LELIT PL41TEM Backflushing

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από pankostas » Τετ Απρ 17, 2019 9:20 am

Μια απορία παιδιά αν ξέρει κάποιος. Στις οδηγίες που ηρθαν με τη μηχανή , γράφει ότι πρέπει να κάνω backflushing για 10 δευτερολεπτα και κα περιμένω αλλά 10 , το οποιο και έκανα.
Χθες βρήκα στο ίντερνετ οδηγίες για pl41 plust και γράφει για 4 δευτερόλεπτα όχι περισσοτερα και να περιμένω 2 δευτερόλεπτα.
Το δοκίμασα σήμερα και είδα ότι πάλι τρέχει νερο στο καλαθάκι. Μήπως τελικά δεν πρέπει να περιμενω 10 δευτερόλεπτα , αφού το μόνο που καταφέρνω είναι να γυρίζει το νερό πισω στη δεξαμενή?

https://postimg.cc/5X1JXJpB
https://postimg.cc/mPwsMn60

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 17, 2019 10:06 am

Όταν λες "τρέχει νερό στο καλαθάκι", εννοείς διαρροή από το πλάι κατά τη διάρκεια του backflush;

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από pankostas » Τετ Απρ 17, 2019 11:15 am

Όχι , sorry αν σε μπερδεψα με τον όρο , εννοώ τρέχει κανονικα νερό , από την τρίωδη βαλβιδα. Είτε 4 " είτε 10" , η έξοδος νερού από την τρίωδη βαλβίδα φαίνεται ίδια.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 17, 2019 2:56 pm

Με μπερδεύεις λίγο που αναφέρεις τη "δεξαμενή", γιατί δεν έχει να κάνει με την τρίοδη. Εκτός αν δεξαμενή δεν εννοείς το δοχείο με το φρέσκο νερό, αλλά το ταψάκι με τα απόνερα (drip tray).

Η τρίοδη είναι μια βαλβίδα που έχει 3 δρόμους (τρεις οδοί). Έφτιαξα ένα πρόχειρο σκαρίφημα παρακάτω γιατί δεν πρόκειται να γίνει εύκολα κατανοητή η διαδικασία μόνο με περιγραφή. Εκεί λοιπόν θα δεις τις τρεις εισόδους/εξόδους και τη ροή του νερού (μπλε=καθαρό, καφέ=νερό+υπολείμματα). Από το σημείο 1 μπαίνει το νερό που έρχεται από το boiler, από το σημείο 2 πάει και έρχεται στο group (ανάλογα την περίπτωση: εκχύλιση ή backflush) και από το σημείο 3 βγαίνει μόνο και καταλήγει στο ταψάκι με τα απόνερα.
Ο ρόλος της είναι να αποσυμπιέσει γρήγορα την εγκλωβισμένη πίεση που υπάρχει μέσα στο καλάθι μετά την εκχύλιση ή το backflush, δηλαδή από τα 9 ή 10bar -> 0bar.
Εκχύλιση
Όταν πατάμε το κουμπί της εκχύλισης η αντλία στέλνει νερό, το οποίο μπαίνει από το σημείο 1, βγαίνει από το 2 και καταλήγει στο καλάθι. Το σημείο 3 παραμένει κλειστό. Κάνεις τον καφέ σου και με χαρά βλέπεις 9bar στο μανόμετρο. Με το που τερματίσεις την εκχύλιση αυτομάτως κλείνει το σημείο 1 και ανοίγει το σημείο 3. Η εγκλωβισμένη πίεση μέσα στο καλάθι εκτονώνεται προς αυτή την κατεύθυνση και το νερό πάει προς το tray.
Backflush
Ίδια διαδικασία γίνεται και με το backflush, είτε το κάνεις με σκέτο νερό, είτε με το καθαριστικό σου. Ο σκοπός όμως εδώ δεν είναι να πάρεις καφέ αλλά να εκμεταλλευτείς την αυξημένη πίεση,η οποία θα σπρώξει το νερό ή το καθαριστικό και θα ξεπλύνει τη διαδρομή εσωτερικά από του group έως την τρίοδη, εκεί δλδ που εξαιτίας των εκχυλίσεων μαζεύονται λάδια και υπολείμματα, τα οποία δεν φτάνεις να καθαρίσεις χειρονακτικά με κάποιο βουρτσάκι.

