Gaggia Carezza Deluxe :)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Ιουν 01, 2019 2:24 pm

Μια χαρά ειναι ο graef.. Η διαφορα ρουμε το επόμενο μοντέλο είναι ότι το επόμενο έχει περισσότερα στεπς. Καλό βέβαια, αλλά, για μένα, πάρε τον 702 κι αν θελήσεις καποια στιγμή αναβάθμιση, τον πουλάς και πας γι αλλα. Ριξε πάντως και μια ματιά στις αγγελίες εδώ στο φόρουμ ..υπάρχουν στα λεφτά αυτά καναδυο καλύτερες επιλογές και γενικα στο φόρουμ τον προσέχουμε τον εξοπλισμό μας χιχιχι

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από GeorgeS » Σάβ Ιουν 01, 2019 3:00 pm

Είδα έναν i2 mini προς πώληση και εκδήλωσα ενδιαφέρον. Σχετικά με τα άλλα ερωτήματα για το τι να κάνω με τη carezza έχεις κάτι να προτείνεις; Να καταργήσω τον μηχανισμό του porta filter για αρχή;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιουν 02, 2019 11:55 am

Μην κανεις το portafilter unpressurised αν δεν εχεις πρώτα μυλο στη διάθεσή σου.Δεν θα μπορέσεις να πιείς καθόλου καφέ.
Μέχρι τότε αφού αγοράζεις αλεσμένο καφέ απέξω ,καλύτερα να ειναι πιο ψιλά αλεσμένος απο οτι νομίζεις παρά πιο χοντρά.Οταν ειναι πιο ψιλά αλεσμένος μπορείς να βάλεις λιγότερο καφέ για να ισορροπήσεις την αντίσταση του καφέ στο νερό.Οταν ειναι ομως πιο χοντρα απο οτι πρέπει δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να το διορθώσεις.

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από GeorgeS » Κυρ Ιουν 02, 2019 1:33 pm

Καλημέρα σηκώθηκα σήμερα να πιω φρέσκο κομμένο στο 1.2 για να δω τελικά να γίνεται χειρότερο νεροζούμι με μηδέν κρέμα. Νομίζω οτι η κοπέλα που τον έκοψε αντί για 1.2 έκοψε στο 2.
Τα νεύρα μου! :waf:

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από GeorgeS » Τρί Ιουν 04, 2019 10:36 am

Καλημέρα και πάλι!

Ήρθε και ο μύλος Graef CM800!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο για τη κουβεντούλα και την επεξήγηση για το μύλο! :respekt:

Οπότε ακούω πως προχωράω. Καταργώ και το μηχανισμό στο porta filter και ξεκινάω δοκιμές;
Έχω πάρει για από 100γραμμάρια ενός μήνα καβουρδισμένους από coffeeisland. Colombia-El Salvador-Ethiopia
Συνημμένα
kafedares.jpg

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιουν 04, 2019 12:34 pm

Εχω ξεκινησει με το ίδιο setup με εσένα!
Βγάλε το μηχανισμό απο το πορταφίλτερ και ξεκίνα δοκιμές.Sky is the limit!
Αν και θα βουτηχτείς πρώτα στο βούρκο των χυμμένων ξυδιών στο νεροχύτη. Απο εκει ξεκινήσαμε όλοι μας.

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από GeorgeS » Τρί Ιουν 04, 2019 1:38 pm

Η πρόταση του Νίκου που μου έδωσε το μύλο ήταν να παίξω μεταξύ 25-30 στις βαθμίδες.
Κατήργησα και το μηχανισμό της Gaggia.
Ξεκίνησα ζύγισμα για 16.5-17γραμμάρια δόσης με το μύλο στο 29-30 άρχισα να βγάζω στους σωστούς χρόνους 25-28 δευτερόλεπτα αρωματικά εσπρεσάκια με σχετικά καλή κρέμα χωρίς φυσαλίδες. Αυτό που με χαροποίησε ήταν οτι μπόρεσα να τα πιω και σκέτα (πίνω με ολίγη)
Επίσης πολύ σημαντικό οτι έβγαζα ομοιόμορφα μπισκοτάκια και στην εκχύλιση έτρεχε αργά και σχετικά σταθερά.
Καθημερινές δε ξερω αν θα βρω χρόνο για βιντεάκια αλλά το ΣουΚου θα ανεβάσω υλικό :)

