Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από gzsb » Πέμ Απρ 04, 2019 10:18 pm

Αποστολη, το γεγονος οτι μια Heat Exchanger μηχανη δεν εχει PID δεν ειναι λιγακι μανικι για να πετυχεις λεπτομερεια στις θερμοκρασιες ειδικα για πιο δυσκολους καφεδες οπου ακομα και 1°C μπορει να ειναι σημαντικος;

Παντα το ειχα απορια πως πετυχαινεις ακριβεια σε τετοιου ειδους μηχανες χωρις να εχεις PID. Οση εμπειρια και να αποκτησεις, παντα στο περιπου δεν θα εισαι; Απο αποψη θερμοκρασιας λεω.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Απρ 04, 2019 10:40 pm

Το cooling flush μιας hx μηχανής, όταν μάθεις το χρόνο που χρειάζεται σου δίνει επαναληψιμότητα. Άλλωστε αν παίζεις με παρόμοιους καφέδες δεν πρόκειται να αλλάζεις συνεχεια θερμοκρασια, και το pid σταθερό θα το είχες. Δεν θα σου απαντήσω επιστημονικά όπως ο Αποστόλης, αλλα απλά και εμπειρικά και διορθωστε με οι κατέχοντες το αντικείμενο. Το pid κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή μέσα στο μποιλερ. Όμως στις hx μηχανές το μποιλερ χρησιμοποιείται για τον ατμό και οχι για το brew, το νερό του οποίου ζεσταίνεται με θερμοσιφωνισμο. Για να μπορούμε να έχουμε ατμό συνέχεια και ταυτόχρονα με την εκχύλιση, τα επιπεδα της θερμοκρασίας στο μποιλερ είναι πολύ υψηλά. Έτσι οι μικροαλλαγές του pid δεν θα είχαν αποτέλεσμα παρά μόνο στην ποιότητα του ατμού και δεν θα μπορούσαν να επηρεάσουν την θερμοκρασία της εκχύλισης. Άσε που για να φτάσει η αλλαγή της θερμοκρασίας στο γκρουπ θα πρεπε να περιμένεις παρά πολύ. Άλλωστε εκεί βασίζεται και όλη η θεωρία της θερμοκρασίας σταθερότητας των hx μηχανών, ότι λόγω του όγκου του χαλκού που έχουν μέσα τους, δε νιώθουν από τις αλλαγές και κάνουν καφέδες τον έναν μετά τον αλλον.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 10:54 pm

Σε ευχαριστώ για την εξαιρετική ανάλυση. Διάβασα και το άρθρο του εξωτερικού. Με ψήνει παρα πολυ ο τύπος Ε61.
Η Bezzera unica pid τι λέει;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Απρ 04, 2019 11:02 pm

Είναι φανταστική μηχανή. Η bezzera σαν μάρκα είναι εγγύηση, πολύ σπάνια θα δεις unica σε μεταπώληση γιατί άμα την έχεις δν την πουλάς γιατί κάνει καφεδαρες. Αυτά λένε όσοι την έχουν και απ'ο,τι έχω διαβασει σε διαφορα fora. Εάν το μπάτζετ σου ανεβαίνει μέχρι τα 900 περίπου που τη βρίσκεις, είναι πολύ vfm.
Το ε61 έχει τις ιδιαιτερότητές του, βοηθά πολύ στη διατήρηση της σωστής θερμοκρασίας, θέλει λίγο παραπάνω καθαριότητα (ρίξε και μια ματιά στο σχετικο θέμα με τις ε61 μηχανές). Στα λεφτά της unica δεν βρίσκεις ε61 σε άλλη μηχανή απ'οσο θυμάμαι πάντως.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 11:24 pm

Ναι από ότι έχω δει ως τώρα είναι ότι πιο φθηνό σε Ε61. Το θέμα μου δεν είναι το μπάτζετ αλλά οι 42,5 πόντοι βάθος της.
Εν τω μεταξύ τι γίνεται με τα βάρη. Όλες οι Ε61 είναι από 18,5 έως 20 kg ενώ η PL41 είναι στα 9.

Επίσης τη Bezzera τη βρίσκω στο elektros. 1.030 μαζί με τα μεταφορικά.

Ο μύλος lelit 43 αξίζει;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Απρ 04, 2019 11:31 pm

Ε είναι βαριές. Αλλά ειναι και όμορφες. Όσο για το βάθος, χωράνε ανετα σε έναν κανονικό πάγκο κουζίνας. Οι 42.5 πόντοι δεν είναι και τοσο πολλοί (άλλες έχουν βάθος και μισό μέτρο). Δες και στο kudu , Κανε μια ερώτηση για τη unica. Ρωτούσε και κάποιος άλλος εντός φόρουμ και του είπαν ότι αν μαζευτει κάποιος αριθμος παραγγελιών θα τη φέρουν. Την έχει σε καλή τιμή. Αλλιώς elektros ειανι δοκιμασμένη επιλογή.

Ο μύλος δεν μου αρέσει προσωπικά. Τον θεωρώ λίγο για τα λεφτά του. Όχι ότι είναι κακος, αλλά υπάρχουν κ καλύτεροι με τα ίδια (ή πάνω κάτω τα ίδια λεφτά )

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 11:44 pm

Οι 42,5 πόντοι για μένα δεν είναι τίποτα αλλά το άλλο φύλο το βλέπει διαφορετικά :mrgreen:

Όσο για τον μύλο ίσως το ψάξω αφού αποφασίσω οριστικά για τη μηχανή.
Τι προτείνεις σε 200-300 ευρω;

Thanks

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από gzsb » Παρ Απρ 05, 2019 12:49 am

Επειδη ετυχε και το ειδα χτες βραδυ...

Bezzera Unica στα 799 ευρω. Γαλλικο καταστημα. Προφανως την εχουν σε προσφορα. Δεν την εχω ξαναδει ποτε σε χαμηλοτερη τιμη απο αυτη.

Η χαμηλοτερη τιμη που την ειχα δει ως τωρα ηταν στο kudu.gr αλλα με διαθεσιμοτητα μετα απο καποιους μηνες και αφοτου μαζευτουν αρκετες παραγγελιες οπως εχει συζητηθει και σε αλλα τοπικ εδω στο φορουμ.

https://www.maxicoffee.com/machine-bezz ... 82449.html

Αναστασια, ευχαριστω για το ποστ που εξηγεις πως δουλευει μια Heat Exchanger μηχανη.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Παρ Απρ 05, 2019 6:52 am

Ευχαριστώ για το λινκ. Αν δεν κάνω λαθος είναι ελαφρώς μεταχειρισμένη.

Δηλαδή παιδιά, αν κάποιος πάει προς Ε61 τότε ποια είναι καλύτερη. Η Bezzera Unica ή η ECM Classica? Ή είναι πάνω κάτω τα ίδια?

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Παρ Απρ 05, 2019 8:12 am

Σε ΗΧ βρήκα αυτο:
https://www.barista.gr/el/rocket-appart ... ixani-kafe

Η οποία μάλλον δεν είναι PID. Που τι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Χάλια καφές τις 100 πρώτες φορές;
Tragic

Απάντηση