Από τα παραπάνω λοιπόν προκύπτει ότι ο στόχος σου στο backflush είναι να φτάσεις στο καλάθι τα 10bar και να αποσυμπιέσεις. Αν έχεις μανόμετρο αυτό είναι εύκολο. Κουμπώνεις τυφλό, ανοίγεις αντλία, βλέπεις 10bar, κλείνεις, επαναλαμβάνεις 1-2 φορές ακόμα. Αν δεν έχεις μανόμετρο 3~5sec νομίζω οτι είναι αρκετά μέχρι να ανεβάσει πίεση.
3way.jpg

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από Konstantinos » Τετ Απρ 17, 2019 3:02 pm

Λεπτομερής και επεξηγηματικός όπως πάντα. Ευχαριστούμε Αποστόλη! :oneup:

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από pankostas » Τετ Απρ 17, 2019 5:07 pm

Πολύ αναλυτικό! Ακριβώς αυτό!
Ναι η μηχανή έχει μανόμετρο, και όντως σε 3-4 δευτερόλεπτα φτάνει τα 10 bar. Και όντως κάνει αποσυμπίεση μια χαρά, βγάζοντας νερό στο drip tray.
Άρα σύμφωνα με σένα κακώς στις οδηγίες της μηχανής αναφέρεται να κάνουμε εκχύλιση με τυφλό για 10"! Αφού έτσι, η πίεση μενει στα 10bar για αλλά 6".
Μέχρι να το κλείσω και να κάνει αποσυμπίεση στο drip tray , γυρίζει νερό πίσω στο δοχείο νερού.(Λογικό νομίζω δουλειά της OPV)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 18, 2019 10:41 am

Ακριβώς, η opv είναι πιο νωρίς στο κύκλωμα λίγο μετά την αντλία και δεν έχει σχέση με την επιστροφή του "βρώμικου" νερού. Ρίχνει την αρχική πίεση διώχνοντας εκτός του δικτύου ποσότητα φρέσκου νερού επιστρέφοντάς την πίσω στο δοχείο.

Οι οδηγίες τις μηχανής δίνουν 10sec υπό πίεση (Χ5) στην περίπτωση του backflush με το καθαριστικό μέσα, εικάζω, για να έχει αρκετό χρόνο η σκόνη να διαλυθεί καλά στο νερό. Επειδή τα 50sec συνολικά όμως έχουν μια σχετική καταπόνηση για την αντλία σου δίνει άλλα 50sec ενδιάμεσα για να την "ξεκουράσεις". Είναι ένας μπούσουλας που δίνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές.
Μιας και το backflush με το καθαριστικό γίνεται ανά αρκετές μέρες προτείνω να να ακολουθήσεις τις οδηγίες. Στα backflush όμως με σκέτο νεράκι στο τέλος κάθε ρουτίνας πιστεύω οτι δεν χρειάζονται τέτοιοι χρόνοι. Τζάμπα θα ζορίζεις την αντλία και το κύκλωμα. Βλέπεις τα 10bar περιμένεις 1-2sec και κλείνεις.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM Backflushing

Δημοσίευση από pankostas » Παρ Απρ 19, 2019 2:16 am

Ευχαριστώ φίλε. Νομίζω έχεις δίκιο! Οταν θα βαζω σκόνη θα κρατάω τα 10", κάθε 15 μέρες.
Στο καθημερινό με σκέτο νερό θα κάνω αυτό με τα 3-4".
Πολύ καλή σκεψη!

Απάντηση