Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
parker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 7:47 pm
Όνομα: Tom
Μηχανή:: Ascaso Arc

Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από parker » Τρί Ιαν 22, 2019 7:37 pm

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι και εγώ ένας φανατικός του espresso αλλά, λόγω χρόνου κυρίως και χρημάτων δεν έχω καταφέρει να κάνω το βήμα παραπάνω.
Συνεχίζω λοιπόν εδώ και 10 χρόνια με την φτωχή (σε ποιότητα) πλην τίμια Krups XP4020 και κάνω κατά μέσο όρο 10 καφέδες espresso την εβδομάδα.
Τώρα τελευταία όμως νομίζω πως κάτι έχει συμβεί και δεν ευχαριστιέμαι το ίδιο τα καφεδάκια μου. Μου φαίνεται γευστικώς λίγο διαφορετικός, σα να είναι λίγο παραπάνω καμένος (μπορεί και να είναι γιατί το νερό ψιλοζεματάει). Επίσης το καιμακι εξαφανίζεται σχεδόν αμέσως. Η γυναίκα μου λέει οτι της μυρίζει άσχημα πια η παρασκευή του καφέ (Lavazza Qualita Oro) ενώ παλιά μοσχομύριζε. Οπότε κάτι γίνεται εδώ. Καμία ιδέα.;;;
Να ενημερώσω πως την τελευταία φορά δεν καθάρισα με το αφαλατικό της krups αλλά με ''ξινό''.
Σκεφτόμουν να μην αλλάξω τη μηχανή, αλλά να την καθαρίσω με το αφαλατικό της Krups και να πειραματιστώ με ένα μύλο έστω και οικονομικό σε πρώτη φάση, μαζί με καλαθάκι non pressurized.
Μετά από διάβασμα κατέληξα πως είμαι για ηλεκτρικό και όχι χειροκίνητο κυρίως λόγω γενικής ευκολίας καθαριότητας (λέγε με και παντόφλα 😂😂😂).
Οι επιλογές μέχρι τα 80€ είναι οι εξής;;;;
1. Graef CM 702. Διάβασα οτι θέλει μια μοντα για να κόβει σωστά τον espresso (δεν εχει αρκετές βαθμίδες άλεσης;)
2. Severin KM 3873. Λόγω πολλών βαθμιδών άλεσης
3. Melitta Molino Coffee. Για τον παραπάνω λόγο
4. Sencor SCG 5050BK. Το αυτό
5. Delonghi KG49. Για οικονομία (στην αγορά του)
Τι λέτε για αυτούς παιδιά; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά;

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Τρί Ιαν 22, 2019 8:45 pm

Το μονο που θελει η μηχανη σου ειναι μια αφαλατωση. Καθε 3 μηνες ειναι καλο να της κάνεις. Οσο για τον μυλο, απο τν στιγμη που δεν θα αλλαξεις μηχανη, οποιον και να πάρεις το ιδιο θα ειναι. Καλυτερα να μην ξοδεψεις τα λεφτα σου, μαζεψε κανενα 400αρι και παρε μηχανη και μυλο μεταχειρισμενα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 22, 2019 9:26 pm

Πίνεις την πικρίλα από τα λάδια του καφέ που έχει μαζέψει και δεν είναι τα άλατα που σου χαλάνε την γεύση αλλά σου χαλάνε την μηχανή.
Τα λάδια του καφέ φεύγουν με cafiza αλλά μόνο για τα μεταλλικά εξαρτήματα γιατί τα πλαστικά φεύγουν και αυτά με το τοξικό υγρό.
Τα άλλα είναι ο πεντάλογος της σαβούρας αν εξαιρέσεις την πρώτη επιλογή.

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Τρί Ιαν 22, 2019 9:32 pm

;;;;;;;; cafiza;;;;;;; Για να βαλει cafiza η μηχανη πρεπει να εχει τριοδη βαλβιδα. Μην βαλεις τπτ τετοιο σε κανενα μερος της μηχανης σου. Το μονο που θα καταφερεις ειναι τα "μεταλλικα" και καλα κομματια της μηχανης σου( αυτες οι μηχανες τα πιο πολλα ειναι απο αλουμινιο) ειναι να χασουν την γυαλαδα τους και να αποκτισουν ενα ποντικι χρωμα. Πετσετακι, νερο και αφαλατωση και και οχι cafiza

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 22, 2019 10:24 pm

Μην λέμε ότι θέλουμε δεν μιλάω για backflush αλλά για μπάνιο τον μεταλλικών εξαρτημάτων σε cafiza.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από NiPi » Τρί Ιαν 22, 2019 11:09 pm

