Αποθήκευση Gaggia Baby

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Αποθήκευση Gaggia Baby

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Ιαν 17, 2019 9:53 am

Καλημέρα σε όλους,
μετά την αλλαγή της αγαπημένης μου Gaggia Baby με μια Lelit PL41 PLUST PID (viewtopic.php?f=2&t=6096), και μετά την επισκευή της Baby (αλλαγή solenoid γιατί εμφάνιζε μια μικρή διαρροή), αποφάσισα να την κρατήσω για λίγο καιρό στην άκρη, καθώς δε μου πάει η καρδιά ακόμα να την αποχωριστώ/πουλήσω.
Η ερώτηση μου είναι :
  • Τι μπορώ να κάνω για να συντηρηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα;
  • Μπορώ με κάποιο τρόπο να αδειάσω τελείως το boiler?
Από τη Eurogat μου σύστησαν να τη δουλεύω λίγο κάθε ~15 ήμέρες, γιατί αλλιώς θα κολλήσει λέει η ηλεκτροβαλβίδα, αλλά αυτό αφενώς δεν είναι και πολύ πρακτικό, λόγω έλλειψης χώρου, και επιπλέον υποψιάζομαι ότι μαζί με τη λειτουργία (να αφήνω λίγο νερό να τρέξει) θα πρέπει πού και πού να την αφαλατώνω.
Ποιος έχει περάσει αντίστοιχη φάση; Τι έχετε να προτείνετε;
Ευχαριστώ.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αποθήκευση Gaggia Baby

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Ιαν 17, 2019 10:11 am

Οι μηχανές χαλάνε όταν πέφτουν σε αχρησία.
Στη θέση σου θα την έδινα σε κάνεναν αδερφό/ αδερφή ή θα την έπαιρνα στη δουλειά μου ή θα την πουλούσα ώστε, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, να πιάσει τόπο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αποθήκευση Gaggia Baby

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιαν 17, 2019 10:47 am

Σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει έξοδος νερού, αλλά μόνο ατμού καταφεύγουμε σε πατεντιάρικες λύσεις:
-Ανάβεις τη μηχανή μέχρι να ζεσταθεί
-Την σβήνεις
-Την βγάζεις από την πρίζα
-Αφαιρείς ότι αφαιρείται: δοχείο νερού, σκαφάκι, καπάκια, pf κτλ
-Γέρνεις τη μηχανή (από την πλευρά του ακροφυσίου) σε ένα λεκανάκι ή στον νεροχύτη
-Ανοίγεις τέρμα το ακροφύσιο του ατμού, ώστε η πίεση του ατμού και η κλίση που θα δώσεις να βοηθήσει το νερό να βγει. Προσοχή στο καυτό νερό που πιτσιλάει!

Βασικό σημείο: H μηχανή είναι σβηστή και για έξτρα σιγουριά εκτός ρεύματος!
Έτσι δεν θα ενεργοποιηθεί η αντλία για να ξαναγεμίσει το boiler και το πιο σημαντικό δεν θα ενεργοποιηθεί η αντίσταση σε άδειο boiler για να μην ακούσεις κανένα ανέλπιστο μπαμ :collision: :priest:
Μικρή ποσότητα νερού ενδεχομένως να μείνει αλλά μην τρελαίνεσαι. Μπορεί να ακούγεται δύσκολο αλλά δεν είναι, ήταν μια διαδικασία που έκανα για να αφαλατώσω την oscar μιας και δυστυχώς δεν είχε έξοδο νερού.

Πριν απ' όλα αυτά κάνε ένα καθαρισμό για υπολείμματα (cafiza) και μια αφαλάτωση.

Απάντηση