Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Αύγ 02, 2019 9:35 pm

Κ επειδή ειπες να μη χαλάει με σωστή συντήρηση, να προσθέσω και την πρόληψη. Οπότε βάλε κι ένα φίλτρο νερού στη συνάρτηση. Συν όλα όσα πολύ ωραία είπε ο Αποστόλης.
Δύο πραγματακια να προσθέσω μόνο. Πρώτ' απ' όλα κάποια από αυτά που θα πληρώσεις (αν το αποφασίσεις ) έξτρα, δεν θα τα δεις στη γεύση. Πχ το ανοξείδωτο μποιλερ το οποίο ειναι πολύ καλύτερο από το ορειχάλκινο αφού σ ενδιαφέρει η συντήρηση. Στη γεύση δεν θα δεις διαφορά...οκ θα δεις κάποια στιγμή αν δεν καθαρίζεις το ορειχάλκινο, δλδ το ένα θα πιάσει άλατα και το άλλο όχι. Αλλά στην αρχική σύγκριση όχι.

Δεύτερον η γεύση σου είναι ένας παράγοντας ο οποίος εξελίσσεται. Σκέψου το σαν να δοκιμάζεις για πρώτη φορά σοκολάτα. Σου αρέσει αλλά με τι τι συγκρίνεις? Θα δοκιμάσεις κι άλλες, και μαύρη και γάλακτος και λευκή και βιολογική και με 90% κακάο και με γέμιση και με ξηρούς καρπούς και με αποξηραμένα φρούτα χωρίς ζάχαρη, με ζάχαρη καρύδας, σπιτική. Κάποιοι θα σου πουν Μ αρέσει η ΙΟΝ αυτήν ξέρω αυτήν εμπιστεύομαι .κάποιοι θα σου πουν εμένα Μ αρέσει η τάδε βελγική με παπάγια μέσα. Κάποιοι θα σου πουν Ω ρε φίλε σιγά...παίρνω την πιο φτηνή του σουπερμάρκετ όλα τα ίδια είναι. Εσύ τώρα τι θα κάνεις ? Θα πας να δοκιμάσεις σοκολάτα ή θα δεις ένα βίντεο κάποιον να τρώει και να συγκρινει σοκολάτες?
Ειανι τόσο υποκειμενικός ο παράγοντας "γεύση" που κανένας δεν μπορεί να σου δώσει συμβουλή.

Αυτό το 1% που λες, θα ανέβεις πάνω από τα 2000 (τουλάχιστον ) σε μηχανή για να το φτάσεις. (Γνώμη μου) το όριο αυτή τη στιγμή είναι η ρύθμιση της πίεσης κατά την εκχύλιση. Πιο φτηνή μηχανή που την έχει είναι η λελιτ Μπιάνκα και πάει στα 1800. Κι ακόμα και πάνω από αυτό υπάρχουν μηχανές που Θάσου δώσουν μεγάλη διαφορά στη γεύση αλλά ξεφεύγουν από τα ποσά στα οποία μιλάμε. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι εάν δεν εκπαιδεύσεις τον ουρανίσκο σου, δεν θα το καταλάβεις όπως ένα απαίδευτο αυτι δεν θα καταλάβει τις διαφορές στον ήχο που καταλαβαίνεις εσύ. Κάτι που όταν το ακούς για σένα έχει τεράστια διαφορά, για κάποιον άλλον μπορεί να ακούγεται το ίδιο.
Οπότε καταλήγουμε πάλι στο συμπέρασμα ότι ο καφές είναι ένα χόμπι. Ενα ακριβό χόμπι το οποίο εκτός απ' χρήματα θέλει -κυριως- μεράκι και ενασχόληση.

