συμβουλή σε πρωτάρη με εκχύλιση taf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

συμβουλή σε πρωτάρη με εκχύλιση taf

Δημοσίευση από Kostk » Δευ Ιαν 14, 2019 6:18 pm

Καλησπέρα παιδιά! Κάνω 2-3 χρόνια ¨εσπρέσσο'' σπίτι ή όπως μπορεί κανείς να το πεί κανείς μετά από αυτά που έχω δεί εδώ μέσα! Έχω την gaggia gran style (ίδια με saeco poemia ) εδώ και ένα χρόνο και τον τελευταίο μήνα έβγαλα το μηχανισμό πίεσης στο portafilter και το έκανα naked! (το γνωρίζω η μηχανή είναι κακή αλλά ως ανίδεος ,και ζορισμένος φοιτητής,τότε έπεσα στην οικονομική παγίδα του αααα gaggia με 130!) Τον τελευταίο μήνα αγόρασα και έναν πρωτάρη μύλο (GRAEF CM702) που διάβασα ότι κάνει σχετικά ομοιόμορφη και σίγουρα καλή για τα λεφτά του άλεση! Επίσης έχω ζυγαριά ακριβείας 0,1 γρ. Ξεκινάμε λοιπόν ,στον μύλο έχω δύο ροδέλες τοποθετημένες και αλέθω με τα δεδομένα των ροδελών στο 6-7.Καφέ βάζω 17.8-18.1 γρ,ίσιο και καλό πάτημα με belogia 53mm tamper αφού το εξομαλύνω με το χέρι, και αφου έχω ζεστάνει καλά τη "μηχανή"(15-20 min) πατάω κάποιες φορές να τρέξει ώστε να ζεστάνω το σύστημα .Λίγο πριν ανάψει πράσινο ξεκινώ την εκχύλιση και παίρνω 58-62 ml σε 25δευτερόλεπτα ! Η κρέμα είναι ξανθιά (με ελάχιστες ρίγες και φρου φρου) αλλά ίσως και λόγω μεγάλης διαμέτρου στο φλιτζάνι δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω και πλούσια κρέμα .Ο καφές είναι ο single origin colombia huila της ΤΑf με rd 8/1/2019.Δεν μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα με εντυπωσιάζει , δεν μπορώ να αποφασίσω αν μου αφήνει ξινίλα ή πικρίλα αλλά σίγουρα άμα δεν πιώ νερό μου αφήνει ένα κάψιμο στο λαιμό ! Μπορεί να φταίει ο καφες , η μηχανή ή εγω λόγω καποιας αλλης παραμέτρου.Επίσης όταν έχω πιει αρκετό,κοιτώντας το φλιτζάνι στο φώς γυαλίζει και κάνει "νερά" λες και έχει λάδι (δεν ξέρω τι σημάδι είναι αυτο).
Το ξέρω σας κούρασα αλλά θέλω καμιά συμβουλή και έπρεπε να το παρουσιάσω κάπως . Το ξέρω σκοπεύω να αλλάξω μηχανή αλλά κρατιέμαι γιατί θέλω να μαζέψω για lelit με pid, οποτε προς το παρον θα με στοιχειώνει η gaggia οπότε πρέπει να της αντλήσω ότι πιο τίμιο μπορεί να βγάλει
ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: συμβουλή σε πρωτάρη με εκχύλιση taf

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 14, 2019 6:42 pm

Οι taf είναι δύσκολοι καφέδες ακόμα και με πανάκριβο εξοπλισμό με τον δικό σου θα σου έλεγα ότι η οξύτητα είναι δεδομένη.
Τουτέστιν λεφτά θα πετάξεις καφέ της προκοπής δεν θα πίνεις.

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: συμβουλή σε πρωτάρη με εκχύλιση taf

Δημοσίευση από Kostk » Δευ Ιαν 14, 2019 6:53 pm

τι καφέ προτείνεις;;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: συμβουλή σε πρωτάρη με εκχύλιση taf

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Ιαν 15, 2019 2:05 pm

Artisti έγραψε:
Δευ Ιαν 14, 2019 6:42 pm
Οι taf είναι δύσκολοι καφέδες ακόμα και με πανάκριβο εξοπλισμό με τον δικό σου θα σου έλεγα ότι η οξύτητα είναι δεδομένη.
Με classic μαμα(χωρίς pid, χωρίς ρύθμιση πιεσης, χωρίς naked, χωρίς temp surf).. Η οξύτητα είναι δεδομένη..; και δε μιλάω για μονοποικιλιακους, που η απάντηση μάλλον είναι, ναι.. Μιλάω για speciality ''ευκολα'' χαρμανια τύπου tigrato, με βάση τα όσα διαβάζω εδώ στο φόρουμ.. Εγώ, σε μισό κιλο από τον συγκεκριμένο δεν μπόρεσα να πάρω καλό σοτ...εβγαινε υπορβολικα οξινος..

Απάντηση