Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από xenos » Δευ Απρ 22, 2019 11:35 am

xenos έγραψε:
Πέμ Απρ 18, 2019 7:13 pm
xenos έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2019 6:25 pm
Σήμερα, μιας και το καλαθάκι μου έχει 2πλό πάτο (πάνω πολλές, κάτω 1 τρύπα), εκ των οποίων το πάνω αφαιρείται, πήρα το τρυπάνι και το έκανα σχεδόν non pressurized!
Έβαλα νερό ζεστό και όχι από βρύση κατευθείαν.
Στη συνέχεια έκοψα 15γρ καφέ από CI, o οποίος δεν χώρεσε όλος (γεμίζω, ισιώνω, πατάω), μέτριο πάτημα και η εκχύλιση έβγαλε 41γρ. καφέ σε 27". Το σημαντικότερο; Ούτε ξινός, ούτε πικρός, ούτε καμμένος!
Δυστυχώς βλέπω ότι δεν έχω συνέπεια στο αποτέλεσμα. :down:
Κόβω 14γρ. καφέ ώστε να έχω αποτέλεσμα ~34-40 γρ., αλλά δεν μπορώ να αποφύγω την ξυνίλα (λιγότερη ή περισσότερη).
Έχω δοκιμάσει με καφέ από CI και με kudu good cup. Έχω ανέβει/κατέβει σε άλεση, χωρίς αποτέλεσμα.
Από πάτημα νομίζω ότι είναι οκ (αν και με το πλαστικό ακόμα τάμπερ).
Στο μόνο που μπορώ να το ρίξω είναι στη θερμοκρασία, αλλά κάνω ότι γίνεται (αρκετή ώρα, χλιαρό νερό, μικρά φλασαρίσματα). Υπάρχει τρόπος μέτρησης; πχ το νερό που βγαίνει στο φλυτζάνι ή μπα; :a116:
Να αναφέρω ότι με μεταλλικό τάμπερ (και εμφιαλωμένο νερό) έχω ελάχιστη οξύτητα πλέον. Σε κάποιες περιπτώσεις έχω τρομερή οξύτητα (δεν πίνεται με τπτ) στην τελευταία γουλιά.
[14γρ αλεσμένο, 30-35", ~40-45γρ καφέ]

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από gzsb » Σάβ Απρ 27, 2019 8:32 pm


νικολας
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μάιος 27, 2019 1:09 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από νικολας » Τετ Μάιος 29, 2019 8:26 pm

Χερεται εχο μιαν μηχανη εππαγελματκι και ενα μυλο κουνιλ επαγγελαμτικο εχο το εξης προβλημα αγοραζω καφε απο καφεκοπτειο ερχομαι σπιτι κανο τις δοκιμες μου τα κοψιματα που πρεπει ωστε ετσι να εχω την εκχειλιση που πρεπει στα γραμαρια και στον χρονο που πρεπει ολα καλα μεχρι εδω
Την επομενη μερα ολα χαλανε το ιδιο κοψημο που ειχα κανει τιν προιγουμενη και μου ετρεξε ωραια και καλα σημερα η δεν τρεχει η τρεχει γρηγορα και αποτελεσμα ξανα δοκιμες και ξανα πεταμα καφε καθημερινα συνεχως πραγμα που σημαινει για την τζεπη μου ειναι κακο επειδη αγοραζω συνεχως
τι μπορω να κανω η τι ειναι το λαθος που κανω και εχω αυτες της συνεπειες πως μπορω να κρατησο ενα σταθερο αποτελεσμα

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Μάιος 29, 2019 8:37 pm

Πιθανόν , για κάποιο λόγο χάνεται η ρύθμιση του μύλου .

νικολας
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μάιος 27, 2019 1:09 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από νικολας » Πέμ Μάιος 30, 2019 12:54 am

Πως γινεται να χανετε αφου δεν το πειραζω

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από BasilTh » Πέμ Μάιος 30, 2019 4:08 pm

Χρησιμοποιείς τον συγκεκριμένο εξοπλισμό εδώ και καιρό και ξαφνικά παρουσιάστηκε το πρόβλημα ;
Πάντως έχω συναντήσει αρκετές περιπτώσεις ξαφνικής και αναιτιολόγητης απορρύθμισης του μύλου . Σχεδόν πάντα το πρόβλημα αποκαθίσταται με την διαδικασία λύσιμο-καθαρισμός-δέσιμο .