Ps. Τη διαφορά θα τη δεις όταν πίνεις από μια (ας πούμε όχι τυχαία) baby με graef, αναβαθμίσεις το σεταπ σου σε μια μηχανή πειραγμενη με flow control και ο,τι άλλο χωράει το σασί της παρέα με μεγάλα κωνικά και μετά δοκιμάσεις να ξανακάνεις καφέ στη baby με το graef. Η φολα που θα φας θα σου εξηγήσει γιατί λέμε ο,τι λέμε εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από jojonakis » Παρ Αύγ 16, 2019 10:56 am

Σχετικά με την αξιοπιστία της LELIT εχω να προσθέσω κάτι που αγνοούν πολλοί όταν βγάζουν τέτοια συμπεράσματα, ειναι διαφορετικό οταν μια συγκεκριμένη μάρκα την εχουν πχ 100 άτομα σε σχέση με μια άλλη που την έχουν 5. Αν υποθέσουμε οτι και οι 2 έχουν ενα ποσοστό βλαβών 10% οι κάτοχοι της πιο δημοφιλής μάρκας που έχουν προβλήματα θα φαίνονται περισσότερο σε ενα φόρουμ, είτε σε θέματα συζητήσεων ή αγγελιών.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από cosini » Παρ Αύγ 16, 2019 6:56 pm

Αγόρασε μια gaggia baby με κόστος 100-150 ευρώ κ έναν καλό μύλο.
Το κόστος των 100-150 ευρώ δες το ως δίδακτρα στον κόσμο του home espresso κ όταν θα είσαι έτοιμος κ θα γνωρίζεις τι πραγματικά θες κ τι σε βολεύει τότε επιλέγεις μηχανή . Τον μύλο τον κρατάς μιας κ ήδη θα έχεις πάρει έναν καλό μύλο.
Τόσο απλά .....
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από axilleas1990 » Παρ Αύγ 16, 2019 9:19 pm

Εγώ πάντως ως κάτοχος λελιτ victoria με 300αρι μποιλερ εδώ και ένα χρόνο μόνο καλά λόγια έχω να πω. Την αγόρασα με 800ε και μέχρι στιγμής το ευκολακι blend που χρησιμοποιώ το εκτελεί άψογα. Για το τι θα βγάλει στην πορεία δεν ξέρω.. Για μένα το PID είναι απαραίτητο σε μικρά Boiler γιατί έχεις κάποιο μπούσουλα και όταν βρεις το offset της κάθε μηχανής (στην δική μου 6-8 βαθμοί) και τα tips (π.χ. 25 sec φλας για να ζεσταθει το γκρουπ) θα ευχαριστηθείς καφέ!!! Αν πάλι ο ουρανισκος σου ζητάει σπεσιαλιτι.. Το budget ανεβαίνει..

Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από NCHARIS » Δευ Αύγ 26, 2019 11:03 pm

cosini έγραψε:
Παρ Αύγ 16, 2019 6:56 pm
Αγόρασε μια gaggia baby με κόστος 100-150 ευρώ κ έναν καλό μύλο.
Το κόστος των 100-150 ευρώ δες το ως δίδακτρα στον κόσμο του home espresso κ όταν θα είσαι έτοιμος κ θα γνωρίζεις τι πραγματικά θες κ τι σε βολεύει τότε επιλέγεις μηχανή . Τον μύλο τον κρατάς μιας κ ήδη θα έχεις πάρει έναν καλό μύλο.
Τόσο απλά .....
Δεν είμαι τόσο πλούσιος για να αγοράζω φθηνά πράγματα.

Όταν σκέφτηκα να πάρω μηχανή υπέθεσα ότι θα δώσω περιπου 300, όταν μίλησα με ένα φίλο συμπέρανα ότι θα πρέπει να δώσω τα διπλά και όταν μπήκα εδώ, μετά τις λελιτ φαίνεται ότι θα μου βγει το εσπρεσακι ο κούκος αηδόνι.
είπα να βάλω ένα όριο 1000 αλλά επειδή με niche zero χωράει μόνο λελιτ που θα τη βλέπω και θα την τρέμω, με ξέρω, και επίσης χωράει bezzera unica αλλα με φτηνό μύλο αναγκαστικά πάει και το 1000αρικο.

