Η ζωή είναι σκληρή

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από doom » Τρί Οκτ 08, 2019 1:24 am

Έχουμε και λέμε λοιπόν θέλουμε lelit με 58μμ πορταφιλτερ και ιδανικά με pid και κλείσαμε από μηχανή και μετά ένα καλό μύλο δλδ πέρα από τον graef που είναι για αλλαγή όπως λες ποιος μύλος θα πήγαινε?μηπως πάμε μια και καλή εκεί. Εντωμεταξύ έχω μια καφετιερα United στο χωριό στο κουτί της να την κάνω τραμπα λέτε με την nespresso που έχω τώρα μέχρι να πάρω τον καινουργιο εξοπλισμό η τσάμπα κόπος?μου την είχαν κάνει δώρο πριν χρόνια αυτές που είναι 2σε1 em γαλλικός em espresso και την παράτησα στο χωριό σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από brexei » Τρί Οκτ 08, 2019 9:56 am

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις οπωσδήποτε pid για να μην τρέχεις μετά να το βάζεις σε μάστορες. Είναι απαραίτητο για να έχεις σταθερή αρχική θερμοκρασία. Εγώ αγόρασα το βασικό μοντέλλο της Lelit (PL41em) λόγω :waf: και μετά το μετάνοιωσα και έκανα μετρήσεις επι μετρήσεων και δοκιμές επι δοκιμών και έγραφα εδώ κείμενα για να με βοηθήσουν τα παιδιά... Τελικά έβαλα ένα pid και ηρέμησα! Σου προτείνω λοιπόν να το έχει εξ' αρχής η μηχανή σου για να αποφύγεις να συγχύζεσαι...

Εγώ με το 57αρι portafilter έχω συναντήσει δυσκολία να βρω ταμπερ και γκατζετάκια, αλλά τελικά βρήκα (σε λογικές τιμές εννοείται, συνήθως απο Κίνα) και μάλιστα είναι αρκετά ποιοτικά. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 100-150 επιπλεον ευρώ (τη στιγμή που ήδη ζορίζεσαι οικονομικά) σε ζυγαριά-ταμπερ-δαχτυλίδι κτλ. Μια χαρά ειναι και απο ebay και θα τα βρεις στο 1/3 της τιμής! Ζυγαριά βρίσκεις και απο skroutz...

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Οκτ 08, 2019 12:25 pm

H Lelit (PL41em) είναι μια αξιοπρεπής μηχανή χωρίς PID σε εισαγωγική τιμή. Παίζει μια χαρά, κάνει καφέδες μια χαρά απλά σε κάποιες ποικιλίες δεν μπορείς να ρυθμίσεις θερμοκρασία. Είναι για τον εισαγωγικό χρήστη που δε θέλει να αγοράσει μηχανές πχ με κάψουλα και χωρίς πολλά πολλά να πιει ένα αξιοπρεπές καφεδάκι. Άνω όριο φυσικά δεν υπάρχει στον εξοπλισμό.

Δεν είναι απαραίτητο να πας σε καλαθάκια εκτός της αρχικής συσκευασίας.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από brexei » Τρί Οκτ 08, 2019 7:48 pm

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω. Η Lelit είναι αξιοπρεπέστατη για τα χρήματά της και αν την ανοίξεις θα διαπιστώσεις ότι η ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή!!

Μια χαρά καφέδες θα κάνεις και χωρίς το pid, απλά ξεχνάς το temperature surfing ( έχω αποδείξει ότι δε γίνεται σε άλλο νήμα) και στην αρχή ειδικά που θα έχεις αρκετές ξινίλες δε θα ξέρεις αν οφείλονται στη θερμοκρασία ή σε λάθος διαδικασία (πάτημα, κόψιμο, ίσιωμα κτλ). Οπότε για να βγάλεις τον παράγοντα θερμοκρασία από τη μέση και να είναι σταθερή βάζεις το pid.

abaltas
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 12:59 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: lelit pl41em pid mod
2η Μηχανή:: iperespresso 7.1
Μύλος:: ascaso i1steel
2ος Μύλος:: kg79 just in case
Οι καφέδες μου:: χαρμάνι καφεκοπτείου, illy
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από abaltas » Τετ Οκτ 09, 2019 9:03 pm

brexei έγραψε:
Τρί Οκτ 08, 2019 9:56 am
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις οπωσδήποτε pid για να μην τρέχεις μετά να το βάζεις σε μάστορες. Είναι απαραίτητο για να έχεις σταθερή αρχική θερμοκρασία. Εγώ αγόρασα το βασικό μοντέλλο της Lelit (PL41em) λόγω :waf: και μετά το μετάνοιωσα και έκανα μετρήσεις επι μετρήσεων και δοκιμές επι δοκιμών και έγραφα εδώ κείμενα για να με βοηθήσουν τα παιδιά... Τελικά έβαλα ένα pid και ηρέμησα! Σου προτείνω λοιπόν να το έχει εξ' αρχής η μηχανή σου για να αποφύγεις να συγχύζεσαι...

Εγώ με το 57αρι portafilter έχω συναντήσει δυσκολία να βρω ταμπερ και γκατζετάκια, αλλά τελικά βρήκα (σε λογικές τιμές εννοείται, συνήθως απο Κίνα) και μάλιστα είναι αρκετά ποιοτικά. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 100-150 επιπλεον ευρώ (τη στιγμή που ήδη ζορίζεσαι οικονομικά) σε ζυγαριά-ταμπερ-δαχτυλίδι κτλ. Μια χαρά ειναι και απο ebay και θα τα βρεις στο 1/3 της τιμής! Ζυγαριά βρίσκεις και απο skroutz...
Πιθανώς εκτός θέματος αλλά έχεις κάπου στο forum κάποιο post για το pid στην lelit σου?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Οκτ 09, 2019 11:13 pm

Χαχαχα
Ο Αδαμ? Όχι ένα , πολλά νήματα!
Έχει κάνει διατριβή πάνω στο pid του!

doom
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:10 pm
Μηχανή:: United me 5195
2η Μηχανή:: Nespresso

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από doom » Τετ Οκτ 09, 2019 11:31 pm

Σκέφτηκα να πάρω πρώτα μύλο και να φέρω την καφετιέρα που έχω στο χωριο και μετά να πάρω μηχανή τι μπέρδεμα οι μύλοι ρε παιδια...εχει κάνεις να προτείνει κάποιον μύλο για εσπρέσο και όχι μόνο μιας και σε μηχανή κατεληξα σε lelit όχι ότι μπορώ και πιο πάνω και στην ίδια λογική με την μηχανή δλδ κάτι που θα κρατήσει για πολλά χρόνια και στην καλύτερη δυνατόν τιμη

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Η ζωή είναι σκληρή

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Οκτ 10, 2019 2:21 pm

[/quote]

Πιθανώς εκτός θέματος αλλά έχεις κάπου στο forum κάποιο post για το pid στην lelit σου?
[/quote]

Μπορείς να δείς τα παρακάτω νηματα για τη Lelit PL41em, αλλά μη φοβηθείς. Εγώ είμαι λιγάκι παράξενος και το έριξα στις μετρήσεις... ;)

viewtopic.php?f=5&t=6151
viewtopic.php?f=5&t=6117
viewtopic.php?f=4&t=6083
viewtopic.php?f=16&t=6131

Απάντηση