέρα αφού έβαλα τον καφέ στο ψυγείο έβγαλε την ίδια ποσότητα σε 50 δευτερόλεπτα. Μου έκανε φοβερή εντύπωση! Και τις επόμενες φορές με καφέ από σούπερ μάρκετ με 2-3 διαφορετικούς καφέδες και μάρκες μπορεί να βγάζει κανονικά μπαρ Αλλά η ροή να είναι αργή σαν τα μπαρ να έφταναν 12 για παράδειγμα ενώ Ήταν στο 8. Σαν να μην τραβάει καλά η μηχανή δλδ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Τώρα πήρα έναν illy βγάζει 8 μπαρ με 30 δευτερόλεπτα περίπου τα 60 μλ. Ωστόσο με το τυφλό φίλτρο έπεσε 1 ολόκληρο μπαρ η πίεση και αρχίζω ανησυχώ λίγο. Υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στη μηχανή; :a014: ..

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 19, 2019 11:26 am

Καλημέρα xristos636

Όταν ρυθμίσουμε την βαλβίδα με τυφλό στην μηχανή στα 9 bar, (η μέγιστη πίεση στο boiler να μην ξεπερνά τα 9 bar) τότε αναλόγως τον καφέ στο καλαθάκι (ποσότητα κόψιμο κλπ) στο μανόμετρο η ένδειξη που θα δεις θα είναι από 0 εως και 9 bar.
Αυτές οι αυξομοιώσεις που βλέπεις με το τυφλό, από 11 στα 9 bar (εφόσον δεν έχεις διαρροή στο portafilter ) κλπ, δείχνουν ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από xristos636 » Σάβ Οκτ 19, 2019 1:17 pm

Αυτό σημαίνει ότι θέλει επιστροφή ουσιαστικά η μηχανή; την έχω πάρει από το γερμανικό αμαζον σε πολύ καλή τιμή είναι η αλήθεια και το μόνο που σκέφτομαι Είναι οι μέρες που θα κάνει να πάει πίσω και να στείλουν νέα μηχανή.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 19, 2019 1:31 pm

Δεν μπορώ να πω τι έχει η μηχανή σου , αν έχει κάτι.
Όμως από αυτά που έχεις γράψει , συνήθως τέτοιου είδους αστάθειες οφείλονται σε μεγάλο ποσοστό στην αντλία. (υποθέτω ότι είναι παλμική) .

Εαν υποθετικά υπάρχει αστάθεια από την αντλία τότε απλά αλλάζεις την αντλία που κοστίζει περίπου 10 - 15 ευρώ.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από xristos636 » Σάβ Οκτ 19, 2019 1:43 pm

Δεν ήθελα και εσύ να μου κάνεις ακριβή διάγνωση, σιγά. :respekt: Απλά να βεβαιωθώ ότι είναι κάτι το οποίο δεν διορθώνεται με ένα reset του PID ή που μπορώ να κάνω τώρα κάτι επάνω στη μηχανή και να αλλάξει η μέτρηση στο τυφλό φίλτρο. Όσο για το πρόβλημα θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την εταιρία να δω τι θα μου πει και αυτή. Ίσως στείλω και στην αμαζον στο support, δεν χάνω κάτι. Όπως και μα έχει Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις γνώσεις!

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 19, 2019 1:51 pm

Εαν είσαι Αθήνα και θες μπορώ να δώ την μηχανή σου και να σου πώ σίγουρα εάν είναι η αντλία.
Η εάν είναι η αντλία να την αλλάξουμε , 'έτσι ώστε να αποφύγεις τα υπόλοιπα.
Πάντως με το τυφλό θα πρέπει να βλέπεις την ίδια ένδειξη στο όργανο κάθε φορά. Τώρα το 11 που έβλεπες , με το 9 ή το 8 είναι μεγάλη διαφορά.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από xristos636 » Σάβ Οκτ 19, 2019 2:13 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ για την προθυμία και τη βοήθεια αλήθεια. Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη :OOPS: . Η ένδειξη που έβγαινε στην αρχή ήταν σχεδόν 10, ένα κλικ κάτω από 10, τώρα πλέον βγάζει γύρω στο 8.5. Έστειλα 2 μέιλ στην εταιρία και στο έναν απάντησαν κιόλας Αλλά ήταν κουκουρουκου η απάντηση, πολύ άκυρη. Θα ξανά προσπαθήσω να συνεννοηθούμε, θα δείξει.. Θέλω να στείλω και αμαζον να δούμε μήπως έχω καλύτερη τύχη.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Lelit Pl41 tem ενδεχόμενο πρόβλημα;;

Δημοσίευση από xristos636 » Σάβ Ιαν 18, 2020 1:57 pm

Καλησπέρα,

Ένα γρήγορο update στο θέμα μου, κυρίως για να ξέρουν κάποιοι τι ευθύνεται και τι να κάνουν σε περίπτωση που συμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον. Αφού επικοινώνησα με την Άμαζον και μου έδωσαν λύσεις και κατευθύνσεις, αποφάσισα να στείλω τη μηχανή για έλεγχο και επισκευή σε κατάστημα και αντιπροσωπεία της Lelit στην Ελλάδα. Την έλεγξαν και μου ανέφεραν πως απορυθμίστηκε για κάποιο λόγο η βαλβίδα OPV. Δεν γνωρίζω το λόγο που έγινε αυτό ούτε οι ίδιοι μου είπαν. Ρώτησα και την ίδια την εταιρία αλλά μου είπαν πως δεν μπορούν να μου πουν εάν δεν δουν την μηχανή από κοντά. Πλήρωσα ο ίδιος τα χρήματα για την επισκευή, έλεγχο και μεταφορά λόγο του ότι το κατάστημα ήταν μακρυά από την περιοχή μου και έστειλα το invoice στην άμαζον και μου πίστωσε το ποσό. Σύνολο κόστισε κοντά στα 54 ευρώ, με μεταφορά, έλεγχο, επισκευή (δηλαδή ρύθμιση εκ νέου της OPV), και επιστροφή. Τα χρήματα μου πιστώθηκαν αμέσως και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μπράβο στην άμαζον για την εξυπηρέτηση, οι άνθρωποι με πήραν 5 τηλέφωνα από Γερμανία για να με βοηθήσουν.

Ευχαριστώ και τα παιδιά που συμμετείχαν στο θέμα, εάν γνωρίζετε πως στο μεταξύ πως μπορεί να συμβεί μια απορύθμιση της βαλβίδας θα ήθελα πολύ να ξέρω για να μην επαναληφθεί όλο αυτό. :) :coffee:

Απάντηση