Bezzera unica+mignon specialita
Bezzera unica+Niche zero
ecm classika pid+mignon specialita
αξίζει τη διαφορά η ecm; βλέπω καλύτερη ποιότητα κατασκευής (από όσο μπορω να συμπεράνω), καλύτερη εμφάνιση για εμένα, 250ml μεγαλύτερο και μονωμένο boiler (stainless steel έναντι copper), χρονόμετρο στο pid.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από cosini » Τρί Αύγ 27, 2019 12:25 am

NCHARIS έγραψε:
Δευ Αύγ 26, 2019 11:03 pm

Δεν είμαι τόσο πλούσιος για να αγοράζω φθηνά πράγματα.

Όταν σκέφτηκα να πάρω μηχανή υπέθεσα ότι θα δώσω περιπου 300, όταν μίλησα με ένα φίλο συμπέρανα ότι θα πρέπει να δώσω τα διπλά και όταν μπήκα εδώ, μετά τις λελιτ φαίνεται ότι θα μου βγει το εσπρεσακι ο κούκος αηδόνι.
είπα να βάλω ένα όριο 1000 αλλά επειδή με niche zero χωράει μόνο λελιτ που θα τη βλέπω και θα την τρέμω, με ξέρω, και επίσης χωράει bezzera unica αλλα με φτηνό μύλο αναγκαστικά πάει και το 1000αρικο.

Bezzera unica+mignon specialita
Bezzera unica+Niche zero
ecm classika pid+mignon specialita
Καθώς δεν είσαι πλούσιος όπως είπες (όπως και πολλοί από εδώ συμπεριλαμβανόμενου κ εμένα ) η προτροπή στο να πάρεις μια φτηνή μηχανή ως εκπαίδευση δείχνει απόλυτα λογική .

Ξεκίνησες την αναζήτηση ρωτώντας για ένα μπάτζετ με κορυφή τα 600 ευρώ και τώρα έχεις ξεπεράσει τα 1500 και φτάνεις σχεδόν στα 2000 ευρώ .

Από την μια λες ότι τρέμεις να έχεις στην κατοχή σου μια LELIT που είναι κ δοκιμασμένη στο χρόνο κ στη χρήση κ διαθέτει αντιπρόσωπο με ότι χρειαστείς , από την άλλη σκεπτεσαι την αγορά του NICHE ZERO που είναι κ πιο ακριβός από την LELIT, είναι αδοκίμαστος στη χρήση κ στο χρόνο κ κυρίως δεν έχει αντιπροσωπεία εδω , επίσης παραθέτεις δυο διαφορετικούς μύλους , ο ένας με κωνικά ο άλλος με φλατ μαχαίρια , που θα σου δίνουν τελείως διαφορετικό φλιτζάνι ο καθένας .

Πες τώρα ότι έδωσες κοντά στα 1500 + κ πήρες την ecm classika pid + mignon specialita και τελικά μέσα στην καθημερινότητα σου βλέπεις ότι δεν σου κάνει η διαδικασία , (ξυπνάς το πρωί κ θες ένα γρήγορο καφεδάκι αλλά δεν…… αργεί η μηχανή , (εδώ θα σκέπτεσαι την LELIT) θέλεις περισσότερες οξύτητες αλλά δεν…. δεν τις βγάζει ο μύλος , (εδώ θα σκέπτεσαι μύλο με κωνικά ) θέλεις ζυγίσματα , καθαρίσματα καθημερινά , αφαλατώσεις συχνά κλπ κλπ ) τι κάνεις τότε ? τα πουλάς όλα ? συμβιβάζεσαι ?

Πρώτα λοιπόν πρέπει να απαντήσεις εσύ στα θέλω σου κ μετά να δεις πιο κατασταλαγμένα τι ακριβώς θέλεις ώστε να έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή .

Σε αυτό το σημείο τα 100 – 150 ευρώ που εσύ θεωρείς χάσιμο θα δεις ότι τελικά σε έχουν βοηθήσει στο πολλαπλάσιο και σου έχουν δώσει κ την εμπειρία που σου λείπει αλλά κ τον χρόνο να σκεφτείς φτιάχνοντας στο σπίτι αξιοπρεπέστατα καφεδάκια ώσπου να καταλήξεις σε κάτι καλύτερο .

Εάν τώρα εμένεις να κάνεις αγορές τέτοιου μεγέθους , πριν τις αγορές αφιέρωσε πολύ χρόνο στο διάβασμα μεσα στο site και θα σου λυθούν πολλές απορίες .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
NCHARIS
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 23, 2019 12:01 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από NCHARIS » Τρί Αύγ 27, 2019 8:58 am

cosini έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 12:25 am
Καθώς δεν είσαι πλούσιος όπως είπες (όπως και πολλοί από εδώ συμπεριλαμβανόμενου κ εμένα ) η προτροπή στο να πάρεις μια φτηνή μηχανή ως εκπαίδευση δείχνει απόλυτα λογική .
Αυτό είναι στο πλαίσιο "το φτηνο πράγμα το τρώνε οι σκύλοι" και δεν βλέπω το λόγο γιατί να πετάξω σίγουρα 150€(είτε δεν μου αρεσει το αποτελεσμα και θα θελω καλυτερη ειτε μου αρέσει και παλι θα θελω καλυτερη) ενώ την καλή μηχανή ενδέχεται να την κρατήσω.
cosini έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 12:25 am
Από την μια λες ότι τρέμεις να έχεις στην κατοχή σου μια LELIT που είναι κ δοκιμασμένη στο χρόνο κ στη χρήση κ διαθέτει αντιπρόσωπο με ότι χρειαστείς
Η δοκιμή στο χρόνο νομίζω ότι αυτό δείχνει, ότι χρειάζεσαι αντιπρόσωπο για επισκευές.
cosini έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 12:25 am
από την άλλη σκεπτεσαι την αγορά του NICHE ZERO που είναι κ πιο ακριβός από την LELIT, είναι αδοκίμαστος στη χρήση κ στο χρόνο κ κυρίως δεν έχει αντιπροσωπεία εδω , επίσης παραθέτεις δυο διαφορετικούς μύλους , ο ένας με κωνικά ο άλλος με φλατ μαχαίρια , που θα σου δίνουν τελείως διαφορετικό φλιτζάνι ο καθένας .
cosini έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 12:25 am
θέλεις περισσότερες οξύτητες αλλά δεν…. δεν τις βγάζει ο μύλος , (εδώ θα σκέπτεσαι μύλο με κωνικά )


ο niche zero προέκυψε από τις προτάσεις και άλλων μελών, και απο οτι διαβαζω απο το γεγονος οτι ο μυλος παιζει ισως και σημαντικοτερο ρολο. Ευχαριστω ομως για την υπόδειξη, σιγουρα δεν θα πάρω μύλο με κωνικά τότε γιατι η οξύτητα από ένα σημείο και μετά με ενοχλεί.
cosini έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 12:25 am
Πες τώρα ότι έδωσες κοντά στα 1500 + κ πήρες την ecm classika pid + mignon specialita και τελικά μέσα στην καθημερινότητα σου βλέπεις ότι δεν σου κάνει η διαδικασία , (ξυπνάς το πρωί κ θες ένα γρήγορο καφεδάκι αλλά δεν…… αργεί η μηχανή , (εδώ θα σκέπτεσαι την LELIT) θέλεις περισσότερες οξύτητες αλλά δεν…. δεν τις βγάζει ο μύλος , (εδώ θα σκέπτεσαι μύλο με κωνικά ) θέλεις ζυγίσματα , καθαρίσματα καθημερινά , αφαλατώσεις συχνά κλπ κλπ ) τι κάνεις τότε ? τα πουλάς όλα ? συμβιβάζεσαι ?
όχι αν αργεί η μηχανή (καθώς αν δεν μου φτάνει ο χρόνος να την προθερμάνω το πρωί θα πάρω ειδική πρίζα), οχι οι αφαλατωσεις (θα λαβω τα μετρα μου να μην χρειαζονται), αλλά ότι η διαδικασία θα προσθέσει ένα ακόμη 5-10λεπτο στο πρωινο που κανείς δεν το θέλει αυτό. ακομη κιετσι θα φτιαχνω τα απογευματα και τα ΣΚ ομως.