Ευπρόσδεκτα σχόλια. Έλα και ζεστάθηκα λέμε! :a013:


Υ.Γ. σχετικά με τα ξύδια που πέταξα....πέταξα περίπου 5 προσπάθειες. Στην 6η και τελευταία ήρθα σε κάτι καλύτερο από αυτό που έφτιαχνα με τους έτοιμους κομμένους.

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από GeorgeS » Πέμ Ιουν 06, 2019 11:27 am

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.

Στην αρχή έμεινα παγωτό και τώρα κάθομαι και γελάω...

Πήγα να ρίξω το εσπρεσάκι μου στο σέηκερ για να φτιάξω ένα φρεντάκι και γλίστρησε το γυάλινο φλυτζανάκι και σφήνωσε στο σέηκερ. τόσο καλά που δε στάζει ούτε παίρνει αέρα.
Το εσπρεσάκι έχει μείνει μέσα στο σέηκερ και γω κάθομαι και ψάχνω λύση να το βγάλω χωρίς να το σπάσω. ούτε μαχαίρι δε πιάνει από το πλάι....
:a042: :priest:



Υ.Γ. τελικά μετά από ένα 10λεπτο κοπάνημα στο χείλος του σεηκερ και γυρνώντας όλες τις πλευρές βγήκε....και πάω γραφείο δίχως καφεδάρα! :f010:

dimidubai89
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2020 6:51 pm

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από dimidubai89 » Τρί Απρ 28, 2020 1:16 pm

Καλημέρα σε όλους σας

Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω στην κατοχή μου την Carezza Deluxe.

Πριν 2 μέρες ήρθε και ο μύλος μου. Specialita Mignon της Eureka.

Προμηθεύτηκα και specialty καφέ φρέσκο. Να ενημέρωσω ότι έχω κάνει την τροποποίηση στο pf κάνοντας το unpressurized.

Παιδιά το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο. Η μηχανή δεν βγάζει καφέ. Κάνει εκχύλιση ταχύτατα βγάζοντας ένα μαύρο πράγμα με 0.1 χιλιοστά κρέμα που μυρίζει καμμενο στα 23-28 sec. Δοκίμασα διαφορά κοψίματα στο μύλο αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Κατά την διάρκεια της εκχύλισης από την ντουζιέρα τρέχει νερό και πιτσιλαει έξω από το πορταφίλτερ. Το δε κέικ όταν το βγάζω έχει μόνιμα μια στρώση νερού από πάνω και το σημάδι από το γκρουπ στο κέντρο. Έχω δώσει τόσα λεφτά και όχι premium καφέ δεν πίνω αλλά η κάψουλα L’Ore που πίνει η μάνα μου μου φαίνεται νέκταρ μπροστά του.

Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Απρ 28, 2020 1:50 pm

Πόσα γραμμάρια ρόφημα βγάζεις στα 23-28 δευτερόλεπτα; σε πρώτη φάση από τα δεδομένα που δίνεις νομίζω ότι πρέπει να κόψεις πιο ψιλά(πιο λεπτά).. Δοκίμασε να βάλεις συγκεκριμένη ποσότητα καφέ κάθε φορά 19 γρ ας πούμε και να βγάλεις το διπλάσιο σε 30 δευτερόλεπτα περίπου.. Αν σε αυτόν τον χρόνο παίρνεις περισσότερο ρόφημα από 38γρ κόψε πιο λεπτά αν παιρνεις λιγότερο πιο χοντρά.. Ένα βίντεο πάντα βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις.. Όπως και να έχει μην απογοητευεσαι θα το βρεις σύντομα..

Απάντηση