PID σε Lelit Pl41em Anna

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Απρ 25, 2019 2:07 pm

Αν εντάξει, έτσι γίνεται.

Εγώ προσωπικά δεν προτίθεμαι να κάνω τρύπα στο μποιλερ, οπότε θα παραμείνω στις λύσεις που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Τώρα επιτέλους είναι η ώρα για καφέ! Για να δούμε... :coffee:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 26, 2019 1:13 pm

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται η απόκριση του controller, όταν κάνω εκχύλιση. Αντιδρά ΑΜΕΣΑ, λόγω του ότι μετράει τη θερμοκρασία στην είσοδο του νερόυ. Αυτός είναι και ο λόγος που πέφτει τόσο πολύ η ένδειξη της θερμοκρασίας. Η πραγματική θερμοκρασία στο γκρουπ παραμένει σταθερή για τουλάχιστον 30-40 ml (μέτρηση με ανοιχτή ροή και θερμοζεύγος).

[youtube]https://youtu.be/LMYkwMQnBS4[/youtube]

Ίσως πρέπει να μειώσω λίγο το p, για να μην κάνει μετά μεγάλο overshoot, αφού νομίζει ότι η θερμοκρασία έχει πέσει πολύ.
Στο βίντεο με κόκκινο φαίνεται η μετρούμενη θερμοκρασία και με πράσινο το % ποσοστό της ισχύος που δίνει ο controller. Παρατηρήστε ότι μόλις ξεκινά η εκχύλιση πάει πολύ γρήγορα στο 100%

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από cosini » Παρ Απρ 26, 2019 1:44 pm

Να ανεβάσεις ενα βιντεάκι με το θερμοζεύγος στο γκρουπ και ελεύθερη ροη σε μια κούπα επάνω στην ζυγαριά ώστε να φανεί η πραγματική θερμοκρασία στο γκρουπ κατά την έξοδο του νερού.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Απρ 26, 2019 4:57 pm

Πάμε πρώτα στα σημαντικά :
Το πακέτο κόκκος-άλεση-γραμμάρια-κατανομή-πάτημα έχει σημαντικό πρόβλημα, από όσο μπορώ να διακρίνω την ροή. Φαίνεται να είναι ακανόνιστη και να έχει channeling. Εστιάσου σε αυτό μέχρι να πάρεις μια ομαλή ροή και αδιαφόρησε τελείως για την θερμοκρασία προς το παρόν. Δεν μας είπες τι γεύση είχε.
Για τα δευτερεύοντα τώρα, νομίζω ότι καλύτερα ας το αφήσουμε μέχρι να δαμάσεις τα παραπάνω γιατί θα σε κάνω να χάσεις την συγκέντρωσή σου.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 26, 2019 7:39 pm

cosini έγραψε:
Παρ Απρ 26, 2019 1:44 pm
Να ανεβάσεις ενα βιντεάκι με το θερμοζεύγος στο γκρουπ και ελεύθερη ροη σε μια κούπα επάνω στην ζυγαριά ώστε να φανεί η πραγματική θερμοκρασία στο γκρουπ κατά την έξοδο του νερού.
Η θερμοκρασία στην έξοδο του νερού δεν πέφτει για τουλάχιστον 3-4 δευτερόλεπτα, αφού δείξει το μεγιστο (θέλει 1-2 sec για να δείξει τη μέγιστη θερμοκρασία) και αν θυμάμαι καλά γεμίζει ένα φλιτζάνι ελληνικού καφέ ή και περισσότερο με ελεύθερη ροη πριν ή θερμοκρασία πέσει κατά 1 βαθμό. Οπότε είναι αρκετά σταθερη.

Απ' όσο παρατηρώ όμως κατά την εκχύλιση ο controller αντιδρά άμεσα ανεβάζοντας στο φουλ την ισχύ της αντίστασης και την κρατάει στο μέγιστο για όσο διαρκεί η εκχύλιση. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι καλό και εάν η πραγματική θερμοκρασία ανεβαίνει πιο πάνω από αυτή που έχω βάλει. Στη θέση που είναι ο αισθητήρας μετράει τη θερμοκρασία στην είσοδο του boiler και αντιδρά άμεσα αλλά δείχνει πάντα χαμηλότερη θερμοκρασία από την πραγματική. Ίσως να είναι καλύτερα να τοποθετηθεί στη μέση του boiler για να δείχνει τη μέση θερμοκρασία ή να μείνει εκεί που είναι για να αντιδρά άμεσα; Μετά βέβαια κάνει overshoot στους 110 C και έχω ατμους!

Στο προηγούμενο post μου ξέχασα να αναφέρω ότι όντως η ροή ήταν χάλια. Ο καφές μου έχει μπαγιατεψει μιας και ψηθηκε τον Ιανουάριο. Επίσης ο Vario ξερυθμιστηκε πάλι (τον είχα γυρίσει σε γαλλικο) και δεν ειχα βρει ακόμα τη σωστή άλεση. Όμως δε θα πετάξω τα 2 σακουλακια που έχω, θα τα πιω και μετά θα παραγγείλω φρέσκα! Το ένα είναι από cup10 και το δεύτερο από CI, λιγάκι πιο φρέσκο.

