Delonghi Magnifica VS Gaggia Brera Black

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
karadoulis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 1:47 pm

Delonghi Magnifica VS Gaggia Brera Black

Δημοσίευση από karadoulis » Τετ Σεπ 04, 2019 9:04 am

Καλημέρα σας,

είμαι στο market για μια μηχανή espresso υπεραυτόματη όπως μπορείτε να καταλάβετε και από τον τίτλο.
Μετα από κάμποσο διάβασμα εδώ στο φόρουμ και σε άλλα φόρουμ είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 μηχανές του τίτλου + την Melitta Caffeo Solo E 950 Silver αλλά αυτή σαν τελευταία επιλογή.

Στο σκρουτζ υπάρχουν αυτές:

Delonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB
Delonghi Magnifica ESAM 4000
Delonghi Magnifica ESAM 3200
Gaggia Brera Black

Απο ότι καταλαβαίνω τουλάχιστον στην Gaggia υπάρχει ένα μοντέλο και οκ μέχρι εκεί. Με την Delonghi όμως τι παίζει με τόσα μοντέλα; κάπου διάβασα ότι το καλύτερο από αυτά είναι το De'Longhi Magnifica ESAM 4200.S άλλα έχει σταματήσει; Με τις αντιπροσωπείες τι γίνεται;

Το budget μου είναι μέχρι 400 ευρώ και δεν έχω τις τρελές απαιτήσεις του να πιω τον καλύτερο εσπρεσσο εβερ made όποτε και δεν πάω στην λύση να αγοράσω τα entry level Lelit PL41em, μύλους κτλ που προτείνεται γενικά.
Θέλω τουλάχιστον να είναι κοντά σε αυτό που παραγγέλνεις από έξω έστω και 1-2 λέβελ πιο κάτω ξέρω γω η ακόμα και καλύτερο απο τις κάψουλες δεν θα με χάλαγε. Επίσης είμαι της άποψις πατάς ένα κουμπί ανοίγει πατάς δεύτερο κουμπί βγαίνει ο καφές το βάζεις σε ποτήρι πετάς ένα παγάκι έτοιμος ο freddo espresso (οκ τον χτυπάς και λίγο - τόσες φορές έχουμε δει τον μπαρίστα στο take away πώς το κάνει :lol: ).
Ααα ξέχασα να αναφέρω ότι κυρίως θα φτιάχνει 2-3 Freddo Espresso την ημέρα και ίσως μια στο τόσο cappuccino όταν πιάσουν τα κρύα.

Διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι μερικοί που είχατε τα παραπάνω μηχανήματα είχατε και κάποια θέματα με την άλεση του καφέ γιατί δεν τον έκοβε καλά και με τους beans από διάφορες εταιρίες.

Το λοιπόν οτι συμβουλή έχετε και προτάσεις αντί-προτάσεις καλοδεχούμενες και ειλικρινά ευχαριστώ εξαρχής με όποιον ασχοληθεί να με βοηθήσει γιατί η αλήθεια είναι ότι τα έχω λίγο χαμένα με όλα αυτά που διαβάζω! :)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi Magnifica VS Gaggia Brera Black

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Σεπ 04, 2019 11:45 am

Το είπες και μόνος θα πατάς ένα κουμπί αλλά δεν ξένοιασες μετά θα τρέχεις στα service.
Και αφού θέλεις καλό service μην μπλέξεις με Gaggia - Philips.

https://www.philips.com/c-p/RI9305_11/s ... so-machine

karadoulis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 1:47 pm

Re: Delonghi Magnifica VS Gaggia Brera Black

Δημοσίευση από karadoulis » Τετ Σεπ 04, 2019 12:56 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Σεπ 04, 2019 11:45 am
Το είπες και μόνος θα πατάς ένα κουμπί αλλά δεν ξένοιασες μετά θα τρέχεις στα service.
Και αφού θέλεις καλό service μην μπλέξεις με Gaggia - Philips.

https://www.philips.com/c-p/RI9305_11/s ... so-machine
Ευχαριστώ για το reply,
Άποψη μου: όλα μηχανήματα είναι κάλος η κακός, μπορεί ένα να στοιχίζει 5000 ευρώ και να βγάλει πρόβλημα και ένα με 50 ευρώ να μην βγάλει.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Magnifica VS Gaggia Brera Black

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Σεπ 04, 2019 1:54 pm

Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί στην υπεραυτόματη αν κάτι σπάσει ή χαλάσει θα πάει όλη η μηχανή στο σέρβις, ενώ στην άλλη περίπτωση κατά 90% θα χρειαστείς ένα ανταλλακτικό που μπορείς να το βάλεις ακόμα και μόνος σου. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου λύνεις όλη τη μηχανή και την καθαρίζεις πανεύκολα. Άσε που υπάρχουν αμέτρητα ανταλλακτικά ή περιφερειακά ώστε να βελτιώσεις την αποτελεσματικότητα της. Και άλλα πολλά πλεονεκτήματα...

Τέσπα αυτά τα έχουμε πει δεκάδες φορές, για μένα το μείζον είναι άλλο... η γεύση. Έχεις δοκιμάσει από υπεραυτόματη; Μήπως πρέπει να δεις με κάποιο τρόπο αν σε καλύπτει γευστικά πριν ελαφρύνεις την τσέπη σου κατά 400ευρώ;

karadoulis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2019 1:47 pm

Re: Delonghi Magnifica VS Gaggia Brera Black

Δημοσίευση από karadoulis » Τετ Σεπ 04, 2019 2:38 pm

Ευχαριστώ για το reply,

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει από τις συγκεκριμένες αλλά έχω δοκιμάσει από συνάδελφου στο γραφείο που την έχει 10 χρόνια σχεδόν τώρα και εκτός από τα απαραίτητα δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Eιναι η Saeco odea go.

Θα πω ότι ήταν ένα μέτριο αποτέλεσμα άλλα υποθέτω από τα 10 χρονιά ζωής της μηχανής που έχουν περάσει κάτι θα έχει διορθωθεί η θα έχουν εξελίξει οι υπόλοιπες εταιρίες!

Για αυτό μένω στο να έχει και καλή αντιπροσωπεια!

Απάντηση