αν εφαρμόσω όμως αυτό που λες εσυ, θα αναγκαστω να παρω μια φθηνη Λελιτ, οχι gaggia 150€. μου πρότεινες αρχικα καλο μυλο+φθηνη μηχανη.
Ποιον μύλο συγκεκριμένα έχεις στο μυαλό σου;

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Αύγ 27, 2019 10:28 am

NCHARIS έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 8:58 am
ο niche zero προέκυψε από τις προτάσεις και άλλων μελών, και απο οτι διαβαζω απο το γεγονος οτι ο μυλος παιζει ισως και σημαντικοτερο ρολο. Ευχαριστω ομως για την υπόδειξη, σιγουρα δεν θα πάρω μύλο με κωνικά τότε γιατι η οξύτητα από ένα σημείο και μετά με ενοχλεί.
Χμ. Για μένα αυτό είναι άλλο ένα επιχείρημα για να μην βιαστείς για το "καλό" σετάπ: Πολλοί - κι εγώ μέσα - ξεκινήσαμε λέγοντας το ίδιο πάνω κάτω για τις οξύτητες και από ένα σημείο και μετά τις αποζητούμε όσο τίποτα και οι καφέδες με χαμηλές μας φαίνονται βαρετοί. Και η αίσθηση της γεύσης εκπαιδεύεται και εξελίσσεται. Αν έχεις πιει πολλούς και διαφορετικούς specialty μονοποικιλιακούς, τα παραπάνω δεν ισχύουν προφανώς - αν όμως όχι ούτε για μύλο ακόμα μπορείς να πεις με σιγουριά τι θέλεις. Ξέρω δεν είναι αυτό που θα ήθελες να ακούσεις, αλλά για μένα είναι και λίγο εμπειρία σταδιακής ανακάλυψης, ταξίδι που έχει την αξία του κι αυτό. Α, και δεν είναι καθόλου δεδομένο πως αν πάρεις κάτι πιο low end στην αρχή δεν θα μπορέσεις να το μεταπωλήσεις οπότε τα λεφτά είναι όλα χαμένα, ίσα ίσα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Μερικές σκέψεις προς συζήτηση

Δημοσίευση από harryv » Τρί Αύγ 27, 2019 12:14 pm

cosini έγραψε:
Παρ Αύγ 16, 2019 6:56 pm
Αγόρασε μια gaggia baby με κόστος 100-150 ευρώ κ έναν καλό μύλο.
Το κόστος των 100-150 ευρώ δες το ως δίδακτρα στον κόσμο του home espresso κ όταν θα είσαι έτοιμος κ θα γνωρίζεις τι πραγματικά θες κ τι σε βολεύει τότε επιλέγεις μηχανή . Τον μύλο τον κρατάς μιας κ ήδη θα έχεις πάρει έναν καλό μύλο.
Τόσο απλά .....
Εν μέρει λάθος, γιατί τη Baby μετά την εκπαίδευση τη σκοτώνεις και παίρνεις έως και όλα τα λεφτά σου πίσω. Άρα τα δίδακτρα είναι ελάχιστα έως μηδενικά. Αντίθετα μια καλή μηχανή θα πουληθεί με ~-300 Ε δίδακτρα (ανατρέξτε σε προηγούμενες αγγελίες για PLUST και Unica).
Απολύτως σωστό το ότι είναι ιδανική μηχανή για εκμάθηση, PIDάρισμα και mods.

Απάντηση