ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μάιος 10, 2019 1:09 pm

Αποσύρεις περίπου στους 55C γιατί τα θερμόμετρα αυτά έχουν αργή απόκριση και μέχρι να δείξουν τη σωστή θερμοκρασία περνάνε κρίσιμα δευτερόλεπτα.
Είναι όλο θέμα τεχνικής, μην αγχώνεσαι θέλει λίγο χρόνο και εξάσκηση. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για να μην πετάς γάλα είναι να δοκιμάσεις τη μέθοδο νεράκι και σαπούνι!

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από vasilas432 » Σάβ Μάιος 11, 2019 11:32 am

Luckees έγραψε:
Παρ Μάιος 10, 2019 1:09 pm
Αποσύρεις περίπου στους 55C γιατί τα θερμόμετρα αυτά έχουν αργή απόκριση και μέχρι να δείξουν τη σωστή θερμοκρασία περνάνε κρίσιμα δευτερόλεπτα.
Είναι όλο θέμα τεχνικής, μην αγχώνεσαι θέλει λίγο χρόνο και εξάσκηση. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για να μην πετάς γάλα είναι να δοκιμάσεις τη μέθοδο νεράκι και σαπούνι!
Καλημέρα Αποστόλη!
Μετά απο περαιτέρω πειράματα δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω σωστό αφρόγαλο. Σήμερα το πρωί νόμιζα εσφαλμένα οτι επιτέλους το πέτυχα αλλά τελικά χαμηλά στη motta ήταν αρκετά ρευστό αντί πηχτό. Το σκεύος το είχα κατάψυξη και νομίζω βοήθησε. Κάπου τώρα το χάνω, κάτι δεν κάνω σωστά αλλά πιστεύω πως είναι λεπτομέρεια και θα το βρώ. Προς το παρόν δεν με πειράζει να πετάω γάλα μέχρι να μάθω αλλά αν έχω καταλάβει καλά με την 500 motta θα πετάω πάντα γάλα. Έπρεπε να πάρω μικρότερο σκεύος αλλά δεν το ήξερα.

Τελικά το πρωι έφτιαξα και μια δεύτερη φορά αλλά ήταν όμοιο με το πρώτο. Υπάρχει απίστευτη επαναληψιμότητα στην λάθος τεχνική μου :f010:
Η συνταγή μου όσο αφορά το κομμάτι του espresso μόνο, ήταν η εξής και δεν ήταν στην τύχη (εκτός απο το κομμάτι του cooling flash που δεν το έχω βρει ακόμα πότε χρειάζεται και πόσο με αυτη τη μηχανή). 18,2 γρ Γουατεμάλα μου έδωσε 40 γρ ρόφημα σε 25 sec. Μετά έβαλα σ αυτό 90 γρ αφρόγαλα απ το γνωστό. Καλό ήταν σε γεύση. Το άρωμα του καφέ ήταν δυνατό αλλά απο εμφάνιση δεν έμοιαζε με capuccino. Τι αναλογίες αφρόγαλα έχει το Latte, capuccino και το άλλο με το λιγότερο γάλα που δεν θυμάμαι πως το λένε?

Σε ευχαριστώ

ΥΓ Σήμερα θα επισκεφτώ φίλο στο Coffee lab να δω πως το κάνει αυτός το αφρόγαλα

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Μάιος 11, 2019 11:49 am

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη ρίξε μια ματιά στο manual που είχε μέσα η μηχανή. Στις σελίδες 39-41 θα βρεις σχετικά για αυτό που ψάχνεις, αλλά αξίζει να το διαβάσεις όλο γιατί έχει πολλά ενδιαφέροντα πραγματάκια.

Αν μπορεί κάποιος να είναι δίπλα σου και να σου δείξει, αυτό είναι το ιδανικό!

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μάιος 11, 2019 8:45 pm

Βασίλη δενθελεις όλο το γάλα να γίνει αφρός /κρέμα/δεν ξέρω τι άλλο προσπαθείς..ο καπουτσίνο ειανι 1/3 καφές, 1/3 γάλα κ 1/3 αφρογαλα. Το γάλα φουσκώνει και όταν το ρίχνεις μέσα στο φλιτζάνι πρώτα από ψηλά και μετά από πιο χαμηλά, πέφτει μέσα στον καφέ πρώτα γάλα και μετά αφρογαλα. Πάντα θα πετάς γάλα στο τέλος , είναι αναπόφευκτο.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από vasilas432 » Κυρ Μάιος 12, 2019 8:45 am

Luckees έγραψε:
Σάβ Μάιος 11, 2019 11:49 am
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη ρίξε μια ματιά στο manual που είχε μέσα η μηχανή. Στις σελίδες 39-41 θα βρεις σχετικά για αυτό που ψάχνεις, αλλά αξίζει να το διαβάσεις όλο γιατί έχει πολλά ενδιαφέροντα πραγματάκια.

