Niche zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Σεπ 09, 2017 9:02 pm

harryv έγραψε:Βασίλη, τίποτε εξωφρενικό δεν υπάρχει. Αυτή είναι η συνήθης τακτική που ακολουθούν όλοι που έχουν ένα νέο καινοτόμο προϊόν και γι' αυτό άλλωστε υπάρχει η Indiegogo ως πρωτοπόρα crowd funding εταιρεία.
Εκείνο που εμένα με κρατάει από το να συμμετέχω είναι ότι το προϊόν θα γίνει ship από UK, μια χρονική στιγμή που μπορεί λόγω Brexit να υπάρχουν δασμοί και φόροι.
Για εμένα είναι εξωφρενικό να δώσω 350+ ευρω σε εναν άγνωστο που έχει κάνει στο μυαλό του ενα business plan , με την ελπίδα οτι ενα χρόνο μετά θα μου δώσει το προιόν το οποίο προπλήρωσα και χωρίς καμία εξασφάλιση οτι θα το κάνει κιόλας.
Αυτα τα crowdfunding είναι για αμερικάνικα μυαλά και τρόπο σκέψης που σκέφτονται ιδεαλιστικά , να βοηθήσουν για την ανάπτυξη μιας ''ιδέας'' κτλ .Το δικό μου ελληνικό μυαλό πάει πλέον μόνο στο πώς θα διασφαλιστώ για τα χρήματα που θα δώσω ή τουλάχιστον πώς θα μειώσω τους κινδύνους.Εδω δεν υπάρχει καμια διασφάλιση του αγοραστή , ούτε μιλάμε για κάτι τόσο αξιόλογο ωστε να περιμένεις ενα χρόνο να παραλάβεις κάτι που πλήρωσες.Προσωπικά το τελευταίο που θα με ενοιαζε θα ήταν το αν θα υπάρχουν δασμοί στο προιόν τότε.

Προφανώς υπάρχουν καμια 300αρια+ άνθρωποι στον κόσμο που δεν το βλέπουν όπως εγώ και θέλουν να βοηθήσουν εναν άνθρωπο να φτιάξει το προιόν που ονειρεύτηκε χωρίς να έχει ούτε το αρχικό κεφάλαιο αλλά ούτε και καμια εξασφάλιση να δώσει σε τράπεζα.Ο κάθε ένας έχει την άποψη του και διαθέτει τα χρήματά του όπως επιθυμεί.Περι ορέξεως....

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Niche zero

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Μάιος 02, 2019 7:35 pm

Ως κάτοχος του μύλου αλλά beginner στην παρασκευή Espresso δεν έχω και πολλά να πω. Ο μύλος μου συστήθηκε εδώ από μέλη του site και αρχικά δίσταζα να παραγγείλω. Τελικά το τόλμησα και μετά απο περίπου 10 μέρες τον είχα. Δεν έχω καν μέτρο σύγκρισης μιας και είναι ο πρώτος μύλος που δοκιμάζω. Μετά απο μια εβδομάδα πετυχαίνω πολύ συχνά μια σωστή ροη με γυμνό pf

1. Κόβει τον καφέ με ελάχιστο ή καθόλου pop corning. Ειδικά αν καπελώσεις τα φασόλια με 1 τυφλό.
2. Μέτριος θόρυβος
3. Σχετικά δεν καθυστερεί για να κόψει 19 γραμμάρια
4. Η ρύθμιση fine - coarse είναι εύκολη και την αλλάζεις όποτε θέλεις γιατί δεν έχει μέσα στα μαχαίρια καφέ για να μαγκώνει.
5. Δεν κρατάει καθόλου καφέ μέσα οπότε μπορώ να αλλάζω ποικιλίες όποτε θέλω γιατί 0,2-0,5 γραμμάρια δεν αλλοιώνουν τη γεύση. Λόγω της ελάχιστης διαφοράς ζυγίσματος πριν και μετά, σταμάτησα να ζυγίζω το μετά. Επίσης δεν χρειάζεται καμία διαδικασία μετά το άλεσμα ώστε να μαζέψεις και τα τελευταία απομεινάρια γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν.
6. Ποιοτική κατασκευή απο αλουμίνιο το σώμα, ποιοτικό ξύλο, ελαφρύς 4kg και το καλώδιο μπαίνει μέσα στο σώμα όπως μια ηλεκτρική σκούπα
7. Το ποτηράκι που περιλαμβάνει για να πέφτει ο καφές μέσα δουλεύει καλά και δεν καθυστερεί την διαδικασία
8. Η εμφάνιση του δεν με τρελαίνει αλλά δεν είναι και άσχημος
9. 1 έτος εγγύηση

