ECM Classika PID

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

ECM Classika PID

Δημοσίευση από NCHARIS » Κυρ Οκτ 13, 2019 5:35 pm

Ανοίγω αυτό το θέμα, αφενός για να μαζευτούμε οι κάτοχοι της συγκεκριμένης μηχανής και να γράψουμε τις εμπειριες μας και αφετέρου για να μοιραστώ τον «πόνο» μου όπως περιγράφεται και η υποκατηγορία.

Καινούργια μηχανή λοιπόν και καινούργιος μύλος (mignon specialita).
προετοιμασμένος λοιπόν για τις πρώτες αποτυχίες μου και για την κλασική αιτιολογία «φταίει ο καινούργιος μύλος», άρχισα να οργανώνω περισσότερο τη διαδικασία. Ζυγίζω κόκκους, ζυγίζω τον αλεσμένο καφέ, κάνω tamping με ζυγαριά, ζυγίζω το τελικό ρόφημα.
Δεν μπορω να πω, υπάρχει σταθερότητα στην αποτυχία με εξαίρεση κάποιες ελάχιστες αναλαμπές. Ο καφές είναι taf και τη μια φορά ήπια και από το μαγαζί για να συγκρινω και να σφραγισω τις αποτυχίες μου.

Δεν φαίνεται να έχω σοβαρό channeling μιας και κατά την εκχύλιση δεν τρεμοπαίζουν οι ροές.
Ακολουθώ τις συνταγές από το site της taf οι οποίες κινούνται περίπου στο 19γρ in, 25sec, 35 γρ out.
Δυσκολεύομαι να το πετύχω ακριβώς (λόγω tamping προφανώς) αλλά είμαι εκεί τριγύρω.
Ξέρω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί το πρόβλημα αλλά παρολαυτα θα ποσταρω μερικές φωτό από τη διαδικασία...

Υγ αν είχα πάρει μηχανή χωρίς pid θα την είχε «πληρώσει» η απουσία του

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Οκτ 13, 2019 5:41 pm

Καλησπέρα. Με γεια το πολύ ωραίο σετ!
Γενικά οι ταφ είναι "δύσκολοι" καφέδες στην παρασκευή τους. Μήπως θα ήταν καλύτερα (για λόγους ηθικού) να ξεκινήσες από πιο "εύκολα" σπεσιαλτυ χαρμανια; (προτάσεις και διαδικασίες υπάρχουν στη σχετική κατηγορία).

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από billos666 » Κυρ Οκτ 13, 2019 6:45 pm

Τσεκαρε πιεση και θερμοκρασια. Σε τι θερμοκρασια εχεις βαλει την μηχανη και ποσα μπαρ δειχνει οταν κανεις εσπρεσο

Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από NCHARIS » Κυρ Οκτ 13, 2019 7:16 pm

Gespresso έγραψε:
Κυρ Οκτ 13, 2019 5:41 pm
Καλησπέρα. Με γεια το πολύ ωραίο σετ!
Γενικά οι ταφ είναι "δύσκολοι" καφέδες στην παρασκευή τους. Μήπως θα ήταν καλύτερα (για λόγους ηθικού) να ξεκινήσες από πιο "εύκολα" σπεσιαλτυ χαρμανια; (προτάσεις και διαδικασίες υπάρχουν στη σχετική κατηγορία).
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτό θα ήταν και μέσα στις επόμενες επιλογές μιας και καφέ σόι δεν έπαιρνα με τίποτα. (Πήρα μια φορά «μπαγιάτικο» και ήταν λίγο πιο ανεκτό το αποτέλεσμα. :OOPS:

Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από NCHARIS » Κυρ Οκτ 13, 2019 7:17 pm

billos666 έγραψε:
Κυρ Οκτ 13, 2019 6:45 pm
Τσεκαρε πιεση και θερμοκρασια. Σε τι θερμοκρασια εχεις βαλει την μηχανη και ποσα μπαρ δειχνει οταν κανεις εσπρεσο
Θα το έγραφα αυτό στις φωτό και είναι μια από τις απορίες μου για τη μηχανή.
Backflush και εκχύλιση έχουν και τα 2 πίεση 10 bar. Είναι λογικό αυτό;
Η μηχανή ήρθε προρυθμισμενη στους 93*C

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από billos666 » Κυρ Οκτ 13, 2019 7:33 pm

Κανεις το λεγομενο cooling flush πριν βγαλεις καφε; Γιατι οι μηχανες με e61 group head χρειαζεται να τους κανεις για να πεσει λιγο η θερμοκρασία στο γκρουπ γιατί ειναι πιο ζεστο το νερό που εχει μεινει μεσα στην κεφαλη

Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από NCHARIS » Κυρ Οκτ 13, 2019 8:28 pm

billos666 έγραψε:
Κυρ Οκτ 13, 2019 7:33 pm
Κανεις το λεγομενο cooling flush πριν βγαλεις καφε; Γιατι οι μηχανες με e61 group head χρειαζεται να τους κανεις για να πεσει λιγο η θερμοκρασία στο γκρουπ γιατί ειναι πιο ζεστο το νερό που εχει μεινει μεσα στην κεφαλη

Το κανω και αυτο αλλα οχι για πολυ, max 10”, γιατί μετα θα πεσει η θερμοκρασία των 93και θα πρεπει να περιμενω για να την ξαναπιάσει.
Και το πορταφιλτερ φαινεται να κουμπώνει πολυ καλα, δεν ξερω τι αλλαγη μπορει να φέρνει αυτο αλλα θα το ελέγχω και θα το μαγκώνω προσεκτικά.

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από billos666 » Κυρ Οκτ 13, 2019 8:45 pm

Ο καφες που βγαζεις τι γεύση εχει; Ειναι πικρος; Ειναι ξινος;

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από billos666 » Κυρ Οκτ 13, 2019 8:45 pm

Σε ζεστο μιλαμε παντα

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: ECM Classika PID

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Οκτ 13, 2019 8:53 pm

Πρέπει να μας πεις τι εννοείς ως αποτυχία. Θα σου πρότεινα να ξεφύγεις από τις συνταγές και αφού μας πεις τι δε σου αρέσει στους καφέδες που κάνεις, μπορούμε να σου κάνουμε συγκεκριμένες προτάσεις. (τα 25'' για Ratio 1,5+ σε μηχανή με προεκχύλιση μου φαίνονται λίγα, υποψιάζομαι ξινίλα...) (Επίσης μην περιμένεις με το οικιακό σετ να βγάλεις ίδιους καφέδες με του taf που έχει μηχανή και μύλους μερικών χιλιάδων ευρώ.)

Απάντηση