Mahlkonig Ek43

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Οκτ 05, 2019 10:23 pm

Η διαδικασία της ευθυγράμμισης με γυαλόχαρτα είναι λίγο καλύτερη από την ευθυγράμμιση με αλουμινόχαρτα (αποστάτες) όπως προτείνει ο Matt Perger και σαφώς υποδεέστερη της ευθυγράμμισης με τόρνο.Με δεδομένο οτι η τελευταία λύση απαιτεί κόστος αντίστοιχο αγοράς ενός καλού μύλου ,ενω η λύση με τα γυαλόχαρτα απαιτεί κάποιες ώρες προσωπικης ενασχόλησης και μόλις 5-10 ευρώ , τότε προφανως το γυαλόχαρτο ειναι οτι καλυτερο μπορεί να κανει κάποιος χωρίς να ξοδέψει ''παράλογα'' ποσά .
Η λύση αυτη σε μύλους σαν τον Ek43 με τα πολύ μεγάλα μαχαίρια και τη γνωστή απόκλιση στην ευθυγράμμισή τους , έχει όντως αποτέλεσμα στη γεύση.Σε άλλο μύλο με μικρότερα μαχαίρια και ενδεχομένως μικρότερες κατασκευαστικές ανοχές απο το εργοστάσιο , ίσως αντι να βοηθήσει να κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Οκτ 11, 2019 8:38 pm

Grind21 έγραψε:
Παρ Οκτ 04, 2019 5:42 pm
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν είστε υπέρ της ευθυγράμμισης με γυαλοχαρτα όπως στο βίντεο
Έχω προσπαθήσει πριν από μερικούς μήνες να ευθυγραμμίσω τον Super Jolly με την μέθοδο των γυαλόχαρτων , χωρίς σημαντικά αποτελέσματα .
Μετά από την παραπάνω ερώτηση και πριν καταδικάσω την μέθοδο , αποφάσισα να της δώσω ακόμη μια ευκαιρία .
Μεγάλο ρόλο στην απόφαση μου αυτή έπαιξε η απάντηση
Rallakias έγραψε:
Σάβ Οκτ 05, 2019 10:23 pm

Η λύση αυτη σε μύλους σαν τον Ek43 με τα πολύ μεγάλα μαχαίρια και τη γνωστή απόκλιση στην ευθυγράμμισή τους , έχει όντως αποτέλεσμα στη γεύση.Σε άλλο μύλο με μικρότερα μαχαίρια και ενδεχομένως μικρότερες κατασκευαστικές ανοχές απο το εργοστάσιο , ίσως αντι να βοηθήσει να κάνει τα πράγματα χειρότερα.
Συνειδητοποίησα που βρισκόταν το λάθος , στην πρώτη μου προσπάθεια .

Ο Hale που πρότεινε την μέθοδο για τον EK , χρησιμοποίησε γυαλόχαρτα από P230 έως P600 , δηλώνοντας ότι την κυρίως δουλειά την κάνουν τα πιο χοντρά γυαλόχαρτα και χρησιμοποίησε το P600 μόνο για φινίρισμα .
Αυτά ισχύουν για τον EK με την απαράδεκτη κατασκευαστική ακρίβεια ( σε video της σελίδας 3 του παρόντος νήματος το runout του φορέα του κινούμενου μαχαιριού κυμαίνεται από 100 – 150 μm )
Στον SJ με το πολύ μικρότερο μαχαίρι και τις μικρότερες κατασκευαστικές ανοχές από το εργοστάσιο , βρίσκω runout μικρότερο από 10μm .Θα έπρεπε να επικεντρώσω την προσοχή μου σε πολύ λεπτότερα γυαλόχαρτα ( P600 , P800 , P1000 ) .

Τελικά όλοι αξίζουν μία δεύτερη ευκαιρία .

Μετά από προσπάθεια μιας ολόκληρης μέρας ο μύλος ευθυγραμμίστηκε απόλυτα .


ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ - τιτλοι -175ΚΒ.jpg
ευθυγράμμιση SuperJolly με γυαλόχατρα



Σύντομα θα ολοκληρώσω παρουσίαση σε καινούργιο θέμα .