Εκτός απο το αρχικό review έχει κυκλοφορήσει και αυτό:
https://www.home-barista.com/reviews/ni ... 57516.html

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μάιος 05, 2019 8:34 pm

Βγήκε σήμερα το παρακάτω update:

-----------------------
Update 59

We now have our final stock of Midnight Black Niche Zero's until mid June so get in quick before they are gone.

Pure White models will continue to be readily available throughout May.

Get in quick before they're gone!
--------------------------------
Final λέει. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πωλείται πια μέσω indiegogo αλλά με συμβατικούς τρόπους;
Έχουν εμφανιστεί κανάς δυο retailers σε Αμερική Αυστραλία, οπότε μάλλον σχετίζεται.
Βασικό βέβαια είναι και τι θα σημαίνει αυτό για την τιμή...
(Πάντως εγώ πήρα την απόφαση την προηγούμενη εβδομάδα και είμαι τώρα στο περίμενε.)

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μάιος 05, 2019 9:42 pm

todoornot έγραψε:
Κυρ Μάιος 05, 2019 8:34 pm
Έχουν εμφανιστεί κανάς δυο retailers σε Αμερική Αυστραλία, οπότε μάλλον σχετίζεται.
... και aliexpress στα 736 δολάρια Αμερικής και άλλο, μάλλον χονκκονγκονέζικο...

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Niche zero

Δημοσίευση από vasilas432 » Δευ Μάιος 06, 2019 2:51 pm

Πιστεύω θα ανέβει αρκετά η τιμή του. Εφ όσον τον συγκρίνουν με Τιτάνες.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche zero

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιούλ 08, 2019 12:58 pm

Δυο λογάκια για τον μύλο, που τον έχω από αρχές Μαΐου:

Κατακράτηση
Επειδή είχε γίνει και ερώτηση στο φόρουμ, είχα στον νου μου να δω τι γίνεται από την αρχή. Πριν ξεκινήσω όμως, διάβασα στο manual ότι ενδέχεται να έχει υπολείμματα καφέ από τεστ που έχουν κάνει μετά την παραγωγή. ΔΕΝ έλυσα τον μύλο προτού τον χρησιμοποιήσω για να ελέγξω, μόνο έριξα μια ματιά στα μαχαίρια από πάνω, και είδα αυτό:
inside.jpg
Τίποτα εμφανές λοιπόν. Με ζυγαριά ακρίβειας 0,1 γραμμαρίου, είχα τα εξής. 0,1 γρ λιγότερο την πρώτη φορά, 0,0 για τις επόμενες 6-7, μετά συν 0,1, μείον 0,1 και ξανά 0,0 για 6 με 8 φορές. Αυτό το μοτίβο συνεχίζεται ως σήμερα και σιγά - σιγά ξεπερνάω την συνήθεια να ζυγίζω μετά...

Θόρυβος
Όταν τον πρωτολειτούργησα είχα τα αυτιά τεντωμένα, μήπως και δεν πρόσεχα την διαφορά από τον i-mini...
Ήταν τόσο χαμηλός ο θόρυβος που τον κοίταζα καλά-καλά, ανήσυχος μήπως έχει κάποιο πρόβλημα και δεν δουλεύει σωστά :D Είναι και από τους σχετικά δυνατούς ο i-mini, οπότε η διαφορά μου φάνηκε μεγάλη. Τώρα πια που χρησιμοποιώ μόνο αυτόν, τον έχω συνηθίσει και δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια.

