Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Σεπ 10, 2019 10:01 pm

Δοκίμασε και το ειδικό γάλα για barista της Nestle.

Άβαταρ μέλους
Sagi21
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 11, 2019 11:57 am
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit PL91T Victoria
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: RoundCup Ethiopia Worka, Taresso Tigrato

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Sagi21 » Τρί Σεπ 10, 2019 10:12 pm

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τη συμβουλή σου. Αύριο κιόλας θα κάνω μία δοκιμή. Δε ξέρω μήπως χρειάζεται να κάνω κάποιες δοκιμες και με τη θερμοκρασία. Από δοκιμές +-5 βαθμούς πάντος, το αποτέλεσμα ήταν μία απ’τα ίδια :down:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Σεπ 11, 2019 1:11 pm

Εφόσον δεν έχεις την εμπειρία και όλα γίνονται πολύ γρήγορα, πρώτο και βασικό θα χρησιμοποιείς θερμόμετρο. Η θερμοκρασία, ειδικά σε μικρή γαλατιέρα, ανεβαίνει πολύ γρήγορα οπότε πρέπει να αποσύρεις νωρίτερα από το επιθυμητό. Αν δεν έχεις θερμόμετρο θα ακουμπάς τη γαλατιέρα στην παλάμη σου και μόλις θα φτάνει σε θερμοκρασία που δεν την αντέχεις, αποσύρεις. Το γάλα που έχει καεί πικρίζει και είναι πέταμα, ενώ το ζεστό τουλάχιστον πίνεται.

Κατέβασε λίγο τη θερμοκρασία του ατμού για να μην είναι πολύ επιθετικός και βάλε τη γαλατιέρα στο ψυγείο. Αυτά είναι μικρά τρικ για να επιμηκύνεις λίγο το χρόνο εκτέλεσης, αλλά δεν πρόκειται να κάνουν τη διαφορά αν δεν κάνεις κτήμα σου την τεχνική.
Ψάξε λίγο το φόρουμ γιατί κατά καιρούς η Σταυριάνα έχει γράψει χρήσιμες πληροφορίες για το πως φουσκώνουμε γάλα.
Μην αγχώνεσαι θέλει αρκετές προσπάθειες μέχρι να μάθεις σε ποιο ύψος κάθεται το ακροφύσιο, λίγο κάτω από την επιφάνεια ώστε να προκαλεί δίνη.

Ποιο οικονομικός τρόπος (που προσωπικά με βοήθησε) είναι σαπουνόνερο σε πυρίμαχο διαφανές σκεύος όπου μπορείς να δεις πότε σχηματίζονται μικρές φυσαλίδες και πότε το νερό στροβιλίζεται.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από geornirv » Τετ Σεπ 11, 2019 2:57 pm

Sagi21 έγραψε:
Τρί Σεπ 10, 2019 10:12 pm
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τη συμβουλή σου. Αύριο κιόλας θα κάνω μία δοκιμή. Δε ξέρω μήπως χρειάζεται να κάνω κάποιες δοκιμες και με τη θερμοκρασία. Από δοκιμές +-5 βαθμούς πάντος, το αποτέλεσμα ήταν μία απ’τα ίδια :down:
Δεν χρειάζεται ούτε ειδικό γάλα ούτε τίποτα. Θέλει τον τρόπο της. Και εγω στην αρχή δεν τα κατάφερνα, έβραζε το γάλα, πιτσιλούσε κτλ. Μέχρι που ακολούθησα τις οδηγίες του παρακάτω λινκ :(σορρυ είναι στα ιταλικα)
https://www.youtube.com/watch?v=Xci9-ZH4hrs
Πες μου αν τα καταφερες.

Άβαταρ μέλους
Sagi21
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 11, 2019 11:57 am
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit PL91T Victoria
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: RoundCup Ethiopia Worka, Taresso Tigrato

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Sagi21 » Πέμ Σεπ 12, 2019 3:25 pm

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη πολύτιμή βοήθεια :oneup: , αλλά δυστυχώς παιδιά από τη χθεσινή δοκιμή δε κατάφερα και πολλά.
Αρχικά χρησιμοποίησα το γάλα NOVO GoBarista (είναι το μόνο που βρήκα), χαμήλωσα τη θερμοκρασία στους 130 βαθμούς και έβαλα στο ψυγείο για μισή ώρα περίπου τη γαλατιέρα που χρησιμοποιώ, η οποία είναι της Belogia 600ml με ενσωματωμένο θερμόμετρο. Έκλεισα το steam όταν έφτασε η ένδειξη της θερμοκρασίας τους 60-65 βαθμούς και δυστυχώς κατάφερα μόνο ένα λεπτό στρώμα αφρού από πάνω κι αυτό με φουσκάλες :a134:.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από τις προηγούμενες φορές αλλά και πάλι βραστό γάλα πήρα.
Σε όλη τη διάρκει της διαδικασίας το γάλα στροβιλίζεται απλά δε ξέρω αν είναι σωστή η γωνία και πόσο βαθιά είναι η μύτη! Επίσης δε ξέρω αν και η γαλατιέρα είναι μεγάλη και κάνει πιο δύσκολο το εγχείρημα. Το γάλα που βάζω είναι ακριβώς μέχρι στο σημείο που ξεκινάει η καμπύλη στο ρύγχος.
Σήμερα θα κάνω δοκιμές με διαφορετική γωνία και θα βάλω λίγο πιο βαθια το εργαλείο!