Επειδή στην περίπτωση σου το πρόβλημα είναι επαναλαμβανόμενο , πρόσεξε κατά το λύσιμο για φθαρμένα εξαρτήματα ή χαλαρές συνδέσεις .

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από geornirv » Παρ Ιούλ 05, 2019 8:19 pm

Να ρωτησω κάτι. Βάζω στο καλαθάκι 19 γρ καφέ και επειδή ή ζυγαριά μου δεν είναι μίνι έχω δοσομετρικο ποτηράκια. Το θέμα είναι ότι ενώ σταματάω την εκχύλιση όταν φτάσει η κρέμα στην ένδειξη του διπλού εσπρέσσο στο ποτηρακι, μετά το ζυγιζω και αντί για 60 γρ μου δείχνει 50 γρ. Μήπως πρέπει να σταματάω την εκχύλιση όταν φτάνει ο καφές στη γραμμή και όχι ή κρέμα;

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Ιούλ 05, 2019 10:15 pm

Η σύγχρονη τάση στην παρασκευή εσπρέσο προτείνει τη χρήση γραμμαρίων, και όχι ml. Πιο συγκεκριμένα προτείνει τη χρήση αναλογίας γραμμαρίων μεταξύ καφέ που βάζεις στο καλαθάκι και γραμμαρίων ροφηματος στο φλιτζάνι. Υπάρχουν πολλές απόψεις για το ποια είναι η επιθυμητή αναλογία. Κάποιοι roasters προτείνουν απο μόνοι τους την αναλογία. Για παράδειγμα, αν θέλεις αναλογία 1:2 στο δικό σου καφέ, πρέπει να ζυγίσεις στο φλιτζάνι σου καθαρό βάρους 36 γραμμαρια ροφηματος. Οδηγός σου είναι η γεύση που παίρνεις, αν σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα.

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από dioz » Τετ Δεκ 04, 2019 9:02 pm

Καινούριος στον χώρο του home espresso και οι απορίες πολλές προκειμένου να πετύχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...
Αγόρασα την Lelit pl41em η οποία έχει 57mm portafilter και αν δεν κάνω λάθος χωράει 14 γραμ καφέ...

Στο πρώτο ποστ αναφέρεται για 18-20 γραμ καφέ / 25-30 sec εκχύλισης / 60ml ρόφημα...

Στη δική μου ποσότητα καφέ - θέλοντας να πιω διπλό εσπρέσο - πόσο χρόνο εκχύλισης υπολογίζω και πόσα ml...?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Δεκ 04, 2019 10:41 pm

Δεν υπάρχει μία απάντηση, δυστυχώς.
Αν είναι σπεσιαλτυ ο καφές χρειάζονται 18 γραμμαρια και πάνω στο καλαθάκι (δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στη λελιτ, αλλά όλο και κάποιο μέλος που την έχει θα μας βοηθήσει). Αν είναι εμπορικό χαρμανι (commercial, δηλαδή illy, Lavazza κλπ) τότε χρειάζονται 14 με 16 γραμμάρια στο καλαθάκι.
Από εκεί και πέρα, οδηγός σου είναι η γεύση του ροφηματος. Ένας πολύ γενικός μπούσουλας για να ξεκινήσεις είναι: η ποσότητα του καφέ στο φλυτζανι να είναι περίπου διπλάσια της ποσότητας του καφέ στο καλαθάκι (πχ για 18 γρ σπεσιαλτυ να βγάλεις 36 γραμμαρια ρόφημα) , σε περίπου 25 με 30 δευτερόλεπτα. Ο χρόνος αυτός ρυθμίζεται με την άλεση που θα κάνεις στο μύλο σου. Ψιλοτερη άλεση μεγαλύτεροι χρόνοι, χονδροτερη άλεση μικρότεροι χρόνοι.

Απάντηση