Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Δεκ 01, 2018 2:18 am

Σχετικά με το PID , εδώ έχουν κάποια ωραία βίντεο που συγκρίνουν το δικό τους PID (με PWM) με απλό θερμοστάτη.
https://mecoffee.nl/

Είναι ξεκάθαρη η διαφορά ενός μηχανικού θερμοστάτη.

Τα PID των lelit (pl41) είναι στουρνάρια, δεν είναι τόσο καλά όσο αυτό, αλλά είναι αρκετά κοντά σε κανονικές συνθήκες με λίγο πείραγμα των P/I/D. Τώρα γιατί σε μηχανήματα των 600 ευρώ βάζουν τέτοια PID, δεν έχω ιδέα.

jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από jipparas » Τρί Δεκ 04, 2018 7:12 pm

Gaggia BC έγραψε:
Παρ Νοέμ 30, 2018 9:17 am
Το πιο βασικο:
Εχει boiler! Και μαλιστα ορειχαλκινο και 330ml. Ριξε μια ματια στην κατηγορια "Συμβουλες αγορας". Εχουν γινει εκτεταμενες συζητησεις περι αυτου και γιατι τελικα αν θες οντως εσπρεσσο οτιδηποτε απο εκει και κατω ειναι πεταμενα λεφτα(εκτος αν πας σε μεταχειρισμενο)
250ml έχει...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Δεκ 04, 2018 11:37 pm

Εστω! Και παλι πολυ καλα ειναι :oneup:

ladams
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιαν 04, 2019 9:39 pm

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από ladams » Παρ Ιαν 04, 2019 10:19 pm

Γεια σας και από εμένα και καλή χρονιά, είναι το πρώτο μου μήνυμα και επειδή ψάχνω για μηχανή έχω μία ερώτηση για την Lelit PL41em τελικά διαθέτει pid αυτή η μηχανή; που λέτε ότι είναι απαραίτητο; Σε αυτά τα χρήματα πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη; Προέρχομαι από μηχανές με κάψουλες και βαρέθηκα να πίνω νεροζούμια, είχα στην κατοχή μου krups nespresso, Tassimo, Francis iperespresso,Gaggia red όλες με κάψουλες και άντεχαν το πολύ 2 χρόνια. Θέλω κάτι ποιοτικοτερο κοντά σε αυτήν την τιμή γιατί χρειάζονται και τα παρελκομενα που κοστιζουν άλλα τόσα. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και την υπομονή σας.

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από dimitrisnd » Παρ Ιαν 04, 2019 11:55 pm

ladams έγραψε:
Παρ Ιαν 04, 2019 10:19 pm
Γεια σας και από εμένα και καλή χρονιά, είναι το πρώτο μου μήνυμα και επειδή ψάχνω για μηχανή έχω μία ερώτηση για την Lelit PL41em τελικά διαθέτει pid αυτή η μηχανή; που λέτε ότι είναι απαραίτητο; Σε αυτά τα χρήματα πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη; Προέρχομαι από μηχανές με κάψουλες και βαρέθηκα να πίνω νεροζούμια, είχα στην κατοχή μου krups nespresso, Tassimo, Francis iperespresso,Gaggia red όλες με κάψουλες και άντεχαν το πολύ 2 χρόνια. Θέλω κάτι ποιοτικοτερο κοντά σε αυτήν την τιμή γιατί χρειάζονται και τα παρελκομενα που κοστιζουν άλλα τόσα. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας και την υπομονή σας.
Δυστυχώς όχι δεν έχει pid. Για εμένα έχει τεράστια διαφορά, και δεν αξίζει για εμένα να σκάσει κάποιος πόσα λεφτά αν δε μπορεί να ρυθμίσει με σχετική ακρίβεια την θερμοκρασία για τους διάφορους καφέδες που θα φτιάχνει, και αν δεν έχει την μεγάλη σταθερότητα που επιτυγχάνει ένα Pid.
Για αυτό αν τυχόν σκάσεις λεφτά πάρε τουλάχιστον την Pl41tem Pid, στα 410 ευρώ.
Σίγουρα μετά από λίγο καιρό εξοικείωσης θα πίνεις σαφώς νοστιμότερο καφέ ακόμα και χωρίς μύλο. Με μύλο θα πας ακόμα 2 σκαλιά παραπάνω.