Grind21
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 9:05 am

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Grind21 » Δευ Οκτ 14, 2019 1:35 pm

Αν κατάλαβα καλά κολλάω τα δύο μαχαίρια και ένα γυαλοχαρτο στο πίσω μέρος του ενός και μετά αρχίζω να το γυριζω αργά. Επαναλαμβάνω το ίδιο με μεγαλύτερο γυαλοχαρτο. Μέχρι να μην βρίσκω τρίμματα? Σωστά καταλαβα?

Grind21
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 9:05 am

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Grind21 » Δευ Οκτ 14, 2019 3:52 pm

Grind21 έγραψε:
Δευ Οκτ 14, 2019 1:35 pm
Αν κατάλαβα καλά κολλάω τα δύο μαχαίρια και ένα γυαλοχαρτο στο πίσω μέρος του ενός και μετά αρχίζω να το γυριζω αργά. Επαναλαμβάνω το ίδιο με μεγαλύτερο γυαλοχαρτο. Μέχρι να μην βρίσκω τρίμματα? Σωστά καταλαβα? Και κάτι ακόμα λογικά το πιο λεπτό κόψιμο είναι μέχρι να μην ακούω τα μαχαίρια να βρίσκουν ούτε λίγο έτσι?

Grind21
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 9:05 am

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Grind21 » Παρ Οκτ 18, 2019 3:40 pm

Μια βοήθεια ρε παιδιά...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Christos » Παρ Οκτ 18, 2019 5:06 pm

Δες άμα σε βοηθήσει.
viewtopic.php?f=6&t=6451
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Giorgos87 » Πέμ Ιαν 06, 2022 7:23 pm

Επειδή το προηγούμενο διάστημα είχα ενδιαφερθεί για την αγορά του EK43S, ύστερα από ανάγνωση ολόκληρου του νήματος, μπήκα τις προηγούμενες ημέρες στη διαδικασία να στείλω mail στον Titus για περισσότερες πληροφορίες, τιμές και τα σχετικά...
Επειδή επίσης πέρασε καιρός από το τελευταίο ποστ του νήματος και αφού ο μύλος συνεχίζει ακόμα να πουλάει , θεώρησα σωστό να κάνω ένα update.
Μου απάντησε λοιπόν ότι δεν συνεχίζουν να μεταπωλουν το μύλο καθώς αυτο δεν είναι "οικονομικά" ενδιαφέρον και για λόγους κέρδους και για λόγους εγγύησης για ένα προϊόν που κατασκευάζεται από άλλη εταιρεία, συνεχίζουν όμως να πωλούν upgrades για το συγκεκριμένο μυλο.
Παρακάτω επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες που μου έστειλε μαζί με τον τιμοκατάλογο
Συνημμένα
Parts List Mahlkönig EK43 prices excluding VAT.pdf
(62.62 KiB) Μεταφορτώθηκε 116 φορές
IMG_8296.jpg
IMG_4704.jpg
IMG_4504.jpg
image1x.jpeg
image0.jpeg
Pure.jpg

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από PuraVida » Κυρ Ιαν 09, 2022 12:05 pm

Δυστυχώς η ποιότητα κατασκευής των συγκεκριμένων αναβαθμίσεων δεν ανταποκρίνεται στο κόστος πωλησης που ζητάει.

Μιλάω έχοντας εμπειρία από αγορά των συγκεκριμένων αναβαθμίσεων από γνωστο μου πρόσωπο και έχοντας δει από κοντά την ποιότητα.

Εκτός από τον φορέα ίσως όλα τα αλλά θα ελεγα ότι είναι τσάμπα λεφτά

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από Giorgos87 » Κυρ Ιαν 09, 2022 4:39 pm

Eπισης ξέχασα να γράψω, 238€ για Burr carrier και 450€ για SSP burrs τα οποία όπως ανέφερε θεωρεί πως είναι τα δύο μεγαλύτερα σφάλματα του ek43

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkonig Ek43

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Ιαν 09, 2022 6:13 pm

Το ότι οι ανοχές του φορέα του μαχαιριού είναι το μεγαλύτερο σφάλμα του μύλου, δεν αμφισβητείται από κανέναν.

Αλλά χάρη στα εργοστασιακά μαχαίρια και μερικούς μύλους που κατά τύχη βρέθηκαν ευθυγραμμισμένοι, ο EK43 έγινε σημείο αναφοράς και μέτρο σύγκρισης για την υπόλοιπη αγορά.

Απάντηση