Από γεύση τώρα... ναι είναι πολύ καλύτερα! Ακόμα και με τα προβλήματα που είχε η ροή και παρα το γεγονος ότι ο καφές ήταν μπαγιατικος η γεύση ήταν καλύτερη από αυτή που είχα πριν βάλω το pid. :a013:

Η ξινιλα έφυγε και είχα μόνον οξυτητα. Εκχύλιση στους 94 C και ο καφές πίνονταν άνετα, χωρίς να είναι καμένος ή να ξινιζει. Παρελειψα να πω οτι βαζω 18 γρ μετρωντας τα με ζυγαρια ακριβειας και εκχυλιζω για περίπου 35 sec στοχευοντας τα 40 περίπου γραμμαρια. Στη δεύτερη δοκιμη τον τράβηξα λίγο περισσότερο και ακόμα και η γυναίκα μου τον ήπιε και εκτιμήσε ότι ήταν καλύτερος από πριν!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Απρ 27, 2019 9:30 am

brexei έγραψε:
Παρ Απρ 26, 2019 7:39 pm
Η θερμοκρασία στην έξοδο του νερού δεν πέφτει για τουλάχιστον 3-4 δευτερόλεπτα, αφού δείξει το μεγιστο (θέλει 1-2 sec για να δείξει τη μέγιστη θερμοκρασία) και αν θυμάμαι καλά γεμίζει ένα φλιτζάνι ελληνικού καφέ ή και περισσότερο με ελεύθερη ροη πριν ή θερμοκρασία πέσει κατά 1 βαθμό. Οπότε είναι αρκετά σταθερη.
H εκχύλιση κρατά περίπου στα 30sec με την αντλία να λειτουργεί όλο αυτό το χρονικό διάστημα , γι αυτό κ είπα εάν μπορούσες να ανέβαζες ένα βίντεο.
brexei έγραψε:
Παρ Απρ 26, 2019 7:39 pm
Απ' όσο παρατηρώ όμως κατά την εκχύλιση ο controller αντιδρά άμεσα ανεβάζοντας στο φουλ την ισχύ της αντίστασης και την κρατάει στο μέγιστο για όσο διαρκεί η εκχύλιση. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι καλό και εάν η πραγματική θερμοκρασία ανεβαίνει πιο πάνω από αυτή που έχω βάλει. Στη θέση που είναι ο αισθητήρας μετράει τη θερμοκρασία στην είσοδο του boiler και αντιδρά άμεσα αλλά δείχνει πάντα χαμηλότερη θερμοκρασία από την πραγματική. Ίσως να είναι καλύτερα να τοποθετηθεί στη μέση του boiler για να δείχνει τη μέση θερμοκρασία ή να μείνει εκεί που είναι για να αντιδρά άμεσα; Μετά βέβαια κάνει overshoot στους 110 C και έχω ατμους!
Όλες αυτές οι μετρήσεις που δέχεται το PID μετράνε θερμοκρασία στο μέταλλο οπότε το PID λειτουργεί ανάλογα με την μεταβολή που έχει το μέταλλο στην θερμότητα και όχι το νερό .

Ώσπου να ξαναζεσταθεί το μέταλλο στη θερμοκρασία που έχεις δώσει στο PID το νερό μέσα στο boiler έχει βράσει .

Δυστυχώς με αυτό τον τρόπο σωστή μέτρηση δεν μπορείς να έχεις παρά μόνο εμπειρικά και με πολύ τύχη ΙΣΩΣ κάποιες φορές να πλησιάζεις κοντά και κάποιες φορες όχι , όμως στον καφέ όμως που χρειάζεσαι σταθερά πράγματα ( ίδια άλεση , ίδια γραμμάρια , ίδιο tamping , ίδιο χρόνο , ίδια θερμοκρασία ) αυτό το ίσως δεν χωράει και γι αυτό βάζεις και PID ώστε να έχεις σταθερή και σωστή επανάληψη .

Επίσης επειδή η μέτρηση είναι εξωτερική έχεις κ άλλους παράγοντες όπως η θερμοκρασία εσωτερικού χώρου ανά εποχή και ώρα .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Τρί Απρ 30, 2019 12:41 pm

Ορίστε και μια εκχύλιση ( ο θεός να την κάνει...) με το pid control:

https://youtu.be/yzQG3A5TYGI

Η αρχική θερμοκρασία σταθερότατη στους 93 C. Μόλις όμως ξεκινήσει να μπαίνει νερό στο boiler, η θερμοκρασία (η μετρούμενη από το θερμοζεύγος) πεφτει απότομα 20 C πιο κάτω σε ελάχιστο χρόνο και το pid controller αντιδρά άμεσα ανεβάζοντας την ισχύ στο 100%. Η θερμοκρασία του νερού στο πορταφιλτερ δεν πέφτει όπως έχω αντιληφθεί και από μετρήσεις που έχω κάνει με ελευθερη ροή. Θέλει αρκετά ml (50-60 ?) ώστε να πέσει κατά 1-2 C, οπότε η πτώση εδώ οφείλεται στο γεγονός ότι ο αισθητήρας είναι δίπλα στην παροχή του νερού που είναι κρύο. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα κι αν λειτουργήσω την αντλία για 1 sec (βγάζει 10 ml νερό) η θερμοκρασία πέφτει 7-8 βαθμούς και μετά επανέρχεται. Μόλις τελειώσει η εκχύλιση η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ γρήγορα και ξεπερνά τους 93 C και μετά χωρίς να είναι αναμένη η αντίσταση φτάνει μέχρι τους 107 C!!! Αυτό σημαίνει πως όση ώρα εκχύλιζα η θερμοκρασία είχε ξεπεράσει τους 93C μέσα στο boiler και είχε ανεβει πολύ περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε. Ναι, το ξέρω ότι η εκχύλιση κράτησε καπου στα 50 sec, αλλά προσπαθούσα να τραβήξω το βίντεο και δε μετρούσα χρόνο.

Με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα σε χρόνο 30-35 sec η αντίσταση επαρκεί για να θερμάνει τα 40 ml νερό που χάνονται, από τους 20 C στους 90 C και μάλιστα θα ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη θερμοκρασία του νερού. Οπότε δε μου φαίνεται σωστό να λειτουργεί συνεχώς.

Το ερώτημά μου είναι: Να πάω το θερμοζεύγος στο μέσο του boiler ώστε να μετράει πιο κοντά στην "πραγματική" θερμοκρασία του νερού και να μην προκαλεί υπερθερμανση; Λογικά έτσι θα αργεί περισσότερο να νιώσει την πτώση της θερμοκρασίας, αλλά θα αντιδρά πιο φυσιολογικά. Τώρα νομίζω ότι έχω υπερ-αντίδραση και τελικά το νερό μέσα στο boiler φτάνει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Σε mods Gaggia και Silvia που έχω δει εδώ στο φορουμ έβαζαν τον αισθητήρα κοντά στην είσοδο του νερού για να αντιδρά άμεσα, αλλά αυτό τελικά ίσως και να μην είναι σωστό. Ποιά είναι η γνώμη και η εμπειρία σας (όσοι το έχετε δοκιμάσει);

Σημείωση: Προς το παρόν αγνοήστε την εκχύλιση λόγω του ότι ο καφές είναι μπαγιάτικος και ο μύλος είχε ξερυθμιστεί και δεν έχω βρει ακόμα το σωστό κόψιμο. Πάντως αν και χάλια εκχύλιση ο καφές πίνεται καλύτερα απο πριν!!

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Απρ 30, 2019 1:28 pm

brexei έγραψε:
Τρί Απρ 30, 2019 12:41 pm
Σημείωση: Προς το παρόν αγνοήστε την εκχύλιση...
Δεν γίνεται.
Προσπαθείς να ρυθμίσεις δευτερεύουσες παραμέτρους ενός συστήματος όταν ξέρεις οτι μια πολύ βασική παράμετρος (πίεση στο puck, ρυθμός εξαγωγής νερού) είναι πολύ μακριά απο τις κανονικές συνθήκες.
Φτιάξε πρώτα τον καφέ σου και μετά κάνε μικρορυθμίσεις.

Εγώ πχ με άθλιο PID και αισθητήρα στο πάνω μέρος φτιάχνω μια χαρά καφέ.
Ναι, οκ, μετά τον καφέ είναι πέρα δώθε για λίγα λεπτά μέρι να ηρεμίσει πάλι, αλλά όταν ηρεμήσει, πάλι έχω καλό καφέ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 30, 2019 2:17 pm

+1 Jousis

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: PID σε Lelit Pl41em Anna

Δημοσίευση από brexei » Τρί Απρ 30, 2019 3:03 pm

Εντάξει, κατανοητο!

Θα προσπαθήσω να βρω το κατάλληλο κόψιμο πρώτα, αλλά στοιχηματιζω ότι πάλι η συμπεριφορά θα είναι ίδια. Στα 30-40 sec υποψιάζομαι ότι θα καρβουνιαζω τον καφέ, αν η αντίσταση δουλεύει συνεχώς στο φουλ από την αρχή.

Επίσης σε αυτό το ποστ συζητάμε περισσότερο τεχνικά στοιχεία ώστε αφενός να βγάλω άκρη με το pid και αφετέρου να μην επαναλαβουν άλλοι τα ίδια λάθη. Γι' αυτό επιμένω περισσότερο στα τεχνικά ζητήματα και όχι στην εκχύλιση, αλλά θα τη φτιάξω κι αυτή! :D
Jousis έγραψε:
Τρί Απρ 30, 2019 1:28 pm
Εγώ πχ με άθλιο PID και αισθητήρα στο πάνω μέρος φτιάχνω μια χαρά καφέ.
Ναι, οκ, μετά τον καφέ είναι πέρα δώθε για λίγα λεπτά μέρι να ηρεμίσει πάλι, αλλά όταν ηρεμήσει, πάλι έχω καλό καφέ.
Πόσους βαθμούς overshoot έχεις μόλις τελειώσει η εκχύλιση;

Απάντηση