Ευκολία χρήσης
Όπως τα έχουν πει τόσοι και τόσοι. Πανεύκολα αλλάζεις καφέδες και μεθόδους και γυρνάς άμεσα πίσω χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε συνδυασμό με τη μηδενική στην ουσία κατακράτηση, δεν χρειάζεται να πετάς καφέ ή να περιμένεις κανά δυο καφέδες για να δεις την πλήρη επίπτωση της αλλαγής της ρύθμισης. Χρησιμοποιώ το κυπελλάκι του στο κόψιμο, αντί για απευθείας στο καλάθι, αλλά επειδή με βολεύει - δεν έχω ψάξει για διαφορά στην εκχύλιση. Χρησιμοποιώ κυρίως για εσπρέσσο, αλλά και για moka pot.

Γεύση
Εδώ δυστυχώς, καθώς δεν έκανα μετρήσεις με όργανο ή blind testing, θα πω ακόμα λιγότερα στην ουσία, καθώς δεν θεωρώ ότι θα είναι κάτι αξιόπιστο αφού το placebo παραμονεύει... Το μόνο που θα πω - έχοντας προειδοποιήσει- είναι ότι είδα να εξαφανίζονται από την αρχή οι σποραδικές άσχημες οξύτητες που εμφανίζονταν κατά διαστήματα, καθώς και ότι στην αρχή σχεδόν μου έλειψαν οι οξύτητες κάνοντάς με να αναρωτηθώ μήπως με τον ascaso έπαιζα με υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες για να καλύψω άλλα πράγματα και τώρα έπρεπε να κατέβω για να μην φιμώνω γεύσεις / αρώματα. Δεν κατέληξα με σιγουριά. Χρήσιμο είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να ξαναγυρνάς μετά από μια περίοδο με τον καινούριο εξοπλισμό, δοκιμαστικά στον παλιό, όπως αναφέρθηκε και από την εμπειρία του συνφορουμίτη με τον EK, αλλά όταν το σκέφτηκα ήταν αργά γιατί είχα καθαρίσει και αποθηκεύσει τον ascaso.
IMG_20190509_193714 dipla.jpg
Ενδεικτικά, δίπλα στον Ascaso i-mini 2
Ελπίζω να κρατήσει - η απουσία αναφοράς προβλημάτων στα ξένα φόρα είναι ενθαρρυντική.
(Ξέρω, λίγο τεμπέλικη η παρουσίαση :a030: - αν μπορείς να την πεις έτσι - ειδικά σε σχέση με τα αστρονομικά επίπεδα άλλων παρουσιάσεων εδώ...)

Α, η πώληση από indiegogo συνεχιζόταν τουλάχιστον μέχρι πριν από καμιά 10ριά μέρες περίπου που κοίταξα.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Niche zero

Δημοσίευση από vasilas432 » Τρί Ιούλ 09, 2019 8:13 pm

Όποιος θέλει να κάνει ερωτήσεις για το μύλο ευχαρίστως να τον βοηθήσω και εγώ.
Ο μύλος απλά τα σπάει.
15 μέρες κόβω το ίδιο πακέτο Βραζιλίας στο 25 και παίρνω πάντα 40 ml απο 16,2 γραμμάρια καφέ σε 25". Ξηροκάρπια και σοκολάτα υγείας, τα 'χω. Το ζύγισμα μετά το κόψιμο δεν χρειάζεται αλλά το κάνω καμιά φορά για πλάκα.

Πρόσφατα βγήκε και αυτό το review
https://youtu.be/FzOY2tHyZ4w

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Niche zero

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιούλ 09, 2019 9:33 pm

Άντε να γινόμαστε πολλοί χαχαχα.
(Εγώ τον πήρα σε λευκό )

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Niche zero

Δημοσίευση από vasilas432 » Τρί Ιούλ 16, 2019 6:46 pm

Μεγιές!
Δεν θα το μετανιώσεις!

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Niche zero

Δημοσίευση από diades » Παρ Αύγ 09, 2019 8:18 pm

Σχετικά πρόσφατα εμφανίστηκαν οι πρώτες φωτογραφίες από το εσωτερικό του μύλου
https://www.home-barista.com/forums/use ... 105424.jpg
https://www.home-barista.com/forums/use ... 105445.jpg

καθώς και το "βίντεο":



Απ'όσο μπορώ να καταλάβω πρόκειται για μια σχετικά απλή κατασκευή, κάτι που μάλλον θα επιδράσει θετικά στην μακροζωία του μύλου...

Ομολογώ πως σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του... :a030:

Απάντηση