Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
kkoletsis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 12:14 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kkoletsis » Τετ Οκτ 02, 2019 10:22 pm

Καλησπέρα παιδιά, έχω αγοράσει εδώ και κατι μήνες το καλαθάκι αυτό https://www.doikas.com/filtro-2-tazze-1 ... 09210.html και σήμερα παρατηρησα στον πάτο του ποτηριού υπολείμματα καφέ. Γιατί συμβαίνει αυτό? Είναι λόγω χαμηλής ποιότητας καλαθιού και αν ναι τι προτείνετε να αγοράσω?
Ευχαριστώ

psyboy
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 6:18 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από psyboy » Τετ Οκτ 02, 2019 11:28 pm

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής. Το σκεπτικό μου είναι να ξεκινήσω με πιο "σοβαρή" μηχανή με 58αρι pf και να έχω και το pid. Συμφωνείτε με το σκεπτικό μου ή προτείνετε την αγορά κάποιας άλλης μηχανής; Απο άποψη ποιότητας κατασκευής και αξιοπιστίας πως την αξιολογείτε;

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Οκτ 05, 2019 11:51 pm

kkoletsis έγραψε:
Τετ Οκτ 02, 2019 10:22 pm
Καλησπέρα παιδιά, έχω αγοράσει εδώ και κατι μήνες το καλαθάκι αυτό https://www.doikas.com/filtro-2-tazze-1 ... 09210.html και σήμερα παρατηρησα στον πάτο του ποτηριού υπολείμματα καφέ. Γιατί συμβαίνει αυτό? Είναι λόγω χαμηλής ποιότητας καλαθιού και αν ναι τι προτείνετε να αγοράσω?
Ευχαριστώ
Δε νομίζω ότι έχει θέμα το καλαθάκι του link.(με τη προϋπόθεση βέβαια πάντα ότι είναι σε ορθή κατάσταση, χωρίς φθορές). Μια χαρά είναι το συγκεκριμένο, χρησιμοποιείται και σε επαγγελματικό εξοπλισμό. Το ίδιο θα έβλεπες και με το μαμά καλαθάκι της lelit σου (κάνε ένα test αν δε βαριέσαι, χωρίς να αλλάξεις άλλες παραμέτρους -καφές, χειρισμός- και παρατήρησε τον πάτο του φλιτζανιού σου. Ίσως να δεις λιγότερα, γιατί αν δε με απατά η μνήμη μου το μαμά καλαθάκι έχει κατιτίς μεγαλύτερες τρυπούλες).
Αυτά που βλέπεις, είναι fines. Η άλεση για εσπρέσο (aka "ψιλή"), είτε έτσι είτε αλλιώς, τα "περιλαμβάνει", και η επίδραση τους είναι 'κάπως διαφορετική' από ότι στην άλεση για filter. Δύσκολα θα πάρεις φλιτζάνι espresso χωρίς ίχνος αυτών. Τα "λίγα" δεν είναι πρόβλημα, είναι φυσιολογική απόρροια των συνθηκών παρασκευής του ροφήματος σου. Σίγουρα πολλά παίζουν ρόλο στη ποσότητα αυτών που βλέπεις στο τέλος του φλιτζανιού σου (ΤΙ μύλος και τι άλεση αυτός παρέχει- κατάσταση μαχαιριών || σκούρο καβούρδισμα κόκκου || φιλοσοφία μηχανής -pump/ lever -->βλ. πίεση || κατάσταση shower screen/basket/gasket... εν γένει καθαριότητα εξοπλισμού || τεχνική του χρήστη, σωστές συνθήκες εκχύλισης [...] κοκ)

Όπως βλέπεις, πολλά μπορούν να ειπωθούν. Το θέμα είναι αρχικά να διαπιστώσουμε, αν όντως υπάρχει θέμα σε αυτό που παρατηρείς. Για να έχουμε σωστή αντίληψη, θα σου πρότεινα να 'ανεβάσεις' μια φωτογραφία από το φλιτζάνι σου, για να διαπιστώσουμε το "μέγεθος" του φαινομένου που παρατήρησες. Αν τα fines ειναι ... εκτεταμένα ποσοτικώς, τότε θα ψάξουμε εν συνεχεία να δούμε "τις πταίει". :)