Καλησπέρα,
δεν μπορώ να σου πω τι πηγαίνει στραβά με τη μηχανή σου, αμφιβαλλω όμως αν θα μπορέσεις να βρεις non pressurized καλαθάκι για αυτή τη μηχανή. Ανάμεσα στους μύλους πάντως θα διάλεγα αναμφισβήτητα τον Graef και ενδεχομένως θα μάζευα χρήματα για να πάρω το αμέσως επόμενο μοντέλο cm800 που έχει περισσότερες βαθμίδες άλεσης και κατά πάσα πιθανότητα "θα σε βγάλει" και αν αποφασίσεις να αλλάξεις τη μηχανή σου. Θα μπορούσες πάντως να εξετάσεις και το ενδεχόμενο να αγοράσεις μεταχειρισμένο μύλο ή και μηχανή, όπως σου προτείνουνε παραπάνω, γιατί με λίγα παραπάνω χρήματα θα μπορούσες να περάσεις σε άλλη κατηγορία εξοπλισμού. (Μια Gaggia και ένας Ascaso θα ήταν μια καλή φτηνή αρχη που θα μπορούσε να σε καλύψει για πολλά χρόνια)

parker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 7:47 pm
Όνομα: Tom
Μηχανή:: Ascaso Arc

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από parker » Τετ Ιαν 23, 2019 7:42 pm

Καταρχάς παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
billos666 έγραψε:
Τρί Ιαν 22, 2019 8:45 pm
Το μόνο που θέλει η μηχανή σου είναι μια αφαλάτωση. Καθε 3 μήνες είναι καλό να της κάνεις.
Η αλήθεια είναι πως έκανα 2 φορές το χρόνο
Artisti έγραψε:
Τρί Ιαν 22, 2019 10:24 pm
Μην λέμε ότι θέλουμε δεν μιλάω για backflush αλλά για μπάνιο τον μεταλλικών εξαρτημάτων σε cafiza.
Δλδ θα πρέπει να τη ανοίξω και να την αποσυναρμολογήσω και ότι είναι μεταλλικό να το ρίξω σε cafiza? Να δεις που όλα θα είναι πλαστικά :lol: :lol: :lol:
Πράγματι θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα μου αυτό με τα λάδια του καφε. Δεν υπάρχει άλλη λύση? Η αφαλάτωση δεν διορθώνει τέτοια προβλήματα σωστά?
NiPi έγραψε:
Τρί Ιαν 22, 2019 11:09 pm
Θα μπορούσες πάντως να εξετάσεις και το ενδεχόμενο να αγοράσεις μεταχειρισμένο μύλο ή και μηχανή, όπως σου προτείνουνε παραπάνω, γιατί με λίγα παραπάνω χρήματα θα μπορούσες να περάσεις σε άλλη κατηγορία εξοπλισμού. (Μια Gaggia και ένας Ascaso θα ήταν μια καλή φτηνή αρχή που θα μπορούσε να σε καλύψει για πολλά χρόνια)
Θα εννοείς Gaggia baby και classic πριν το 2015 αλλά φοβάμαι θα έχουν γράψει όλα αυτά πολλά χλμ όπως και τα μαχαίρια των μύλων.

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Τετ Ιαν 23, 2019 8:07 pm

Ξεβιδωσε την σιτα απο το γκρουπ και καθαρισε την καλα στο νερο και με σφουγγαρακι και ασε την cafiza. Δεν ειναι για την μηχανη σου αυτη η σκονη. Ουτε να ξεβιδωσεις την μηχανη σου. Τζαμπα κοπος. Αν θες καντο αλλα το μονο μεταλικο που θα βρεις θα ειναι το μποιλερ και οι βιδες( αν εχει μποιλερ και δεν εχει θερμομπλοκ) . Και την σιτα αμα ξεβιδωσεις θα δεις οτι ειναι πανω σε πλαστικο κομματι βιδωμενη. Αφαλατωση καθε 2-3 μηνες , ξεβιδωμα και καθαρισμο στην σητα και την κεφαλη με βρεγμενο πετσετακι, βετεξ ή κατι αλλο..... Αυτα..... Ακομα και το πορταφιλτερ της μηχανης σου ειναι απο αλουμινιο. Αμα το βαλεις σε cafiza θα φυγει ολο το χρωμιο και θα παρει ενα ποντικοχρωμα Α ποιοτητας. Τελος!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιαν 23, 2019 8:34 pm

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στη ντουζιέρα αλλά και στο καλαθάκι του καφέ και στο pf με ότι έχει μαζέψει εκεί μέσα.
Αφαλατικό που να να καθαρίζει λάδια καφέ εγώ δεν ξέρω αλλά με τόσα που έχουμε διαβάσει εδώ ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να το δούμε και αυτό.

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Τετ Ιαν 23, 2019 8:52 pm

Εινα το manual της μηχανης. Διαβασε εκει που λεει καθαρισμος και συντηρηση.
Συνημμένα
XP4020.pdf
(105.19 KiB) Μεταφορτώθηκε 125 φορές

Απάντηση