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από geornirv » Πέμ Σεπ 12, 2019 8:40 pm

Αν ακολουθησες τα βήματα από το λινκ που σου έδωσα και δεν τα κατάφερες, αυτο που σκέφτομαι είναι ότι πιθανόν να βαζεις λίγο γάλα για την συγκεκριμένη γαλατιέρα.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από anstelios » Τετ Νοέμ 06, 2019 11:00 am

Καλημέρα σε όλους,

Διαβάζω εδώ και λίγο καιρό το forum και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο μπορώ για να κάνω κι εγώ τα πρώτα βήματα στην παρασκευή "ποιοτικού" espresso στο σπίτι.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την συγκεκριμένη μηχανή και έχω μερικές απορίες, ίσως κάποιος κάτοχος ή κάποιος που γνωρίζει θα μπορούσε να με βοηθήσει.

1) Γνωρίζει κανείς τελικά αν το LCC της συγκεκριμένης μπορεί να αναβαθμιστεί??
Παραθέτω βίντεο της PL92T (διπλού boiler) όπου φαίνονται οι μεταβολές θερμοκρασίας. Επίσης σύμφωνα με το site της Lelit στην PL92T μπορείς να αλλάξεις τις παραμέτρους του pre-infusion από το LCC.
https://www.youtube.com/watch?v=JNuCysMn5Lw

2)Διαβάζω πως δεν έχει οπτική ένδειξη για την στάθμη του νερού στο δοχείο παραμόνο σε ειδοποιεί όταν το νερό τελειώσει.
Αν ανοίξεις το καπάκι από πάνω μπορείς να δεις την στάθμη?
Επίσης μπορείς να το γεμίσεις με αυτό τον τρόπο (ανοίγοντας το καπάκι) με ένα μπουκάλι πχ από πάνω? Ή πρέπει να βγάλεις εντελώς το δοχείο κάθε φορά που θέλεις να συμπληρώσεις/αλλάξεις νερό?

Να αναφέρω έτσι για την ιστορία ότι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η χρήση του steam wand καθώς θα πίνουμε κυρίως espresso και freddo.

Αυτά προς το παρόν… θα επανέλθω σίγουρα με νέες απορίες στο μέλλον..
Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά αλλά και γενικότερα για τις πολύτιμες πληροφορίες που υπάρχουν στο forum και με έχουν βοηθήσει αρκετά στις αναζητήσεις μου το τελευταίο διάστημα.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Νοέμ 08, 2019 1:50 pm

Αυτές τις απορίες νομίζω ότι θα στις λύσει κάποιο παλικάρι που την έχει μόνο. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα χρήματά της είναι υπερβολικά για αυτά που έχει. Με 80 ευρώ παραπάνω παίρνεις καλύτερη μάρκα (bezzera unica pid), ποιοτικότερη κατασκευή, και κυρίως group E61 (εδώ είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση)ενώ παράλληλα δεν θα έχεις ένα υποτιθέμενο pre infusion αλλά ένα ρυθμιζόμενο απο σένα από τον μοχλό.


Το LCC νομίζω πάντως δεν αναβαθμίζεται.....Δεν θα σου δείξει ποτέ την θερμοκρασία την πραγματική παρά μόνο αυτήν που έχεις ορίσεις ως τελική. Το είχα ρωτήσει στο barista.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από anstelios » Παρ Νοέμ 08, 2019 5:45 pm

Ισχύει, τουλάχιστον για την ώρα, δυστυχώς..

"Hello,
I would like to ask if it's possible to upgrade the LCC firmware of PL91T Vicroria in order to get functions available on PL92T Elizabeth LCC, like seeing real time temperature changes on the LCC screen and the ability to configure pre-infusion parameters.
Thank you.
"

"care@lelit.com <care@lelit.com>
14:29 (3 hours ago)
to me

Hello,
I’m sorry but at the moment it’s not possible to upgrade the LCC.
Sorry about this!

Nicole Antimir
LELIT Care
"

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Νοέμ 08, 2019 8:04 pm

anstelios έγραψε:
Παρ Νοέμ 08, 2019 5:45 pm
Ισχύει, τουλάχιστον για την ώρα, δυστυχώς..

"Hello,
I would like to ask if it's possible to upgrade the LCC firmware of PL91T Vicroria in order to get functions available on PL92T Elizabeth LCC, like seeing real time temperature changes on the LCC screen and the ability to configure pre-infusion parameters.
Thank you.
"

"care@lelit.com <care@lelit.com>
14:29 (3 hours ago)
to me

Hello,
I’m sorry but at the moment it’s not possible to upgrade the LCC.
Sorry about this!

Nicole Antimir
LELIT Care
"
Πήγαινε στην πεπατημένη λύση της Plust αν δεν θες να ανεβάσεις παραπάνω το Budjet. Τα χρήματα που γλιτωνεις δωστα σε εναν καλυτερο μύλο που δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξεις αρότερα.

Απάντηση