* Σίγουρα, ένα πιο ποιοτικό καλαθάκι (πχ vst), εννοείται ότι αμβλύνει το φαινόμενο. Όπως βέβαια και η άλεση από πιο ποιοτικό μύλο, κοκ. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αλυσίδα είναι, μιας και το sport έχει βάθος. Το ΚΥΡΙΟ θέμα πάντα είναι, όχι το τι βλέπεις στο φλιτζάνι σου, αλλά το ΤΙ γεύεσαι. Αυτό που πίνεις σου αρέσει? Σε ανησυχεί κάτι πέραν του οπτικού της τελευταίας 1/4 γουλίτσας του φλιτζανιού;
psyboy έγραψε:
Τετ Οκτ 02, 2019 11:28 pm
[...] Απο άποψη ποιότητας κατασκευής και αξιοπιστίας πως την αξιολογείτε;
Value for money. Ποιοτική Ιταλική κατασκευή, σασί από ανοξείδωτο ατσάλι, ορειχάλκινο boiler, αντλία δόνησης, ρυθμιζόμενη (αν θελήσεις) opv) και όλα όσα χρειάζεσαι τελικώς για την παρασκευή ενός ορθού εσπρέσο. Από αξιοπιστία, καλυμμένος. Ειδικά από τη στιγμή που για Lelit, υπάρχει εξουσιοδοτημένο service από Barista Sales, 'κοιμάσαι ήσυχος'. Επαγγελματισμός 100%. Δεν έχω μετανιώσει προσωπικά, ούτε στιγμή για την αγορά μου. Και με σωστή, προσωπική - σχολαστική συντήρηση , στα 3 γεμάτα χρόνια κατοχής της εν λόγω μηχανής, όλα κυλούν ρολόι. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Οκτ 06, 2019 12:33 am

Ένα τυπογραφικό λάθος που έκανα παραπάνω εκ παραδρομής:
Jazz έγραψε:
Σάβ Οκτ 05, 2019 11:51 pm
EDIT: Ίσως να δεις λιγότερα, γιατί αν δε με απατά η μνήμη μου το μαμά καλαθάκι έχει κατιτίς μικρότερες τρυπούλες

fotis81
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2015 12:24 pm
Όνομα: Φωτης
Μηχανή:: Lelit pl 41 plus pid
Μύλος:: mazzer super jolly

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από fotis81 » Σάβ Οκτ 12, 2019 10:14 pm

Καλησπέρα σας,

Δυο ερωτήσεις, Σήμερα καθάρισα το shower screen και το shower holder με cafiza. Γέμισα μια λεκάνη και τα άφησα μέσα για μισή ώρα. Στο shower holder παρατήρησα μια αλλοίωση στον χαλκό. Μια διαφορά στο χρώμα. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κακώς το έβαλα σε cafiza? Μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ ή πρέπει να παραγγείλω ανταλλακτικό;

Επίσης θέλω να κάνω αφαλάτωση και έχω διαβάσει τον σχετικό οδηγό. Ωστόσο εγώ έχω dezkal σε υγρό. Ξέρει κανείς σας τις αναλογίες διάλυσης σε νερο; από όσα διάβασα στο forum είναι 1 προς 10.

Θενκς

kkoletsis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 12:14 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kkoletsis » Παρ Οκτ 18, 2019 9:01 pm

Jazz έγραψε:
Κυρ Οκτ 06, 2019 12:33 am
Ένα τυπογραφικό λάθος που έκανα παραπάνω εκ παραδρομής:
Jazz έγραψε:
Σάβ Οκτ 05, 2019 11:51 pm
EDIT: Ίσως να δεις λιγότερα, γιατί αν δε με απατά η μνήμη μου το μαμά καλαθάκι έχει κατιτίς μικρότερες τρυπούλες
Συγχώρεσε με για την αργοπορημένη απάντηση..
Ανεβάζω φωτογραφία..
http://i998.photobucket.com/albums/af10 ... c8qxhw.jpg

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από geornirv » Τρί Οκτ 22, 2019 8:41 pm

fotis81 έγραψε:
Σάβ Οκτ 12, 2019 10:14 pm
Καλησπέρα σας,

Δυο ερωτήσεις, Σήμερα καθάρισα το shower screen και το shower holder με cafiza. Γέμισα μια λεκάνη και τα άφησα μέσα για μισή ώρα. Στο shower holder παρατήρησα μια αλλοίωση στον χαλκό. Μια διαφορά στο χρώμα. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κακώς το έβαλα σε cafiza? Μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ ή πρέπει να παραγγείλω ανταλλακτικό;

Επίσης θέλω να κάνω αφαλάτωση και έχω διαβάσει τον σχετικό οδηγό. Ωστόσο εγώ έχω dezkal σε υγρό. Ξέρει κανείς σας τις αναλογίες διάλυσης σε νερο; από όσα διάβασα στο forum είναι 1 προς 10.

Θενκς
Νομίζω έπρεπε με puly caff και όχι cafiza.

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gtone:1 » Τρί Οκτ 22, 2019 9:06 pm

viewtopic.php?f=15&t=5068

geornirv και fotis81 διαβαζουμε που και που κανενα νημα...

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από knight_77 » Πέμ Οκτ 24, 2019 4:42 pm

Εδώ και δύο μήνες ευτυχής κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής.
Σε σχέση με τη Gaggia Baby που είχα, η ποιότητα κατασκευής είναι πολλά σκαλιά πάνω αν και η Gaggia
με μύησε στο χώρο του εσπρέσσο.

Μια ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί.

Εξωτερικά τη μηχανή πως τη καθαρίζετε μιας και είναι απο γυαλισμένο ανοξείδωτο ατσάλι?

Ζεστό νερό με ξύδι θα κάνει δουλειά για την απομάκρυνση των λεκέδων από τα άλατα ή θα προκαλέσει κάποια ζημιά στο μέταλλο?

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Οκτ 24, 2019 4:54 pm

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο ζεστό νερό.

Απάντηση