Αναβάθμιση μηχανής!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από diades » Κυρ Αύγ 11, 2019 11:43 am

Χωρίς αμφιβολία όλες οι προαναφερόμενες μηχανές ανήκουν στην κορυφαία κατηγορία των διπλολέβητων (εξαιρούμε προς το παρόν τις απολύτως κορυφαίες Dalla Corte, La Marzocco κ.α. οι οποίες ξεπερνούν σχεδόν στο διπλάσιο τον προϋπολογισμό...)
Χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο ή να αμφισβητήσω κάποια από τις παραπάνω μηχανές, αλλά μιας και αναφέρθηκε ως εναλλακτική η Synchronica θα μπορούσες να κοιτάξεις και την Profitec PRO 700.

Η εταιρεία είναι θυγατρική της ECM και διαθέτει εξίσου ποιοτικά προϊόντα με την μαμά εταιρεία, υστερώντας κάπως στο φινίρισμα, το σχεδιασμό και το "ίματζ"...
Διαθέτει και αυτή 2 ανοξείδωτους λέβητες, περιστροφική αντλία, το ίδιο PID, διακόπτη για απενεργοποίηση του ατμού, εξίσου τακτοποιημένο εσωτερικό και τιμή χαμηλότερη κατά ~400€...
https://www.profitec-espresso.com/en/products/pro700

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Αύγ 11, 2019 5:49 pm

Είχε πέσει το μάτι μου στην Profitec αλλά επειδή δεν την είχα ακούσει ξανά δεν της έδωσα πολύ σημασία επίσης δεν γνώριζα πως ειναι θυγατρική της ECM. Όπως είπες είναι ποιοτική αλλά χάνει σε ομορφιά και κερδίζει στην τιμή. Το θέμα είναι πως δεν υπαέχει πουθενά στην Ελλάδα για αγορά και πόσο μάλλον αντιπροσωπία για service οπότε μάλλον δύσκολα.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από diades » Κυρ Αύγ 11, 2019 7:37 pm

Υποψιάζομαι (χωρίς να είμαι βέβαιος) πως η συντήρησή της θα είναι σε μεγάλο βαθμό παρόμοια με της Synchronica, από τη στιγμή που φοράει λίγο πολύ παρόμοια εξαρτήματα με αυτή.

Από την άλλη βέβαια σε καταλαβαίνω πως δε θέλεις να πετάξεις 2000€ και να νιώθεις πως ίσως μείνεις ξεκρέμαστος στη δύσκολη στιγμή... :a026:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από buddy » Δευ Αύγ 12, 2019 12:31 pm

john21 έγραψε:
Κυρ Αύγ 11, 2019 12:55 am
Είναι αυτό που λες πρέπει να δεις κάτι από κοντά και να το δουλέψεις αν γίνετε για να είσαι ήσυχος πράγμα δύσκολο στην κομοτηνη που βρίσκομαι,δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα

Γιαννη μιας κ ειμαστε κοντα (Κομοτηνη - Αλεξ/πολη, ενα τσιγαρο δρομος) μπορουμε να συννενοηθουμε αν θελεις, να ερθεις εδω να δεις απο κοντα την Alex Duetto και να παρεις μια ιδεα απο dual boiler E61.
Ιδανικο θα ηταν να φερεις κ τον μυλο σου κ εναν καφε που ξερεις καλα για να δεις τυχον διαφορες.
Απο την αλλη εγω θα σου προτεινω για αγορα μια αλλη μηχανη την desent.
Οχι γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την alex η δεν ειναι καλη μηχανη, καθε αλλο....αλλα με λιγα χρηματα παραπανω απο αυτα που θελεις να δωσεις παιρνεις μια μηχανη με πολλες παραπανω δυνατοτητες, εφ' οσον εχεις ορεξη βεβαια για πολυ πειραματισμο και γενικα χρονο να ασχολεισαι, αλλιως ισως να μην σου κανει.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Αύγ 12, 2019 12:50 pm

buddy έγραψε:
Δευ Αύγ 12, 2019 12:31 pm
Απο την αλλη εγω θα σου προτεινω για αγορα μια αλλη μηχανη την desent.
:oneup:
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από diades » Δευ Αύγ 12, 2019 6:27 pm