Αν μπορεί κάποιος να είναι δίπλα σου και να σου δείξει, αυτό είναι το ιδανικό!
Καλημέρα!
Ω μα ναι το είχα διαβάσει όλο όταν ήρθε η μηχανή αλλά θα το ξαναδώ με άλλο μάτι τωρα. Σε ευχαριστώ
Nimrodel έγραψε:
Σάβ Μάιος 11, 2019 8:45 pm
Βασίλη δενθελεις όλο το γάλα να γίνει αφρός /κρέμα/δεν ξέρω τι άλλο προσπαθείς..ο καπουτσίνο ειανι 1/3 καφές, 1/3 γάλα κ 1/3 αφρογαλα. Το γάλα φουσκώνει και όταν το ρίχνεις μέσα στο φλιτζάνι πρώτα από ψηλά και μετά από πιο χαμηλά, πέφτει μέσα στον καφέ πρώτα γάλα και μετά αφρογαλα. Πάντα θα πετάς γάλα στο τέλος , είναι αναπόφευκτο.
Η motta 500αρα βάζει μέσα 200 γραμμάρια γάλα οπότε φουσκώνοντας αυτό παίρνει άλλα 40 γραμμάρια περίπου. Εμένα στο ρόφημα μου χρειάζονται 40 ή 50 γραμμάρια γάλα και 40 ή 50 αφρόγαλα.
Σ αυτή την περίπτωση επειδή φτιάχνω μόνο 1 φλιτζάνι θα πρέπει λοιπόν να πετάξω τα πρώτα 140 γρ γάλα και να αφήσω μέσα στη motta για το φλιτζάνι μου 80 ή 100 γραμμάρια από ότι μείνει.

Είναι σωστό έτσι που το σκεφτηκα;

Γιατι αν βάλω στο φλιτζάνι χωρίς να έχω πετάξει πρώτα, τότε σίγουρα τα πρώτα 100 γραμμάρια είναι γάλα και όχι αφρόγαλα .

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Μάιος 12, 2019 10:47 am

Πρέπει να πάρεις μια μοττα350γρ με την 500αρα δεν θα κανείς δουλειά για 1 φλυτζάνι καφέ. Θα παιδεύτεις θα πετάς γάλα και δουλειά δεν θα κανείς.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από vasilas432 » Κυρ Μάιος 12, 2019 11:45 am

Rallakias έγραψε:
Κυρ Μάιος 12, 2019 10:47 am
Πρέπει να πάρεις μια μοττα350γρ με την 500αρα δεν θα κανείς δουλειά για 1 φλυτζάνι καφέ. Θα παιδεύτεις θα πετάς γάλα και δουλειά δεν θα κανείς.
Έχεις δίκιο

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: ECM S-Automatic 64 vs Mazzer Mini Elektronic A vs R.Fausto

Δημοσίευση από vasilas432 » Κυρ Μάιος 12, 2019 8:47 pm

Εντάξει παίδες!
Το πέτυχα επιτέλους! Τώρα το κάνω σωστά. Το λάθος μου ήταν ότι ήθελε ακόμα πιο ψηλά, πιο έξω στη στάθμη του γάλακτος το ακροφυσιο. Ίσα να μην βγαίνει έξω να πιτσιλήσει. Οπότε κάποια στιγμή ανεβαίνει η στάθμη τέρμα πάνω στη motta. Ή την οδηγείς εσύ ψηλά. Δεν είμαι ακόμα απόλυτα σίγουρος. Το σταματάω όταν η θερμοκρασία είναι στο 55 και το αφρογαλα βγαίνει νόστιμο. Χρησιμοποίησα Νουνού πλήρες. Στο Coffee Lab ο γνωστός μου χρησιμοποιεί ειδικό γάλα για αφρογαλα, δε θυμάμαι τη μάρκα.

Στα 40 γραμμάρια espresso μπαίνει σχεδον όλο το αφρογαλα στο φλιτζάνι το οποίο χωράει συνολικά 210 γρ περίπου. Η 500άρα φτιάχνει από 200 γάλα 220 σε αφρογαλα. Οπότε πετάω 50 γρ αφρογαλα. Αυτή η συνταγή μου αρέσει πολύ και εννοείται δεν θέλει ζάχαρη.

Άντε τώρα και στα freddo espresso και capuccino.
Θα σκεφτώ μήπως πάρω παρ όλα αυτά μια 350 motta.
Thanks guys.

Απάντηση