Καλώς σας βρήκα κι εγώ

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
FoRMatM
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2019 9:15 pm

Καλώς σας βρήκα κι εγώ

Δημοσίευση από FoRMatM » Σάβ Ιαν 26, 2019 10:55 am

Με έχει πιάσει το μικρόβιο του να ξεκινήσω να φτιάχνω τον δικό μου καφέ (κι ας είναι και χάλια στην αρχή) και να σταματήσω την κάψουλα (τουλάχιστον στο σπίτι καθότι στο γραφείο είναι λίγο δύσκολο-φασαριόζικο).
Ξεκίνησα να διαβάζω το φόρουμ εδώ και κανένα δίμηνο αλλά έκανα εγγραφή πριν από μερικές ημέρες. Βρήκα έναν μεταχειρισμένο Ascaso i-Mini i2 στα 100€ ο οποίος δεν μου ήρθε και στην καλύτερη κατάσταση αλλά τον πήρα και τον έλυσα όλο και τον καθάρισα προσεκτικά και τώρα είναι κομπλέ. Βέβαια μου λείπει η μηχανή οπότε καφέ δεν έχω κόψει ακόμη :P .
Ψάχνομαι τώρα για την πρώτη μου μηχανή (μεταχειρισμένη) και διχάζομαι μεταξύ Gaggia Classic (παλιό μοντέλο 2007 το έχω βρει σε άριστη κατάσταση στα 240 περίπου με τα μεταφορικά από Αγγλία και Gaggia Baby που δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο μεταχειρισμένο ακόμη).
Καλή μου αρχή λοιπόν στο φόρουμ...

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Καλώς σας βρήκα κι εγώ

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Ιαν 26, 2019 11:32 am

Καλώς ήρθες ;)
Τα 240 μου φαίνονται πολλά για κλασικ..στο ebay έχω πετύχει κατά καιρούς και πολύ καλύτερα deals.
Όσον αφορά στη baby ειδα τις προάλλες μια αγγελία στο marketplace του φβ που φαίνεται καλή περίπτωση γιατί δίνει κ διάφορα έξτρα μαζι (καφιζα, ταμπερ κλπ).
Επίσης αν το μπάτζετ σου ανεβαίνει μεχρι κ 240, νομίζω ότι αν κάνεις λίγη υπομονή θα πετύχεις κι αλλες μηχανές καλύτερες.
Ωραίο το μυλαρακι σου , μεγειες λοιπόν και καλά καφεδάκια!

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: Καλώς σας βρήκα κι εγώ

Δημοσίευση από koravos71 » Σάβ Ιαν 26, 2019 11:49 am

Γνώμη μου να κάνεις υπομονή. Εγω αγόρασα μια gaggia classic 2014 μοντέλο στα 180 ευρώ σε άριστη κατάσταση από e bay.Υπομονή και ψάξιμο.

FoRMatM
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2019 9:15 pm

Re: Καλώς σας βρήκα κι εγώ

Δημοσίευση από FoRMatM » Κυρ Ιαν 27, 2019 11:29 pm

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το καλωσόρισμα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εννοείται πως θα το ψάξω και υπομονή υπάρχει :D

Απάντηση