buddy έγραψε:
Δευ Αύγ 12, 2019 12:31 pm
Απο την αλλη εγω θα σου προτεινω για αγορα μια αλλη μηχανη την desent.
Οχι γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την alex η δεν ειναι καλη μηχανη, καθε αλλο....αλλα με λιγα χρηματα παραπανω απο αυτα που θελεις να δωσεις παιρνεις μια μηχανη με πολλες παραπανω δυνατοτητες, εφ' οσον εχεις ορεξη βεβαια για πολυ πειραματισμο και γενικα χρονο να ασχολεισαι, αλλιως ισως να μην σου κανει.
:oneup:
Ακριβώς την ίδια μηχανή σκεφτόμουν να προτείνω στον Γιάννη, αλλά επειδή φάνηκε να τον ενδιαφέρει αρκετά η υποστήριξη, έμεινα στην Profitec...
Ειδικά μετά το διαφαινόμενο Brexit, τα ανταλλακτικά και η όποια υποστήριξη θα γίνει μάλλον πιο πολύπλοκη και επίσης η τιμή αγγίζει τα 2500€...
Μακάρι να έχουμε οσονούπω το πρώτο (?) μέλος στο φόρουμ με decent... :a049:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από buddy » Δευ Αύγ 12, 2019 8:24 pm

H decent απ' οσο γνωριζω ερχεται απο Αμερικη, οχι απο Βρετανια.
Η τιμη κομπλε μεταφορικα + τελωνειο ειναι περιπου στα 3.300 ευρω.
Η Alex Duetto IV που εχω εγω με τα ανοιξειδωτα boilers, μανιταρια κλπ κανει περιπου 2.650 ευρω.
Αν εκανα εγω τωρα την αγορα θα επαιρνα τη decent.Oταν αγορασα την alex duetto δεν υπηρχε η decent, ειναι πολυ καινουργια μηχανη.
Υποστηριξη υπαρχει μεγαλη, αν στραβωσει κατι σε καθοδηγουν με βιντεο αυτοι απο τη decent αν πιανουν τα χερια σου, αλλιως την στελνεις πισω και σου ερχεται αλλη μηχανη.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από diades » Δευ Αύγ 12, 2019 9:11 pm

Απ'ότι φαίνεται στέλνουν από Hong Kong όπου είναι και η έδρα της εταιρείας... :OOPS:
Decent 2.jpg
Όσο για το κόστος... :a042:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από buddy » Δευ Αύγ 12, 2019 10:35 pm

Ναι εχουν εδρα Χονγκ Κονγκ, Σαν Φραντζισκο και Σιατλ.
Κοιτα αν βγαλεις το 500αρι που παει σε μεταφορικα και τελωνειο, η τιμη της μηχανης γι' αυτα που προσφερει ειναι εξαιρετικη, σε σχεση με τον ανταγωνισμο δηλαδη.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αναβάθμιση μηχανής!

Δημοσίευση από john21 » Τρί Αύγ 13, 2019 12:31 am

buddy έγραψε:
Δευ Αύγ 12, 2019 12:31 pm
john21 έγραψε:
Κυρ Αύγ 11, 2019 12:55 am
Είναι αυτό που λες πρέπει να δεις κάτι από κοντά και να το δουλέψεις αν γίνετε για να είσαι ήσυχος πράγμα δύσκολο στην κομοτηνη που βρίσκομαι,δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα

Γιαννη μιας κ ειμαστε κοντα (Κομοτηνη - Αλεξ/πολη, ενα τσιγαρο δρομος) μπορουμε να συννενοηθουμε αν θελεις, να ερθεις εδω να δεις απο κοντα την Alex Duetto και να παρεις μια ιδεα απο dual boiler E61.
Ιδανικο θα ηταν να φερεις κ τον μυλο σου κ εναν καφε που ξερεις καλα για να δεις τυχον διαφορες.
Απο την αλλη εγω θα σου προτεινω για αγορα μια αλλη μηχανη την desent.
Οχι γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την alex η δεν ειναι καλη μηχανη, καθε αλλο....αλλα με λιγα χρηματα παραπανω απο αυτα που θελεις να δωσεις παιρνεις μια μηχανη με πολλες παραπανω δυνατοτητες, εφ' οσον εχεις ορεξη βεβαια για πολυ πειραματισμο και γενικα χρονο να ασχολεισαι, αλλιως ισως να μην σου κανει.
Καταρχήν σε ευχαριστώ παρά πολύ για τη πρόσκληση. Ελπίζω να μπορέσω να ερθω να πιούμε καφέ και να τα πούμε από κοντά το ποτέ πραγματικά δεν το ξέρω γιατί πραγματικά για περίπου 1,5 μήνα δεν θα έχω χρόνο ούτε για να πάω τουαλέτα που λέει ο λόγος.
Τώρα για την desent για τα δεδομένα μου ξεφεύγει οικονομικά και αν πεις να βάλεις και το κιτ για να συνδεθεί στο δίκτυο νερού φτάνει στα 3800 και ξεφεύγει ακόμα ποιο πολύ όποτε δεν είμαι για εμένα. Είναι μια απίστευτη μηχανή αλλά δεν μπορώ να φτάσω τόσο ψιλά.

Απάντηση