ladams
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιαν 04, 2019 9:39 pm

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από ladams » Σάβ Ιαν 05, 2019 1:57 am

Φίλε αυτη εχει 508€ https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5 ξέρεις φθηνότερο κατάστημα;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Ιαν 06, 2019 11:41 am

Όλα τα pid controllers είναι καλά με την έννοια της λειτουργίας. Το θέμα είναι να βρεις τις σωστές παραμέτρους p,I,d για τη θερμοκρασία που θέλεις και το σύστημα σου ώστε να ρυθμίζει σωστά, δηλαδή να αντιδρά γρήγορα και να μην κάνει overshoot - undershoot.
Ακόμα κι ένα κινέζικο controller λειτουργεί το ίδιο καλά. Η διαφορά τους είναι στο ποσό θα αντέξουν χωρίς βλάβη. Επίσης διάφορες υπάρχουν στον αισθητήρα θερμοκρασίας αλλά και στο ssr που θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας.
Η διαδικασία ρύθμισης ενός pid controller γίνεται με τη μέθοδο Ziegler–Nichols. Αλλά στην περίπτωση μας είναι λιγάκι δύσκολο να μετρήσεις σωστά τους χρόνους των ταλαντωσεων και θέλει προσοχή.

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από dimitrisnd » Κυρ Ιαν 06, 2019 7:18 pm

ladams έγραψε:
Σάβ Ιαν 05, 2019 1:57 am
Φίλε αυτη εχει 508€ https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5 ξέρεις φθηνότερο κατάστημα;
Βλακεια μου, είδα την τιμή χωρίς ΦΠΑ.

whirlwind
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 3:57 pm

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από whirlwind » Πέμ Ιαν 17, 2019 4:14 pm

Καλησπέρα παιδιά,

αγόρασα και γω πριν 10 μερες τη συγκεκριμένη μηχανή. Μετά από αρκετές δοκιμές έχω πετύχει να βγάζω διπλό εσπρέσσο 60 ml σε 25-30 δευτερόλεπτα με 16γρ καφέ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα έχω φτιάξει φανταστικό καφέ. Η μέγιστη πίεση που επιτυγχάνω συνήθως είναι 9 bar, αλλά από τη μέση και μετά πλησιάζει τα 8, είναι φυσιολογικό αυτό;

Επίσης, παρατηρώ ότι συχνά ο καφές είναι ελαφρώς ξινός. Αυτό διάβασα ότι οφείλεται είτε στο underextraction, που δεν νομίζω σύμφωνα με τον παραπάνω χρόνο, είτε σε χαμηλή θερμοκρασία νερού. Πώς μπορώ να διασφαλίσω τη βέλτιστη θερμοκρασία νερού, δεδομένου ότι η μηχανή δεν διαθέτει PID; Δηλαδή πολλές φορές αφού πατήσω το κουμπί της εκχύλισης, το λαμπάκι του θερμοστάτη σβήνει σχεδόν άμεσα, επομένως το νερό που περνάει δεν έχει τη σωστή θερμοκρασία, και άρα δεν γίνεται σωστά η εκχύλιση.

Ευχαριστώ!

whirlwind
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 3:57 pm

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από whirlwind » Πέμ Ιαν 17, 2019 7:52 pm

Τελικά όντως τόσο καιρό πρέπει να το κάνω εντελώς λάθος με τη θερμοκρασία.
Διάβασα για το temperature surfing, αλλά το βασικό μου λάθος ήταν άλλο. Είχα την εντύπωση ότι με το που άναβε το λαμπάκι η μηχανή ήταν έτοιμη να βγάλει καφέ, αλλά από ό,τι κατάλαβα δεν πα να έχει ανάψει, θα πρέπει να μείνει ανοιχτή τουλάχιστον 15-30 λεπτά για να ζεσταθεί ολόκληρη, έτσι ώστε να υπάρχει σταθερότητα στη θερμοκρασία. Αρχάριος... :D Ελπίζω αύριο να μου βγει καλύτερος.

Απάντηση